e-Biuletyn/5/2023 , numer (5), 07.06.2023

e-Biuletyn/5/2023 , numer (5), 07.06.2023
Z ŻYCIA SAMORZĄDU


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Nowa siedziba KIDP – uroczyste otwarcie! [ZDJĘCIA]
Po kilku latach starań i przygotowań samorząd doradców podatkowych w Polsce może się przeprowadzić do nowego biura. To wysokiej klasy dwupoziomowy lokal przy ulicy Grzybowskiej 85 w Warszawie. Biuro KIDP położone jest na warszawskiej Woli, w nowym, biznesowym zagłębiu stolicy.
W uroczystym przecięciu wstęgi udział wzięli członkowie Krajowej Rady Doradców Podatkowych, przedstawiciele regionalnych oddziałów oraz goście specjalni: przewodniczący KRDP poprzednich kadencji oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz innych samorządów zawodów zaufania publicznego.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8151 

11 maja – Dzień Doradcy Podatkowego
Po raz kolejny doradcy podatkowi z całej Polski świętowali Dzień Doradcy Podatkowego. Dokładnie tego dnia 11 maja 1996 roku została uchwalona ustawa o zawodzie doradcy podatkowego. Obchody święta doradców organizowane były przez Regionalne Oddziały KIDP. Więcej na ten temat w sekcji AKTUALNOŚCI REGIONALNE znajdującej się poniżej.

Nowy numer Kwartalnika Doradca Podatkowy
Zapraszamy do lektury nowego numeru Kwartalnika Doradca Podatkowy - pisma tworzonego przez doradców podatkowych. W najnowszym wydaniu autorzy badają tematy związane ze sprawiedliwością podatkową oraz przyglądają się prawu podatkowemu w nieco innym niż zwykle kontekście - filozoficzno-etycznym.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8130 

Rozstrzygnięto konkurs na najlepszą pracę magisterską
Podczas gali z okazji Dnia Doradcy Podatkowego w Filharmonii Narodowej w Warszawie poznaliśmy tegorocznych zwycięzców konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa podatkowego „Podatki są proste jak drut”. Wyniki:
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/8113 

KIDP W MEDIACH

Onet.pl: „Zmiany w sądach. Czy to koniec zdalnych rozpraw?” Czy koniec pandemii oznacza również koniec rozpraw online przed sądami administracyjnymi? W artykule wspomniana jest historyczna, pierwsza rozprawa online przed WSA we Wrocławiu, w której pełnomocnikiem strony był doradca podatkowy.
https://www.onet.pl/informacje/businessinsider/zmiany-w-sadach-czy-to-koniec-zdalnych-rozpraw-w-sadach-administracyjnych/wyv8kel,211f4564 

Rzeczpospolita: „Lex Tusk: co z tajemnicą zawodową doradców podatkowych?” Artykuł analizujący przepisy kontrowersyjnej ustawy powołującej komisję badającej wpływy rosyjskie na polskie życie publiczne. Nowe przepisy mogą stanowić zagrożenie dla tajemnicy doradców podatkowych.
https://www.rp.pl/zawody-prawnicze/art38553431-lex-tusk-co-z-tajemnica-zawodowa-doradcow-podatkowych 

Pit.pl „11 maja to dzień doradcy podatkowego”. Portal podatkowy Pit.pl przypomina o dniu doradcy podatkowego i opisuje początki naszego samorządu.
https://www.pit.pl/aktualnosci/11-maja-to-dzien-doradcy-podatkowego-1008347 

wGospodarce.pl: „Jak zostać doradcą podatkowym?” Rozmowa z dr. Marcinem Lachowiczem, dyrektorem Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów o zawodzie doradcy podatkowego oraz karach za nieuprawnione doradztwo podatkowe.
https://wgospodarce.pl/wideo/127878-jak-zostac-doradca-podatkowym-wideo 

 

 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE


GDAŃSK
Obchody Dnia Doradcy Podatkowego
Serdecznie dziękujemy wszystkim Doradcom Podatkowym (i nie tylko), którzy w dniach 12-13 maja 2023 r. wspólnie z nami świętowali Dzień Doradcy Podatkowego. Wspaniała atmosfera w uroczym Hotelu Wrota Kaszub, pyszne jedzenie, gorące bębny oraz tańce do samego rana. Dziękujemy, że byliście z nami i widzimy się ponownie już niebawem!

Praktyki studenckie
Serdecznie zachęcamy do zgłoszenia zainteresowania przyjęciem studentów na praktyki studenckie. Podpisane porozumienia z Uniwersytetem Gdańskim oraz z Uniwersytetem WSB Merito Gdańsk przyczyniły się do popularyzacji zawodu doradcy podatkowego wśród studentów, dlatego zwracamy się do doradców podatkowych chętnych do przeprowadzenia praktyk, do składania pisemnych oświadczeń o gotowości do przyjęcia studenta lub studentów na praktyki.. Zgłoszenia proszę kierować na adres e-mail: pomorski@kidp.pl

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Karnego Procesowego
2 czerwca 2023 r. we współpracy z przedstawicielami Europejskiego Stowarzyszenia Studentów ELSA Gdańsk zostanie zorganizowana I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Karnego Procesowego, która odbywać się będzie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem przewodnim konferencji będą „Nowe horyzonty procesu karnego. Nowe technologie: wybawienie czy zagrożenie”.

KRAKÓW
Kwadrans z prawnikiem na antenie Radia Kraków
W ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z Radiem Kraków, doradcy podatkowi współtworzą audycje z cyklu „Kwadrans z prawnikiem". Ostatnie dwie audycje wyemitowane zostały 28 kwietnia, w czasie której doradca podatkowy Zygmunt Tabisz omówił kwestie dot. odliczeń podatkowych za 2022 r. oraz 26 maja, podczas której doradca podatkowy Justyna Zając-Wysocka poruszyła kwestie kwoty wolnej od podatku przy darowiznach.

Konferencja Naukowa „Finanse i podatki w obliczu nowych wyzwań społecznych i ekonomicznych”
5 maja 2023 odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Finanse i podatki w obliczu nowych wyzwań społecznych i ekonomicznych”, organizowana przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego UEK oraz Koło Naukowe Finanse i Podatki UEK. Małopolski Oddział KIDP objął powyższą konferencję patronatem.

Akademia Praktykanta ELSA Kraków
Małopolski Oddział KIDP kontynuował współpracę z ELSA Kraków przy projekcie Akademia Praktykanta, w ramach którego odbył się cykl 4 prelekcji skierowanych do studentów. Ostatnia z zaplanowanych prelekcji odbyła się online 24 maja 2023 r. a jej tematem było najnowsze orzecznictwo TSUE oraz sądów krajowych w przedmiocie skutków karuzeli w podatku od towarów i usług. Prelekcję poprowadziła doradca podatkowy Justyna Zając-Wysocka.

Zaproszenie na konferencję z cyklu „Innowacyjna Małopolska”
15 czerwca 2023 r. w Wieliczce odbędzie się regionalna konferencja z cyklu „Innowacyjna Małopolska” organizowana przez Województwo Małopolskie. Wydarzenie stanowić będzie przestrzeń do wymiany poglądów i dyskusji przedstawicieli świata biznesu i administracji samorządowej, a także instytucji otoczenia biznesu w zakresie perspektyw rozwoju zrównoważonego transportu i komunikacji oraz problematyki sukcesji w firmach rodzinnych. W ramach powyższego wydarzenia przewodnicząca zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP weźmie udział w rozmowie eksperckiej, która poświęcona zostanie tematowi sukcesji w firmach rodzinnych. Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, umożliwiając tym samym udział szerokiemu gronu uczestników. Podczas wydarzenia, które składać będzie się z panelu dyskusyjnego oraz dwóch wystąpień eksperckich, zaplanowane zostało także omówienie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027.

Justyna Zając-Wysocka w kapitule konkursu Menadżer Roku
Przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP została członkiem kapituły przyznającej nagrody w konkursie Menedżer Roku Małopolski 2022. Ideą konkursu jest nagrodzenie menedżerów, którzy wykazywali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągali dobre wyniki ekonomiczne, a także wykazywali wrażliwość na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Wręczenie nagród laureatom powyższego konkursu nastąpi podczas Forum Przedsiębiorców w dniu 15 czerwca 2023 r.

Integracyjny Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania Publicznego
Małopolski Oddział KIDP przystąpił do współorganizacji wraz z innymi samorządami zawodów zaufania publicznego Integracyjnego Pikniku Rodzinnego Zawodów Zaufania Publicznego. Piknik odbędzie się w Parku Strzeleckim (ul. Lubicz 16, Kraków) w dniu 17 czerwca 2023 r. w godzinach 10:00-17:00. Wstęp wolny - dotyczy zarówno doradców podatkowych jak i członków ich rodzin (Wstęp na podstawie okazania legitymacji doradcy podatkowego. Doradcy podatkowi, którzy nie posiadają legitymacji proszeni są o kontakt z Biurem Małopolskiego Oddziału KIDP celem uzyskania zaświadczenia uprawniającego do wstępu).
W programie pikniku przewidziane są różnorodne atrakcje, w tym m. in.: animacje i zabawy sportowe, dmuchańce, warsztaty plastyczne i edukacyjne, występy zespołów muzycznych i tanecznych, konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji pośród których, każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zachęcamy do udziału!!!

Lekcja podatkowa dla licealistów
W ramach współpracy i podpisanego porozumienia Małopolskiego Oddziału KIDP z Izbą Administracji Skarbowej w Krakowie w zakresie kształtowania wiedzy podatkowej dzieci i młodzieży, w dniu 19 czerwca 2023 r. odbędzie się lekcja podatkowa dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, którą poprowadzi doradca podatkowy Patrycja Kubiesa. Podatkowe lekcje będą odbywać się pod hasłem „Budżet, podatki i Ty. Zrozumiesz finanse publiczne".
Zapraszamy doradców podatkowych do czynnego włączenia się w powyższą inicjatywę poprzez:
- udział w spotkaniach w przedszkolach dla 6-latków,
- prowadzenie uzgodnionych tematycznie lekcji dla młodzieży licealnej.
W tym celu prosimy o kontakt z biurem Małopolskiego Oddziału KIDP.

Szkolenie dla członków rad nadzorczych i zarządów
W ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w dniu 21 czerwca 2023 r. odbędzie się szkolenie dla członków Rad Nadzorczych i Zarządów spółek z udziałem UMWM, które poprowadzą przedstawiciele Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.

ŁÓDŹ
Obchody Dnia Doradcy Podatkowego
12 maja 2023 r. w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi odbyły się obchody Dnia Doradcy Podatkowego. Podczas części oficjalnej dr hab. Dariusz Strzelec - przewodniczący zarządu Łódzkiego Oddziału KIDP złożył życzenia z okazji Dnia Doradcy Podatkowego oraz wzorem lat ubiegłych przywitał nowych doradców zaprzysiężonych w ostatnim roku. W uroczystości brali udział znamienici goście: prof. dr hab. Bogumił Brzeziński - Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. dr hab. Jan Paweł Tarno - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku, Bożena Wilk - Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Łodzi, dr Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos - Prezes Regionalnej Rady Oddziału PIBR w Łodzi oraz Michał Fisiak - Dyrektor Departamentu Finansów Publicznych Urzędu Miasta Łodzi.
W ten wyjątkowy wieczór zabawę uświetnił występ znakomitego zespołu Drugi Tydzień, który zaprezentował największe przeboje muzyki polskiej i zagranicznej. Wyśmienitą zabawę dopełniła muzyka DJ’a. Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP dziękuje wszystkim za liczne uczestnictwo w uroczystości i serdecznie zaprasza na kolejne spotkania integracyjne.

Cykl szkoleń XVI edycji Finance Week
Łódzki Oddział KIDP już kolejny raz został partnerem merytorycznym cyklu szkoleń XVI edycji Finance Week, które są organizowane przez studentów z koła naukowego SKN Progress, działającego przy Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku w dniu 15 maja Aleksandra Kurczewska zastępca przewodniczącego zarządu ŁO KIDP i Anna Leszczyńska skarbnik KRDP przeprowadziły szkolenie „Podatki nie gryzą. Na co zwrócić uwagę przy rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej”. Dyskusja dotyczyła głównie odpowiedzialności w prawie podatkowym, sankcjach i zagrożeniach, a w mniejszym stopniu poczucia bezpieczeństwa i pewności prawa podatkowego. Aktywny udział słuchaczy i dodatkowe pytania po wykładzie dowodzą, jak duża jest potrzeba szerzenia przez doradców wiedzy w obszarze prawa podatkowego.

POZNAŃ
Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu
Zapraszamy na Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu, który odbędzie się w dniu 22 czerwca 2023 r. w godz. 17:00-20:00 w Restauracji „U Myśliwych” przy ul. Libelta 37. Spotkanie ma na celu dyskusję nad obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz służy pomocą w omawianiu bieżących problemów zawodowych. Uczestnictwo w Klubie Doradcy Podatkowego jest bezpłatne.

V Rajd Doradców Podatkowych
Zapraszamy na V Rajd Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 24-27 września 2023 r.
w Czechach. W programie między innymi rajd rowerowy, wędrówki piesze, a także panele dyskusyjne z zakresu etyki w zawodzie doradcy podatkowego oraz planowanych zmian podatkowych. Więcej szczegółów: panel mDoradca

Współpraca ze Studenckim Koło Naukowe Rachunkowości KONTO działającym przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu
W dniach 24-26 maja 2023 r. odbyła się XIII Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Rachunkowość Warta Poznania” organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości KONTO działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Celem konferencji była promocja szeroko pojętej dziedziny rachunkowości, audytu i podatków oraz umożliwienie studentom nawiązania kontaktów z praktykami biznesu oraz pracownikami naukowymi.
Krajowa Izba Doradców Podatkowych została Partnerem Konferencji. Podczas konferencji prelekcję „Doradca podatkowy – perspektywa rozwoju zawodowego” wygłosił Filip Siwek, zastępca przewodniczącego zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP.

Współpraca z II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, zajęcia dla licealistów
Wielkopolski Oddział KIDP w ramach współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu w okresie od marca do kwietnia 2023 r. współorganizował 11 zajęć dla uczniów klas licealnych promujących zawód doradcy podatkowego, samorząd zawodowy oraz przybliżających w przystępny sposób obowiązujące przepisy prawno-podatkowe. Prelekcje dla licealistów poprowadzili Członkowie Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP: Małgorzata Ostrowska-Krzewina, Katarzyna Surma, Katarzyna Winiecka, Konrad Bednarowski oraz Remigiusz Pytlik.

Spotkanie z Przedsiębiorcami „Business & Breakfast”
W dniu 16 maja 2023 r. w godz. 10:00:13:00 w Zespole Pałacowo - Parkowym w Lewkowie odbyło się Spotkanie z Przedsiębiorcami „Business & Breakfast”.
Reprezentantem Wielkopolskiego Oddziału KIDP na spotkaniu był doradca podatkowy Jan Horbaczewski. Partnerami spotkania byli między innymi Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Ostrowski, Gmina Ostrów Wielkopolski, ZUS, Urząd Pracy. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Piotra Walkowskiego. Spotkanie odbyło się w formule śniadania biznesowego, co ułatwiło nawiązywanie kontaktów między grupami zawodowymi, wzajemną promocję oraz nawiązywanie relacji z samorządami. Podczas spotkania omówiona została działalność samorządów w zakresie innowacji i przedsiębiorczości oraz poruszona została tematyka pozyskania środków z funduszy UE. Partnerzy spotkania zaprezentowali swoją działalność oraz zakres świadczonych usług sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości oraz szerzeniu wiedzy prawno-podatkowej.

Wydziałowy Konkurs Prawa Podatkowego z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
W dniu 15 maja 2023 r. odbył się Wydziałowy Konkurs Prawa Podatkowego, którego organizatorami byli Zakład Prawa Finansowego działający w strukturach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski oraz Wielkopolski Oddział KIDP.
Konkurs został zorganizowany w ramach szerszego projektu Forum Współpracy Środowisk Prawa Podatkowego, w którego skład wchodzą wyżej wymienieni.
W skład jury konkursu weszli przedstawiciele organizatorów: Dariusz Strugliński – zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Filip Siwek – zastępca przewodniczącego zarządu Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Leszek Lewandowicz – sekretarz Zarządu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz dr Edgar Drozdowski. Konkurs polegał na symulacji rozprawy przed sądem administracyjnym, w której studenci mieli za zadanie przygotować skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego lub przedstawić opinię o braku podstaw do wniesienia skargi, prezentując ją w formie ustnej. Rola sędziego przypadła prof. dr. hab. Dominikowi Mączyńskiemu.

Wyjazd szkoleniowy do TSUE
Wielkopolski Oddział KIDP w dniach 3-6 maja 2023 r. zorganizował wyjazd szkoleniowy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, podczas którego uczestnicy między innymi wzięli udział w rozprawie jako obserwatorzy, uczestniczyli w spotkaniach z Sędziami Trybunału oraz zwiedzili z przewodnikiem budynek TSUE. Doradcy podatkowi brali również udział w panelach dyskusyjnych dotyczących bieżących zagadnień podatkowych.

Piknik Rodzinny z okazji Dnia Doradcy Podatkowego
W dniu 13 maja 2023 r. w godz. 12:00-18:00 w Poznaniu na polu piknikowym przy Kopcu Wolności przy Jeziorze Maltańskim odbył się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Doradcy Podatkowego. Podczas pikniku doradcy wraz z rodzinami uczestniczyli w wielu grach oraz zabawach, przygotowanych zostało wiele atrakcji takich jak strefa chill z leżakami z widokiem na Maltę, dmuchana zjeżdżalnia, eurobungy, zjazd tyrolski, wirtualne Himalaje, stoły do piłkarzyków czy studio tatuażu brokatowego.

Artykuł w magazynie "Sukces po poznańsku"
W ramach współpracy Wielkopolskiego Oddziału KIDP z magazynem „Sukces po poznańsku” od listopada 2022 r. do października 2023 r. ukazują się w magazynie artykuły promujące Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Artykuły publikowane są w wersji papierowej oraz elektronicznej.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem opublikowanym w maju 2023 r.
Link do artykułu: SUKCES PO POZNAŃSKU 5/2023 (grupamtp.pl)

WARSZAWA
Uroczysta gala z okazji Dnia Doradcy Podatkowego
11 maja 2023 r. odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Doradcy Podatkowego, zorganizowana przez Zarząd Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jak co roku doradcy podatkowi z Oddziału Mazowieckiego świętowali dzień doradcy Podatkowego w Filharmonii Narodowej. Podczas uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie zorganizowanego przez Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych X Edycji Konkursu „Podatki Proste jak Drut”.
Zwycięzcą tegorocznej edycji został Absolwent Szkoły Głównej Handlowej Mateusz Noga za pracę pod tytułem „Uznanie administracyjne w kontekście ulg podatkowych zawartych w artykule 67A Ordynacji Podatkowej”. Praca została napisana pod kierunkiem dr. Adama Olczyka.
Drugie miejsce zajęli ex aequo absolwentka Szkoły Głównej Handlowej Angelika Lech – za pracę pod tytułem „Znaczenie rajów podatkowych w procesie prania brudnych pieniędzy” napisaną pod kierunkiem dr. hab. Dominika Gajewskiego, Prof. SGH oraz absolwent Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu Maciej Kowalczyk - za pracę pod tytułem „Podatek od luksusu - rozważania nad prawno-ekonomicznymi perspektywami wprowadzenia do systemu podatkowego RP” napisaną pod kierunkiem Prof. Dra hab. Tomasza Nieboraka.
Trzecie miejsce zajęła absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku Patrycja Łapińska za pracę pod tytułem „Opodatkowanie dochodów osób fizycznych - analiza porównawcza państw członkowskich Unii Europejskiej”. Praca została napisana pod kierunkiem Prof. dr hab. Marzanny Poniatowicz.

W trakcie wieczoru odbył się koncert polskiego wokalisty i gitarzysty rockowego Macieja Maleńczuka.
Oddział Mazowiecki zaprasza już na obchody Dnia Doradcy Podatkowego w przyszłym roku, 16 maja 2024 r. w Filharmonii Narodowej.

II Mazowiecka Debata o Podatkach i Prawie
26-27 maja 2022 r. odbyła się II Mazowiecka Debata o Podatkach i Prawie pt. „Prawo podatkowe a prawo karne - trudne relacje w orzecznictwie”. Debata odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiej przy ul. Dobrej 56. Debata poświęcona była związkom prawa podatkowego z prawem karnym. Wybierając temat, organizatorzy Konferencji (MO KIDP i Instytut Studiów Fiskalnych przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu) zainspirowali się uchwalą NSA z 25 maja 2021 r. dotyczącą zawieszania biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowań karnych skarbowych, która to uchwała „wywołała” szereg zagadnień/problemów z pogranicza prawa podatkowego i karnego/karnego skarbowego. Głównym założeniem konferencji było podjęcie dyskusji wokół problemów podatkowych w kontekście prawa karnego oraz praktyczne podejście do analizowanych zagadnień. Debata była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy doradcami podatkowymi adwokatami, światem nauki i sędziami.
Tegoroczną edycję zaszczycili następujący prelegenci: prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, dr h.c. (UMK,UJ), dr hab. Jerzy Duży, Maciej Zborowski, prof. dr hab. Arkadiusz Lach (UMK), dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, Alicja Sarna, (UEK), Krzysztof Musiał, Sędzia WSA dr Dagmara Dominik – Ogińska, dr Ewa Prejs (UMK), Emil Chojnacki (IAS w Krakowie), Michał Potyrała, Piotr Kołodziejczyk, dr Andrzej Dmowski, Paweł Pogorzelski, Paweł Chrupek (Biuro Rzecznika MŚP), dr Jacek Matarewicz , Joanna Waśko, dr Piotr Stanisławiszyn, Małgorzata Militz, Marek Gizicki, dr hab. Tomasz Nowak( UŁ), Michał Rams, dr Sebastian Zieliński. W imieniu zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych składamy serdeczne podziękowania za podzielenie się wiedzą oraz dobrymi praktykami w ramach prelekcji wygłoszonej podczas konferencji.

Turniej szachowy doradców podatkowych
Mazowiecki Oddział KRDP już po raz drugi organizuje Turniej Szachowy. To idealna okazja dla wszystkich pasjonatów królewskiej gry by wziąć udział w II Edycji wydarzenia zaplanowanego w dniu 17 czerwca 2023 r. (sobota) w godzinach 08.30 – 14.30 w Restauracji Boska Praga przy ul. Okrzei 23 w Warszawie. Turniej szachów szybkich będzie rozgrywany systemem szwajcarskim (15 minut plus 15 sek.). Ponadto istnieje możliwość zdobycia kategorii szachowej, a podczas rozgrywek zapewniamy profesjonalną obsługę sędziowską i poczęstunek.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.