e-Biuletyn/7/2021 , numer (7), 06.08.2021

e-Biuletyn/7/2021 , numer (7), 06.08.2021
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI


Apel do Premiera RP o zmiany w "Polskim Ładzie"
KIDP oraz kilkanaście innych organizacji tworzących Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego wystosowało do premiera RP Mateusza Morawieckiego apel o wprowadzenie pilnych zmian podatkowych do „Polskiego Ładu”.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7067  


Nowe bezpłatne szkolenia online KIDP
Krajowa Izba Doradców Podatkowych - Oddział Wielkopolski zaprasza na kolejne bezpłatne szkolenia online dla doradców, które odbędą się w lipcu na platformie Clickmeeting.   https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7074  


Lipcowe e-ślubowanie nowych doradców podatkowych
Do samorządu doradców podatkowych w Polsce dołączyło kolejnych 20 osób. 
Nowi członkowie z sukcesem zdali dwuetapowy egzamin państwowy i w piątek 9 lipca, podczas specjalnej wideokonferencji, złożyli uroczyste ślubowanie w obecności przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych. 
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/8/7075 


Rusza współpraca śląskiego oddziału KIDP z Uniwersytetem Śląskim
W lipcu 2021 śląski oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych podpisał porozumienie o współpracy z Kołem Naukowym Prawa Finansowego i Podatkowego Uniwersytetu Śląskiego. 
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7077  


Bezpłatne szkolenie online: Podatkowe aspekty wsparcia uzyskanego w ramach Tarcz Antykryzysowych
Wielkopolski oddział KIDP oraz Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Gostyniu zorganizowały bezpłatne szkolenie online „Podatkowe aspekty wsparcia uzyskanego w ramach Tarcz Antykryzysowych”, które odbyło się w dniu 28 lipca 2021 r. 
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7078  


Nowe szkolenia w mDoradcy
W systemie mDoradca opublikowano kolejne 4 bezpłatne szkolenia online.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/4/7085  


Harmonogram planowanych szkoleń 
Krajowa Izba Doradców Podatkowych - Oddział Wielkopolski zaprasza na kolejne bezpłatne szkolenia online dla doradców, które odbędą się we wrześniu na platformie Clickmeeting.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/4/7088  

 


KIDP W MEDIACH


Money.pl – Artykuł na temat listu przesłanego przez przedstawicieli samorządów zawodowych, w tym KIDP, do szefa rządu, w którym domagają się radykalnych zmian w Polskim Ładzie i nieobarczania ich nowymi ciężarami fiskalnymi. Materiał opatrzony komentarzem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://www.money.pl/podatki/bunt-elit-zapowiadaja-ze-nie-prof.-placic-wyzszych-podatkow-radza-rzadowi-szukac-oszczednosci-6658329333946912a.html  


Poradnikprzedsiebiorcy.pl – Tekst dotyczący abolicji podatkowej w ramach Polskiego Ładu z komentarzem prof. Adama Mariańskiego. 
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-abolicja-podatkowa-w-ramach-polskiego-ladu  


Tvn24.pl – Przewodniczący KRDP, prof. Adam Mariański komentuje propozycje resortu dotyczące abolicji podatkowej w ramach Programu Repatriacji Kapitału na łamach serwisu TVN24.pl.
https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/abolicja-podatkowa-a-kontrole-fiskusa-program-repatriacji-kapitalu-co-to-jest-i-o-co-chodzi-5138886  


Rp.pl – Rzeczpospolita o powołaniu Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego i o apelu do premiera.
https://www.rp.pl/Firma/307029935-Porozumienie-Samorzadow-Zawodow-Zaufania-Publicznego-chce-zmian-w-Polskim-Ladzie-PiS.html%20 
https://www.rp.pl/Firma/307049950-Prawnicy-lekarze-i-architekci-przeciw-rzadowym-pomyslom.html  


Radiozet.pl – Publikacja na temat apelu doradców podatkowych i innych samorządów zawodowych do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie niesprawiedliwego obciążania  nowymi obowiązkami fiskalnymi.
https://biznes.radiozet.pl/News/Bunt-przeciw-Polskiemu-Ladowi-Nie-mozna-w-nieskonczonosc-golic-obywateli    


Polskatimes.pl – Podatki stały się w Polsce pewniejsze niż śmierć. Co zrobić, by Polacy chętniej je płacili? Odpowiedź na to pytanie w wywiadzie z Justyną Zając-Wysocką, wiceprzewodniczącą Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP na łamach Polskatimes.pl
https://plus.polskatimes.pl/podatki-staly-sie-w-polsce-pewniejsze-niz-smierc-co-zrobic-by-polacy-chetniej-je-placili-mowi-justyna-zajacwysocka-doradca/ar/c3-15691203  


Biznes 24 TV – Kto zapłaci za Polski Ład? Rozmowa z prof. Adamem Mariańskim, przewodniczącym KRDP w programie „Biznes od rana”.
https://www.facebook.com/KrajowaIzbaDoradcowPodatkowych/posts/4177014795711754  


Pb.pl – Doradcy podatkowi chcą, aby pomoc otrzymana przez przedsiębiorców w ramach Tarczy Finansowej PFR, została zwolniona z podatku. Działania w imieniu wszystkich przedsiębiorców podjęła Krajowa Izba Doradców Podatkowych – informuje portal Pulsu Biznesu.
https://biznes.radiozet.pl/News/Zwolnienie-z-podatku-od-wsparcia-z-Tarczy-Finansowej-PFR.-Co-zrobic-zeby-nie-placic  


Rp.pl –  Rzeczpospolita o propozycjach podatkowych MF. Artykuł z komentarzem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/307269927-Polski-Lad-PiS-ryczalt-atrakcyjniejszy-od-podatku-liniowego---propozycje-podatkowe-Ministerstwa-Finansow.html   


Tvn24.pl – Serwis informuje, że projekt ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu jest już gotowy. Artykuł opatrzony opinią prof. Adama Mariańskiego.
https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/zmiany-w-podatkach-i-nowa-skladka-zdrowotna-dla-przedsiebiorcow-w-polskim-ladzie-wyliczenia-5157865  


Prawo.pl – Przewodniczący KRDP na łamach Prawo.pl: Progresja podatkowa narusza zasady równości i sprawiedliwości podatkowej.
https://www.prawo.pl/podatki/progresja-podatkowa-polski-lad-a-zasady-rownosci-i,509554.html?fbclid=IwAR1DvzvoqmNASJ-J-Df77PfNBFsFM0pxMUt-ucY9zP_WYDfmVk-sXy6inEA  


Biznes24 TV - Kto zapłaci wyższe, a kto niższe podatki? Rozmowa z prof. Adamem Mariańskim, przewodniczącym KRDP na antenie stacji Biznes24.
https://www.facebook.com/KrajowaIzbaDoradcowPodatkowych/posts/4221248281288405  


Prawo.pl – Portal informuje, że Podatkowa część Polskiego Ładu będzie konsultowana do końca sierpnia. W artykule wypowiedź przewodniczącego KRDP.
https://www.prawo.pl/podatki/podatki-i-przepisy-podatkowe-w-polskim-ladzie-lipiec-2021,509673.html  


Money.pl - Od przyszłego roku nie będzie można już wystawiać własnej spółce-córce faktur za usługi lub dzierżawę własnych nieruchomości. Artykuł Money.pl z wypowiedziami prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://www.money.pl/gospodarka/koniec-wyplacania-nieopodatkowanych-wynagrodzen-pod-postacia-ukrytych-dywidend-6665488321608448a.html  


TVN – Prof. Adam Mariański, przewodniczący KRDP, wraz z innymi ekspertami, odkrywa tajemnice Polskiego Ładu podatkowego w programie Fakty TVN.
https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/polski-lad-podwyzka-podatkow-dla-lepiej-zarabiajacych-przedstawiamy-szczegoly,1071087.html  


DziennikPolski.pl – Publikacja dotycząca Polskiego Ładu podatkowego z obszerną opinią przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
https://dziennikpolski24.pl/polski-lad-a-zmiany-w-podatkach-liczby-nie-klamia-oto-prawda-o-daninach-pit-i-skladkach-zdrowotnych-pracownikow-i/ar/c10-15731333  


Rmf24.pl – Artykuł na temat Polskiego Ładu uzupełniony komentarzami prof. Adama Mariańskiego.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polski-lad-co-warto-o-nim-wiedziec,nId,5385955#crp_state=1  


Money.pl – Krajowa Rada Doradców Podatkowych i prof. Adam Mariański ponownie na łamach portalu w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu.
https://www.money.pl/gospodarka/polski-lad-ulga-dla-klasy-sredniej-beda-bolesne-wyjatki-6666177388198784a.html  


AKTUALNOŚCI REGIONALNE


KRAKÓW
Kalendarz szkoleń i spotkań
W ramach spotkań „czwartkowych” za pośrednictwem systemu Clickmeeting w sierpniu odbędą się następujące webinaria:
• 13-16 VIII „Zachowanie się osoby asystującej w trakcie przeszukania” - odtworzenie webinarium z dnia 27 maja 2021 r.
Zapraszamy do udziału w szkoleniach. Aktualny harmonogram szkoleń zaplanowanych w MOKIDP w okresie od września do grudnia br. znajduje się w systemie mDoradca.


KRAKÓW
Konsultacje
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
• w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
• w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.  
Podczas dyżurów  zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.


KRAKÓW
Relacja
Małopolski Oddział KIDP przystąpił do współpracy w charakterze Partnera, w ramach organizowanego przez ELSA Kraków  międzynarodowego projektu “ELSA Webinars Academy on International Tax Law”, który odbył się w formie online na platformie ClickMeeting w dniach 19 - 22 lipca 2021 r.
Wydarzenie zostało podzielone na trzy dni merytorycznych prelekcji, podczas których zostały poruszone najciekawsze tematy z dziedziny międzynarodowego prawa podatkowego natomiast czwartego dnia odbył się moot court, gdzie chętni uczestnicy mogli w międzynarodowych drużynach sprawdzić swoją wiedzę w praktyce pod okiem specjalistów z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.


KRAKÓW
Konferencja
W dniach 8-10 października 2021 r. w Zakopanem odbędzie się konferencja pt. „Aktualne problemy prawa podatkowego” organizowana przez Małopolski Oddział KIDP wraz ze Stowarzyszeniem Naukowym Prawa Podatkowego oraz Podkarpackim Oddziałem KIDP. Konferencja została zaplanowana w trybie hybrydowym. Szczegóły już wkrótce w systemie mDoradca.


POZNAŃ
Szkolenie „Zmiany w podatku VAT”
Zapraszamy na szkolenie „Zmiany w podatku VAT”, które odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia 2021 r. (czwartek-piątek) w Hotelu Delicjusz (ul. Poznańska 1, Trzebaw, 62-060 Stęszew). 
Szkolenie poprowadzi dr inż. Paweł Małecki.


W celu prawidłowego zorganizowania szkolenia Zarząd Oddziału prosi doradców podatkowych do zapisywania się poprzez panel mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl) najpóźniej do dnia 15 sierpnia 2021 r. Zapisy i szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca.


POZNAŃ
Publikacja Podatki 2022
Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP planuje wydanie publikacji „Podatki 2022 dla doradców podatkowych”, przeznaczonej dla doradców podatkowych przynależących do Oddziału Wielkopolskiego. Publikacja wzorem lat ubiegłych będzie zawierała najważniejsze aktualne akty prawa podatkowego, a także posiadała szatę graficzną zgodną z systemem identyfikacji wizualnej KIDP. Celem publikacji jest wsparcie merytoryczne kancelarii doradców podatkowych. Publikacje „Podatki 2022 dla doradców podatkowych” zostaną przekazane nieodpłatnie doradcom z Wielkopolski. 
Zamówione publikacje będą wysyłane bezpośrednio z wydawnictwa na adres podany w formularzu zgłoszenia. Prosimy o wpisywanie w formularzu dokładnych adresów.
Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem jednego bezpłatnego egzemplarza publikacji „Podatki 2022 dla doradców podatkowych” prosimy o zapisanie się wyłącznie poprzez panel mDoradca (zakładka "Szkolenia") do dnia 31 sierpnia 2021 r.


POZNAŃ
Współpraca ze Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego
W ramach cyklu bezpłatnych szkoleń organizowanych we współpracy z urzędami oraz instytucjami działającymi na terenie Wielkopolski, Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP zorganizował w dniu 28.07.2021 r. bezpłatne szkolenie online „Podatkowe aspekty wsparcia uzyskanego w ramach Tarcz Antykryzysowych”. Szkolenie współorganizowane było ze Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego.


POZNAŃ
Bezpłatne porady doradców podatkowych
W dniu 30 sierpnia 2021 r. w godz. 14.00-16.00 w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie odbędzie się spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru udzieli on bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr. tel. 65 512 77 83/797 508 207 lub pod adresem mailowym biuro@owp.koscian.net. 


RZESZÓW


Kalendarz szkoleń w wrześniu:
8 września - szkolenie Krajowy System e-Faktur (KSeF) zamiast Centralnego Rejestru Faktur już od 1.10.2021 r. -  wykładowca  Iwona Biernat-Baran
14 września  - szkolenie SLIM VAT 2 -  wykładowca Marcin Grześkowiak
22 września -  Pakiet Akcyzowy oraz inne zmiany w akcyzie-  wykładowca Szymon Parulski


Kalendarz szkoleń w październiku:
14 października   – szkolenie  Podatki dla inwestujących w nieruchomości-  wykładowca  Mariusz Makowski
18 października  - Ceny transferowe 2021 dokumentacja część I -  wykładowca dr Jarosław F. Mika
28 października  - Ceny transferowe  2021 dokumentacja część II - wykładowca dr Jarosław F. Mika
29 października - Sukcesja biznesu rodzinnego w 2020/2021 r. - przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą oraz zarząd sukcesyjny - wykładowca dr Andrzej Dmowski


Kalendarz szkoleń w listopadzie:
10 listopada  - Estoński CIT - wykładowca Paweł Wójciak
15 listopada  - PFRON od A do Z -  wykładowca Grzegorz Batko lub Łukasz Leszczyński


KATOWICE
Spotkanie szkoleniowo-integracyjne 3-4 września 2021 
Zapraszamy na trzecie spotkanie szkoleniowo-integracyjne, które odbędzie się w dniach 3 - 4 września 2021 r. w Hotelu Ostaniec 42-425 Kroczyce Podlesice 82 (https://www.ostaniec.com.pl). 


Głównym tematem spotkania będą zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - szkolenie poprowadzi Tomasz Gzela, praktyk prezentowanej problematyki, autor publikacji oraz zweryfikowanych procedur w tym zakresie.


KATOWICE
Promocja zawodu
Uprzejmie informujemy, że podjęliśmy działania w sprawie wyboru wykonawców materiałów promocyjnych dla doradców podatkowych na 2022 rok oraz materiałów promujących zawód doradcy podatkowego na zewnątrz.


KATOWICE
Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP zachęca do włączenia się  do akcji „START BIZNES",  polegającej na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych oraz spółki doradztwa podatkowego ze Śląskiego Oddziału KIDP dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Usługa doradztwa podatkowego, świadczona w ramach programu „START BIZNES" obejmuje jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę rozpoczynającą działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie będzie ponosił kosztów ww. jednorazowej porady. W związku z tym, zapraszamy doradców podatkowych do włączenia się w przedstawiony projekt. Szczegóły dotyczące akcji START BIZNES zawiera Regulamin dostępny na stronie internetowej www.startbiznesdp.pl. Każdy doradca podatkowy, który zgłosi chęć udziału w akcji START BIZNES, zostanie wpisany przez pracownika Śląskiego Oddziału KIDP na listę doradców, dostępną na stronie www.startbiznesdp.pl oraz otrzyma logo START BIZNES. Doradca będzie mógł umieścić logo START BIZNES na swojej stronie internetowej oraz poinformować na niej, że bierze udział w akcji. Dzięki temu, ze strony internetowej doradcy podatkowego będzie istniała możliwość bezpośredniego przekierowania na stronę START BIZNES, i odwrotnie - na liście doradców biorących udział w akcji, każdy doradca będzie mógł zamieścić adres swojej strony internetowej, po kliknięciu którego otworzy się strona doradcy. Warunkiem koniecznym wzięcia udziału doradcy podatkowego w akcji jest niezaleganie z opłacaniem składek członkowskich powyżej 3 miesięcy.


KATOWICE
Spersonalizowana pieczęć doradcy podatkowego
Badania prowadzone na zlecenie KIDP, wykazały, że świadomość istnienia profesji doradcy podatkowego, specyfiki zawodu, zakresu usług i kompetencji wśród grupy docelowej jaką są przedsiębiorcy jest niewystarczająca. KIDP opracowuje kompleksowy zakres działań prowadzących do zwiększenia świadomości zawodu w społeczeństwie, a także do wskazania obszarów, w których doradca podatkowy ma przewagę nad innymi podmiotami wykonującymi czynności, które do momentu deregulacji były zarezerwowane dla naszej grupy zawodowej.  
Zarząd ŚOKIDP uważa, że istotnym elementem wyróżnienia się na rynku jest jednorodna wizualizacja w miejscu gdzie prowadzimy działalność gospodarczą, a także wyróżnianie się dokumentów sporządzanych przez doradcę podatkowego od dokumentów innych podmiotów zajmujących się wyłącznie księgowością. 
Dlatego Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP postanowił przekazać nowym doradcom podatkowym spersonalizowaną okrągłą pieczęć.


PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE


Resort finansów szykuje kompleksową reformę opodatkowania
Ministerstwo Finansów przedstawiło szczegóły rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych. Będzie dostępna dla osób rozliczających PIT według zasad ogólnych. Przedsiębiorcy składkę zdrowotną będą płacić od dochodu. Wyjątkiem będą tylko ryczałtowcy. Projekt ma 226 stron i został upubliczniony. 
https://www.prawo.pl/podatki/podatki-i-przepisy-podatkowe-w-polskim-ladzie-lipiec-2021,509673.html  


Elektroniczny czynny żal zablokowany na osiem lat
Źle znowelizowane prawo, bez synchronizacji terminów wejścia w życie przepisów kodeksu postępowania karnego i kodeksu karnego skarbowego spowodowało, że od października – aż przez osiem lat – nie będzie można składać do skarbówki czynnego żalu w formie elektronicznej. Podatnicy znów będą musieli przesyłać... papierowe listy. 
https://www.prawo.pl/podatki/elektroniczny-czynny-zal-po-nowelizacji-kks-i-kpk-zablokowany-na,509700.html  


MF szykuje podwyżkę podatku od służbowych samochodów
Jeśli pracownik wykorzystuje służbowe samochody do celów prywatnych, osiąga przychód, od którego musi zapłacić podatek. Kwoty przychodu wynoszą 250 i 400 złotych i zależą od pojemności auta. MF chce, by o podatku decydowała moc pojazdu, a nie pojemność silnika. To jedna ze zmian w ogłoszonym projekcie Polskiego Ładu.
https://www.prawo.pl/podatki/zasady-naliczania-podatku-od-sluzbowych-samochodow-beda,509690.html 


Biura rachunkowe czekają trudne obowiązki
Już od 31 lipca biura rachunkowe muszą sprawdzać transakcje swoich klientów i te podejrzane zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe obowiązki wynikają z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Problem w tym, że nie są one zbyt precyzyjnie określone – a trzeba wdrożyć wiele szczegółowych procedur. Za ich brak grożą milionowe kary.
https://www.prawo.pl/podatki/obowiazki-biur-rachunkowych-i-ksiegowych-z-ustawy-aml-od-31,509563.html 


Senat przyjął pakiet Slim VAT 2, ale zaproponował poprawki
Senat zaproponował osiem poprawek do pakietu Slim VAT 2. Wszyscy głosujący byli za. Celem zmian jest uproszczenie rozliczeń przez podatników podatku od towarów i usług. Nowelizacja dotknie m.in. wydatków związanych z samochodami i prawa do odliczeń podatku, a także zasad rozliczania ulgi na złe długi w VAT. Nowelizacja wprowadzi też zmiany do Prawa bankowego.
https://www.prawo.pl/podatki/slim-vat-2-pakiet-zmian-w-vat-pazdziernik-2021,508525.html  


Umorzenie subwencji księguje się w roku umorzenia
Resort finansów zdecydował o zaniechaniu podatku dochodowego od umorzonej części pożyczki. Przy okazji pojawiło się pytanie, w którym momencie powinno się wykazać umorzenie w księgach rachunkowych. Resort finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej, które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie.
https://www.prawo.pl/podatki/jak-zaksiegowac-w-ksiegach-rachunkowych-umorzenie-subwencji-z-pfr,509662.html  

 


NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE


Fiskus chce zarabiać na prywatnych samochodach pracowników
Skarbówka domagała się podatku od pracownika, któremu pracodawca zwracał pieniądze za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych. Widziała tu przychód, który podlega opodatkowaniu PIT. Po stronie pracownika stanął sąd administracyjny. W najnowszym wyroku stwierdził jednoznacznie – działanie fiskusa nie miało tu żadnych podstaw prawnych. O jakimkolwiek przychodzie nie mogło być mowy.
https://www.prawo.pl/podatki/korzystanie-z-prywatnych-samochodow-w-pracy-u-pracodawcy-a,509538.html  


Sądy mogą kontrolować wszczynanie postępowań karnych skarbowych
Znamy już uzasadnienie do uchwały NSA dotyczącej wszczynania postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia. Stanowisko NSA ma szanse przyczynić się do zakończenia trwającego od wielu lat sporu o zakres kognicji sądów administracyjnych w sprawach, w których wydłużenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nastąpiło na skutek wszczęcia postępowania karnego skarbowego.
https://www.prawo.pl/podatki/wszczynanie-postepowan-karnych-skarbowych-uchwala-nsa-i,509357.html  


Drogi zegarek adwokata może być kosztem uzyskania przychodu
Skarbówka zaczyna zmieniać podejście do rozliczania kosztów podatkowych przez jednoosobowe firmy. Do tej pory wiele wydatków traktowała jako osobiste i blokowała ich odliczanie. Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednak, że prawnik może odliczyć od przychodów zakup drogiego zegarka z chronografem. Stanowisko skarbówki jest zaskakująco pozytywne – uważają eksperci.
https://www.prawo.pl/podatki/zegarek-z-chronografem-u-prawnika-adwokata-radcy-prawnego-jako,509277.html  


O odliczeniu VAT decyduje miejsce parkowania samochodu
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że pracodawca może odliczyć cały VAT od służbowych samochodów i paliwa, jeśli pracownicy parkują je pod firmą. Parkowanie pod domem pracownika daje możliwość jazd prywatnych, co blokuje prawo do pełnego odliczenia. Postanowienia firmowego regulaminu nie mają żadnego znaczenia, a problem z firmowymi samochodami cały czas istnieje.
https://www.prawo.pl/podatki/miejsce-parkowania-samochodu-sluzbowego-a-odliczenie-vat,509587.html  

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.