e-Biuletyn/11/2023, numer (11), 07.12.2023

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Nowa strona internetowa KIDP
Krajowa Izba Doradców Podatkowych zaprezentowała zupełnie nową stronę internetową samorządu. Zaprojektowana od nowa witryna uwzględnia najnowsze trendy w dziedzinie projektowania stron internetowych i jest czytelna oraz wygodna w nawigacji. Informacje zostały czytelnie posegregowane tak, aby każdy jej użytkownik: doradca podatkowy, kandydat na doradcę lub klient zainteresowany usługami doradczymi – mógł łatwo znaleźć potrzebne mu informację. Nowa strona jest w 100% dostosowana do wyświetlania na telefonach i tabletach.
www.kidp.pl 

Przesunięcie daty wdrożenie e-Doręczeń
Ministerstwo Cyfryzacji zmieniło datę obowiązkowego wdrożenia e-doręczeń - przesuwając ją z 10 na 31 grudnia 2023. To efekt konsultacji w których udział wzięli także przedstawiciele Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Dzięki tej zmianie podmioty które mają obowiązek wdrożyć u siebie e-doręczenia zyskały trochę więcej czasu. To prawdopodobnie nie koniec zmian - bo resort poinformował, że złoży do sejmu projekt ustawy, który pozwoli na przesunięciu terminu aż o kolejny rok.
https://kidp.pl/przesuniecie-daty-wdrozenia-e-doreczen 

Transmisja z konferencji „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”
Blisko 400 osób - na miejscu oraz online - wzięło udział w corocznej ogólnopolskiej konferencji podatkowej organizowanej przez doradców podatkowych ze Śląska: „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”. Oprócz wykładów wygłoszonych przez zaproszonych ekspertów w trakcie konferencji miały miejsce dwa panele dyskusyjne: „Kontrola podatkowa w oczach przedsiębiorców” oraz „Skutki kontroli podatkowych w oczach przedstawicieli zawodów zaufania publicznego”. W serwisie YouTube jest dostępny zapis video całego wydarzenia.
https://www.youtube.com/watch?v=asyO9Lb5JQo 

KIDP W MEDIACH

Poradnikprzedsiębiorcy.pl: „Doradca podatkowy – jakie ma prawa i obowiązki?” Artykuł wyjaśniający kim są doradcy podatkowi, czym się zajmują i czym się różnią od księgowych.
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-doradca-podatkowy-jakie-ma-prawa-i-obowiazki 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

GDAŃSK
Odznaczenia dla pomorskich doradców podatkowych
Urszula Byczkowska i Stefan Wróblewski zostali odznaczeni medalem Bursztynowym za szczególne zasługi na rzecz Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Uroczystość odbyła się w trakcie dwudniowej konferencji szkoleniowej na temat „Zmian w podatkach” poprowadzonej przez dr. Andrzeja Dmowskiego w dniach 1-2 grudnia w Jastrzębiej Górze.

Dyżury doradców podatkowych
Zachęcamy doradców podatkowych z Pomorza do zgłaszania się na dyżury eksperckie doradców podatkowych, organizowane przez Pomorski Oddział KIDP w ramach współpracy z Urzędem Miasta Gdańska, Urzędem Miasta Gdyni oraz Urzędem Gminy Szemud. Zgłoszenia proszę kierować na adres e-mail: pomorski@kidp.pl

KATOWICE
Relacja z XXI Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej
XXI Ogólnopolska Konferencja Podatkowa z cyklu „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”, odbyła się 27 listopada w historycznym budynku Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Konferencję otworzyła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic wraz z Andrzejem Ladzińskim, Przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych. W konferencji wzięło udział prawie 400 osób na miejscu oraz online. Tematem przewodnim wydarzenia była „Kontrola podatkowa czy kontrola podatnika”. W konferencji udział wzięli doradcy podatkowi, przedstawiciele Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz naukowcy, uznane autorytety prawa podatkowego. Oprócz wykładów wygłoszonych przez zaproszonych ekspertów, w trakcie konferencji miały miejsce dwa panele dyskusyjne: „Kontrola podatkowa w oczach przedsiębiorców” oraz „Skutki kontroli podatkowych w oczach przedstawicieli zawodów zaufania publicznego”.

Spotkanie wigilijne 
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, pełen ciepła, serdecznych życzeń, rodzinnych spotkań. To także doskonały moment, aby wspólnie spędzić czas i odnowić bądź nawiązać znajomości wśród grona doradców podatkowych. Spotkanie umili nam koncert zespołu CRYSTAL STRING QUARTET - kwartetu smyczkowego założonego przez studentki i absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach http://crystal-quartet.com/ Spotkanie wigilijne odbędzie się 7 grudnia 2023 r. w Marysinym Dworze w Katowicach.

I Ogólnopolskie zawody doradców podatkowych w narciarstwie i w snowboardzie
Śląski Oddział KIDP organizuje I Ogólnopolskie Zawody Doradców Podatkowych w Narciarstwie i w Snowboardzie, które odbędą się w dniu 10 stycznia 2024 r. w Szczyrku jako impreza towarzysząca szkoleniu wyjazdowemu organizowanemu w dniach od 11 stycznia 2024 r. do 13 stycznia 2024 r. w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu.

Szkolenie wyjazdowe w Spa Hotel Jawor w Jaworzu
11-13 stycznia 2024 roku organizujemy jak co roku szkolenie wyjazdowe organizowane tym razem w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu k/Bielsko-Białej 43-384 przy ul. Turystycznej 204. Przedmiotem szkolenia, będą planowane zmiany w podatku VAT, w podatkach dochodowych oraz w prawie pracy. 
Szczegóły wydarzeń znajdują się na naszej stronie https://slaski.kidp.pl/ 

KRAKÓW
Akcja Aplikacja 
22 listopada 2023 w ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z ELSA Kraków, odbył się webinar w ramach wydarzenia Akcja Aplikacja. Podczas webinaru Ewa Sokołowska, członek zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP, przybliżyła studentom od strony praktycznej jak wygląda praca doradcy podatkowego oraz jakie stoją szanse, a jakie wyzwania przed przyszłymi kandydatami do tego zawodu.

INFORum Gospodarcze w Krakowie
5 grudnia 2023 media grupy Infor PL – Dziennik Gazeta Prawna, Forsal.pl – w ścisłej współpracy 
z kluczowymi organizacjami przedsiębiorców, instytucjami otoczenia biznesu i uczelniami organizują w Krakowie, w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP, kolejną edycję INFORum Gospodarczego MOTORY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU: Przedsiębiorczość. Wolność. Samorządność. Partnerem głównym wydarzenia jest m.in. Krajowa Izba Doradców Podatkowych, którą reprezentować będą Przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP Justyna Zając-Wysocka oraz Członek Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP Patrycja Kubiesa. Organizatorzy zapraszają liderów wszystkich kluczowych organizacji gospodarczych (w tym firm rodzinnych), przedstawicieli władz samorządowych, szefów instytucji otoczenia biznesu, radców prawnych, doradców podatkowych i innych działających w otoczeniu biznesu. Aktualna agenda i więcej informacji na stronie https://uslugi.gazetaprawna.pl/konferencje/inforum2/

Konferencja „(Nie)bezpieczne podatki”
Krajowa Izba Doradców Podatkowych, za pośrednictwem MOKIDP, objęła patronatem honorowym VI edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „(Nie)bezpieczne podatki”, organizowanej przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSP UJ, Koło Naukowe Administratywistów TBSP UJ oraz Koło Naukowe Prawa Budowlanego i Nieruchomości UJ. Konferencja odbędzie się 9 grudnia 2023 roku, w formule zdalnej. Tematyka szóstej edycji w szczególności poświęcona będzie zagadnieniom związanym z tematyką postępowania podatkowego a w szczególności proceduralnym aspektom prawa podatkowego. Grono znamienitych prelegentów przedstawi zagadnienia dotyczące różnych aspektów postępowania podatkowego. Wśród zaproszonych gości są prof. Adam Nita, prof. Bogumił Brzeziński, prof. Paweł Borszowski, prof. Wojciech Morawski. W trakcie konferencji odbędą się także panele dyskusyjne, podczas których przedstawiciele różnych zawodów prawniczych, teoretycy i praktycy, postarają się odpowiedzieć na pytania związane z bezpiecznymi podatkami i nie tylko. Udział w konferencji jest nieodpłatny. Dla uczestników przewidziane zostały certyfikaty uczestnictwa biernego. Link do zapisów:
https://forms.office.com/Page/ResponsePage.aspx?id=6yYO676_0keekOvSQm286ycGIgPJRvZIo0wXg8YUxX9URVJZSEZIN1BGOFEwV0NaMDBDOUhLS0dNMC4u 

Spotkanie z ekspertami z Ministerstwa Finansów nt. e-faktur
Zapraszamy na spotkanie z ekspertami z Ministerstwa Finansów nt. e-faktur, które jest organizowane przez Izbę Administracji Skarbowej w Krakowie wspólnie z Małopolskim Oddziałem KIDP. Spotkanie odbędzie się 13 grudnia 2023 w godz. 10.00-12.00 w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Krakowie ul. Wiślna 7, sala konferencyjna, I piętro. Liczba miejsc ograniczona - obowiązkowa rejestracja na https://forms.gle/cvRRu3vadxF2ZRWf6 Formularz rejestracji będzie aktywny do czasu wypełnienia puli miejsc.

„Weekend z praktykami KSef”
W dniach 29 lutego – 2 marca 2024 w Krynicy-Zdrój odbędzie się wyjazdowe szkolenie dla doradców podatkowych pod hasłem „Weekend z praktykami KSef”. Szczegóły już wkrótce w systemie mDoradca. Zapraszamy do udziału!

ŁÓDŹ
Spotkanie świąteczne doradców podatkowych 
Zgodnie z wieloletnią tradycją Łódzki Oddział KIDP postanowił zorganizować Spotkanie Świąteczne Doradców Podatkowych. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia 2023 r. w Hotelu PURO w Łodzi. Wieczór uświetni koncert jednego z najstarszych chórów w Łodzi, Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki. Po części koncertowej odbędzie się uroczysta kolacja, podczas której doradcy będą mieli możliwość złożenia świątecznych i noworocznych życzeń oraz skosztowania tradycyjnych specjałów, a wszystko to w przyjaznej atmosferze i przy świątecznej muzyce.

Forum Partnerów WPiA Uniwersytetu Łódzkiego
14 listopada 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji UŁ odbyło się spotkanie inaugurujące Forum Partnerów, nowopowstałej inicjatywy, której celem jest nawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy wydziałem a instytucjami naukowymi i dydaktycznymi, a także podmiotami z otoczenia społecznego, biznesowego i sektora publicznego, obejmującego między innymi korporacje prawnicze, administrację publiczną, przedsiębiorców czy organizacje pozarządowe. Łódzki Oddział KIDP podczas spotkania reprezentował Przewodniczący Zarządu, dr hab. Dariusz Strzelec. Szczegóły spotkania oraz dodatkowe informacje o Forum Partnerów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego znajdują na stronie WPiA.
https://www.wpia.uni.lodz.pl/aktualnosci/szczegoly/forum-partnerow-wpia-ul

POZNAŃ
Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu – 14 grudnia 2023
Zapraszamy na Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu, który odbędzie się w dniu 14 grudnia 2023 r. w godz. 17:00-20:00 w Restauracji „U Myśliwych” przy ul. Libelta 37. Spotkanie ma na celu dyskusję nad obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz służy pomocą w omawianiu bieżących problemów zawodowych. Uczestnictwo w Klubie Doradcy Podatkowego jest bezpłatne. Szczegóły organizacyjne i zapisy: www.mdoradca.krdp.pl

Szkolenie w Austrii 27.01.-03.02.2024 r.
Zapraszamy na Spotkanie Integracyjno-Szkoleniowe w Neustift-Gasteig w Dolinie Stubai w Austrii, które odbędzie się w dniach 27 stycznia-03 lutego 2024 r. Zakwaterowanie: Austria, Neustift-Gasteig, „Aparthaus Aktiv”, www.aparthaus-aktiv.at  
W programie:
1. Panel dyskusyjny z podatku VAT, PIT i CIT - prowadzący Krzysztof Klaczyński (doradca podatkowy).
2. Panel dyskusyjny z fundacji rodzinnych - prowadzący dr Waldemar Szewc (doradca podatkowy).
3. Zajęcia integracyjne.
Szczegóły organizacyjne, harmonogram szkolenia, zapisy: www.mdoradca.krdp.pl 
W celu prawidłowego zorganizowania szkolenia prosimy doradców podatkowych do zapisywania się poprzez panel mDoradca najpóźniej do dnia 15 grudnia 2023 r. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu na listę uczestników szkolenia decyduje kolejność zgłoszeń. Doradcy podatkowi przyjęci na listę uczestników zobligowani są do dokonania wpłaty za udział w szkoleniu do dnia 15 grudnia 2023 r. Po tym terminie przyjęte zgłoszenia bez opłaty zostaną „odrzucone” z panelu mDoradca. W następnej kolejności na listę uczestników szkolenia będą przyjmowane osoby z listy rezerwowej.

Spotkanie przedświąteczne - 15.12.2023 r.
Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP serdecznie zaprasza na Spotkanie Przedświąteczne Doradców Podatkowych, które odbędzie się 15 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 w Bazarze Poznańskim w Sali Białej przy Al. Marcinkowskiego 10 w Poznaniu W programie: uroczysta kolacja oraz koncert Jan Adamczewski Trio. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu poprzez mDoradcę.

Konkurs Wiedzy o Podatkach-Patronat Wielkopolskiego Kuratora Oświaty
Niezmiernie miło nam poinformować, że XIV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach został objęty patronatem przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Więcej informacji o XIV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach już wkrótce.

Współpraca ze Studenckim Kołem Naukowym Rachunkowości KONTO
W dniu 20 listopada 2023 r. w ramach współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Rachunkowości KONTO odbył się wykład "Rozliczenia transakcji łańcuchowych - case study", który poprowadziła Małgorzata Ostrowska-Krzewina. Prelekcja odbyła się w ramach IX edycji Poznań Accounting Days. Serdecznie dziękujemy Studentom za przybycie oraz miłą atmosferę podczas wykładu!

Artykuł w magazynie "Sukces po poznańsku" - listopad 2023 r.
W ramach współpracy z magazynem „Sukces po poznańsku” w wydaniu listopadowym opublikowany został artykuł promujący III Ogólnopolską Konferencję Naukową „Opodatkowanie świadczeń i czynności nieodpłatnych”, która odbyła się w dniach 16-17 listopada 2023 r. 
Artykuł opublikowany został w magazynie w wersji papierowej oraz elektronicznej. 
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: https://wydawnictwa.grupamtp.pl/spp/112023/

WARSZAWA
Spot radiowy z życzeniami dla przedsiębiorców
Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP nawiązał współpracę z firmą DORADZTWO MEDIOWE Sp. z o.o. w zakresie wyemitowania spotu – Życzenia świąteczne dla przedsiębiorców. W dniach od 4 do 10 grudnia 2023 r. na antenie stacji radiowych Tok FM oraz Chili Zet, a w dniach od 4 do 16 grudnia 2023 r. w programach radiowych nadawanych w Internecie w postaci kampanii pre-roll audio z planszą (wykorzystaniem spotu radiowego) na serwisach zet.pl, tokfm, chilizet, antyradio zostaną wyemitowane życzenia świąteczne od doradców podatkowych dla przedsiębiorców. Powyższa inicjatywa realizuje działania statutowe w postaci propagowania zawodu doradcy podatkowego.

Spotkanie Świąteczne Doradców Podatkowych
Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP organizuje uroczyste Spotkanie Świąteczne Doradców Podatkowych, które odbędzie się 14 grudnia 2023 r. o godz. 18.00 w Hotelu Bristol w Warszawie. Spotkanie będzie okazją do podsumowania doświadczeń zawodowych w 2023 r. Wieczór uprzyjemni Koncert tria jazzowego pod egidą Piotra Rodowicza – kontrabasisty i kompozytora. Trio jazzowe wystąpi w składzie: Piotr Rodowicz – kontrabas, Piotr Rola - Podczaski - pianista, aranżer; Sebastian Stanny – saksofon, Vocal – Laura Godzijewska.

XX Bal Karnawałowy
A już w nowym roku zarząd MO KIDP serdecznie zaprasza wszystkich doradców podatkowych na XX Bal Karnawałowy, który odbędzie się w sobotę 3 lutego 2024 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Oprawę muzyczną zapewni ponownie znany już z poprzednich edycji i lubiany zespół Drugi Tydzień oraz DJ. Dodatkowo przewidziano nowe atrakcje i wyśmienite menu. Wkrótce uruchomiona zostanie możliwość zapisów na wydarzenie w mDoradcy. 

Życzenia świąteczne
Z okazji zbliżających się Świąt, zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP pragnie złożyć wszystkim Doradcom Podatkowym najserdeczniejsze życzenia radości, wypoczynku i niezapomnianych chwil w gronie najbliższych. A w nadchodzącym roku zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Niech Rok 2024 przyniesie Wam wiele sukcesów zawodowych, a każdy dzień będzie pełen inspiracji i satysfakcji z osiągniętych celów.

WROCŁAW
Spotkanie z ekspertami Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu
21 listopada 2023 r. w sali konferencyjnej Izby Administracji Skarbowej odbyło się spotkanie ekspertów Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z ekspertami Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Anna Mytyk (Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów) oraz Krzysztof Rogowski z Wydziału Terenowego Analizy Podatkowej w Departamencie Analiz Krajowej Administracji Skarbowej omówili prawne i praktyczne aspekty Krajowego Systemu e-Faktur. Dr Krzysztof Biernacki (Zastępca Przewodniczącej Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych) przedstawił temat: „Dropshipping - sprzedaż we własnym imieniu czy pośrednictwo - podstawa opodatkowania VAT, PIT i CIT”. Konferencja była bardzo merytoryczna i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Było to pierwsze tego typu spotkanie, zorganizowane na podstawie zawartego 10 maja 2023 r. porozumienia o współpracy pomiędzy Dolnośląskim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Izbą Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Zaproszenie na Spotkanie Świąteczne
Zarząd Dolnośląskiego Oddziału KIDP serdecznie zaprasza na Spotkanie Świąteczne, które odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godzinie 17.00 w Hotelu Wyndham Wroclaw Old Town we Wrocławiu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.