e-Biuletyn/5/2013, numer (5), 12.03.2013

e-Biuletyn/5/2013, numer (5), 12.03.2013
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

Szanowni Państwo,

Uprzejmie przypominamy, że -  zgodnie z art. 11g ust. 5 Zasad etyki doradców podatkowych - 31 marca 2013 r. upływa termin dokonania w mDoradcy wpisu informacji o uczestnictwie w 2012 r. w punktowanej formie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez doradców podatkowych. Szczegóły.

Redakcja e-Biuletynu KIDP

AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH

Odbył się III Konwent Regionów
W dniach 1-3 marca br. w Zawierciu odbył się III Konwent Zarządów Regionalnych Oddziałów KIDP. Organizatorem tegorocznego spotkania był Śląski Oddział KIDP.

Legitymacje - nowy moduł do składania wniosków
W panelu mDoradca działa już nowy moduł do składania przez doradców podatkowych wniosków o legitymacje. Teraz wszystkie czynności związane z uzyskaniem legitymacji będą wykonywane wyłącznie za pośrednictwem panelu mDoradca. Szczegóły

Zostań Ambasadorem 1%
Stowarzyszenie MANKO startuje z kampanią społeczną skierowaną do pracowników biur rachunkowych. Za pośrednictwem listu i mailingu chce ich zachęcić do przypominania swoim klientom o możliwości przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz OPP. Aby ułatwić im to zadanie, na stronie kampanii na portalu ksiegowiprzyszlosci.pl (patrona medialnego akcji) znajduje się wyszukiwarka OPP uprawnionych do otrzymania 1%. Patronat honorowy: Pan Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej. Kampanię wspiera Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Polski Kongres Prawa Podatkowego 2013 pod patronatem honorowym KRDP
KRDP objęła patronat honorowy nad Polskim Kongresem Prawa Podatkowego 2013 organizowanym przez Instytut Allerhanda. Jednym z prelegentów będzie Tomasz Michalik, Przewodniczący KRDP.
Jak zapewniają organizatorzy, propozycja merytoryczna oraz staranny dobór prelegentów zapowiadają analizę najbardziej aktualnych i kontrowersyjnych zagadnień prawa podatkowego, a także interesującą wymianę poglądów i dynamiczną dyskusję. 
Przedmiotem obrad Kongresu będą m.in. zagadnienia dotyczące:
•    zmian w podatku VAT,
•    opodatkowania transakcji finansowych,
•    TP i międzynarodowego prawa podatkowego,
•    optymalizacji podatkowej.
Udział w charakterze Prelegentów potwierdzili już m.in.: dr Maciej Grabowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Finansów, prof. dr hab. Hanna Litwińczuk, Kierownik Katedry Prawa Finansowego, WPiA UW, Andrzej Nikończyk, Przewodniczący Rady Podatkowej, Lewiatan.
Udział w Kongresie pozwala na uzyskanie punktów z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Szczegółowe informacje oraz zasady rejestracji na Kongres na: www.tax.allerhand.pl


REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ…

Szkolenia w Regionalnych Oddziałach Izby

Bliższe informacje i pełna oferta szkoleń są dostępne na stronach internetowych poszczególnych Regionalnych Oddziałów KIDP, w portalu społecznościowym KIDP w zakładce Szkolenia oraz w mDoradcy.
UWAGA! Zapisy na szkolenia KIDP są prowadzone poprzez portal szkoleniowy w mDoradcy.

Inne wydarzenia w Regionalnych Oddziałach Izby

Dolnośląski OKIDP
14 marca br. w Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu odbędzie się II etap III Dolnośląskiego Konkursu wiedzy o podatkach, do którego zakwalifikowało się 30 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu Dolnego Śląska. Najlepsi uczniowie wezmą udział w etapie ogólnopolskim, organizowanym przez Śląski Oddział KIDP w dniu 12.04.2013r. w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Oddział Dolnośląski będzie w tym roku również współorganizował konkurs z Prawa Finansowego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
26 marca br. o godz.11.00 w Sali na parterze Starej Giełdy we Wrocławiu przy Placu Solnym 16, odbędzie się spotkanie przedstawicieli Zarządu DO KIDP z nowymi doradcami podatkowymi, wpisanymi na listę doradców podatkowych w latach 2011-2013. Celem spotkania będzie przybliżenie nowym doradcom zasad działalności samorządu i korzyści, jakie wynikają z przynależności do korporacji doradców podatkowych, oraz dyskusja dotycząca oczekiwań doradców podatkowych od samorządu. Wszystkich chętnych zapraszamy do przesyłania zgłoszeń na adres sekretariat@kidp.wroclaw.pl do dnia 20 marca.
11 maja br. z okazji Dnia Doradcy Podatkowego, Zarząd DO KIDP zaplanował rodzinny Piknik Doradców Podatkowych, tym razem w charakterze sportowym z zajęciami prowadzonymi przez profesjonalnych sportowców z kadry piłki nożnej i siatkowej.

Łódzki OKIDP
Zakończył się I Etap Pierwszego Łódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, do którego przystąpili uczniowie z  27 szkół ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego. 14 marca br. odbędzie się II Etap Konkursu pod Honorowym Patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzenie to będzie miało miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi.

Małopolski OKIDP
W dniach 11-28 marca 2013 r. trwa akcja: „Doradcy Podatkowi pomagają osobom z niepełnosprawnością wypełnić  PIT za 2012 r.” Doradcy podatkowi z Małopolskiego Oddziału KIDP udzielają bezpłatnych konsultacji telefonicznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za rok 2012 r. Patronem medialnym akcji doradców podatkowych jest TVP Kraków oraz Radio Kraków. Akcja objęta została honorowym Patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz patronatem Burmistrzów Miast: Bochni, Brzeska, Chrzanowa, Libiąża, Trzebini, Gminy Alwernia oraz Wójta Gminy Babice.

Podkarpacki OKIDP
22 marca 2013 roku w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie odbędzie się II etap III Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Wpłynęło blisko 60 prac konkursowych, w których uczniowie pisali na wybrany temat podatkowy. Do II etapu zakwalifikowało się 46 uczniów ze szkól ponadgimnazjalnych Podkarpacia. Lista zakwalifikowanych uczniów została opublikowana na stronie Oddziału.

Pomorski OKIDP
14 marca 2013 r. w Rumi odbędzie się II etap Drugiego Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach.

Śląski OKIDP
Uprzejmie informujemy, iż w panelu mDoradca (zakładki PlikiD, Oddział) zostały umieszczone dwa spoty reklamowe oraz film promujący zawód doradcy podatkowego. Zamieszczone materiały mogą zostać wykorzystane wyłącznie na Państwa stronach internetowych.
14 marca br. w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się II etap V Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanego przez Śląski Oddział KIDP pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.
Za pośrednictwem Śląskiego Oddziału KIDP istnieje możliwość wykonania indywidualnego nadruku danych kancelarii na ulotce promocyjnej lub zamówienia ulotki bez indywidualnego nadruku, można także skorzystać ze stojaka na ulotki. Zamówienia należy przesyłać na adres slaski@kidp.pl. Szczegóły są dostępne w mDoradcy.
Śląski Oddział KIDP wraz z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego po raz czwarty organizuje akcję  „Doradcy podatkowi dla niepełnosprawnych”. Akcja będzie polegała na udzielaniu przez doradców podatkowych bezpłatnych porad podatkowych w sprawie rozliczeń rocznych  na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Porady podatkowe będą udzielane dwa razy w tygodniu (we wtorki i w czwartki) w godzinach od 9.00 do 15.00 w okresie od 12 marca 2013 roku do 30 kwietnia 2013 roku.
21 marca br. odbędzie się posiedzenie Zarządu SO KIDP.
W ciągu miesiąca mają miejsce dyżury Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego KIDP.

Wielkopolski OKIDP
14 marca br. odbędzie się finał III Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Miejsce: Aula WSB, ul. Ratajczaka 5/7, Poznań.
Zapraszamy do udziału w szkoleniach organizowanych przez Oddział. Szczegóły w panelu mDoradca.
Posiedzenia Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP są otwarte dla doradców podatkowych. Najbliższe posiedzenie odbędzie się w dniu 21 marca 2013 r. Harmonogram posiedzeń
WO KIDP przystąpił po raz trzeci do organizowanej przez "Głos Wielkopolski" akcji non-profit "Pomoc przy wypełnianiu PIT' za 2012 r.". Akcja skierowana jest do rencistów, emerytów oraz osób niezamożnych z województwa wielkopolskiego. Zestawienie kancelarii, które wyraziły zgodę na przystąpienie do powyższej akcji zostanie opublikowane w „Głosie Wielkopolskim” w dniu 14 marca oraz w dniu 21 marca 2013 r.
Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP zwraca się z prośbą o nadsyłanie artykułów prasowych, które zostaną umieszczone w prasie lokalnej w celu promocji zawodu. Sugerowane tematy:
a) Doradca podatkowy zawód zaufania publicznego.
b) Dlaczego warto powierzać prowadzenie spraw firmy doradcy podatkowemu.
c) Kancelaria doradcy podatkowego.
d) Różnice i podobieństwa pomiędzy biurem rachunkowym a kancelarią doradcy podatkowego.
e) Szara strefa na rynku usług rachunkowych wrogiem przedsiębiorcy.
Oczekujemy aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz promocji naszego zawodu oraz zapraszamy do dyskusji.

PRACE LEGISLACYJNE

Na platformie "Konsultowane akty prawne" są zamieszczane projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Zachęcamy Państwa do umieszczania swoich komentarzy oraz zgłaszania postulatów.

PODATKI W PRAKTYCE

NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH

Od 1 kwietnia nowe wzory deklaracji VAT
Minister Finansów przygotował cztery projekty rozporządzeń, które zawierają nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług. Nowe druki mają obowiązywać od dnia 1 kwietnia 2013 roku. Nowe przepisy zostały przygotowane w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r., poz. 35). Szczegóły

MF przedstawiło projekt ustawy o podatku węglowodorowym
W piątek resort finansów poinformował o przekazaniu do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Szczegóły

MG: ulga na badania i rozwój już od stycznia 2014 r.
Ministerstwo Gospodarki zapowiada nową ulgę podatkową dla najbardziej innowacyjnych firm. Jeżeli ta propozycja przejdzie to już od przyszłego roku będzie można odliczyć od podatku wydatki poniesione na badania i rozwój. Szczegóły

Podatnicy wydrukują fakturę uproszczoną z kasy
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, które ma obowiązywać od 1 kwietnia. Nowe przepisy zastąpią tzw. "rozporządzenie 2008". Szczegóły

MF przygotował projekt nowelizacji przepisów w sprawie prowadzenia PKPiR
Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, który ma dostosować zasady prowadzenia ewidencji do zasad fakturowania obowiązujących od 1 stycznia 2013 roku. Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

Skutki podatkowe umorzonego kredytu
Umorzenie wartości 10 proc. zaciągniętego kredytu nie jest zwrotem poniesionych wydatków, wobec czego przepis art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT nie może mieć zastosowania. Takie stanowisko wynika z wyroku NSA z 7 lutego 2013 r. Szczegóły

NSA: korekta deklaracji nie umarza postępowania egzekucyjnego
Skorygowanie przez podatnika deklaracji podatkowej, w oparciu o którą wystawiono tytuł wykonawczy inicjujący egzekucję administracyjną, nie stanowi przesłanki do umorzenia postępowania egzekucyjnego. Takie stanowisko wynika z wyroku NSA z 18 stycznia 2013 r. Szczegóły

PCC: stawkę sankcyjną określa moment wpłaty podatku
Sankcyjna stawka PCC ma zastosowanie, gdy należny podatek nie został wpłacony do dnia wszczęcia postępowania kontrolnego, w trakcie którego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki. Takie stanowisko wynika z wyroku NSA z 29 stycznia 2013 r., II FSK 1177/11. Szczegóły

NSA: działalność charytatywno-opiekuńcza nie ogranicza się do osobistego wsparcia
Działalność charytatywno-opiekuńcza Kościoła nie może być rozumiana wyłącznie jako realizowanie osobistego, materialnego wsparcia, w tym edukacyjno-wychowawczego i zdrowotnego osoby korzystającej z takiej pomocy. Takie stanowisko wynika z wyroku NSA z 22 stycznia 2013 r. Szczegóły

VAT: usługę elektroniczną określa forma produktu
Sam tylko elektroniczny sposób komunikacji między stronami nie czyni danego świadczenia usługą elektroniczną. Takie stanowisko wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 5 grudnia 2012 r. Szczegóły

Nie opodatkujesz ryczałtem przychodów z praw majątkowych
Czynsz uzyskiwany z tytułu dzierżawy znaku towarowego, będzie stanowić przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brak będzie zatem możliwości opodatkowania tego przychodu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Szczegóły

20. dzień miesiąca nie dotyczy podatku od lokat terminowych
Odsetek od lokat terminowych utworzonych przez podatnika dla lokowania wolnych środków pieniężnych pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunku bankowym utrzymywanym w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Takie stanowisko wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 15 lutego 2013 r. Szczegóły

Jedno przyłącze, a dwie stawki VAT
Roboty budowlane związane z wykonaniem, do budynków mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, przyłącza wodociągowego wewnątrz tego budynku - korzystają ze stawki 8 proc. podatku VAT, natomiast w przypadku przyłącza wodociągowego wykonywanego poza bryłą budynku, stawką 23 proc. Szczegóły

Bonifikaty udzielone przy sprzedaży mieszkań nie są przychodem
Wartość bonifikaty, której nie trzeba ustawowo zwracać na mocy art. 68 ust 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz w związku z uchwałami rady miejskiej, podjętymi na podstawie art. 68 ust 2c tejże ustawy, nie jest przychodem do opodatkowania dla osób, które zbyły lokale przed upływem 5 lat od chwili ich nabycia. Szczegóły

Informowanie banku o partnerach handlowych nie jest zwolnione z VAT
Usługa polegająca na informowaniu banku o partnerach handlowych, z którymi bank może podjąć współpracę nie korzysta ze zwolnienia od podatku i w konsekwencji, jako usługa nieobjęta preferencyjnymi stawkami podatku VAT, podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23 proc. Szczegóły

KOMENTARZ PODATKOWY

Menedżer zapłaci podatek od służbowego sprzęt przekazanego do realizacji zadań (II FSK 709/110
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym dnia 6 grudnia 2012 r., II FSK 709/11, postawił tezę, iż w przypadku gdy osoby kierujące firmą na podstawie umowy cywilnoprawnej otrzymają na potrzeby wykonania świadczenia samochód, komputer, telefon i inne świadczenia niepieniężne wraz z takimi uzyskują przychód, który winien być uwzględniony w rachunku podatkowym. Szczegóły

Działania proekologiczne a szansa na ulgę w podatku akcyzowym od zużywanych wyrobów
Przywileje podatkowe są odstępstwem od jednej z głównych zasad podatkowych – zasady sprawiedliwości podatkowej – przejawiającej się w powszechności opodatkowania oraz równości podatkowej. Zatem rzeczą zupełnie wyjątkową jest sytuacja, w której pewna grupa podmiotów korzysta z uprawnień, których nie posiada większość. Przedsiębiorstwa zużywające wyroby węglowe, które wdrożyły systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska, korzystają ze zwolnienia z akcyzy. W niniejszym komentarzu Autor przybliża zasady, na jakich mogą z nich skorzystać. Szczegóły

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie wymogi formalne należy spełnić, od dnia 1 marca 2013 r., w celu uznania kosztów delegacji jako zwolnione z podatku dochodowego?
Które koszty wg nowych przepisów wyłączone są z kosztów podatkowych?
Czy rozliczenie kosztów podróży służbowej krajowej i zagranicznej od dnia 1 marca 2013 r. będzie różnić się od dotychczasowych rozliczeń? Odpowiedź i uzasadnienie

Czy faktura proforma w rozumieniu znowelizowanych przepisów od stycznia 2013 r. jest dokumentem księgowym, na podstawie którego wystawca faktury odprowadza podatek VAT do swojego urzędu, a nabywca faktury odlicza VAT naliczony? Czy jest wymóg, aby na fakturach pro forma wpisywać, iż nie jest to dokument księgowy, nie jest fakturą w rozumieniu ustawy (której)? Odpowiedź i uzasadnienie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.