e-Biuletyn/8/2020, numer (8), 18.09.2020

e-Biuletyn/8/2020, numer (8), 18.09.2020
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Zmiana siedziby biura KIDP w Warszawie
Informujemy, iż z dniem 1 września 2020 nastąpiła zmiana adresu siedziby Biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Nowy adres biura to:

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
ul. Giełdowa 4C lok.34
01-211 Warszawa

Nowy numer telefonu 693 920 360.
Adresy mailowe pozostają bez zmian.


Trybunał zbada konstytucyjność przepisów ordynacji podatkowej
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek doradców podatkowych o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ordynacji podatkowej w zakresie związanym z raportowaniem schematów podatkowych, a w konsekwencji z tajemnicą doradców podatkowych. Do Krajowej Rady Doradców Podatkowych wpłynęło zawiadomienie prezes TK o skierowaniu wniosku do merytorycznego rozpoznania.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6640 

KIDP uruchomiła podcast podatkowy
"Podatki bez ryzyka” - to nazwa podcastu podatkowego, który uruchomiła Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Projekt skierowany jest do przedsiębiorców oraz innych osób zainteresowanych tematyką podatkową. W zrozumiały dla każdego, przystępny sposób, doradcy podatkowi będą wyjaśniali w podcaście najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia związane z podatkami.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6631 

Skuteczna interwencja doradców podatkowych - 140 tys. przedsiębiorców odzyska pieniądze z ZUS
Sejm zmienił wadliwe przepisy, a ZUS planuje ponownie rozpatrzeć wnioski o zwolnienie z opłacania składek złożone do 30 czerwca przez płatników, którzy posiadali nadpłatę lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem. Wnioski te zostaną rozpatrzone nawet wtedy, gdy wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek. To efekt interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który zajął się tą sprawą na prośbę samorządu doradców podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6615 

E-ślubowanie nowych doradców podatkowych
O 27 osób powiększyła się w sierpniu liczba doradców podatkowych w Polsce. Ze względu na rygory epidemiczne, ślubowanie nowych doradców odbywało się w formie elektronicznej.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6617 

Wyrok WSA: KIDP może domagać się od US informacji publicznej przetworzonej
Ważne rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. WSA orzekł, że naczelnik urzędu skarbowego ma udzielić Krajowej Izbie Doradców Podatkowych informacji publicznej przetworzonej. Do tej pory fiskus odmawiał udzielenia takich informacji.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6625 

Dołącz do katalogu doradców podatkowych
Przypominamy o możliwości dołączenia do katalogu doradców podatkowych zamieszczonego na stronie PODATKI BEZ RYZYKA. Wystarczy wypełnić ankietę zamieszczoną w systemie mDoradca i wysłać ją wraz ze zdjęciem na adres katalog@kidp.pl
https://podatkibezryzyka.pl/znajdz-doradce 


KIDP W MEDIACH

Radio ZET. „Prawo podatkowe a tajemnica zawodowa. TK zbada nowe przepisy” – informacja o wniosku KrDP w sprawie zbadania konstytucyjności przepisów MDR.
https://biznes.radiozet.pl/News/Raportowanie-schematow-podatkowych-a-tajemnica-zawodowa.-Sprawa-trafia-do-TK 

Rzeczpospolita. „Kiedy nowa ordynacja podatkowa: rząd płaci ekspertom, ale z ich pracy nikt nie korzysta” – komentarz Przewodniczącego KRDP, prof. Adama Mariańskiego do artykułu o zawieszonych pracach nad nową ordynacją podatkową.
https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/308239975-Kiedy-nowa-ordynacja-podatkowa-rzad-placi-ekspertom-ale-z-ich-pracy-nikt-nie-korzysta.html 

Business Insider. „Kontrowersyjna praktyka fiskusa. Sąd: to nadużywanie prawa” – portal Business Insider o wyroku NSA w sprawie instrumentalnego wszczynania postępowań KKS. Komentarz przewodniczącego KRDP.
https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/postepowania-karno-skarbowe-i-kontrole-podatnikow-wyrok-nsa/17zbttk 

Infor.pl „Skuteczna interwencja doradców podatkowych. 140 tys. przedsiębiorców odzyska pieniądze z ZUS” – artykuł o działaniach samorządu doradców podatkowych, które naprawiły przepisy tarczy antykryzysowej.
https://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/skladki/4660175,Skuteczna-interwencja-doradcow-podatkowych-140-tys-przedsiebiorcow-odzyska-pieniadze-z-ZUS.html 

Dziennik Gazeta Prawna. „TK zbada konstytucyjność przepisów o raportowaniu schematów podatkowych”.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1490026,schematy-podatkowe-mdr-trybunal-konstytucyjny-ordynacja.html 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

WARSZAWA
Doradcy podatkowi i Zarząd Regionu Mazowieckiego KIDP składają wyrazy głębokiego współczucia Koleżance Agnieszce Zasikowskiej z powodu śmierci Mamy.

WROCŁAW
Szkolenia online
Na drugą połowę września 2020 dolnośląski oddział KIDP zaplanował dwa szkolenia online następującej tematyce: „Ceny transferowe i podatek u źródła” oraz „JPK w Kancelarii doradcy podatkowego”.

ŁÓDŹ
Szkolenie online
W związku z trwającą nadal epidemią koronawirusa COVID-19, mając na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się i zakażenia wirusem, Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP podjął decyzję o organizowaniu w II półroczu 2020 r. dla doradców podatkowych szkoleń online przez platformę szkoleniową ClickMeeting.

KRAKÓW
Szkolenia stacjonarne i online we wrześniu i październiku
Małopolski Odział KIDP przystąpił do organizacji następujących szkoleń stacjonarnych we wrześniu:
- „JPK VAT i zmiany w podatku VAT” (Kraków),
-„Zmiany w Kodeksie pracy i zasad funkcjonowania przedsiębiorców w ramach tarcz antykryzysowych i obostrzeń z tym związanych” (Kraków).

Ponadto, w dniach 1-3 października planowane jest wyjazdowe szkolenie dla doradców podatkowych do Kocierz Hotel & SPA (Targanice k/Andrychowa) – podczas szkolenia oprócz wykładów o tematyce „Doradca partnerem biznesowym XXI wieku” - planowany jest bankiet oraz wycieczka do Muzeum Browaru w Żywcu. Szczegóły dostępne w panelu mDoradca.

RZESZÓW
Planowane szkolenia
30 września oraz 1 października odbędzie się szkolenie, w trakcie którego Krzysztof Woźniak omówi nowelizację ustawy o VAT wchodzących w życie od 1 stycznia 2020 oraz „przesuniętych” na 1 lipca 2020 oraz 1 października 2020. W kolejnych miesiącach Oddział Podkarpacki planuje organizację szkoleń m. in. z prawa pracy, podatku dochodowego oraz oddelegowania pracowników za granicę podczas którego zostaną omówione aspekty prawne, PIT, ZUS.

RZESZÓW
Bieszczadzki Rajd Doradców Podatkowych
25-27 września wszystkich zwolenników pieszych wędrówek zapraszamy do udziału w Podkarpackim Rajdzie Bieszczadzkim Doradców Podatkowych. Więcej informacji w panelu mDoradca.

POZNAŃ
Kalendarz szkoleń
Serdecznie zapraszamy na nowe niżej wymienione bezpłatne szkolenia online oraz odpłatne szkolenia stacjonarne organizowane przez Wielkopolski Oddział KIDP.
• 24.09.2020 r., 17.00-20.00, Klub Doradcy Podatkowego Poznań, Panel Dyskusyjny
• 25.09.2020 r., 18.00-21.00, Klub Doradcy Podatkowego Ostrów Wielkopolski, Panel Dyskusyjny
• 30.09.2020 r., 10.00-15.15, Pracownicze plany kapitałowe - wybrane zagadnienia, Wykładowca: Pani Anna Kucal.
Zapisy na szkolenia oraz szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca.


KATOWICE
Konferencja PODATKI-FINANSE-PRZEDSIĘBIORSTWO
Uprzejmie informujemy, iż podjęliśmy decyzję o współorganizacji z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach już ósmej konferencji z cyklu PODATKI-FINANSE-PRZEDSIĘBIORSTWO. Konferencja odbędzie się 16 listopada 2020 i będzie miała formę online. Tematem przewodnim Konferencji będzie „Podatkowe instrumenty pomocowe w dobie pandemii COVID-19 a finanse przedsiębiorstw”. Wykładów udzielą dla Państwa doradcy podatkowi: dr Mariusz Cieśla, Mariusz Gałuszka oraz Bartosz Kubista.

PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE

Rząd zmieni przepisy, by nie obniżać stawek VAT
Z powodu epidemii i konieczności odbudowy gospodarki obniżka stawek VAT o 1 pkt proc. od 2021 roku nie byłaby uzasadniona. Takie stanowisko ogłosiła kancelaria premiera. Projektowana nowelizacja, którą ma przyjąć rząd, zwiąże obniżkę VAT z "trwale dobrą kondycją budżetu". Według obecnych kryteriów niższe stawki można byłoby wprowadzić już od stycznia 2021 roku.
https://www.prawo.pl/podatki/obnizka-stawek-vat-rzad-zmieni-kryteria,502397.html 

Projekt zmian „Slim VAT” już gotowy
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet zmian nazwany przez Ministerstwo Finansów Slim VAT. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.
https://www.prawo.pl/podatki/projekt-zmian-slim-vat-sierpien-2020,502471.html 

W przyszłym roku kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe mogą być wyższe
Niemal 27 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 280 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia. Z przedstawionego projektu rozporządzenia wynika, że może być ono wynieść w przyszłym 2,8 tys. złotych.
https://www.prawo.pl/podatki/kary-za-przestepstwa-i-wykroczenia-skarbowe-z-kks-2021-rok,501828.html 

Estoński CIT w Polsce coraz bliżej
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o CIT. Projektowane zmiany dotyczą wprowadzenia w Polsce tzw. estońskiego CIT. Chodzi o preferencje podatkowe dla firm dokonujących inwestycji. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku przyszłego roku. W kieszeniach podatników ma zostać ponad pięć miliardów złotych.
https://www.prawo.pl/podatki/estonski-cit-projekt-ustawy-na-rcl-sierpien-2020,502329.html 

Będzie specjalna ulga podatkowa na zakup robotów
Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące ulgi na robotyzację. Być może zaczną one obowiązywać już od początku przyszłego roku. Projekt zmian ma być przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2020 roku. Odliczyć będzie można wydatki m.in. na zakup robotów, oprogramowania, szkolenia pracowników.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-podatkach-od-lipca-2020-roku,501335.html 

MF szykuje zmiany w przekazywaniu 1 procenta
Do tej pory to naczelnicy poszczególnych urzędów skarbowych byli odpowiedzialni za przekazywanie 1 procenta na rzecz wskazanych przez podatników w rocznych PIT-ach organizacji pożytku publicznego. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w tym zakresie. Za przekazywanie darowizn będzie teraz odpowiadał tylko jeden urząd.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-przekazywaniu-1-procenta-darowizne-przekaze-naczelnik,501984.html 

ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

NSA: Wydatki związane z pogrzebem pracownika bez odliczenia VAT
Wydatki związane ze śmiercią i pogrzebem pracownika nie uprawniają przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT. Odliczenie przysługuje, gdy wydatek ma związek z działalnością opodatkowaną i wpływa na wysokość osiągniętego obrotu. Okazywanie szacunku i współczucia nie jest działaniem w celu zwiększenia sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
https://www.prawo.pl/podatki/wydatki-zwiazane-z-pogrzebem-pracownika-bez-odliczenia-vat-wyrok,502506.html 

NSA: Od przychodów z najmu kilku nieruchomości można płacić ryczałt
Wartość przychodów nie jest kryterium różnicującym najem w ramach działalności i poza nią. Podatnik pracujący na etacie, którego podstawowym źródłem dochodu nie jest najem, lokujący swoje oszczędności w nieruchomości ma prawo do skorzystania z 8,5 proc. stawki ryczałtu od przychodów z najmu. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.
https://www.prawo.pl/podatki/od-przychodow-z-najmu-kilku-nieruchomosci-mozna-placic-8-5-proc,502483.html 

Od samochodów zastępczych można odliczyć cały VAT
Z najnowszej interpretacji wynika, że nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić jazdy prywatne. Konieczne są też procedury, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności. Sądy każą jednak brać pod uwagę tzw. czynnik ludzki i próby omijania zasad.
https://www.prawo.pl/podatki/odliczenie-calego-vat-od-samochodow-zastepczych-bez-ewidencji,502491.html 

Faktury elektroniczne tylko po spełnieniu warunków
Faktury można przesyłać i przechowywać w formie elektronicznej bez utraty prawa do odliczenia VAT. Konieczne jest jednak zapewnienie tym dokumentom autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności. Pojęcia te wyjaśnia najnowsza interpretacja podatkowa.
https://www.prawo.pl/podatki/przechowywanie-i-wysylanie-faktur-elektronicznych-warunki,502485.html 

Prowadzenie firmy w mieszkaniu korzystne podatkowo, ale nie zawsze
Z powodu koronawirusa wiele osób cały czas pracuje z domu. Swoje usługi zdalnie świadczą także prowadzący działalność gospodarczą. Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają, że fiskus zaczyna łagodniej patrzeć na rozliczanie wydatków na biuro w domu w kosztach uzyskania przychodów i odliczanie VAT. Ale na pewne nakłady cały czas trzeba jednak uważać.
https://www.prawo.pl/podatki/koszty-podatkowe-i-vat-w-firmie-prowadzonej-w-mieszkaniu,502394.html 

Blokady przeciwbólowe czasem z odliczeniem od podatku
Wydatków na aplikację leku do kręgosłupa nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Osoba niepełnosprawna, która chce skorzystać z odliczenia, musi w danym miesiącu wydać na zakup leków powyżej kwoty 100 złotych. Z wydanej kilka dni temu interpretacji wynika, że musi też spełnić kilka innych warunków.
https://www.prawo.pl/podatki/blokady-przeciwbolowe-a-odliczenie-od-podatku-w-ramach-ulgi,502195.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.