e-Biuletyn/5/2021 , numer (5), 07.06.2021

e-Biuletyn/5/2021 , numer (5), 07.06.2021
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

KIDP z nową siedzibą
Krajowa Izba Doradców Podatkowych sfinalizowała zakup nieruchomości z przeznaczeniem na siedzibę Biura KIDP oraz organów KIDP. Wybór padł na lokal przy ul. Grzybowskiej 85 w Warszawie.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7027 

Nowe logo KIDP
Samorząd doradców podatkowych w Polsce zaprezentował nowe logo organizacji. Nowy znak doradców został wybrany w drodze konkursu, który wygrało uznane studio graficzne Podpunkt. Jego autorką jest Zuza Charkiewicz.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6978 

Uroczysta gala doradców podatkowych - wydarzenie online
13 maja odbył się specjalny program online dla członków samorządu przygotowany z okazji 25-leci doradztwa podatkowego w Polsce.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6980 

11 maja Dzień Doradcy Podatkowego
Życzenia prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP dla doradców podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6969 

Nowe odcinki podcastu „Podatki bez ryzyka”
Jest już dostępny 11 odcinek podcastu Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Temat: TSUE o polskim WNT. Jakie możliwości mają podatnicy? W audycji wzięli udział: dr Paweł Mikuła oraz Piotr Petryka. Była to pierwsza rozmowa doradców podatkowych w podcaście KIDP.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6984 

KIDP poparło wniosek Rzecznika MŚP do NSA
Samorząd doradców podatkowych przedłożył Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu opinię amicus curiae w przedmiocie sądowej kontroli skuteczności zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych spowodowanego wszczęciem postępowania karnego skarbowego.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6993 

Historyczna rozprawa online przed WSA
20 maja 2021 o godz. 12.00 odbyła się pierwsza rozprawa online przeprowadzona w Biurze Dolnośląskiego Oddziału KIDP przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu. Doradcą podatkowym, który uczestniczył w rozprawie był Pan Jarosław Dziewa - doradca podatkowy nr wpisu 04702.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6994 

Bezpłatne szkolenie online: CIT - zmiany w ulgach na działalność innowacyjną
31 maja odbyło się bezpłatne szkolenie online „CIT - zmiany w ulgach na działalność innowacyjną (B+R oraz IP Box, startupy)” organizowane przez Wielkopolski Oddział KIDP i Poznań Biznes Partner.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6996 

KIDP ogłosiło zapisy na kurs przygotowujący do egzaminu na doradcę podatkowego
Kolejna edycja rusza w połowie września 2021 r.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6999 

Apel KRDP do NSA w sprawie ograniczenia posiedzeń niejawnych
Krajowa Rada Doradców Podatkowych skierowała do NSA stanowisko w sprawie rozpatrywania spraw przez sądy administracyjne na posiedzeniach niejawnych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7001 

Wniosek KRDP do MF w sprawie stosowania kas online
W maju 2021 r. Krajowa Rada Doradców Podatkowych skierowała wniosek do Ministra Finansów o wydanie objaśnień podatkowych, dotyczących wprowadzenia od 1 lipca 2021 r. obowiązku ewidencjonowania usług prawniczych przy zastosowaniu kas rejestrujących online. W opinii KRDP doradcy podatkowi nie mają obowiązku fiskalizowania swoich usług za pomocą kas online.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7005 

Nowe bezpłatne szkolenia online KIDP
Krajowa Izba Doradców Podatkowych - Oddział Wielkopolski opublikowała harmonogram bezpłatnych szkolenia online dla doradców, które odbędą się w najbliższych miesiącach na platformie Clickmeeting.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7010 

Uchwała 7 sędziów NSA w sprawie instrumentalnego wszczynania postępowań podatkowych
Komunikat w sprawie uchwały NSA.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7013 

CH.Beck specjalna oferta dla doradców podatkowych
Do końca czerwca 2021 r. oferta specjalna 20% zniżki na publikację C.H. Beck.

https://www.ksiegarnia.beck.pl/lp/literatura-podatkowa?utm_source=kidp&utm_medium=pdf 

 


KIDP W MEDIACH

RMF FM – audycja „Wiadomości”. Temat: Prezentacja programu „Nowy Ład”.
Prof. Adam Mariański na antenie RMF FM mówił o szansach na likwidację zatrudnienia na umowach cywilno-prawnych.
https://soundcloud.com/user-935939805/prof-adam-marianski-radio-rmf-fm-wiadomosci 

TOK FM – audycja „Wiadomości”. Temat: Nowy „Polski Ład”.
Prof. Adam Mariański na antenie Radia TOK FM ocenia propozycje podatkowe Polskiego Ładu i rozważa jakie mogą czekać nas zmiany w podatkach.
https://soundcloud.com/user-935939805/prof-adam-marianski-radio-tok-fm-ekg-ekonomia-kapital-gospodarka 

Biznes.radiozet.pl – Materiał dotyczący zmian, jakie wprowadzi program „Polski Ład”. Opatrzony komentarzem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://biznes.radiozet.pl/News/Polski-Lad-w-podatkach.-Jakie-rozwiazania-Co-ze-skladka-zdrowotna 

INFOR.pl - Artykuł na temat kwoty wolnej o podatku z opinią prof. Adama Mariańskiego.
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5253010,Marianski-podniesienie-kwoty-wolnej-do-30-tys-zl-jak-najbardziej-zasadne.html 

INFOR.pl – Materiał dotyczący nowego logo KIDP.
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5251150,Krajowa-Izba-Doradcow-Podatkowych-nowe-logo-na-25lecie.html 

Strefabiznesu.pl – Publikacja opinii prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP na temat tego, kto zyska, a kto straci na „Polskim Ładzie”.
https://strefabiznesu.pl/polski-lad-propozycje-podatkowe-oznaczaja-znaczace-podwyzszenie-podatkow-min-dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/ar/c1-15614081 

Bankier.pl – Kolejny artykuł o „Polskim Ładzie” z wypowiedzią ekspercką przewodniczącego KRDP.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowy-Polski-Lad-Komentarze-8113555.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=Wiadomosci 

Money.pl – Artykuł o tym, kto ostatecznie zapłaci za „Polski Ład”.
https://www.money.pl/gospodarka/to-nie-przedsiebiorcy-zaplaca-za-polski-lad-6643506046012384a.html 

Rp.pl – Tekst o finansowaniu programu „Polski Ład” z wypowiedzią prof. Adama Mariańskiego.
http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/ostatni-tydzien-rozliczen-pit-za-ubiegly-rok/ 

Gazetaprawna.pl – publikacja dotycząca wniosku KRDP do NSA w sprawie posiedzeń niejawnych.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8174561,rozprawy-online-nsa-krajowa-rada-doradcow-podatkowych.html#gazetaprawna-has-paylock 

Dziennikpolski24.pl – Eksperci organizacji gospodarczych o podatkowych propozycjach w „Polskim Ładzie”: co dobre, a co stanowczo wymaga poprawienia.
https://dziennikpolski24.pl/eksperci-organizacji-gospodarczych-o-podatkowych-propozycjach-w-polskim-ladzie-co-dobre-a-co-stanowczo-wymaga-poprawienia/ar/c3-15621008 

 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

WROCŁAW
Zarząd Dolnośląskiego Oddziału KIDP współorganizuje IV Ogólnopolskie Regaty Doradców Podatkowych w dniach 10-13 czerwca 2021 r. Głównym organizatorem regat jest zarząd Warmińsko – Mazurskiego Oddziału KIDP. Zarząd DO KIDP postanowił w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla inicjatywy, która ma na celu integrację środowiska doradców podatkowych i idei współpracy między regionalnymi Oddziałami KIDP, również w zakresie wspólnych inicjatyw poza sferą szkoleniową.

WROCŁAW
Plan szkoleń na marzec:
16 czerwca - szkolenie: „Zmiany w podatku VAT od 1 lipca 2021” wykładowca Rafał Szafraniec.
29 czerwca - szkolenie: „Zmiany w doręczeniach od 1 lipca 2021 r.” wykładowca Sebastian Ząbczyk.

ŁÓDŹ
XIV edycja Finance Week na Uniwersytecie Łódzkim

Studenci z koła naukowego SKN Progress, działającego przy Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w dniach 10-14 maja 2021 r. zorganizowali cykl szkoleń i warsztatów dla studentów, na których omawiane były zagadnienia ze świata szeroko pojętej tematyki ekonomii, finansów, rachunkowości, marketingu, rynku kapitałowego, działalności gospodarczej, zarządzania, a także umiejętności miękkich. Łódzki Oddział KIDP został partnerem merytorycznym wydarzenia.
W tegorocznej edycji przygotowaliśmy test z zakresu wiedzy o podatkach. W kolejnej części spotkania online Aleksandra Kurczewska i Anna Leszczyńska przedstawiły zawód doradcy podatkowego i odpowiedziały na pytanie "Kiedy student może zapłacić podatek?”
Dla studentów, którzy najlepiej rozwiązali test, ufundowano nagrody oraz umożliwiono im udział w dowolnie wybranym szkoleniu organizowanym przez ŁO KIDP w 2021 roku.

ŁÓDŹ
Publikacja - Podatki 2021 dla doradców podatkowych - drugie wydanie

Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP, uznając konieczność utrzymania przez doradców podatkowych wysokich kwalifikacji zawodowych, postanowił po raz kolejny zamówić zbiór aktów prawnych z zakresu prawa podatkowego. W czasach intensywnych zmian przepisów doradcy niezwykle często zmuszeni są do weryfikowania aktualnego stanu prawnego, gdyż popełniony błąd może mieć bardzo poważne skutki dla ich klientów. Tym razem, po raz pierwszy, ŁO KIDP umożliwił doradcom podatkowym z innych regionów nabycie publikacji po kosztach zakupu w wydawnictwie CH Beck.

ŁÓDŹ
Zajęcia na kierunku „Podatki i Rachunkowość” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

W ramach już wieloletniej współpracy, tym razem Przewodniczący Zarządu ŁO KIDP Jerzy Dworakowski, poprowadził zajęcia dla studentów studiów podyplomowych kierunku „Podatki i Rachunkowość” organizowanym wspólnie przez Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Zajęcia o charakterze laboratorium miały na celu, w oparciu o casusy z praktyki zawodowej doradcy podatkowego, przybliżenie naszego zawodu i zachęcenie studentów do wyboru tej drogi zawodowej.

ŁÓDŹ
Plan szkoleń
W związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu uchwaloną 30 marca 2021 r. Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP zaprasza na szkolenie dotyczące obowiązkowych procedur oraz dokumentów w kancelarii doradcy podatkowego związanych z powyższą ustawą:
29.06.2021 r. - godz. 10.00, platforma ClickMeeting,
Temat: "Obowiązkowe dokumenty oraz procedury w kancelarii doradcy podatkowego związane z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu",
Wykładowca: mecenas Agnieszka Kania – radca prawny.

Planowane jest również szkolenie z zakresu zmian od 1 lipca 2021 w podatku od towarów i usług oraz szkolenie z zakresu egzekucji w administracji. O terminach poinformujemy niebawem.

KRAKÓW
Kalendarz szkoleń i spotkań
W czerwcu Małopolski Odział KIDP organizuje następujące webinaria za pośrednictwem systemu Clickmeeting:
11-14 VI „Ulga BR” - odtworzenie webinarium z dnia 4 marca 2021 r.,
21 VI „Praktyczne aspekty zatrudniania cudzoziemców”,
30 VI „Krajowy System E-faktur i inne zmiany w VAT w 2021 r.”.

W ramach spotkań „czwartkowych” za pośrednictwem systemu Clickmeeting w czerwcu odbędą się następujące webinaria:
25-28 VI „Odpowiedzialność za błędy w części ewidencyjnej JPK na gruncie ustawy o VAT i KKS” - odtworzenie webinarium z dnia 16 kwietnia 2021 r.

KRAKÓW
XV Forum Przedsiębiorców Małopolski

Małopolski Oddział KIDP będzie uczestniczył, w charakterze Partnera Głównego, w XV Forum Przedsiębiorców Małopolski. To kolejna edycja konferencji organizowanej przez Redakcje Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, w której już po raz trzeci uczestniczyć będzie Małopolski Oddział KIDP. Z uwagi na nadal niepewną sytuację związaną z pandemią wydarzenie odbędzie się w formule online, w dniu 23 czerwca 2021 r. Tematem przewodnim tej edycji forum będzie „Małopolska po pandemii - szanse i bariery”. Uczestnikami forum będą liderzy organizacji gospodarczych i przedsiębiorców z Polski południowej, przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, przedstawiciele firm i instytucji oraz eksperci z zakresu ekonomii, prawa i podatków. Gościem specjalnym Forum będzie Jarosław Gowin Wiceprezes Rady Ministrów, Minister rozwoju, pracy i technologii. Małopolski Oddział KIDP reprezentować będzie Pani Justyna Zając-Wysocka Wiceprzewodnicząca Zarządu MOKIDP.
Podczas konferencji zostaną poruszone następujące tematy:
Krajowy Program Odbudowy
Instytucje rządowe w wychodzeniu z kryzysu i dalszym rozwoju
System podatkowy (PIT – nowe progi, nowe stawki czy całkiem nowy system? CIT – symbol uczciwości?, VAT, Akcyza, ZUS, Parapodatki, składki, daniny sektorowe – wpływ na biznes) Strefa ekonomiczna.

KRAKÓW
Współpraca z samorządami
Małopolski Oddział KIDP wznowił współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

POZNAŃ
Kalendarz szkoleń w czerwcu:
1 czerwca 10:00-13:00 – szkolenie: „VAT marża - opracowanie dokumentacji i wykazanie w nowym pliku JPK”, wykładowca dr inż. Paweł Małecki
8 czerwca 10:00-15:00 – warsztaty: „Wspólnoty mieszkaniowe – zasady rozliczania, opodatkowanie, zatrudnianie pracowników”, wykładowca Anna Król-Błażejewska
10 czerwca 10:00-13:00 – szkolenie: „Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych i inne rodzaje wsparcia dla pracowników – zasady prowadzenia i rozliczania ZFŚS, darowizny/pożyczki dla pracowników”, wykładowca Justyna Grzelak-Grzyb
10-13 czerwca - IV Ogólnopolskie Regaty Doradców Podatkowych. Współorganizowane z Warmińsko-Mazurskim, Dolnośląskim, Lubelskim, Lubuskim, Mazowieckim, Śląskim Oddziałem KIDP.
15 czerwca 10:00-15:15– szkolenie: „Powstawanie zagranicznego zakładu polskiego przedsiębiorcy i alokacja zysków do tego zakładu”, wykładowca Marcin Grześkowiak
17 czerwca 10:00-15:30 – bezpłatne warsztaty: „Przekształcenie działalności gospodarczej w sp. z o.o.” wykładowca dr Andrzej Dmowski
21 czerwca 10:00-14:00 – szkolenie: „E-commerce od lipca 2021 r”, wykładowca Zdzisław Modzelewski
28 czerwca 10:00-13:00 – szkolenie: „Podatkowe aspekty pozyskiwanych dotacji w ramach ustaw antykryzysowych” wykładowcy Izabela Leśniewska, Jacek Leśniewski.

*Zgodnie z Uchwałą nr 32/2021 Zarząd postanowił, że doradcy podatkowi będą nieodpłatnie brali udział w nowych szkoleniach organizowanych w okresie czerwiec-wrzesień 2021 r.
Jesteśmy w takcie organizowania szkoleń na II półrocze 2021 r. Szczegóły podane są już w panelu mDoradca Serdecznie zapraszamy!

POZNAŃ
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Finansach „Finansomania”
Realizując działania związane z promocją zawodu doradcy podatkowego oraz propagowaniem wiedzy prawno-podatkowej, Wielkopolski Oddział KIDP bierze udział w organizacji pierwszej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania” organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Celem Olimpiady jest zwiększenie świadomości finansowej młodzieży oraz pobudzenie i rozwijanie ich zainteresowań dotyczących zagadnień finansowych. Jej adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych, w których program nauczania kończy się egzaminem maturalnym. Olimpiada została objęta patronatem Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

POZNAŃ
Rajd Doradców Podatkowych
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym Rajdzie Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 26-29 września 2021 r. (niedziela-środa). Zakwaterowani będziemy w Apartamentach Czarna Góra, ul. Na Skarpie 4, 57-512 Biała Woda. Dysponujemy 30 miejscami noclegowymi (w pokojach 2-osobowych i 3-osobowych). W celu prawidłowego zorganizowania rajdu Zarząd Oddziału prosi doradców podatkowych do zapisywania się poprzez panel mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl) najpóźniej do dnia 15 sierpnia 2021 r.

POZNAŃ
Konferencja z Urzędem Gminy Tarnowo Podgórne
Wspólnie z Gminą Tarnowo Podgórne – Tarnowskie Centrum Wspierania zapraszamy na bezpłatne szkolenie online „Podatkowe aspekty wsparcia uzyskanego w ramach Tarcz Antykryzysowych”, które odbędzie się 29 czerwca 2021 r. w godz. 10:00-13:00.

Szkolenie podzielone zostało na trzy bloki tematyczne:
Podatkowe aspekty pozyskiwanych dotacji w ramach ustaw antykryzysowych
Wykładowcy: Izabela Leśniewska (doradca podatkowy) i Jacek Leśniewski (doradca podatkowy). Czas trwania: 1 godz.

Odpowiedzialność karna za uzyskanie nienależnych środków wypłaconych na podstawie tarcz antykryzysowych
Wykładowca: Remigiusz Pytlik (doradca podatkowy, wiceprzewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP). Czas trwania: 1 godz.

Zasady kumulacji pomocy w ramach tarcz antykryzysowych
Wykładowca: Małgorzata Ostrowska-Krzewina (doradca podatkowy, Członek Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP). Czas trwania: 1 godz.

Szkolenie odbędzie się za pomocą platformy ClickMeeting.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o bezpośredni kontakt z biurem TCWP pod adresem mailowym: kontakt@tarnowo-podgorne.pl
W treści maila prosimy o podanie informacji: imię i nazwisko, nazwa firmy, telefon kontaktowy.


RZESZÓW
Kalendarz szkoleń w czerwcu:
9 czerwca – szkolenie: „Kluczowe dylematy podmiotów powiązanych. Analiza cen transferowych. Identyfikacja transakcji kontrolowanej”, wykładowca dr Jarosław F. Mika
16 czerwca – szkolenie: „Pakiet e-commerce: nowe zasady rozliczania VAT”, wykładowca dr Adam Bartosiewicz
Kalendarz szkoleń w lipcu:
1 lipca – szkolenie: „AML a obowiązki biur rachunkowych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”, wykładowca Monika M. Brzostowska
6 lipca – szkolenie: „Opodatkowanie rynku nieruchomości”, wykładowca Marcin Grześkowiak.

RZESZÓW
XI Podkarpacki Rajd Bieszczadzki Doradców Podatkowych
W październiku (1-3.10.2021 r.) wszystkich miłośników pieszych wędrówek zapraszamy na XI Podkarpacki Rajd Bieszczadzki Doradców Podatkowych. Więcej informacji już wkrótce w panelu mDoradca.

KATOWICE
Szkolenia:
6 maja - „Webinarium. Zmiany w JPK_VAT. Ważne orzecznictwo, świadczenia nieodpłatne, planowane zmiany” Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników”, wykładowca Zajączkowski Wojciech.

KATOWICE
Dzień Doradcy Podatkowego
W sobotę 29.05.2021 r. odbyły się uroczyste obchody Dnia Doradcy Podatkowego zorganizowane przez Śląski Oddział KIDP. Głównym punktem programu uroczystości był spektakl „Inteligenci” w reżyserii Roberta Talarczyka, wystawiony na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia całej uroczystości w formie on-line.
Przekazujemy link do aktualności, w których znajdą Państwo link do wydarzenia teatralnego: https://slaski.kidp.pl/aktualnosciall.php/5/6932

KATOWICE
Konkurs Wiedzy o Podatkach
Śląski Oddział KIDP od 2008 roku organizuje Konkurs Wiedzy o Podatkach, który corocznie jest objęty patronatem Wojewódzkiego Kuratora Oświaty oraz od kilku lat honorowym patronatem Ministra Finansów. W czerwcu 2021 r. z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju jego organizacja uległa modyfikacji. Konkurs odbędzie się 23.06.2021 r. Cześć pisemna i ustna konkursu została zastąpiona testem do rozwiązania na platformie moodle. Test będzie zawierał 30 pytań z podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, z podatku VAT oraz Ordynacji Podatkowej jak również z Ustawy o doradztwie podatkowym. Zorganizowanie Finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach i wyłonienie laureatów odbędzie się na takich samych zasadach jak w latach poprzednich, o ile pozwoli na to sytuacja pandemiczna w kraju. W przeciwnym wypadku laureaci konkursu zostaną wyłonieni poprzez udział w dodatkowych testach.
Ze względu na zmianę formy nie ma już konieczności przesyłania do Regionalnych Oddziałów KIDP kart zgłoszeniowych ucznia. Każdy uczeń, który przystąpi do rozwiązania testu automatycznie traktowany będzie jako uczestnik konkursu.

KATOWICE
Spersonalizowana pieczęć doradcy podatkowego
Badania prowadzone na zlecenie KIDP, wykazały, że świadomość istnienia profesji doradcy podatkowego, specyfiki zawodu, zakresu usług i kompetencji wśród grupy docelowej jaką są przedsiębiorcy jest niewystarczająca. KIDP opracowuje kompleksowy zakres działań prowadzących do zwiększenia świadomości zawodu w społeczeństwie, a także do wskazania obszarów, w których doradca podatkowy ma przewagę nad innymi podmiotami wykonującymi czynności, które do momentu deregulacji, były zarezerwowane dla naszej grupy zawodowej.
Zarząd ŚOKIDP uważa, że istotnym elementem wyróżnienia się na rynku jest jednorodna wizualizacja w miejscu, gdzie prowadzimy działalność gospodarczą, a także wyróżnianie się dokumentów sporządzanych przez doradcę podatkowego od dokumentów innych podmiotów zajmujących się wyłącznie księgowością.
Dlatego Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP postanowił przekazać nowym doradcom podatkowym spersonalizowaną okrągłą pieczęć.

GDAŃSK
Dzień Doradcy Podatkowego
Z okazji Dnia Doradcy Podatkowego oraz 25-lecia obchodów ustawy o doradztwie podatkowym osoby zaangażowane w budowę samorządu doradców podatkowych otrzymały podziękowania w postaci tabliczek upamiętniających ich ciężką pracę, trud i czas poświęcony na udoskonalanie naszych wspólnych struktur.

GDAŃSK
Szkolenia:
14 czerwca 9:30-15:00 - szkolenie: „Opodatkowanie spółek osobowych (spółka jawna i komandytowa) w 2021 r.”, wykładowca dr Krzysztof Biernacki. Zapisy na szkolenie oraz szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl).

GDAŃSK
Dyżury eksperckie
Pomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych współpracuje z Gminą Miasta Gdańsk, Gminą Miasta Gdynia oraz z Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk. Wszystkich zainteresowanych doradców podatkowych zachęcamy do zgłaszania chęci prowadzenia jednogodzinnych dyżurów telefonicznych. Zgłoszenia można wysyłać na adres: pomorski@kidp.pl.

GDAŃSK
LinkedIn oraz Facebook
Z przyjemnością informujemy, że Pomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych jest obecny nie tylko na Facebooku, ale również na Linkedin. Serdecznie zapraszamy do obserwowania naszych profili.

 


PODATKI W PRAKTYCE


ZMIANY W PRAWIE

Rząd przyjął pakiet Slim VAT 2
Rząd przyjął kolejny duży pakiet zmian w rozliczeniach VAT. Chodzi o tzw. Slim VAT 2. Nowelizacja dotknie wydatków związanych z samochodami i prawa do odliczeń podatku. Zmiany dotkną także zasad rozliczania ulgi na złe długi w VAT. Nowelizacja wprowadzi dodatkowo zmiany do Prawa bankowego.
https://www.prawo.pl/podatki/slim-vat-2-pakiet-zmian-w-vat-prace-rzadu-w-2021-roku,508525.html 

MF: Ulgi dla firm na innowacyjność już w przyszłym roku
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zapowiedział, że pakiet ulg związanych z innowacyjnością jest efektem wielomiesięcznych konsultacji z rynkiem. Chcemy, aby z tego pakietu firmy skorzystały już od stycznia - zadeklarował, prezentując pakiet zmian w podatkach, wynikających z programu Polski Ład.
https://www.prawo.pl/podatki/ulgi-na-innowacyjnosc-mf-zapowiada-ze-juz-w-przyszlym-roku,508473.html 

Sejm uszczelnił VAT w międzynarodowym e-handlu
Sejmu uchwalił dużą nowelizację ustawy o VAT. Chodzi o tzw. skład tzw. pakiet e-commerce. Zmiany dotkną sektora handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek spoza Unii Europejskiej. Nowe zasady rozliczania VAT wejdą w życie już od 1 lipca 2021 roku. Przy okazji wprowadzono też ulgę związaną z wydatkami na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL.
https://www.prawo.pl/podatki/pakiet-e-commerce-i-uszczelnienie-vat-w-miedzynarodowym-e-handlu,507553.html 

MF potwierdza - Polski Ład i wyższa kwota wolna od PIT nie dla liniowców
Podatnicy rozliczający PIT według stawki liniowej na proponowanych przez rząd rozwiązaniach mogą stracić dwukrotnie. Po pierwsze, bo podwyższona do 30 tysięcy złotych kwota wolna od podatku ich nie obejmie. Podatek, tak jak obecnie, będą więc płacić już od pierwszej zarobionej złotówki. Dodatkowo, nie odliczą od podatku wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
https://www.prawo.pl/podatki/wyzsza-kwota-wolna-od-pit-takze-dla-podatnikow-liniowego-pit,508371.html 

Od lipca wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną
Ministerstwo Finansów dąży do usprawnienia egzekucji wierzytelności publicznoprawnych. Skróceniu czasu rozpoczęcia egzekucji służyć ma przekazywanie do urzędu skarbowego wniosków egzekucyjnych i tytułów wykonawczych drogą elektroniczną. Wierzyciele będą mogli zaoszczędzić - nie będzie bowiem opłaty za przesyłkę. To tylko jedna ze zmian, które mają usprawnić proces egzekucji wierzytelności publicznoprawnych, w planach są już kolejne.
https://www.prawo.pl/podatki/od-1-lipca-2021-roku-wnioski-egzekucyjne-i-tytuly-wykonawcze,508264.html 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

WSA: Zaległość podatkowa musi istnieć w dniu złożenia wniosku o jej umorzenie
Istnienie zaległości podatkowej w dniu składania wniosku o jej umorzenie to zasada, która jest utrwalona w orzecznictwie. Ocena co do jej występowania musi odnosić się do stanu istniejącego w dacie zgłoszenia wniosku. Dlatego też nie można zwracać się o umorzenie zaległości podatkowej, która jeszcze nie powstała. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
https://www.prawo.pl/podatki/umorzenie-zaleglosci-podatkowej-zaleglosc-musi-istniec-w-dniu,508397.html 

SA: Odszkodowanie bez VAT, jeśli remont nieruchomości prowadzono metodą gospodarczą
Remont po pożarze nieruchomości został przeprowadzony w taki sposób, by zminimalizować wydatki. Prace wykonano w systemie gospodarczym. Do należnego odszkodowania nie można więc doliczyć podatku VAT. Uwzględnienie tej daniny byłoby zasadne, gdyby podatek ten faktycznie został rozliczony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
https://www.prawo.pl/podatki/remont-nieruchomosci-metoda-gospodarcza-wiec-odszkodowanie-bez,508383.html 

Firmy mogą już wnioskować o zwrot VAT lub wznawiać postępowania
10 maja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej został opublikowany bardzo ważny dla polskich podatników wyrok TSUE dotyczący opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług. Orzeczenie Trybunału daje szanse na odzyskanie niesłusznie zapłaconego wcześniej podatku. Można też wznawiać zakończone postępowania podatkowe.
https://www.prawo.pl/podatki/wniosek-o-stwierdzenie-nadplaty-w-vat-lub-wznowienie,508202.html 

Notariusz nie odliczy kosztów aplikacji
Cały czas nie wiadomo, gdzie kończy się związek wydatku z prowadzonym biznesem, a zaczynają cele osobiste przedsiębiorcy. Właśnie przekonał się o tym przyszły notariusz, któremu fiskus w najnowszej interpretacji nie pozwolił na odliczenie wydatków na aplikację notarialną. Okazało się, że wydatki zostały poniesione za wcześnie.
https://www.prawo.pl/podatki/wydatki-na-aplikacje-prawnicze-jako-koszty-uzyskania-przychodow,508184.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.