e-Biuletyn/9/2015, numer (9), 25.10.2015

e-Biuletyn/9/2015, numer (9), 25.10.2015
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

Szanowni Państwo,

 
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu oraz serdecznie zachęcamy do odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.

Redakcja e-Biuletynu

AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH

Wolters Kluwer zaprasza na VI Edycję cyklu seminariów

„Doradca podatkowy profesjonalnym partnerem biznesowym przedsiębiorcy” Szczegóły

Zaproszenie na Forum Law4Growth w Katowicach

W dniach 28-29 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach spotkają się przedstawiciele największych polskich firm, mali i średni przedsiębiorcy, a także czołowi politycy, prawnicy i ekonomiści. Będą wspólnie pracować nad zmianą prawa tak, by sprzyjało polskim przedsiębiorstwom i rozwojowi gospodarki. Szczegóły


Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na 117 konferencję podatkową

9 listopada 2015 roku w Łodzi na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 8/12 odbędzie się 117. Konferencja podatkowa "VAT w Polsce i UE. Aktualne problemy. Zmiany w 2016 roku. Przyszłe zmiany", organizowana przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Szczegóły


REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ…
   


DOLNOŚLĄSKI  OKIDP

Jesienny cykl szkoleń i konferencji1-2 października 2015 – „Dni dla Biznesu” - Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorcy. Targi Usług dla Firm. Uczestniczyła w tej imprezie Pani Danuta Bącler – Zastępca Przewodniczącej Zarządu DO KIDP.

 
7 października 2015 r – szkolenie: „VAT u komornika sądowego od 01 października 2015r. - zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów po wyroku Trybunału Sprawiedliwości TSUE C-456/07 oraz C-235 - nowe wyzwanie dla służb finansowo-księgowych dla doradców podatkowych”

 
9-10 października 2015r. odbyła się w Pradze VI Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Podatki bez granic”

 
28 października 2015 – szkolenie: „Księgowość i kontrola dotacji unijnych”

 
4 listopada 2015 r – szkolenie: „Ordynacja podatkowa cz. II”

 
9 listopada 2015 r – szkolenie: „Obowiązki sprawozdawcze wynikające z ochrony środowiska”

 
20-21 listopada 2015 r – szkolenie: „Zmiany w VAT i podatku dochodowym PIT-CIT od 01 stycznia 2016r.”

Najważniejszym wydarzeniem października była VI Międzynarodowa Konferencja "Podatki bez granic", którą wspólnie zorganizowały Izba Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej oraz Dolnośląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym  patronatem merytorycznym Krajowej Rady Doradców Podatkowych i medialnym Portalu Infor.pl. Konferencja odbyła się w dniach 9-10 października w Pradze. Szczegółowa relacja z konferencji znajduje się na stronie KIDP oraz DOKIDP:    

(http://www.dolnoslaski.kidp.pl/aktualnosciall.php/10/3860)Dla organizatorów konferencji było prawdziwym zaszczytem gościć wielu znakomitych gości i wykładowców, którzy wsparli nas swoją wiedzą i doświadczeniem, że wymienimy tutaj Pana Prof. dr hab. Bogumiła Brzezińskiego, Sędzię WSA we Wrocławiu Panią dr Dagmarę Dominik-Ogińską, Sędziego NSA Pana Grzegorza Borkowskiego. Problemy poruszane w trakcie konferencji odbiły się szerokim echem w mediach, my zaś cieszymy się, że miniona konferencja była kolejnym krokiem w wypełnianiu treścią pierwszego zadania konferencji – wymiany wiedzy i doświadczeń.  W kontekście globalizacji działalności gospodarczej, istnienia szeregu powiązań kapitałowych, rodzinnych i innych ważne jest poznawanie systemów podatkowych obowiązujących w krajach współpracujących ze sobą przedsiębiorców. Jeśli odbywa się to za pośrednictwem wybitnych przedstawicieli między innymi świata nauki, to tym głośniej słyszalny - mam nadzieję - jest głos o takie stanowienie prawa aby nie utrudniało prowadzenia działalności gospodarczej a sprzyjało rozwojowi przedsiębiorczości i pewności działania na globalnym rynku. Wszystkim uczestnikom konferencji zapadnie głęboko w pamięci analiza prawa podatkowego, przedstawiona przez Pana Profesora Bogumiła Brzezińskiego z perspektywy żaby i ptaka.

 
O genezie zorganizowania wspólnej konferencji przez doradców podatkowych z trzech państw: Republiki Czeskiej, Polski i Niemiec opowiedziała wiceprzewodnicząca zarządu DOKIDP w wywiadzie dla portalu Infor.pl:

(http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/729538,Podatki-bez-granic-konferencja-na-ktorej-warto-byc.html)

Kolejnym przedsięwzięciem odnoszącym się do współpracy doradców i przedsiębiorców jest planowany udział doradców podatkowych z województwa dolnośląskiego w 22. Polsko-Niemiecko-Czeskim Forum Kooperacji Firm, które odbędzie się 19 listopada 2015 w Jeleniej Górze.

29 października 2015 r odbędzie się pierwsze szkolenie z prawa podatkowego dla nauczycieli WOS organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Justitia we Wrocławiu

 

KUJAWSKO ­­­­– POMORSKI  OKIDP

Działalność szkoleniowa

Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Oddziału KIDP, realizując zadania statutowe, prowadzi przede wszystkim działalność szkoleniową. W październiku 2015 r. planowane jest:


1. 29.10.2015 r. Szkolenie pt. Tajemnica zawodowa Doradcy Podatkowego a obowiązki dokumentacyjne i sprawozdawcze.

 
Natomiast w listopadzie odbędą się następujące szkolenia i Konferencje tj.:


1. 3.11.2015 r. Podatek VAT i bieżące problemy Prelegentem: Pan dr Adam Bartosiewicz.


2. 20-22.11.2015 r. Konferencja: Doradca Podatkowy mecenasem podatnika przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi


Prelegenci:

 
- mec. Elżbieta Mucha - radca prawny i doradca podatkowy

 
- Jacek Brolik - radca prawny, doradca podatkowy,  Autor i współautor monografii „Doradca podatkowy podczas kontroli skarbowej”

 
- Jacek Obidowski - sędzia NSA

 
3.  27-29.11.2015 r. Konferencja "Bezpieczny Doradca Podatkowy" – konferencja ta organizowana jest wspólnie z Wielkopolskim Oddziałem KIDP w Villi Natura, ul. Podrzekta 3, 63-140 Dolsk.

 
-  dr inż. Paweł Małecki

 
- dr Adam Bartosiewicz

 
- Tomasz Banasik

 
- Paweł Kołodziejski

 
- Sabina Słuszkiewicz

 
Ww. tematyka szkoleń cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem doradców podatkowych z regionu kujawsko-pomorskiego jak i doradców z sąsiednich województw. 

MAŁOPOLSKI OKIDP

Informacje o działalności Oddziału w październiku 2015 r. oraz plany na miesiąc listopad 2015 r.

 
W październiku w Małopolskim Oddziale KIDP odbyło się szkolenie „Najnowsze zmiany w prawie pracy oraz ustawie o ochronie danych osobowych”. Ponadto w dniach 1-3 października odbyło się szkolenie dla doradców podatkowych w Sromowcach Niżnych. W trakcie szkolenia wykład wygłosili Sędzia WSA Ewa Michna oraz Prof. dr hab. Adam Mariański. Poza częścią szkoleniową uczestnicy wzięli udział m.in. w wycieczce do Czerwonego Klasztoru, kolacji grillowej oraz bankiecie.

 
 W dniu 29 października odbędzie się kolejne “czwartkowe” spotkanie integracyjne doradców podatkowych, w trakcie którego zostaną poprowadzone przez przedstawiciela firmy Comarch S.A. warsztaty dla doradców podatkowych. Począwszy od miesiąca września br. spotkania mają nową formułę (punktowane warsztaty + spotkanie integracyjne przy kawie i herbacie).

 
Na dzień 26 listopada zaplanowano organizację spotkania andrzejkowego dla doradców podatkowych z Małopolskiego Oddziału. Szczegóły już wkrótce.


Trwa akcja Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych polegająca na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja odbywa się przy współpracy.


 

OPOLSKI OKIDP

W dniach 25/26.09.br. Zarząd OOKIDP zorganizował szkolenie wyjazdowe kierowane do doradców podatkowych oraz pracowników kancelarii i biur rachunkowych. Odbyło się ono w Hotelu TENIS w Chrząstowicach k/Opola.

 
I dzień: wykład nt.: „ Kontrola ZUS i casusy” – wykł. Bartosz Jakubczyk

 
II dzień: wykład nt.: „ Kontrole w małych i średnich przedsiębiorstwach – najistotniejsze i najczęstsze błędy oraz nieprawidłowości w działaniach przedsiębiorców” – wykł. Maciej Klimko

 
Było to pierwsze szkolenie  z serii „kontrola u podatnika”.


 

PODKARPACKI OKIDP 

III Podkarpacka Konferencja  6-7 listopada 2015 r 

 W miesiącu listopadzie tj. 6-7  już po raz trzeci odbędzie się    III  Podkarpacka Konferencja pod hasłem przewodnim „Współczesne problemy prawa podatkowego.” Patronat nad Konferencją już po raz trzeci objął Zakład Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Ośrodkiem Studiów Fiskalnych Prawa i Administracji Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród prelegentów  na Konferencji wystąpią przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof.  dr hab. Bogumił Brzeziński i prof. dr hab. Adam Nita.

 SZKOLENIA

Zapraszamy do udziały w szkoleniach organizowanych przez Podkarpacki Oddział KIDP . Informacje o organizowanych wykładach znajdują się w panelu mDoradca  oraz na stronie www.podkarpacki.kidp.pl.

 

POMORSKI  OKIDP

W październiku 2015 r. w Pomorskim Oddziale KIDP odbyły się następujące szkolenia:

 
a) w dniu 13 października 2015 r. w Redzie na temat „Rola doradcy jako profesjonalisty w postępowaniach”, wykład Działalność szkoleniowa przeprowadził radca prawny Wojciech Gandurski.

 
 

W październiku i listopadzie 2015 roku Zarząd Pomorskiego Oddziału zaplanował następujące szkolenia:
 
a) w dniach 27-29 października 2015 r.  w Jastrzębiej Górze na tematy:
1. Optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem poza wspólnotowych europejskich systemów prawnych, wykład przeprowadzi dr Filip Przybylski-Lewandowski;
2. Zmiany w Ordynacji podatkowej 2014-2015 oraz zmiany w interpretacjach, wykład przeprowadzi doradca podatkowy Marek Kwietko-Bębnowski.

b) w dniu 09 listopada 2015 r. w Redzie na temat „Ceny transferowe”, wykład przeprowadzi radca prawny Wojciech Gandurski.
 Nowe inicjatywy / Promocja zawodu doradcy podatkowego

 
Kontynuowane są dyżury doradców podatkowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta w Gdyni w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca w godz. 10:00 - 12:00  w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, podczas których udzielane są porady dla  osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

 
W dniu 26 listopada br. o godz. 11.00 wznawia działalność Klub Dyskusyjny w siedzibie Pomorskiego Oddziału KIDP w Gdańsku przy ul. K. Szymanowskiego 2 lok. 5.09. Tematem poddanym pod dyskusję będzie prawo wewnątrzkorporacyjne m.in. tajemnica zawodowa doradcy podatkowego. 

ŚLĄSKI OKIDP

2.10.2015 r. – III WSPÓLNA KONFERENCJA BIEGŁYCH REWIDENTÓW I DORADCÓW PODATKOWYCH pt. "Prościej przez podatki" . Konferencja dla doradców podatkowych . Szkolenie przeprowadzili Pan Zieleń Sławomir oraz Pan Kęsik Adam na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego .

 6.10.2015 r.- szkolenie „Dokumentacja podatkowa cen transferowych po zmianach. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników. Szkolenie przeprowadziła Pani Joanna Patyk na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

 7.10.2015 r. - Posiedzenie Sądu Dyscyplinarnego.

20.10.2015 r. – Posiedzenie Zarządu Śl. O. KIDP

22.10.2015 r. - szkolenie „RACHUNEK KOSZTÓW FINANSOWYCH - ROZLICZANIE KOSZTÓW. PUNKTY. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników. Szkolenie przeprowadził Pan Jacek Kołaczyński w siedzibie Śląskiego Oddziału KIDP.

Zaplanowane jest:

26.10.2015 r. - zmiany Vat od 01.07.2015 przypomnienie i zmiana w zasiłkach chorobowych oraz użyczenie a Vat. Warsztaty podatkowe w Częstochowie.

27.10.2015 r. - Nasze ubezpieczenia. Szkolenie tylko dla doradców podatkowych. Szkolenie przeprowadzi Pan Zbigniew Maciej Szymik w siedzibie Śląskiego Oddziału KIDP.

28.10.2015 r. -szkolenie „Podatek dochodowy od osób prawnych zmiany na 2015 rok i zmiany wprowadzone w 2014 roku. PUNKTY. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników. Szkolenie przeprowadzi Pan Jacek Pyssa w siedzibie Śląskiego Oddziału KIDP.

 

WIELKOPOLSKI OKIDP

Zarząd WO KIDP zaprasza do Klubu Doradcy Podatkowego, który odbędzie się 29 października 2015 r. o godz. 17.00 w Restauracji Fiesta del Vino (ul. Czechosłowacka 106a w Poznaniu).

19 listopada 2015 r. zapraszamy do udziału w Konferencji „Węzłowe zagadnienia prawa karnego skarbowego”, która odbędzie się na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym mieszczącym się przy ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 w Poznaniu. Udział w konferencji jest bezpłatny, a zgłoszenia na konferencję przyjmowane są do 15 listopada 2015 r. poprzez link www.swps.pl/poznan/poznan-aktualnosci/poznan-konferencje-sympozja-seminaria/zgloszenie-na-konferencje-wezlowe-zagadnienia-prawa-karnego-skarbowego. Wykłady z zakresu prawa karnego skarbowego poprowadzą m. in. prof. dr hab. Jacek Sobczak, prof. zw. dr hab. Robert Zawłocki, prof. dr hab. Teresa Gardocka.

25 listopada 2015 r. zapraszamy do wzięcia udziału w Koncercie Charytatywnym współorganizowanym przez WO KIDP oraz Stowarzyszenia NA TAK. Muzykę filmową będzie grać Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dyrekcją Pana mjr. Pawła Joksa. Koncert odbędzie się w Auli UAM (ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu).
Bilety wstępu w cenie 40 zł/os. można nabyć uiszczając opłatę za uczestnictwo w koncercie na konto Szkoły „Zakątek”. Zgłoszenia na koncert przyjmowane są przez Szkołę „Zakątek” na e-mail: koncert@natak.pl do dnia 17 listopada 2015 r.

27 – 29 listopada 2015 r. w Hotelu Villa Natura w Dolsku (50 km od Poznania) odbędzie się  Konferencja „Bezpieczny Doradca Podatkowy – cz. 2” połączona z tradycyjnymi Andrzejkami. Wykłady z zakresu zmian w podatkach PIT, CIT oraz VAT poprowadzą Pan dr inż. Paweł Małecki oraz Pan dr Adam Bartosiewicz. Ponadto wykład  „Odpowiedzialność karna doradcy podatkowego w związku z wykonywaniem zawodu” wygłosi Pan Paweł Kołodziejski (Prokurator Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz – Południe delegowany do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy). W pierwszym dniu Konferencji odbędzie się także spotkanie z przedstawicielami TUiR WARTA SA, którzy przedstawią nam m.in. jak skutecznie i poprawnie zgłosić szkodę. W piątek (27.11.2015 r.) odbędzie się uroczysta kolacja pełna magii, muzyki, tańca i niespodzianek. Nie zabraknie wróżki, iluzjonisty oraz chiromanty. Każdy będzie mógł też wziąć udział w przyspieszonym kursie salsy. Sobotni wieczór upłynie natomiast przy blasku ogniska oraz dźwiękach akordeonu. Zapisy trwają przez panel mDoradca.

11 grudnia 2015 r. w Gościńcu Sucholeskim w Suchym Lesie odbędzie się Wigilia dla Doradców Podatkowych. Można się zapisać przez panel mDoradca.

Trwa cykl dyżurów doradców podatkowych w Urzędzie Miasta Poznania, polegający na udzielaniu bezpłatnych porad podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Dyżury doradców podatkowych odbywać się będą do grudnia 2016 r. w każdy pierwszy i ostatni poniedziałek miesiąca w godzinach pracy Urzędu Miasta Poznania. Zainteresowanych pełnieniem 4-godzinnego dyżuru w Urzędzie uprzejmie prosimy o zgłaszanie się do biura Oddziału na adres e-mail: wielkopolski@kidp.pl. Zbieramy zapisy doradców podatkowych chętnych do pełnienia dyżuru w Urzędzie Miasta Poznania oraz w Urzędzie Gminy Suchy Las od stycznia 2016 r.

Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP gorąco zachęca wszystkich doradców podatkowych z Wielkopolski do wzięcia udziału w akcji wspierania przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, pod nazwą START BIZNES! Szczegóły

Zachęcamy doradców podatkowych do udziału w licznych szkoleniach m. in. z zakresu podatków, rachunkowości oraz ubezpieczeń społecznych organizowanych przez WO KIDP. Zapisy dokonywane są przez panel mDoradca. Przypominamy, że warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest wcześniejsze dokonanie opłaty za udział.

ZACHODNIOPOMORSKI OKIDP

W pierwszej połowie października w Barlinku odbyły się warsztaty praktyczne „Skuteczny doradca podatkowy w przesłuchaniu”. Zajęcia prowadził nadkomisarz Wiesław Zyskowski. Na 28 października zaplanowane zostało szkolenie „Fundacje i stowarzyszenia”, które w siedzibie ZOKIDP poprowadzi dr Adam Bartosiewicz.

Również 28 października w Koszalinie odbędą się bezpłatne warsztaty podatkowe na temat „Ryzyka uproszczonych ewidencji”, które poprowadzi wiceprzewodniczący zarządu ZOKIDP pan Artur Janikowski. Dzień później zapraszamy doradców podatkowych do Szczecina na spotkanie nt.: „Ordynacja podatkowa: pełnomocnictwo, doręczenia i wezwania. Stan aktualny i nowelizacja 2016r”. Moderatorem warsztatów będzie doradca podatkowy, pani Beata Prostak.

W planach na najbliższe dwa miesiące znalazło się szkolenie andrzejkowe, spotkanie wigilijne oraz szkolenia jednodniowe.  5 listopada zapraszamy na szkolenie „Podatek dochodowy od osób fizycznych. Zmiany na rok 2016. Rozliczenia roczne. Kontrowersje”, a 3 grudnia na wykład „Podatek dochodowy od osób prawnych. Zmiany na rok 2016. Bieżące problemy". Szkolenie andrzejkowe odbędzie się w dniach 27-29.11.2015 w Kołobrzegu i dotyczyć będzie VAT oraz dochodów nieujawnionych. Na 11 grudnia zarząd ZOKIDP przygotował szkolenie dotyczące zmian w podatku VAT, a po nim spotkanie wigilijne w Hotelu Radisson Blu. Zapraszamy!

 
PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE
Na platformie "Konsultowane akty prawne" zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Poniżej zamieszczamy te, które są jeszcze w fazie konsultacji, pozostałe znajdują się na platformie Konsultowane akty prawne. Zachęcamy Państwa do umieszczania swoich komentarzy oraz zgłaszania postulatów.
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 października 2015 r. w sprawie pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 października 2015 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2015 r. w sprawie postępowania wierzycieli należności pieniężnych
PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH

Sejm przyjął poprawki do ustawy dotyczącej wyprowadzania zysków Utrudnienie spółkom powiązanym wyprowadzania zysków za granicę ma na celu nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm przyjął w końcowym kształcie w piątek 9 października br. Szczegóły

Sejm uchwalił nowe zasady naliczania odsetek

 Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Uprości ona system naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym. Szczegóły

Opublikowano zmiany dotyczące korekty kosztów podatkowych We wtorek 13 października br. opublikowane zostały zmiany w ustawach o podatkach dochodowych, wprowadzające nowe reguły dokonywania korekt przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Szczegóły


Nowelizacja Ordynacji podatkowej podpisana

 Prezydent podpisał ustawę z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza regulacje mające na celu uproszczenie procedur podatkowych dla firm oraz uszczelnienie systemu poboru podatków. Szczegóły


Ułatwienia dla przedsiębiorców zajmujących się obrotem wyrobami akcyzowymi

 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie regulacje, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi. Szczegóły


NAJNOWSZE ORZECZNICTWO

 


VAT: spółka nie może mieć swojej siedziby w piwnicy

 Przez „adres siedziby" podatnika podany dla celów zgłoszenia rejestracyjnego w formularzu VAT-R „Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług", należy uznać adres zawierający co najmniej nazwę miejscowości i ulicy, numer budynku oraz lokalu, w którym faktycznie funkcjonuje zarząd przedsiębiorstwa podatnika i zapadają istotne decyzje dotyczące ogólnego nim zarządzania. Tak wskazał NSA w wyroku z 26 sierpnia 2015 r. Szczegóły


NSA: do zwrotu koniecznych wydatków syndyka nie dolicza się podatku VAT

 Nie było wolą ustawodawcy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług kwoty obejmującej zwrot wydatków koniecznych syndyka. Tak wskazał NSA w wyroku z 11 września 2015 r. Szczegóły


SSE: zakup usług poza strefą nie zabierze zwolnienia w CIT

 Zakup towarów i usług od podmiotów zewnętrznych nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia podatkowego w części odnoszącej się do tych zakupów. Tak wskazał NSA w wyroku z 10 września 2015 r. Szczegóły


TSUE: gminna jednostka budżetowa nie może zostać uznana za podatnika VAT

 Gminne jednostki budżetowe nie spełniają kryterium samodzielności, a tym samym nie mogą zostać uznane za podatników. Tak wynika z wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-276/14, Gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów. Szczegóły


Regulowanie należności za plecami fiskusa grozi karą porządkową

 Fiskus może nałożyć karę porządkową na prezesa spółki, która nie wykonuje obowiązków związanych z egzekucją wierzytelności. Tak wynika z wyroku NSA z 6 sierpnia 2015 r. Szczegóły


NAJNOWSZE INTERPRETACJE

VAT: pożyczka udzielona przez fundusz inwestycyjny jest wolna od podatku

 Udzielenie przez fundusz inwestycyjny pożyczki na rzecz innego podmiotu gospodarczego stanowi odpłatne świadczenie usług zwolnione od podatku od towarów i usług. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30 września 2015 r. Szczegóły


Ryczałt nie dla dropshippingu

 Usługi pośrednictwa w sprzedaży detalicznej polegające na zorganizowaniu procedury zakupów na zasadzie modelu logistycznego dropshippingu nie mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 września 2015 r. Szczegóły


 

CIT: nagrodę roczną można wrzucić w koszty starego roku

 Wydatki na wypłatę nagrody rocznej mogą zostać zaliczone przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne, choć ich wypłata miała miejsce już w nowym roku. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 października 2015 r. Szczegóły


Fiskus: sumujemy przychody i koszty, a nie dochód i stratę

 Przepisy ustawy o PIT nie przewidują dodawania (odejmowania) dochodu (straty) ustalonej odrębnie z poszczególnych form prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 sierpnia 2015 r. Szczegóły


PIT: wspólnik nie wrzuci w koszty odsetek od zaległości w PCC

 Zapłacony PCC, związany z przekształceniem sp. z o.o. w spółkę komandytową, może stanowić koszt uzyskania przychodów. Kosztem nie są jednak już odsetki od zaległości podatkowych w PCC. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 sierpnia 2015 r. Szczegóły


KOMENTARZ PODATKOWY

Przesunięcie obowiązku podatkowego w VAT jako instrument optymalizacji płynności finansowej

 W niniejszym komentarzu omówiono występujące w systemie VAT mechanizmy umożliwiające przesunięcie terminu zapłaty podatku od towarów i usług. Postępowanie w tej materii nie jest kosztowne, a jednocześnie zwiększa płynność finansową podatnika. Szczegóły


Koniec okresu przejściowego dla SKA

 W związku z tym, że w 2015 r. mija rzeczywisty okres przejściowy, w którym przy odpowiednim ukształtowaniu roku obrotowego spółki komandytowo-akcyjne nie musiały posiadać statusu podatnika CIT, warto przyjrzeć się bliżej kontrowersjom, jakie powstają w związku z tym, że wspólnicy takich spółek próbują maksymalnie wykorzystać je do optymalizacji. A robią to poprzez ich likwidację lub przekształcenie w inne spółki osobowe. Ale uwaga, fiskus twierdzi, że takie zabiegi na nic się zdają i podatek trzeba płacić. Czy na pewno? Poniżej podpowiadamy jakich argumentów użyć w walce z fiskusem. Szczegóły


PYTANIA I ODPOWIEDZI


Udziałowiec spółki z o.o. udzielił spółce pożyczkę. Spółka z o.o. zatem jest dłużnikiem względem swojego udziałowca. Kwota wierzytelności wynosi 2.000 zł.

Czy udziałowiec może zbyć swoją wierzytelność spółce z o.o. (dłużnikowi) za symboliczna kwotę 1 zł?

Jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z powyższą transakcją wykup własnego długu?  Odpowiedz i uzasadnienie 

Czy w aktualnym stanie prawnym spółka komandytowo-akcyjna zaliczana zgodnie z KSH do spółek osobowych i rozliczająca się do tej pory w "małym" urzędzie skarbowym, której komplementariuszem jest spółka z o.o. - 1%, a akcjonariuszem osoba fizyczna - 99% jest zobowiązana ze względu na wysokie obroty osiągnięte w 2014 r. do złożenia zawiadomienia o zmianie właściwości urzędu skarbowego od 2016 r. na duży wyspecjalizowany urząd skarbowy? Odpowiedz i uzasadnienie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.