e-Biuletyn/4/2022 , numer (4), 06.05.2022

e-Biuletyn/4/2022 , numer (4), 06.05.2022
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

 


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

[WAŻNE] PISMO GENERALNEGO INSPEKTORA INFORMACJI FINANSOWEJ MF DO DORADCÓW PODATKOWYCH
GIIF zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich doradców podatkowych, aby podczas świadczenia doradztwa podatkowego informowali swoich klientów, iż podmioty wskazane w art. 58 pkt 1 – 13 ustawy AML są obowiązane do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji.
Pismo LINK

[PRZYPOMINAMY] ZMIANA WYSOKOŚCI SKŁADEK OD 1 LUTEGO 2022
Informujemy, że od 1 lutego 2022 roku wysokość składki członkowskiej wynosi 120 zł miesięcznie dla każdego doradcy podatkowego i jest płatna do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (tj. do 20 maja br. za miesiąc kwiecień).
*Uchwała dotycząca zmiany wysokości składki została opublikowana w systemie mDoradca.

Rekordowe ślubowanie nowych doradców podatkowych
Aż 99 nowych doradców podatkowych złożyło ślubowanie i dołączyło do Krajowej Izby Doradców Podatkowych. To największa liczba nowych ślubujących doradców od kilku lat. Większość nowych doradców podatkowych to kobiety.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/9/7566

APEL Bardzo prosimy o wsparcie 4-letniej Saszki!
Dziewczynka po przeszczepie wątroby potrzebuje pilnej pomocy. Saszka pochodzi z Fastowa pod Kijowem. To teren wojenny https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7529 Pomóż!
_
Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych
konto 82 1020 2313 0000 3102 0421 1173 | PKO BP
Tytułem: Saszka

ZAPROSZENIE do współpracy w ramach Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej
„Zapraszamy prawników ze wszystkich samorządów prawniczych oraz innych organizacji oraz osoby mogące pomóc w tłumaczeniu na język ukraiński do dołączania do grup wolontariuszek i wolontariuszy, wspierających punkty informacji prawnej współpracujące z pomagającym osobom pokrzywdzonym wojną w Ukrainie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej (www.prawnicyukrainie.pl).”
Pismo LINK

Doradcy podatkowi pomagają Ukrainie
19 ton mąki trafiło do potrzebujących na Ukrainie dzięki akcji Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych. Od początku wojny, fundacja założona przez doradców podatkowych prowadzi zbiórkę pieniędzy z której finansuje akcję pomocy.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7516 

"Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP" - konferencja stacjonarna
12 kwietnia odbyła się bezpłatna konferencja „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP” organizowana przez Wielkopolski Oddział KIDP oraz Wielkopolski Fundusz Rozwoju.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7521 

Zmiany w "Polskim Ładzie" - KIDP przedstawiła MF swoje postulaty
Zakończyły się konsultacje społeczne projektu przepisów zmieniających założenia „Polskiego Ładu”. W spotkaniach w Ministerstwie Finansów poświęconych temu projektowi udział wzięli przedstawiciele samorządu doradców podatkowych a Krajowa Izba Doradców Podatkowych przygotowała i przekazała do resortu finansów swoje propozycje zmian w tych przepisach.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7523 

Śląska KIDP. Porozumienie o współpracy z ZUS w Rybniku
13 kwietnia 2022 r. w siedzibie Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych zostało podpisane porozumienie z terenową jednostką ZUS w Rybniku.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7549 

Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych – prelekcja
16 marca 2022 r. odbyła się prelekcja: „Elektronizacja prawa celnego, z uwzględnieniem e-commerce”, którą poprowadził doradca podatkowy, Paweł Kaczmarek.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7482 

Polski Ład - poprawki KIDP uwzględnione przez MF w nowej wersji przepisów
Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje społeczne i przedstawiło projekt zmian w przepisach podatkowych Polskiego Ładu. Jedną z kluczowych zmian będzie możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 r. przez przedsiębiorców – o co od dawna apelowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7557 

Wydanie Specjalne | Kwartalnik Doradca Podatkowy - POLSKI ŁAD
Ukazał się specjalny numer Kwartalnika Doradca Podatkowy - bezpłatnie udostępniony doradcom podatkowym i pozostałym czytelnikom.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7559 

KIDP W MEDIACH

Interia.pl – Naprawa Polskiego Ładu, którą rząd chce wprowadzić od lipca, zakłada przywrócenie preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. Wątpliwości interpretacyjne zgłosiła Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Zwraca uwagę, że projektowany przepis wprowadza istotne ograniczenia w stosowaniu takiego sposobu rozliczenia
https://biznes.interia.pl/raporty/raport-polski-lad/aktualnosci/news-wraca-podatkowa-preferencja-dla-samotnych-rodzicow-ale-propo,nId,5947543 

Rp.pl – Rząd przedstawił najnowszą wersję Polskiego Ładu. Uwzględniono część postulatów z konsultacji społecznych. W tekście komentarz Andrzeja Ladzińskiego, przewodniczącego KRDP.
https://www.rp.pl/podatki/art36074091-rzad-lata-polski-lad-zyskaja-zarabiajacy-do-18-tysiecy-straca-samorzady 

Rp.pl – Na najnowszej rządowej reformie PIT najbardziej skorzystają osoby z wyższymi zarobkami.
Materiał opatrzony opinią Tomasza Rolewicza, członka KRDP.
https://www.rp.pl/podatki/art36005461-obnizka-podwyzki-obciazen-czyli-rzad-szykuje-zmiany-w-polskim-ladzie 

Interia.pl – Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatkach (m.in. obniżki stawki PIT z 17 na 12 proc.). Jak wyliczył resort, wiceminister finansów Artur Soboń spotkał się z przedstawicielami księgowych i doradców podatkowych (Krajowa Izba Biur Rachunkowych, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych, Krajowa Izba Doradców Podatkowych).
https://biznes.interia.pl/podatki/news-podatki-koniec-konsultacji-w-sprawie-obnizki-stawki-pit,nId,5937896 

Money.pl – Eksperci podatkowi zaproponowali Ministerstwu Finansów, że przygotują rozwiązania prawne umożliwiające zmianę formy opodatkowania dla tych przedsiębiorców, którzy na początku tego roku "źle obstawili". W materiale stanowisko KIDP.
https://www.money.pl/gospodarka/przedsiebiorcy-beda-mogli-zmienic-jeszcze-forme-opodatkowania-rzad-rozwaza-taka-propozycje-6754611425380864a.html 

Businessinsider.pl – Zdaniem Krajowej Izby Doradców Podatkowych rząd nie powinien spieszyć się z wprowadzeniem poprawek do Polskiego Ładu. Zdaniem ekspertów warto byłoby rozważyć przesunięcie wejścia w życie przynajmniej do 1 października. Taki wniosek płynie ze stanowiska przedstawionego przez KIDP w konsultacjach społecznych.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/polski-lad-znowu-za-szybko-doradcy-podatkowi-chca-przesunac-termin/kebzc30 

Strefabiznesu.pl – Nowy Polski Ład przewiduje możliwość zmiany formy opodatkowania za 2022 w trakcie roku podatkowego. Tuż przed świętami ogłoszono zmiany w projekcie ustawy.
https://strefabiznesu.pl/nowy-polski-lad-bedzie-mozliwosc-zmiany-formy-opodatkowania-za-2022-w-trakcie-roku-podatkowego/ar/c3-16303247 

 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

 

WROCŁAW
Szkolenia w maju
26 maja 2022 – szkolenie ,,estoński CIT w 2022 roku.” Wykładowca: Damian Staszak
28 maja 2022 – Webinarium nr 4 z Cyberbezpieczeństwa "Zabezpieczanie stacji roboczej". Wykładowcy: Eksperci z Fundacji Cyber Tax Security

WROCŁAW
Dzień Doradcy Podatkowego
17 maja 2022 - uroczyste Obchody Dnia Doradcy Podatkowego, które odbędą się w Teatrze Lalek we Wrocławiu. W programie przewidziano spektakl Wrocławskiego Teatru Komedia pt. „Psychoterapia czyli sex w życiu człowieka”.

 


KATOWICE
Szkolenia zaplanowane na maj 2022 r.:
- 5 maja 2022 r. - Webinarium. Czas pracy w 2022 roku - praktyczne aspekty planowania i rozliczania, z uwzględnieniem najnowszych stanowisk PIP, MRPiPS oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz pracowników – wykładowca Przemysław Pogłódek
- 10 maja 2022 r. - Webinarium. VAT w międzynarodowym obrocie towarowym i usługowym po zamianach w 2020 i 2021 r. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz pracowników – wykładowca Włoch Jarosław

KATOWICE
Dzień Doradcy Podatkowego
Serdecznie zapraszamy doradców podatkowych wraz z osobami towarzyszącymi, z członkami rodzin, z przyjaciółmi do spędzenia wspólnie Dnia Doradcy Podatkowego, który odbędzie się 21 maja 2022, w Kopalni Guido w Zabrzu. W programie mamy zwiedzanie Kopalni Guido, uroczysta kolacja oraz koncert zespołu „Saksoholicy”. Serdecznie zapraszamy!!!

KATOWICE
XIII edycja Akcja Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym
Doradcy podatkowi, członkowie Krajowej Izby Doradców Podatkowych, po raz kolejny zaangażowali się pro publico bono w akcję udzielania porad i pomocy przy przygotowywaniu rocznych zeznań podatkowych dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Osoby zainteresowane otrzymają bezpłatną poradę z zakresu sporządzenia PIT za 2021 rok oraz możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Śląski Oddział KIDP już po raz trzynasty organizuje akcję pomocy w rozliczeniach podatkowych „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”. Z bezpłatnej pomocy doradców podatkowych przy sporządzaniu zeznań podatkowych za rok 2021 skorzystać będą mogli podatnicy z niepełnosprawnością, jak i osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Będą oni mogli uzyskać m.in. niezbędne informacje na temat możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków.

KATOWICE
Ogólnopolski konkurs wiedzy o podatkach
Dnia 8 kwietnia 2022 r. w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się XII Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizowany przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wraz z Krajową Radą Doradców Podatkowych. Finał Konkursu został poprzedzony I etapem, który miał miejsce 10 marca br. i został zorganizowany w formie on-line za pomocą platformy Moodle. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach (zarówno Finał jak i jego pierwszy etap) został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Finansów oraz Śląskiego Kuratora Oświaty. Celem organizatorów konkursu jest przede wszystkim budzenie i rozwijanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych oraz popularyzacja zawodu doradcy podatkowego wśród młodzieży.
W organizowanym po raz dwunasty Ogólnopolskim Finale Konkursu Wiedzy o Podatkach wzięło udział 72 laureatów z 10 regionów. Laureatom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody pieniężne z przeznaczeniem na cele edukacyjne.

KATOWICE
Promocja zawodu
Uprzejmie informujemy, że w dniu 26 kwietnia 2022 r. Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych rozpoczął zbieranie ofert na materiały promujące zawód doradcy podatkowego na 2023 r.

KRAKÓW
Relacje
W dniach 1-2 kwietnia 2022 r. na platformie ClickMeeting odbyła się XV Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego „Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?”, organizowana przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSP UJ. Krajowa Izba Doradców Podatkowych była patronem honorowym tego wydarzenia.

KRAKÓW
Zapowiedzi
W maju 2022 r. w MOKIDP planowana jest organizacja następujących szkoleń:
- 6-9 maja 2022 r. „Podatki w stowarzyszeniach i fundacjach” – odtworzenie webinarium z dnia 9 września 2021 r.,
- 9 maja 2022 r. „Procedura przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w działalności doradcy podatkowego” – szkolenie w formie online za pośrednictwem Clickmeeting,
- 13-16 maja 2022 r. „Wnioski o indywidualne interpretacje podatkowe, wnioski zabezpieczające itp.” – odtworzenie webinarium z dnia 30 września 2021 r.
- 18 maja 2022 r. „Polski Ład – składka zdrowotna w praktyce” - szkolenie w formie online za pośrednictwem Clickmeeting,
- 20-23 maja 2022 r. „Orzecznictwo VAT w branży turystycznej” - odtworzenie webinarium z dnia 18 listopada 2021 r.,
- 26 maja 2022 r. „Ordynacja podatkowa – wybrane zagadnienia” - szkolenie w formie online za pośrednictwem Clickmeeting.
Aktualny harmonogram szkoleń zaplanowanych w MOKIDP znajduje się w systemie mDoradca.

KRAKÓW
W dniu 28 maja 2022 r. w Krakowskim Teatrze VARIETE odbędą się uroczyste obchody Dnia Doradcy Podatkowego organizowane przez Małopolski Oddział KIDP. W ramach uroczystości zostaną wręczone odznaczenia MOKIDP. Ponadto uczestnicy spotkania będą mieli możliwość obejrzenia spektaklu „Pretty Woman – the Musical”. Podczas uroczystości odbędzie się zbiórka koleżeńska na pomoc dla Ukrainy. Zapraszamy do udziału w spotkaniu!

KRAKÓW
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
- w każdy roboczy poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz dodatkowo w każdą roboczą środę i piątek miesiąca (od maja do odwołania) w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
- w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas ww. dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

KRAKÓW
Zgodnie z informacjami otrzymanymi z Urzędu Miasta Krakowa, pojawiło się duże zapotrzebowanie na udzielanie porad podatkowych dla przebywających w Polsce obywateli Ukrainy. W związku z powyższym podjęto decyzję o czasowym zwiększeniu częstotliwości dyżurów w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a. Oprócz stałych dyżurów w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. od 10.00 do 12.00, akcja udzielania informacji odbywać się będzie dodatkowo w każdą roboczą środę oraz piątek w godzinach od 10.00 do 12.00 (począwszy od maja do odwołania).

POZNAŃ
Szkolenia
3-6.05.2022 Rajd Doradców Podatkowych „Polski Ład po czterech miesiącach” – panel dyskusyjny - Krzysztof Klaczyński
06.05.2022 Dzień Doradcy Podatkowego - Musical VIRTUOSO – Poczęstunek - Spotkanie integracyjne
12.05.2022 Kalkulacja podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych - Jacek Kołaczyński
16.05.2022 Komunikacja angażująca - jak rozmawiać z ludźmi, żeby się dogadać - Ewa Błaszczak
16.05.2022 CIT – ulgi na działalność innowacyjną (Współorganizowane z Urzędem Miasta Poznania) - dr inż. Paweł Małecki
18.05.2022 Procedury AML – przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - dr Andrzej Dmowski
23.05.2022 Warsztaty „Skuteczny doradca podatkowy w przesłuchaniach. Metodyka i techniki reprezentowania strony w postępowaniu podatkowym” - Wiesław Zyskowski
26.05.2022 Klub Doradcy Podatkowego - Panel dyskusyjny
30.05.2022 Polityka rachunkowości – praktyczne zasady tworzenia Jacek Kołaczyński

POZNAŃ
Dzień Doradcy Podatkowego
W dniu 6 maja 2022 r. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbył się spektakl z okazji Dnia Doradcy Podatkowego. Spektakl to produkcja musicalowa o Ignacym Janie Paderewskim. Twórcy opowiadali historię o wspaniałym Artyście, który wykorzystał swoją popularność by pomóc swojej Ojczyźnie odzyskać niepodległość. Podczas uroczystości odbyła się zbiórka koleżeńska z Ogólnopolską Fundacją Doradców Podatkowych na pomoc dla Ukrainy. Serdecznie dziękujemy za Państwa obecność oraz wsparcie zbiórki koleżeńskiej!

POZNAŃ
Aktualizacja danych
Prosimy o bieżącą aktualizację danych w bazie Biura Wielkopolskiego Oddziału KIDP, tj. aktualizację adresów e-mail oraz numerów tel. kom. w celu stałego kontaktu z Oddziałem, a tym samym możliwości otrzymywania od Oddziału informacji o szkoleniach, warsztatach, konferencjach, spotkaniach integracyjnych oraz innych komunikatów od Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP.
Aktualizację danych prosimy przesyłać na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

 

POZNAŃ
Współpraca ELSA Poznań
W związku ze współpracą z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Krajowa Izba Doradców Podatkowych objęła patronatem Międzynarodową Konferencję Prawa Klimatycznego, która odbędzie się dnia 19 maja 2022 r. w formie zdalnej. Podczas wydarzenia zostanie wygłoszony wykład przez Członka Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP Pana Konrada Bednarowskiego. Więcej informacji już wkrótce na https://wielkopolski.kidp.pl/

POZNAŃ
Współpraca ze Studenckim Kołem Naukowym Rachunkowości „KONTO
Krajowa Izba Doradców Podatkowych została Partnerem Konferencji „Rachunkowość warta Poznania 2022”, którem organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości „KONTO” działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-20 maja 2022 r. Podczas Konferencji wykład wygłosi Pani Małgorzata Ostrowska-Krzewina (Członek Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP). Więcej informacji już wkrótce na https://wielkopolski.kidp.pl/

POZNAŃ
XII Spływ Kajakowy Doradców Podatkowych 9-12.06.2022 r
Zapraszamy na XII Spływ Kajakowy Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 9-12 czerwca 2022 r. (czwartek-niedziela).
Miejsce zakwaterowania: Centrum Wypoczynkowo-Szkoleniowe Ostrzyce, ul. Droga Kaszubska 56, Ostrzyce, 83-311 Goręczyno, www.cwsostrzyce.com
Zapisy na spływ, harmonogram spływu oraz wszelkie szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca (www.mdoradca.krdp.pl).

POZNAŃ
Bezpłatne porady doradców podatkowych
30 maja 2022 r. w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie odbędzie się spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru doradca podatkowy udzieli bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr tel. 65 512 77 83/797 508 207 lub pod adresem mailowym biuro@owp.koscian.net 

POZNAŃ
Współpraca z Urzędem Miasta Poznania
Wspólnie z Poznań Biznes Partner organizujemy cykl bezpłatnych szkoleń online.
Poniżej zamieszczamy kolejne bezpłatne szkolenia współorganizowane z Urzędem Miasta Poznania. Serdecznie zapraszamy!
1) Temat „CIT – ulgi na działalność innowacyjną”, dr inż. Paweł Małecki, 16.05.2022 r.
2) Temat „Leasing w firmie”, Pani Barbara Spychała-Krzesaj, 05.09.2022 r.
3) Temat „Wybór formy opodatkowania dla indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej”, Pani Barbara Spychała-Krzesaj, 03.10.2022 r.

POZNAŃ
Posiedzenia Zarządu
Serdecznie zapraszamy do udziału w Posiedzeniach Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP w 2022 r. Spotkania odbywają się o godz. 09:00 w siedzibie Wielkopolskiego Oddziału KIDP przy ul. Wagrowskiej 2 w Poznaniu. Posiedzenia są otwarte dla doradców podatkowych.
Kolejne terminy posiedzeń Zarządu VI kadencji w 2022 roku:
3 czerwiec 2022 r.
3 sierpień 2022 r.
2 wrzesień 2022 r.
7 październik 2022 r.
4 listopad 2022 r.
2 grudzień 2022 r.

POZNAŃ
Współpraca z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju
W ramach współpracy Wielkopolskiego Oddziału KIDP z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju zapraszamy Państwa na kolejne bezpłatne webinarium Fundusze dla MŚP. Rozwój wielkopolskich przedsiębiorstw”, które odbędzie się 25 maja br. o godz. 10:00
Zapisy na webinarium odbywają się w Wielkopolskim Funduszu Rozwoju
przez e-mail: promocja@wfr.org.pl
PODATKI W PRAKTYCE

 


ZMIANY W PRAWIE

Od lipca podatników czekają zmiany w rozliczeniach VAT
Sejm zaczął prace nad projektem nowelizacji przepisów o podatku od towarów i usług. Dokument, po pierwszym czytaniu, został skierowany do komisji. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT, w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-vat-dla-sil-zbrojnych-od-lipca-2022-r,514737.html 

Skarbówka więcej spraw załatwi automatycznie
Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US. Taka m.in. zasada wynika z przyjętej przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.
https://www.prawo.pl/podatki/automatyczne-zalatwianie-spraw-przez-kas,514327.html 

Sejm już pracuje na projektem zmian podatkowych w Polskim Ładzie
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o PIT, mającego m.in. obniżyć ten podatek z 17 do 12 procent. Jeśli zmiany wejdą w życie, przedsiębiorcy chcący przejść z ryczałtu na skalę od 1 lipca, będą mogli zgłosić taki zamiar do 22 sierpnia i prowadzić księgi pół roku w taki sposób, jaki wybrali na początku roku; drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-polskim-ladzie-min-zmiana-formy-opodatkowania,514628.html 

MF likwiduje abolicję podatkową, ale jest problem konstytucyjny
Sejm zajmie się nowelizacją podatkowej części Polskiego Ładu. Z projektu wynika, że od lipca br. zlikwidowana zostanie wprowadzona na początku roku ulga abolicyjna i ryczałtowy podatek od nieujawnionych wcześniej dochodów. Eksperci od początku mieli duże wątpliwości dotyczące tego rozwiązania. Wniosek o sprawdzenie przepisów o abolicji z konstytucją złożył nawet prezydent Andrzej Duda.
https://www.prawo.pl/podatki/likwidacja-abolicji-podatkowej-w-polskim-ladzie-od-lipca,514805.html 

Zmiany w ulgach dla samotnych rodziców będą niekonstytucyjne 
Proponowane przez Ministerstwo Finansów zlikwidowanie w trakcie roku ulgi dla samotnego rodzica w wysokości 1500 zł i zastąpienie jej wspólnym rozliczeniem, znanym podatnikom do końca 2021 r., będzie niezgodne z Konstytucją – alarmują prawnicy. Zwłaszcza że przy okazji tę nową - „starą” ulgę resort finansów zamierza znacząco ograniczyć. Zdaniem ekspertów, w 2022 roku powinny obowiązywać obie. Aby każdy rodzic mógł skorzystać z preferencji podatkowej, do której będzie miał prawo.
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-dla-samotnych-rodzicow-kto-straci-na-zmianach-w-2022-r,514739.html 

Węgiel, koks i półkoks zostaną objęte systemem SENT
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad objęciem systemem SENT przewozu towarów z pozycji CN 2701 i CN 2704. Zgłoszeniu będą podlegały przesyłki tego towaru o masie powyżej 500 kg. Zmiany nie będą miały jednak wpływu na formularze do wysyłania, uzupełniania i aktualizacji zgłoszeń przewozu SENT, ani schematy komunikatów do niewizualnej obsługi zgłoszeń SENT. Obsługa zgłoszeń nie zmieni się.
https://www.prawo.pl/podatki/wegiel-koks-i-polkoks-w-systemie-sent,514692.html 

Zalety estońskiego CIT są – jednak tylko na papierze
Firmy korzystające z preferencyjnych zasad rozliczenia podatku dochodowego (tzw. estońskiego CIT) mają duży problem. Doradcy podatkowi potwierdzają, że z korzyści trudno jest skorzystać. Skarbówka blokuje m.in. prawo do zwolnienia z podatku zaliczek na poczet dywidendy. Wypłaty na poczet przyszłych zysków stanęły więc pod znakiem zapytania, a interpretacje i objaśnienia - zamiast pomagać – dokładają kolejnych wątpliwości.
https://www.prawo.pl/podatki/zaliczki-na-poczet-zysku-w-estonskim-cit,514676.html 

Senat proponuje zmiany podatkowe w związku z wojną w Ukrainie
Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianach podatkowych w związku wojną w Ukrainie. Chodzi m.in. o wprowadzenie zwolnienia z PIT obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po ataku Rosji na Ukrainę. Zmiany miałyby dotknąć także rozliczeń podatku od spadków i darowizn.
https://www.prawo.pl/podatki/senat-proponuje-zmiany-podatkowe-w-zwiazku-z-wojna-w-ukrainie,514625.html 

Z papierowych faktur trudno będzie zrezygnować
Wprowadzenie w przyszłym roku obowiązku wystawiania faktur w formie elektronicznej w założeniu ma uprościć rozliczenia między przedsiębiorcami. Ponad jedna trzecia firm ciągle jednak woli wystawiać dokumenty papierowe. Rządowi trudno będzie przekonać je do przejścia na e-faktury – zwłaszcza, że trzeba będzie podawać w nich dużo więcej informacji. W niektórych branżach może to być wręcz niemożliwe.
https://www.prawo.pl/podatki/e-faktury-w-ksef-zamiast-papierowych,514553.html 

Sejm przyjął zmiany - Ukrainiec szybciej stanie się polskim rezydentem podatkowym
Sejm przyjął nowelizację specustawy dotyczącej wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Zakłada ona zmiany w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także w rozliczaniu PIT przez Ukraińców. Chodzi m.in. o zasady ustalania rezydencji podatkowej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych.
https://www.prawo.pl/podatki/rezydencja-podatkowa-ukraincow-i-koszty-w-specustawie,514515.html 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

Darowizna na rzecz OPP samochodu wyceniona w cenach rynkowych
Podatnicy dokonujący darowizn zamortyzowanych środków trwałych, np. samochodów, mogą dokonać podwójnego zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych, najpierw w postaci ujęcia odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodów, a następnie odliczając od dochodu wartość rynkową środka trwałego. Odliczyć można też wartość VAT należnego od przekazanej darowizny. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
https://www.prawo.pl/podatki/darowizna-na-rzecz-opp-samochodu-jak-wycenic,514883.html 

NSA: Pełnomocnictwo szczególne odrębne do kontroli podatkowej i postępowania podatkowego
Do wywołania skutku procesowego konieczne jest złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym. Pełnomocnictwo szczególne złożone w toku kontroli podatkowej nie wywoła skutków procesowych w toku wszczętego postępowania podatkowego - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale.
https://www.prawo.pl/podatki/pelnomocnictwo-szczegolne-odrebne-do-kontroli-i-postepowania,514825.html 

Fiskus wykorzystuje prawo i ogranicza zwroty nadpłaconych podatków
Niedawny wyrok NSA pokazuje dobitnie, że fiskus zawiesza przedawnienie rozliczeń podatkowych tylko tam, gdzie mu wygodnie. Uważa m.in., że zawieszenie nie dotyczy postępowań o nadpłatę, ale ma znaczenie przy zaległościach podatkowych. Sąd jednoznacznie stanął po stronie podatników. Niestety jednak, niekorzystną praktykę skarbówki potwierdzają doradcy podatkowi i eksperci.
https://www.prawo.pl/podatki/zawieszenie-terminu-przedawnienia-przy-nadplacie-podatku-nsa,514783.html 

Ulga termomodernizacyjna nie dla wszystkich współwłaścicieli budynku
Właściciel mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość w budynku złożonym z trzech wydzielonych mieszkań nie ma prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przewidzianej dla domów jednorodzinnych. Potwierdza to skarbówka. Eksperci podkreślają, że definicja budynku jednorodzinnego zmieniła się i podatnicy muszą każdorazowo weryfikować swoje prawo do ulgi. https://www.prawo.pl/podatki/ulga-termomodernizacyjna-gdy-budynek-we-wspolwlasnosci,514776.html 

MF: Spłata kredytu to wydatek na cele mieszkaniowe już od 2016 roku
Minister finansów wydał właśnie bardzo korzystną interpretację ogólną. Wskazał w niej, że wydatki na cele mieszkaniowe obejmują też wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością - także gdy wydatki te uwzględniono w kosztach uzyskania przychodu. Eksperci podkreślają, że podatnicy mogą skorygować zeznanie, uwzględnić ulgę i odzyskać podatek za rok 2016 i lata następne.
https://www.prawo.pl/podatki/splata-kredytu-to-wydatek-na-cele-mieszkaniowe-juz-od-2016-r-mf,514661.html 

Pożyczka udzielona przez spółkę wspólniczce bez podatku
Skarbówka upiera się, że praktycznie każde udzielenie pożyczki, nawet dokonywane incydentalnie, powinno być traktowane jako usługa finansowa zwolniona z VAT. Konsekwencją tego jest wyłączenie transakcji z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Eksperci podkreślają jednak, że interpretacje w tej kwestii i orzecznictwo nie jest jednolite.
https://www.prawo.pl/podatki/pozyczka-udzielona-przez-spolke-wspolnikowi-a-pcc,514609.html 

Faktyczna opieka nad dziećmi to za mało dla ulgi 4+
Ulga 4+, czyli rozwiązanie podatkowe mające wspierać duże rodziny, nie przysługuje osobom, które sprawują jedynie faktyczną opiekę nad dzieckiem swojego małżonka i jednocześnie nie przysługuje im władza rodzicielska, nie są opiekunem dziecka lub nie sprawują względem niego funkcji rodziny zastępczej. Skarbówka wydała już interpretację w tej kwestii.
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-4-dla-rodzin-w-drugim-malzenstwie,514538.html 

Zbiornik dla podatku od nieruchomości może być budowlą, ale tylko wyjątkowo
Wciąż jest problem z opodatkowaniem budowli, a niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący zbiorników mógł go rozwiązać, ale niestety rodzi on kolejne wątpliwości. NSA orzekł, że w wyjątkowych przypadkach zbiornik dla potrzeb podatku od nieruchomości może być kwalifikowany jako budowla. Eksperci do takiej interpretacji mają jednak szereg zastrzeżeń.
https://www.prawo.pl/podatki/czy-zbiornik-to-budynek-czy-budowla-dla-podatku-od-nieruchomosci,514525.html 

Sądy administracyjne podważają coraz więcej decyzji podatkowych
W postępowaniach przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi w 2021 roku wystąpiło 4938 radców prawnych, 3336 adwokatów i 798 doradców podatkowych. Przed Izbą Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego wśród pełnomocników zdecydowanie dominują doradcy podatkowi - 41,8 proc. Rośnie liczba wyeliminowanych przez sądy administracyjne decyzji organów administracji.
https://www.prawo.pl/podatki/decyzje-podatkowe-podwazane-przez-sady-administracyjne,514513.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.