e-Biuletyn/8/2017, numer (8), 31.08.2017

e-Biuletyn/8/2017, numer (8), 31.08.2017
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych bieżących wydarzeń na stronie internetowej KIDP oraz odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.

Redakcja e-Biuletynu

AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH

Wiceprzewodniczący KRDP uczestniczył w dyskusji z przedstawicielami MF i Pracodawcami RP. Szczegóły

Dr Mariusz Cieśla w Polskim Radio 24 o uszczelnieniu CIT i PIT. Szczegóły

Dr Mariusz Cieśla prowadzi rozmowy z ZUS o rozwiązaniach dla doradców podatkowych. Szczegóły

REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ...

MAŁOPOLSKI OKIDP

Z uwagi na okres urlopowy w miesiącu sierpniu szkolenia w MOKIDP nie były organizowane. Na szkolenia i warsztaty w MOKIDP zapraszamy już od września. W dniach 14-15 września odbędą się warsztaty „Ceny transferowe i dokumentacja podmiotów powiązanych”, które poprowadzi dr Andrzej Dmowski. Pełna lista szkoleń i warsztatów zaplanowanych do realizacji w MOKIDP w najbliższym czasie, znajduje się w mDoradcy. Zapraszamy do zapoznania się z tematyką najbliższych szkoleń i warsztatów.

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie „czwartkowe” odbędzie się 28 września br. o godz. 18.00 w Hotelu Galaxy. W ramach spotkania zostaną przeprowadzone warsztaty „Tajemnica zawodowa doradcy podatkowego”, które poprowadzi p. Wiesław Sztaba - Doradca Podatkowy.

Bez przerwy wakacyjnej trwa akcja Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa oraz Urzędu Miasta Tarnowa polegająca na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów na terenie ww. Urzędów (w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a oraz w każdy pierwszy i ostatni dzień roboczy miesiąca w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4. Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

Zapraszamy do włączenia się doradców podatkowych do Akcji START BIZNES. Akcja polega na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych a także spółki doradztwa podatkowego dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Akcja ma na celu wspieranie przedsiębiorców przez doradców podatkowych. Usługa doradztwa podatkowego, która będzie świadczona w ramach programu START BIZNES będzie obejmować jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę, która rozpoczyna działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie będzie ponosił kosztów takiej jednorazowej porady.

Zapraszamy do odwiedzania profilu Małopolskiego Oddziału KIDP na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/malopolskioddzialkidp.

PODKARPACKI OKIDP

Podkarpacka Konferencja 27-28 październik 2017 r
W dniach 27-28 października 2017 r. w Hotelu Pałac SIENIAWA odbędzie się coroczna Podkarpacka Konferencja pod hasłem przewodnim „Współczesne problemy prawa podatkowego”. Po raz pierwszy konferencja organizowana będzie przez Podkarpacki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych we współpracy z Oddziałem Podkarpackim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Patronat nad konferencją objął Zakład Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Ośrodkiem Studiów Fiskalnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród prelegentów podczas konferencji zaprezentują się znakomici przedstawiciele doktryny prawa podatkowego m.in.: prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, dr Adam Bartosiewicz.

Program konferencji poza prelekcjami przewiduje również panel dyskusyjny. Więcej szczegółów wkrótce.

ŚLĄSKI OKIDP

2.08.2017 r. - Posiedzenie Zamiejscowego Oddziału Sądu Dyscyplinarnego KIDP
3.08.2017 r. - Spotkanie grupy dyskusyjnej.
28-29.08.2017 r. - Dwudniowe warsztaty z autoprezentacji - wykładowca Strycharczyk Paweł.
29.08.2017 r. - Posiedzenie Zarządu Śląskiego OKIDP.

Uprzejmie informujemy, iż Walne Zgromadzenie w Śląskim Oddziale KIDP odbędzie się w dniu 18 października 2017 r. o godz. 13.00 w sali wykładowej BIURO CENTRUM Sp. z o.o. przy ul. Mickiewicza 29 w Katowicach.

Wraz z kilkoma Regionami KIDP (Łódzkim, Mazowieckim, Małopolskim i Wielkopolskim) w ramach promocji zawodu podjęliśmy się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez doradcę podatkowego. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie potencjalnych klientów do doradców podatkowych.

Przystąpiliśmy do akcji „START BIZNES”, zainicjowanej przez Wielkopolski Oddział KIDP, polegającej na oferowaniu bezpłatnych porad przez doradców podatkowych ze Śląskiego Oddziału KIDP dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Podejmujemy działania na terenie wielu urzędów miast oraz powiatowych urzędów pracy, w których nowy przedsiębiorca zostanie poinformowany o możliwości uzyskania nieodpłatnej porady podatkowej związanej z założeniem własnego biznesu. W powiatowych urzędach pracy w województwie śląskim zostały rozmieszczone tablice informując o zawodzie doradcy podatkowego oraz o akcji Start Biznes. Poniżej przekazujemy informację o miejscach oraz terminach konsultacji:
- Urząd Miasta Katowice, konsultacje w dniach 28 września, 26 października, 30 listopada oraz 28 grudnia br. (każdy ostatni czwartek miesiąca) w godzinach 9.00-12.00.
- Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, ul. Północna 9B, 43-600 Jaworzno, konsultacje odbywają się w ostatnie czwartki miesiąca.
- Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Powstańców Śląskich 3, 41-800 Zabrze, konsultacje odbywają się we wtorki i piątki w godzinach 11.00-15.00.
- Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, os. 700-lecia 9, klub Akwarium, konsultacje odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca w godzinach 10.00-12.00.

Obecnie trwają przygotowania do piątej Konferencji dla doradców podatkowych oraz studentów z cyklu „Podatki -finanse -przedsiębiorstwo” organizowanej wraz z Katedrą Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zaplanowanej na 14 listopada br. w ramach której przeprowadzimy kolejną edycję konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z tematyki podatków.

27 listopada w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się XV Ogólnopolska Konferencja Podatkowa w ramach cyklu „Doradca Podatkowy Obrońcą Praw Podatnika”. Tematem przewodnim konferencji będzie „Agresywna optymalizacja podatkowa - problem podatnika czy problem państwa?”.

Wybraliśmy wykonawcę materiałów promocyjnych dla doradców podatkowych na 2018 rok oraz materiałów promujących zawód doradcy podatkowego na zewnątrz. Obecnie przyjmowane są zamówienia na kalendarze na rok 2018.

WIELKOPOLSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa i integracyjna
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach, warsztatach, konferencjach oraz innych wydarzeniach organizowanych przez Wielkopolski Oddział KIDP. Przypominamy, że pierwszeństwo przyjęcia na listę uczestników mają zgłoszenia potwierdzone wpłatami.Zapisy na szkolenia oraz inne przedsięwzięcia poprzez panel www.mdoradca.krdp.pl

Wielkopolski Oddział KIDP oferuje doradcom podatkowym wiele szkoleń oraz warsztatów między innymi z zakresu prawa pracy, VAT, PIT, CIT, cen transferowych czy procedur administracyjnych i sądowych. Szkolenia odbywają się w Lesznie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile i w Poznaniu. W celu zwiększenia efektywności szkoleń po każdym wykładzie odbywają się panele dyskusyjne umożliwiające doradcom podatkowym biorącym udział w szkoleniu indywidualną rozmowę z wykładowcą.

Poniżej przedstawiamy wykaz wybranych szkoleń oraz warsztatów organizowanych przez Wielkopolski Oddział KIDP:
1. Szkolenie „Zmiany w podatku VAT w 2017 r. i 2018 r.” dla II grupy - 13.09.2017 r. (Poznań)
2. Szkolenie „Skarga do WSA w praktyce (dobra a skuteczna)” - 15.09.2017 r. (Poznań)
3. Warsztaty „Ceny transferowe - zagadnienia praktyczne” - 10.10.2017 r. (Poznań)
4. Warsztaty „Zatrudnianie cudzoziemców i delegowanie pracowników” - 6.10.2017 r. (Poznań)
5. Warsztaty „Ceny transferowe - zagadnienia praktyczne” - 10.10.2017 r. (Poznań)
6. Szkolenie „Zmiany w podatku VAT w 2017 r. i 2018 r.” dla III grupy - 23.10.2017 r. (Poznań)
7. Szkolenie „VAT” - 4.12.2017 r. (Leszno)
8. Szkolenie „PIT i CIT” - 12.12.2017 r. (Piła)
9. Szkolenie „PIT i CIT” - 13.12.2017 r. (Poznań)
10. Szkolenie „PIT i CIT” - 15.12.2017 r. (Leszno)
11. Szkolenie „VAT” - 18.12.2017 r. (Ostrów Wielopolski)
12. Szkolenie „PIT i CIT” - 9.01.2018 r. (Ostrów Wielopolski)
13. Szkolenie „VAT” - 15.01.2018 r. (Piła)

Serdecznie zapraszamy na kolejny cykl Klubu Doradcy Podatkowego, który odbywać się będzie po wakacjach. Spotkania Klubu Doradcy Podatkowegoodbywają się od 2015 r., podczas których omawiane są problemy zawodowe, zagadnienia wpierające funkcjonowanie kancelarii doradcy podatkowego oraz aktualne przepisy prawno-podatkowe.
Kolejne spotkania III edycji Klubu odbywają się: 28.09.2017 r., 26.10.2017 r., 30.11.2017 r., 14.12.2017 r. oraz 25.01.2018 r. Zapisy poprzez panel www.mdoradca.krdp.pl

Trwają przygotowania organizacyjne do Konferencji Doradców Podatkowych w Lubniewicach w dniach 24-26.11.2017 r. Szczegóły wkrótce!

Wielkopolski Oddział KIDP poczynił już przygotowania do Wigilii Doradców Podatkowych, która odbędzie się w Poznaniu w Sali Białej w Bazarze Poznańskim przy Al. Marcinkowskiego 10 w dniu 8.12.2017 r.

Promocja zawodu

DYŻURY DORADCÓW PODATKOWYCH W URZĘDACH MIASTA, URZĘDACH GMINY ORAZ W INNYCH INSTYTUCJACH
Od 2015 r. trwa cykl dyżurów doradców podatkowych w Urzędach Miasta oraz w Urzędach Gminy, a także w innych instytucjach w Wielkopolsce. Dyżury polegają na udzielaniu bezpłatnych porad podatkowo-prawnych podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą.Dyżury odbywają się między innymi w Mosinie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Przygodzicach, Rychwale oraz Tarnowie Podgórnym. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżurów prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

KONSULTACJE DORADCÓW PODATKOWYCH I KSIĘGOWYCH
Od 2016 r. trwa cykl wspólnych bezpłatnych konsultacji z zakresu podatków, które prowadzone są przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz z zakresu rachunkowości, które prowadzone są przez księgowych dla Członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje służą wymianie informacji, doświadczeń i wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych, a także promocji zawodu. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem wspólnych konsultacji prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI ORAZ KOŁAMI STUDENCKIMI
Wielkopolski Oddział KIDP realizując strategię promocji zawodu doradcy podatkowego, aktywne wspieranie oraz edukację studentów, a także propagowanie wiedzy prawno-podatkowej współpracuje z Uczelniami wyższymi takimi jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Współpracuje również ze studenckimi stowarzyszeniami i kołami naukowymi między innymi z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań, Studenckim Kołem Naukowym Finansów Przedsiębiorstw „Kapitał” oraz z Kołem Naukowym Prawa Finansowego „Pecunia”.

AKCJA START BIZNES
Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Wielkopolski Oddział KIDP mająca na celu wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, podniesienie świadomości prawno-podatkowej podatników, a także promowanie usług świadczonych przez doradców podatkowych.

Zachęcamy wszystkich doradców podatkowych do wzięcia udziału w akcji START BIZNES. Szczegóły dotyczące akcji na www.startbiznesdp.pl

III EDYCJA KONKURSU NA NAJLEPSZĄ PRACĘ MAGISTERSKĄ Z ZAKRESU PRAWA PODATKOWEGO „TAX MASTER” W LATACH 2017/2018
Realizując działania związane z propagowaniem zawodu doradcy podatkowego w środowiskach akademickich oraz rozpowszechnianiem wiedzy o podatkach, Wielkopolski Oddział KIDP postanowił zorganizować kolejną, III edycję Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Tax Master” w latach 2017/2018. Konkurs skierowany jest do absolwentów uczelni wyższych z Wielkopolski, których praca magisterska poświęcona jest ściśle zagadnieniom podatkowym.

KALENDARZE TRÓJDZIELNE NA 2018 r.
Wielkopolski Oddział KIDP jest w trakcie przygotowywania kalendarzy trójdzielnych na 2018 r. dla doradców podatkowych z Wielkopolski. Doradca podatkowy, który nie zalega z opłacaniem składek członkowskich (powyżej 3 składek) bezpłatnie otrzyma jeden kalendarz trójdzielny na 2018 r.

INTERNETOWY KATALOG DORADCÓW PODATKOWYCH
Wielkopolski Oddział KIDP we współpracy z innymi Regionami KIDP podjął się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez kancelarię. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie podatników do doradców podatkowych oraz zasięgnięcie wiedzy o zawodzie. Katalog to szybki sposób zapoznania się z informacjami dotyczącymi doradcy podatkowego.

Serdecznie zapraszamy doradców do przyłączenia się do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych. Szczegóły na www.wielkopolski.kidp.pl

POZOSTAŁE INFORMACJE
Serdecznie zapraszamy do udziału w posiedzeniach Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP, które odbywają się o godz. 15:00 w siedzibie Oddziału przy ul. Romana Maya 1 w Poznaniu. Najbliższe posiedzenie odbędzie się w dniu 4.09.2017 r. Harmonogram posiedzeń na 2017 r. widnieje na www.wielkopolski.kidp.pl
Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Wielkopolskiego Oddziału KIDP:
- skontaktuj się z Biurem Oddziału, e-mail: wielkopolski@kidp.pl, tel. 61/ 843 42 55
- wejdź na stronę Oddziału www.wielkopolski.kidp.pl
- odwiedź Facebook’a Oddziału www.facebook.com/WOKIDP oraz dołącz do grupy zamkniętej „Doradcy Podatkowi”


PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE

Na platformie „Konsultowane akty prawne” zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przedstawiciel wnioskodawców: poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Projekt rozporządzenia w sprawie danych zamieszczanych we wnioskach, deklaracjach i powiadomieniach oraz załączonych dokumentów.


PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH

Poszkodowani w nawałnicach zostali zwolnieni z podatku od darowizn

Minister Rozwoju i Finansów zaniecha poboru podatku od spadków i darowizn od poszkodowanych w nawałnicach, które miały miejsce w sierpniu 2017 r. Szczegóły

DKIS będzie występował do Szefa KAS o opinię ws. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

17.08.2017 r. weszła w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz ustawy wprowadzającej ustawę o KAS, która ma usprawnić funkcjonowanie administracji podatkowej. Szczegóły

Zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będzie realizowany nawet do 15 dni

Zwroty zadeklarowane przez mikro przedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane szybciej, tj. nawet do 15 dni. Skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu. Szczegóły

Od przyszłego roku maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych pójdą w górę

Średnio o 1,9 proc. wzrosną w przyszłym roku maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych - tak wynika z obwieszczenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (M.P. poz. 800). Szczegóły

Od 12 sierpnia nowe zasady amortyzacji środków trwałych

12.08.2017 r. weszła w życie nowelizacja ustaw o PIT i o CIT, która umożliwi przedsiębiorcom dokonywanie jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie maszyn i urządzeń. Wysokość odpisów nie może przekroczyć w roku podatkowym 100 tys. zł, a wartość inwestycji w środek trwały powinna wynosić co najmniej 10 tys. zł. Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO

SSE: dla kilku zezwoleń wystarczy jedna ewidencja

Podmiot korzystający jednocześnie z kilku zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie jednej SSE uprawniony jest do równoczesnego korzystania ze zwolnienia podatkowego będącego sumą kilku limitów pomocy publicznej, będąc przy tym uprawnionym do prowadzenia jednej ewidencji i ustalania na jej podstawie dochodu zwolnionego z opodatkowania. Tak wskazał WSA w Poznaniu w wyroku z 5.04.2017 r. Szczegóły

PIT: rezygnacja z diety nie wyklucza limitu zwolnienia

Nadwyżka kwoty zwróconych pracownikowi wydatków na całodzienne wyżywienie w trakcie podróży służbowej ponad kwoty diet jest przychodem pracownika ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak wynika z wyroku NSA z 19.07.2017 r. Szczegóły

VAT: przy długach konsumenta nie stosuje się „ulgi za złe długi”

NSA uznał, że jeżeli przedsiębiorca nie uzyska zapłaty ceny od konsumenta, któremu sprzedał towar lub usługę, to nie ma podstaw do korekty podstawy opodatkowania i należnego VAT. Szczegóły

VAT: realizacja działań edukacyjnych przez gminę nie podlega opodatkowaniu

Gmina nie jest podatnikiem VAT w zakresie działalności edukacyjnej, w tym organizowania stołówek szkolnych, wypoczynku dzieci i młodzieży, uczestnictwa uczniów w zajęciach kulturalnych i sportowych - uznał NSA. Szczegóły

PIT: brak aktualizacji adresu podatnika może skutkować skutecznością doręczenia przez awizo

Doręczenie przez „dwukrotne awizo” korespondencji na znany organowi adres podatnika jest skuteczne, jeżeli strona nie wykaże, że faktycznie tam nie zamieszkuje - uznał NSA. Szczegóły

NAJNOWSZE INTERPRETACJE

Stawkę VAT usługi kompleksowej określa się z punktu widzenia klienta

Do kompleksowej usługi organizacji przyjęcia okolicznościowego zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku VAT. Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25.07.2017 r. Szczegóły

Zachowek pomniejszy przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości

Kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest wartość nominalna wierzytelności, która wygasła w wyniku przeniesienia na podatniczkę udziału w nieruchomości w ramach datio in solutum. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 2.08.2017 r. Szczegóły

KOMENTARZ PODATKOWY

Kontrola celno-skarbowa jako instytucja badająca prawidłowość rozliczeń dokonywanych dla celów podatkowych - zakończenie kontroli

Autorzy podejmują problematykę zakończenia kontroli celno-skarbowej prowadzonej w odniesieniu do przestrzegania przepisów prawa podatkowego. Rozważania dotyczą przede wszystkim aktów kończących kontrolę celno-skarbową, jej przekształcenia w postępowanie podatkowe oraz zaskarżania rozstrzygnięć wydanych w tych postępowaniach. Artykuł ma także na celu przyrównanie nowej regulacji do obowiązujących wcześniej przepisów, ze szczególnym uwzględnieniem zmiany sytuacji prawnej podmiotu badanego wywołanej omawianymi unormowaniami. Szczegóły

Tymczasowe obiekty budowlane - opodatkowanie podatkiem od nieruchomości

Tymczasowe obiekty budowlane mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle, jeżeli są one budowlą wprost wymienioną w przepisach prawa budowlanego lub załączniku do tej ustawy oraz stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami i są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Szczegóły

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Spółka IT podpisała umowę na realizację projektu wdrożenia oprogramowania w Australii. Spółka deleguje do Australii grupę pracowników etatowych. Planowany okres pobytu i prac u klienta wynosi 6 miesięcy. Jednocześnie spółka pokrywa koszty związane z czasową relokacją np. wynajem mieszkań, przeloty, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne i NNW, wynajem samochodów itp. Pracownicy relokowani są z członkami rodzin.
W którym kraju należy opodatkować wynagrodzenia?
Czy niniejsze dodatkowe koszty pokrywane przez spółkę stanowią przychód do opodatkowania przez pracowników?
Spółka zamierza wypłacać diety. Odpowiedź i uzasadnienie

Podatnik zakupił towar do odsprzedaży w Polsce, ale zlecił firmie zewnętrznej transportowej odbiór tego towaru od sprzedawcy i dostarczenie go do firmy z Niemczech.
Czy podatnik ma prawo odliczenie VAT od tej transakcji?
Czy przy sprzedaży i wystawieniu faktury dla podatnika niemieckiego ma prawo potraktować tę transakcję jako wewnątrzwspólnotową i nie naliczać podatku VAT? Odpowiedź i uzasadnienie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.