e-Biuletyn/6/2010, numer (6), 16.03.2010

e-Biuletyn/6/2010, numer (6), 16.03.2010
KOMUNIKATY
Zmiana wysokości składki członkowskiej

Decyzją III Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych ustalono nową wysokość składki członkowskiej (Uchwała nr 55/2010 z dnia 17 stycznia 2010 r.).
W okresie od 1 lutego 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. wyniesie ona 75,00 zł (słownie: siedemdziesiąt pięć złotych) miesięcznie od doradcy podatkowego wykonującego zawód. Doradcy podatkowi, którzy zgłosili przerwę w wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego zapłacą 20% ww. kwot.
Oznacza to, że składkę w nowej wysokości należy opłacić już 20 marca br. (za miesiąc luty 2010 r.). czytaj więcej
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Zachęcamy Państwa do zadawania pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem kancelarii podatkowych w zakresie organizacji biura, zarządzania oraz marketingu. Prosimy o wypełnienie formularza Zadaj pytanie. Odpowiedzi będą zamieszczane w kolejnych wydaniach e-Biuletynu.
PODATKI
Aktualizacja danych rejestracyjnych będzie łatwiejsza
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która upraszcza zasady aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP) i ewidencji dla celu VAT. Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (dla celów VAT) w sytuacji, gdy aktualizowane dane obejmowałyby zgłoszenie aktualizacyjne w systemie ewidencji podatników NIP. Ułatwienie nie znajdzie jednak zastosowania, jeżeli zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego.

Czy VAT jest kosztem?
Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych, która poszerza katalog wyłączeń od zasady nieuznawania VAT za koszt uzyskania przychodu. Projektem zajmie się teraz Senat.

Zmiany w PCC
Prezydent podpisał ustawę z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Znowelizowane przepisy sprawią, że zagraniczne firmy inwestycyjne będą podlegać takim samym warunkom jak polskie instytucje obracające instrumentami finansowymi.

Bezgotówkowy zwrot podatku dla podróżnych
Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o VAT. Celem nowelizacji jest uproszczenie systemu zwrotu podatku podróżnym tzw. tax free poprzez utworzenie zwrotu bezgotówkowego.
 
PRZEGLĄD ORZECZNICTWA I INTERPRETACJI
 
Czy udział w zyskach podlega PIT?
Przysługujący występującemu ze spółki wspólnikowi udział w zyskach podlega opodatkowaniu PIT, o ile przychód ten nie był wcześniej opodatkowany w wyniku rocznych rozliczeń przychodu.
(Wyrok WSA w Rzeszowie z 24 lutego 2010 r., I SA/Rz 958/09)
 
Co stanowi przychód z najmu?
Przychodem z najmu jest kwota czynszu. Jeśli do ponoszenia wydatków za media zobowiązany jest wynajmujący, u najemcy nie powstanie przychód.
(Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 lutego 2010 r., IPPB1/415-2/10-2/EC)
WSKAZÓWKI PODATKOWE

Wynajem użyczonego lokalu a prawo do odliczenia podatku naliczonego czytaj więcej

W jaki sposób organy gromadzą informacje dotyczący dochodów nieujawnionych? czytaj więcej
 
Odpis na organizacje pożytku publicznego czytaj więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.