e-Biuletyn/8/2021, numer (8), 06.09.2021

e-Biuletyn/8/2021, numer (8), 06.09.2021
Z ŻYCIA SAMORZĄDU


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy – ankieta dla doradców podatkowych
Generalny Inspektor Informacji Finansowej, w związku z weryfikacją aktualności Krajowej Oceny Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu zwrócił się do KIDP z prośbą o przesłanie do doradców podatkowych specjalnej ankiety.
https://www.giif.mofnet.gov.pl/ocenaRyzyka/#/ankiety 

Ankietę można wypełniać do 22 września 2021 r. Przedmiotowa ankieta składa się z kilku rodzajów
w zależności od typu podmiotu biorącego w niej udział. Uprzejmie proszę o wybór ankiety pod
nazwą: „Ankieta dla instytucji obowiązanej”.

KIDP na antenie RMF FM i TOK FM
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych na antenie radia RMF FM oraz radia TOK FM informował o negatywach i pozytywach podatkowego Polskiego Ładu.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7093 

Cyfrowy Kwartalnik Doradca Podatkowy - wydanie 2/2021 - do bezpłatnego pobrania
Kolejne wydanie Kwartalnika Doradca Podatkowy zostało bezpłatnie udostępnione doradcom podatkowym i pozostałym czytelnikom.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7104 

Marek Hoffman w Wielkopolskiej Radzie Trzydziestu
W czerwcu 2021 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Wielkopolskiej Rady Trzydziestu (kadencji 2021 - 2024). Po raz kolejny w składzie Rady znalazł się Marek Hoffman, przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7105 

KIDP W MEDIACH

Infor.pl – Raport na temat zmian podatkowych w Polskim Ładzie na podstawie analiz i opinii przewodniczącego KRDP, prof. Adama Mariańskiego.
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/ulgi-odliczenia/5300877,Polski-Lad-co-sie-zmieni-w-podatkach.html 

Prawo.pl – Tekst dotyczący zmiany zasad korzystania z ulg podatkowych w PIT w Polskim Ładzie. W materiale komentarz przewodniczącego KRDP.
https://www.prawo.pl/podatki/pit-osob-prywatnych-po-zmianach-w-polskim-ladzie,510032.html 

Prawo.pl – Aby złagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, resort finansów przygotował specjalną ulgę – dla tzw. klasy średniej. Skorzystają z niej zatrudnieni na podstawie szeroko pojętego stosunku pracy. Propozycje MF dyskryminują jednak korzystających z 50-proc. autorskich kosztów podatkowych. M.in. nauczycieli akademickich, dziennikarzy, programistów, architektów, artystów – wszystkich otrzymujących honoraria autorskie. W artykule opinia prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-dla-klasy-sredniej-w-polskim-ladzie-nie-dla-tworcow-i,510130.html 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

KATOWICE

Kalendarz szkoleń
Szkolenia zaplanowane na wrzesień 2021:
13.09.2021 r. Webinarium „PFRON od A do Z w 2021 r.” Szkolenie dla doradców oraz ich pracowników – wykładowca Batko Grzegorz
28.09.2021 r. Webinarium „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - najnowsze regulacje prawne, praktyka instytucji obowiązanych i nie tylko” Szkolenie dla doradców oraz ich pracowników – wykładowca Holewa Jakub

POZNAŃ

Kalendarz szkoleń we wrześniu:
09.09.2021 10:00-15:00 Polskie przedsiębiorstwo budowlane a roboty wykonywane w innych państwach członkowskich UE ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec – problemy związane z opodatkowaniem podatkiem dochodowym oraz VAT usług na nieruchomościach czy dostaw z montażem - Marcin Grześkowiak
14.09.2021 10:00-15:15 Tajemnica zawodowa doradcy podatkowego - Remigiusz Pytlik
21.09.2021 10:00-15:15 Zmiany w zakresie JPK - dr Adam Bartosiewicz
22.09.2021 10:00-14:00 Czy warto prowadzić działalność w firmie spółki osobowej (komandytowej i jawnej)? - dr Krzysztof Biernacki
26-29.09.2021 Rajd Doradców Podatkowych - Panel dyskusyjny „Funkcjonowanie kancelarii doradców podatkowych – bieżące problemy zawodowe” - Krzysztof Klaczyński
29.09.2021 10:0-15:15 VAT - Zdzisław Modzelewski
30.09.2021 10:00-15:30 Odpowiedzialność i umowa w relacjach klient – doradca podatkowy - dr Krzysztof Biernacki
Zapisy i szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca.

POZNAŃ

Bezpłatne porady doradców podatkowych
W dniu 27 września 2021 r. w godz. 14.00-16.00 w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie odbędzie się spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru udzieli on bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr tel. 65 512 77 83; 797 508 207 lub mailowo: biuro@owp.koscian.net

POZNAŃ

Terminy dyżurów doradców podatkowych w Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego
Wielkopolski Oddział KIDP oraz Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego organizują cykl bezpłatnych dyżurów doradców podatkowych dla osób chcących założyć własną działalność gospodarczą. Dyżury telefoniczne lub online będą odbywać się w pierwszy poniedziałek miesiąca od września 2021 r. w godz. 13:00-15:00.
Zapisy na dyżury odbywają się poprzez formularz rejestracyjny https://forms.gle/iiYttmDfVQxL8TDq6 oraz telefonicznie: 539 310 205.
Informacje na stronie SWPPG: https://gospodarka.gostyn.pl/Dyzur_Doradcy_Podatkowego.html

KRAKÓW

Zapowiedzi:
W ramach spotkań „czwartkowych” za pośrednictwem systemu Clickmeeting we wrześniu br. odbędą się następujące webinaria:
3-6 IX „Raportowanie schematów podatkowych MDR” - odtworzenie webinarium z dnia 28 stycznia 2021 r.
9 IX „Podatki w stowarzyszeniach i fundacjach”.

We wrześniu w MO KIDP organizowane są następujące szkolenia:
10 IX „Ceny transferowe – zmiany” – szkolenie w formie online za pośrednictwem Clickmeeting
13 IX „SLIM VAT 2 i inne zmiany w podatku VAT” – szkolenie w formie stacjonarnej
30 IX „Wnioski o indywidualne interpretacje podatkowe, wnioski zabezpieczające itp.” – szkolenie w formie stacjonarnej.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach! Aktualny harmonogram szkoleń zaplanowanych w MOKIDP w okresie od września do grudnia br. znajduje się w systemie mDoradca.

KRAKÓW

W dniu 18 września 2021 r. w Krakowskim Teatrze VARIETE odbędą się uroczyste obchody Dnia Doradcy Podatkowego w Małopolskim Oddziale KIDP połączone z jubileuszem obchodów 25-lecia uchwalenia ustawy o doradztwie podatkowym. Podczas uroczystości zostaną wręczone medale oraz odznaczenia Małopolskiego Oddziału KIDP. Ponadto uczestnicy obejrzą spektakl „Bez seksu proszę” w reż. Janusza Szydłowskiego. Zgłoszenia udziału w uroczystości przyjmowane są do 9 września br.

KRAKÓW

W dniach 8-10 października 2021 r. w Zakopanem odbędzie się konferencja pt. „Współczesne problemy prawa podatkowego” organizowana przez Małopolski Oddział KIDP wraz ze Stowarzyszeniem Naukowym Prawa Podatkowego oraz Podkarpackim Oddziałem KIDP.

KRAKÓW

Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

ŁÓDŹ

Jubileusz 25-lecia uchwalenia ustawy o doradztwie podatkowym oraz Dzień Doradcy Podatkowego
W Łódzkim Oddziale KIDP trwają przygotowania do uroczystych obchodów z okazji Jubileuszu 25-lecia uchwalenia ustawy o doradztwie podatkowym oraz Dnia Doradcy Podatkowego. Spotkanie odbędzie się w dniu 18 września 2021 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i będzie również, oprócz uroczystości jubileuszowej, popularyzacją zawodu doradcy podatkowego wśród podatników i przedsiębiorców.
Podczas spotkania zostaną przyznane pośmiertnie dwóm doradcom podatkowym medale okolicznościowe, a doradcom podatkowym pracującym w przeszłości i obecnie na rzecz samorządu zostaną wręczone dyplomy. Nastąpi również przywitanie nowych doradców zaprzysiężonych w latach 2018-2021. Atrakcją wieczoru będzie spektakl muzyczny pt.: „PIOSENKI Z GÓRNEJ PÓŁKI” OSIECKA, MŁYNARSKI, PRZYBORA oraz część bankietowa.

WROCŁAW

Zarząd Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych postanowił uhonorować pięciu laureatów z Województwa Dolnośląskiego biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach w dniu 23.06.2021 r., którzy zdobyli największą ilość punktów.
Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 1 września 2021 roku podczas rozpoczęcia roku szkolnego.

W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy nagrody wręczyli Alicja Marciniak Członek KRDP z Dolnośląskiego Oddziału KIDP i Marian Sworobowicz Sekretarz Zarządu DO KIDP.
W Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu nagrody wręczył Sebastian Ząbczyk Z-ca Przewodniczącego Zarządu DO KIDP.

PODATKI W PRAKTYCE


ZMIANY W PRAWIE
Polski Ład - więcej osób zapłaci 70-proc. PIT
Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu przewiduje zmiany w zasadach pobierania 70-proc. podatku dochodowego od odpraw lub odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia. Rząd chce, by opodatkowaniu podlegały wszystkie kontrakty, a nie tylko umowy o pracę lub umowy świadczenia usług zarządzania.
https://www.prawo.pl/podatki/70-proc-pit-od-odpraw-i-odszkodowan-do-zmiany-w-projekcie,510218.html 


Ulga dla klasy średniej pominie twórców i artystów
Aby złagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, resort finansów przygotował specjalną ulgę – dla tzw. klasy średniej. Skorzystają z niej zatrudnieni na podstawie szeroko pojętego stosunku pracy. Propozycje MF dyskryminują jednak korzystających z 50-proc. autorskich kosztów podatkowych. M.in. nauczycieli akademickich, dziennikarzy, programistów, architektów, artystów – wszystkich otrzymujących honoraria autorskie.
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-dla-klasy-sredniej-w-polskim-ladzie-nie-dla-tworcow-i,510130.html 

Rząd przyjął projekt nowelizacji wprowadzającej e-faktury
Wprowadzenie możliwości wystawiania e-faktur, czyli faktur elektronicznych posiadających tzw. ustrukturyzowany format XML - to jedno z rozwiązań, które ma wprowadzić nowelizacja ustawy, której projekt przyjął rząd. Rząd podkreśla, że E-faktura to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń.
https://www.prawo.pl/podatki/e-faktury-rzad-przyjal-projekt-nowelizacji,510333.html 

Unijny podatek cyfrowy coraz bliżej
Pandemia przyspieszyła rozwój firm cyfrowych i biznesów działających w internecie. Wygląda jednak na to, że przepisy podatkowe stanęły w miejscu. Dostosowanie ich do realiów gospodarki cyfrowej jest wyzwaniem podejmowanym m.in. przez OECD od lat, jak dotąd – bez konkretnych rezultatów. W cieniu dyskusji o opodatkowaniu tzw. gigantów internetowych pozostaje dyskusja o roli firm cyfrowych, zwłaszcza platform internetowych, w minimalizowaniu tzw. szarej strefy.
https://www.prawo.pl/podatki/podatek-cyfrowy-w-unii-i-w-panstwach-ue-reforma-opodatkowania,510251.html 


Ryczałt od przychodów osób zagranicznych nie taki prosty
Przepisy tzw. Polskiego Ładu wprowadzają nową kategorię opodatkowania, które w założeniu mają stanowić zachętę dla zmiany rezydencji osób fizycznych na polską. To opodatkowanie dotyczyć będzie wyłącznie przychodów zagranicznych oraz wyniesie 200 tysięcy złotych za rok podatkowy niezależnie od kwoty uzyskanych przychodów – pisze Mateusz Pietranek, doradca podatkowy.
https://www.prawo.pl/podatki/ryczalt-od-przychodow-osob-zagranicznych-w-projekcie-polskiego,510228.html 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

Ważny interes podatnika to czasem za mało, by umorzyć zaległość
By umorzyć podatek, organy podatkowe muszą przeanalizować przesłanki ważnego interesu prywatnego i społecznego, a potem wziąć pod uwagę ten istotniejszy. Darowanie długu, mimo że kluczowe dla podatnika, nie musi mieć jednak znaczenia społecznego. W takim przypadku zaległości umorzyć nie można – do takiego wniosku prowadzi niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
https://www.prawo.pl/podatki/wazny-interes-podatnika-i-interes-publiczny-przeslanki-do,510224.html 

WSA: Zwlekanie z wniesieniem odwołania nie blokuje przywrócenia terminu
Adwokat zachorował ostatniego dnia terminu do wniesienia odwołania. Wniósł więc o jego przywrócenie. Dyrektor izby administracji skarbowej jednak konsekwentnie mu odmawiał. Sądy administracyjne miały inną ocenę sytuacji. Uznały bowiem, że nie można czynić pełnomocnikowi zarzutu z tego, że powinien dokonać czynności wcześniej lub przekazać sprawę ostatniego dnia innemu pracownikowi kancelarii.
https://www.prawo.pl/podatki/wniosek-o-przywrocenie-terminu-do-wniesienia-odwolania-zwlekanie,510073.html 

Od napiwków też trzeba zapłacić podatek
Sezon wakacyjny w pełni, stąd wiele osób pracujących w gastronomii (i nie tylko) zadaje sobie pytanie, czy otrzymywane przez nich napiwki podlegają opodatkowaniu. Tu odpowiedź jest jednoznaczna – tak, podlegają. Pytanie, kto i w jakim momencie ma wykazać taki przychód. Nie ma tu jednak jednej odpowiedzi – wszystko zależy bowiem od formy otrzymania napiwku.
https://www.prawo.pl/podatki/opodatkowanie-napiwkow-podatek-od-darowizn-czy-podatek-dochodowy,509769.html 

WSA: Zbliżające się przedawnienie nie może być powodem wszczęcia postępowania karno-skarbowego
Nie można instrumentalnie wszczynać postępowania karno-skarbowego, aby tylko zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Organ powinien przedstawić stosowne dowody i chronologię czynności, które wskazują, że było to uzasadnione podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego przez podatnika. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
https://www.prawo.pl/podatki/nie-mozna-wszczynac-postepowania-karno-skarbowego-tylko-by,509988.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.