e-Biuletyn/4/2018, numer (4), 26.04.2018

e-Biuletyn/4/2018, numer (4), 26.04.2018
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych bieżących wydarzeń na stronie internetowej KIDP oraz odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.

Wiesława Moczydłowska
Redaktor Naczelny Biuletynu „Doradca Podatkowy”
Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH

Krajowa Izba Doradców Podatkowych będzie współpracować z BCC dla dobra przedsiębiorców. Szczegóły

Konferencja „I Mazowieckie Forum Podatkowe”. Szczegóły

Zapraszamy na konferencję „Granice optymalizacji” pod patronatem Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Szczegóły

Małopolski Oddział KIDP i Katedra Prawa Cywilnego i Gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Podatkową. Szczegóły

Zwycięzcy VIII Ogólnopolskiego Finału Konkursu Wiedzy o Podatkach. Szczegóły

Poznaliśmy LIDERA KSIĘGOWOŚCI 2018! Szczegóły

Doradcy podatkowi będą współpracować z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w celu zapewnienia należytej jakości prawa podatkowego oraz ochrony praw podatników. Szczegóły

Doradcy podatkowi chcą zagwarantować realizację praw podatników współpracując z Najwyższą Izbą Kontroli w zakresie przestrzegania prawa przez organy podatkowe. Szczegóły

Prof. Mariański: Doradcy nie będą donosić na swoich klientów. Szczegóły

Dr Mariusz Cieśla z KRDP w Polskim Radio 24 o zeznaniach rocznych. Szczegóły

Prof. Adam Mariański gościem programu „Rzecz o Prawie” w Rzeczpospolita TV. Szczegóły

Akcja KIDP pomocy podatnikom w sporządzaniu zeznań rocznych. Szczegóły

Trwa rejestracja do kolejnej edycji konkursu Tax'n'You. Szczegóły

REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ...

DOLNOŚLĄSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa i integracyjna

W związku z nowymi obowiązkami nałożonymi na Doradców Podatkowych, Zarząd DOKIDP podjął decyzję o organizacji szkoleń z tego zakresu. Pierwsze zaplanowano na 7 maja 2018r. i poprowadzi je Bartosz Kubista - Przewodniczący Komisji ds. Opracowania Kodeksu Postępowania Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

26 kwietnia rozpoczynamy cykl 3 szkoleń z procedury podatkowej, w tym czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i celno-skarbowej oraz postępowania podatkowego, który poprowadzi doradca podatkowy Sebastian Ząbczyk. Kolejne zajęcia odbędą się w maju i czerwcu.

12 maja 2018 r. organizowany jest Rodzinny Piknik Doradców Podatkowych, który odbędzie się w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Program obejmuje zwiedzanie kopalni, spotkanie w ,,kręgu górniczej tradycji”, zajęcia ceramiczne dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Już teraz serdecznie zapraszamy na to wydarzenie Doradców Podatkowych zarówno oddziału Dolnośląskiego, jak również innych Oddziałów.

Wydarzenia

Zarząd DO KIDP przygotowuje się do międzynarodowej konferencji „Podatki bez granic”, która odbędzie się 12-13 października br. W tym roku tematem konferencji będą ,,Oszustwa podatkowe - fakty i mity”.

LUBELSKI OKIDP

Zgromadzenie Lubelskiego Oddziału KIDP

27 marca 2018 r. odbyło się Zgromadzenie Lubelskiego Oddziału KIDP, które miało na celu wybór członków Zarządu Lubelskiego Oddziału KIDP V kadencji, członków Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Lubelskim Oddziale KIDP oraz kandydatów na Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego.

Skład nowo wybranego Zarządu Lubelskiego Oddziału KIDP przedstawia się następująco:
- Mirosław Bochniak, nr wpisu 10112;
- Izabela Jośko, nr wpisu 12614;
- Tadeusz Kaczorowski, nr wpisu 02535;
- Katarzyna Przemyska, nr wpisu 10718;
- Dariusz Szafran, nr wpisu 06619;
- Michał Tymoszuk, nr wpisu 11365;
- Bożena Zybura, nr wpisu 02499.

Podczas Zgromadzenia wybrano członków Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Lubelskim Oddziale KIDP, zgodnie z poniższym:
- Sylwester Borkowski, nr wpisu 08852;
- Grażyna Czerwińska, nr wpisu 04439;
- Alicja Kalinowska, nr wpisu 05444;
- Agata Kowalik, nr wpisu 12088;
- Piotr Wanicki, nr wpisu 00347.

W trakcie Zgromadzenia wyłoniono także kandydata na Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego. Wybrana została Agata Paul, nr wpisu 12149.

27 marca 2018 r. na pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się Zarząd Lubelskiego Oddziału KIDP. Podział funkcji w Zarządzie kształtuje się następująco:
- Mirosław Bochniak - Przewodniczący Zarządu;
- Katarzyna Przemyska - I Wiceprzewodniczący Zarządu;
- Michał Tymoszuk - II Wiceprzewodniczący Zarządu;
- Dariusz Szafran - Sekretarz Zarządu;
- Tadeusz Kaczorowski- Skarbnik Zarządu;
- Bożena Zybura - Członek Zarządu;
- Izabela Jośko- Członek Zarządu.

Działalność szkoleniowa

27 kwietnia 2018 r. szkolenie: „Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce” - wykładowca Mariusz Makowski.

30 maja 2018 r. spotkanie w ramach Klubu Doradcy Podatkowego.

4 czerwca 2018 r. szkolenie: „Delegowanie pracowników za granicę” - wykładowca Mariusz Makowski.

Zapraszamy do udziały w szkoleniach organizowanych przez Lubelski Oddział KIDP.

Promocja zawodu

Przyjmowane są zgłoszenia doradców podatkowych z regionu lubelskiego zainteresowanych przystąpieniem do ogólnopolskiej Akcji START BIZNES. Szczegóły przedsięwzięcia oraz regulamin Akcji znajdują się na stronie internetowej: www.startbiznesdp.pl.

ŁÓDZKI OKIDP

9 kwietnia 2018 roku odbyło się Zgromadzenie Łódzkiego Oddziału KIDP. Doradcy podatkowi z regionu łódzkiego dokonali wyboru członków Zarządu ŁOKIDP oraz członków Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego.

Skład Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego:
- Krzysztof Adamiec, nr wpisu 02357;
- Sylwia Jankowska, nr wpisu 10794;
- Mateusz Latkowski, nr wpisu 11970;
- Marek Olejniczak, nr wpisu 08675;
- Małgorzata Petrus, nr wpisu 06827;
- Michał Sroczyński, nr wpisu 12703;
- Bogdan Widawski, nr wpisu 02167.

Podczas pierwszego posiedzenia Zarządu ŁOKIDP V kadencji 9 kwietnia 2018 roku ukonstytuował się Zarząd ŁOKIDP w składzie:
- Jerzy Dworakowski - Przewodniczący Zarządu, nr wpisu 00072;
- Aleksandra Kurczewska - Wiceprzewodnicząca Zarządu, nr wpisu 04953;
- Hanna Skowrońska - Wiceprzewodnicząca Zarządu, nr wpisu 00479;
- Janusz Plichta - Skarbnik, nr wpisu 04669;
- Mirosława Fastyn - Sekretarz, nr wpisu 00767’
- Wiesława Krawiec - Członek Zarządu, nr wpisu 04492;
- Artur Tim - Członek Zarządu, nr wpisu 13113;
- Maria Twardowska - Członek Zarządu, nr wpisu 04503;
- Krzysztof Wiśniewski - Członek Zarządu, nr wpisu 11218.

Promocja zawodu

13 kwietnia 2018 r. w Katowicach odbył się ogólnopolski etapu Konkursu Wiedzy o Podatkach. W gronie laureatów Konkursu znalazło się dwoje finalistów z regionu łódzkiego:
- II miejsce zajął Michał Polewiak - uczeń Zespołu Szkół numer 1 w Wieluniu;
- IX miejsce zajęła Iza Górna- uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie.

Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP składa serdeczne gratulacje wszystkim finalistom i dziękuje za udział w Konkursie.

Przyjmowane są zgłoszenia doradców podatkowych z regionu łódzkiego zainteresowanych przystąpieniem do ogólnopolskiej Akcji START BIZNES. Szczegóły przedsięwzięcia oraz regulamin Akcji znajdują się na stronie internetowej Łódzkiego Oddziału KIDP www.lodzki.kidp.pl oraz na stronie: www.startbiznesdp.pl.

W ramach promocji zawodu doradcy podatkowego Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP we współpracy z Oddziałami: Wielkopolskim, Mazowieckim, Śląskim oraz Małopolskim przystąpił do współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych.

Katalog jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego i zawiera dane kancelarii wraz z opisem usług świadczonych przez doradcę podatkowego. Skierowany jest do szerokiej grupy potencjalnych klientów i ma na celu ułatwienie szybkiego dostępu do informacji o doradcach podatkowych.

Szczegółowe informacje na temat katalogu przesyłane są bezpośrednio do doradców podatkowych z regionu łódzkiego oraz zamieszczone zostały na stronie internetowej ŁOKIDP www.lodzki.kidp.pl.

Działalność szkoleniowa i integracyjna

W kwietniu 2018 r. w Łódzkim Oddziale KIDP odbyły się następujące szkolenia:
• 17 kwietnia 2018 r. - „Podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych PIT I CIT”, wykładowca Tomasz Wojewoda - ekspert z zakresu prawa podatkowego, autor wielu publikacji i artykułów z zakresu prawa podatkowego.
• 21 kwietnia 2018 r. - „Warsztaty z ochrony danych osobowych dla kancelarii podatkowych”, prowadzący Rafał Andrzejewski.

Łódzki Oddział KIDP we współpracy z Regionalnym Oddziałem Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Łodzi przystąpił do współorganizacji konferencji pt. „Granice optymalizacji”, która odbędzie się 9 maja 2018 roku w auli EXPO - Łódź, przy Al. Politechniki 4 w Łodzi.

Konferencja ta, przy udziale ekspertów z zakresu prawa podatkowego oraz praktyków z grona doradców podatkowych i biegłych rewidentów, ma na celu omówienie zagadnień z zakresu praktyki stosowania prawa podatkowego, szczególnie w zakresie efektywnej optymalizacji i planowania podatkowego.

Zgłoszenia doradców podatkowych zainteresowanych uczestnictwem w konferencji przyjmowane są za pośrednictwem systemu mDoradca.

11 maja 2018 r. w „Teatrze Nowym” w Łodzi odbędą się obchody Dnia Doradcy Podatkowego.

Na „Małej Scenie” teatru wystąpią aktorzy w sztuce hiszpańskiego dramaturga i scenarzysty Jordi Galcerăn’a - „Metoda Grönholm”. Po spektaklu przewidziany jest bankiet dla uczestników spotkania.

Harmonogram szkoleń na I półrocze 2018 roku dostępny jest na stronie internetowej Łódzkiego Oddziału KIDP oraz w systemie mDoradca.

MAŁOPOLSKI OKIDP

5 kwietnia 2018 r. w trakcie Zgromadzenia Małopolskiego Oddziału KIDP doradcy podatkowi wybrali członków Zarządu MOKIDP V kadencji oraz sędziów Małopolskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Krakowie KIDP V kadencji. W Zgromadzeniu Małopolskiego Oddziału KIDP uczestniczyło ponad 200 doradców podatkowych.

Także 5 kwietnia 2018 r. na pierwszym posiedzeniu Zarządu nastąpiło ukonstytuowanie się nowego Zarządu. Poniżej przedstawiamy składy osobowe ww. Organów:

Zarząd Małopolskiego Oddziału KIDP V kadencji:
- Zygmunt Tabisz - Przewodniczący;
- Andrzej Bazarnik - Wiceprzewodniczący;
- Wacław Olesiński - Wiceprzewodniczący;
- Dorota Chrząszcz - Wiceprzewodnicząca;
- Justyna Zając-Wysocka - Wiceprzewodnicząca;
- Lidia Olszowska - Skarbnik;
- Barbara Banaś-Siegel - Sekretarz;
- Patryk Prus - Członek Zarządu;
- Zbigniew Zięba - Członek Zarządu/

Małopolski Oddział Zamiejscowy Sądu Dyscyplinarnego w Krakowie KIDP V Kadencji:
- Konrad Bańdo, nr wpisu 13226;
- Anna Nawrot, nr wpisu 12146;
- Łukasz Piwowarczyk, nr wpisu 10209;
- Maria Stępniewska-Janowska, nr wpisu 12868;
- Teresa Sykulska, nr wpisu 05942;
- Dorota Zembaczyńska, nr wpisu 05976;
- Joanna Żołna, nr wpisu 12819.

24 kwietnia 2018 r. w Krakowie odbyły się warsztaty „Praktyczne warsztaty z ochrony danych osobowych dla Kancelarii Podatkowych po zmianach przepisów prawem wymagana dokumentacja, wymogi, zabezpieczanie danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem unijnego rozporządzenia o ochronie danych”, które poprowadził Rafał Andrzejewski.

26 kwietnia 2018 r. w Hotelu Galaxy w Krakowie odbyło się kolejne „czwartkowe” spotkanie doradców podatkowych. W trakcie spotkania odbyły się warsztaty „Omówienie wybranych zagadnień w zakresie nowych regulacji RODO”, które poprowadziła doradca podatkowy Iwona Biernat-Baran.

W sposób ciągły Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa oraz Urzędu Miasta Tarnowa prowadzi akcję polegającą na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów na terenie ww. Urzędów (w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a oraz w każdy pierwszy i ostatni dzień roboczy miesiąca w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4). Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

Od marca br. akcja odbywa się także, przy współpracy Gminy Krzeszowice, w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach, gdzie doradcy podatkowi w ramach akcji pełnią dyżury w pierwszą środę miesiąca w godz. 10.00-12.00.

Od kwietnia podobna akcja odbywa się również, przy współpracy Gminy Brzesko, w Urzędzie Miejskim w Brzesku, gdzie doradcy podatkowi w ramach akcji pełnią dyżury w pierwszy i ostatni wtorek miesiąca w godz. 12.00-14.00. Pierwszy dyżur odbył się 24 kwietnia br.

Małopolski Oddział KIDP objął patronatem Ogólnopolską Konferencją Naukową Prawa Podatkowego „Zasada pewności w prawie podatkowym - de lege lata i de lege ferenda” organizowaną w Krakowie, 18-19 czerwca 2018 r. przez Katedrę Prawa Cywilnego i Gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Do udziału w konferencji Organizatorzy zapraszają przedstawicieli nauki prawa podatkowego, wymiaru sprawiedliwości, administracji podatkowej, doradców podatkowych, doktorantów, a także wszystkich, których refleksja może wzbogacić dyskusję nad tematem konferencji.

Zapraszamy do włączenia się doradców podatkowych do Akcji Start Biznes. Akcja polega na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych a także spółki doradztwa podatkowego dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Usługa doradztwa podatkowego, która jest świadczona w ramach akcji obejmuje jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę, która rozpoczyna działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie ponosi kosztów takiej jednorazowej porady.

W maju w Krakowie odbędą się następujące szkolenie:
- 9 maja 2018 r. - „Podatek VAT - transakcje transgraniczne”, które poprowadzi Krzysztof Woźniak,
- 21 maja 2018 r. - „IT w Kancelarii, czyli jak korzystać z nowoczesnych technologii aby nie naruszyć reguł korporacyjnych i bezpiecznie przechowywać dane osobowe”, które poprowadzą prof. dr hab. Dariusz Szostek oraz Sędzia Grzegorz Karaś.

26 maja 2018 r. w Krakowskim Teatrze Variete odbędą się obchody Dnia Doradcy Podatkowego. W ramach uroczystości doradcy podatkowi będą mieli możliwość obejrzenia spektaklu „Chicago”.

OPOLSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa

Zarząd OOKIDP realizując zadania statutowe zorganizował 6 kwietnia szkolenie nt.: „Zatrudnianie obcokrajowców z UE i spoza UE w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obcokrajowców z Ukrainy. Delegowanie pracowników z Polski do pracy za granicą”. Szkolenie poprowadził Paweł Ziółkowski.

Kreowanie wizerunku

Samorząd zawodowy doradców podatkowych po raz kolejny zorganizował akcję pomocy w rozliczeniach podatkowych, w tym roku pod hasłem: „Akcja PIT 2017: doradcy podatkowi osobom z niepełnosprawnością”. Z pomocy przy sporządzaniu zeznań podatkowych za rok 2017 mogli skorzystać podatnicy z niepełnosprawnością, jak i osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Mogli oni uzyskać niezbędne informacje m.in. na temat możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków.

Termin akcji ustalono na okres od 9.04.2018 r. do 13.04.2018 r. W tym czasie pełnione były dyżury telefoniczne (w godz. od 10.00 do 15.00). W dniu otwartym (11 kwietnia) doradcy udzielali porad w swoich kancelariach (w godzinach pracy kancelarii).

Akcja była rozpropagowana w RADIO OPOLE i Nowej Trybunie Opolskiej. Przewodnicząca Zarządu Elżbieta Konopka została zaproszona do Regionalnej Rozgłośni w Opolu, gdzie udzieliła wywiadu na temat założeń akcji i ulg dla osób z niepełnosprawnością z tytułu:
- odpłatnych przejazdów środkami transportu publicznego,
- odpłatnych przewozów na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne,
- kolonii i obozów,
- opieki pielęgniarskiej
- przystosowania pojazdów mechanicznych,
- adaptacji i wyposażenia mieszkań,
- opłacenia tłumacza języka migowego,
- odpłatności za pobyt na leczeniu i za zabiegi rehabilitacyjne,
- odpłatności za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
- używania samochodu osobowego na potrzeby osób niepełnosprawnych,
- zakupu wydawnictw i materiałów szkoleniowych,
- zakupu i naprawy sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych,
- wydatków na utrzymanie psa asystującego,
- opłacenia przewodników osób niepełnosprawnych,
- wydatków na zakup leków.

W tym roku udział w akcji wzięło 14 doradców Opolszczyzny z powiatów: brzeskiego, kędzierzyńsko - kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego i opolskiego.

PODKARPACKI OKIDP

Zarząd Podkarpackiego Oddziału KIDP wspólnie z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie 19 kwietnia br. zorganizował bezpłatne szkolenie z zakresu zmiany przepisów oraz problemów związanych z podzieloną płatnością. Prelekcja została przeprowadzona przez trenerów z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Drugi termin bezpłatnego szkolenia z zakresu zmiany przepisów oraz problemów związanych z podzieloną płatnością został wyznaczony na dzień 14 maja br.

VI Podkarpacka Konferencja

Od 9 do 11 listopada 2018 r. odbędzie się w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie VI Podkarpacka Konferencja organizowana przez Podkarpacki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Patronat nad konferencją objął Ośrodek Studiów Fiskalnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Zakład Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak ma nadzieję Zarząd POKIDP, do organizacji tegorocznej konferencji dołączą się niektóre oddziały regionalne KIDP.

Wśród prelegentów podczas konferencji zaprezentują się znakomici przedstawiciele doktryny prawa podatkowego m.in. prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, dr Karolina Tetłak, dr Jowita Pustuł, dr Adam Bartosiewicz, dr Michał Wilk, przedstawiciele środowiska naukowego podkarpacia dr Olgierd Łunarski , dr Paweł Majka oraz inni znakomici wykładowcy prawa podatkowego. Program konferencji poza prelekcjami, przewiduje również symulację rozprawy oraz panel dyskusyjny dotyczący bieżących problemów podatkowych.

Podkarpacki Rajd Bieszczadzki Doradców Podatkowych

28-30 września br. odbędzie Podkarpacki Rajd Bieszczadzki Doradców Podatkowych na który zapraszamy wszystkich zwolenników pieszych wędrówek.

Szkolenia

Zapraszamy do udziały w szkoleniach organizowanych przez Podkarpacki Oddział KIDP.

PODLASKI OKIDP

7 maja 2018 roku o godzinie 10.00 w budynku ZUS odbędą się warsztaty dla doradców podatkowych o tematyce: Obsługa zaświadczeń eZLA przez płatnika składek na platformie PUE ZUS. Szczegóły na temat warsztatów są zamieszczone na stronie mdoradca.pl.

Ponadto mamy przyjemność poinformować, że w ramach Podlaskiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego, którego jesteśmy członkiem, odbędzie się bezpłatne szkolenie nt. „Ochrona danych osobowych, wymogi RODO (GPRD) oraz projekt ustawy”. Szkolenie to odbędzie się 24 kwietnia 2018 roku, w godz. 16.00-20.00 w Auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Mickiewicza 1. Szkolenie przeprowadzi Rafał Nalewajko - audytor, trener, specjalista z zakresu oceny bezpieczeństwa teleinformatycznego, członek Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji.

Również jako Regionalny Oddział KIDP będziemy podejmować działania w zakresie wdrożenia procedur RODO w naszych Kancelariach, w tym celu chcemy zorganizować warsztaty, które poprowadzi doradca podatkowy Michał Laskowski - nasz reprezentant w KRDP, członek Komisji ds. opracowania Kodeksu Postępowania KIDP w zakresie danych osobowych.

11-12 maja 2018 nasz Region organizuje wyjazdowe Dni Doradcy Podatkowego w Augustowie, na które serdecznie zapraszamy. W tych dniach szkolenie poprowadzi wybitny specjalista z zakresu podatku VAT - doradca podatkowy Krzysztof Woźniak. Tematy szkolenia obejmie zmiany w podatku VAT od 1 lipca 2018. Planujemy również szereg imprez i zabaw przy ognisku, które mamy nadzieję, iż sprawią niesamowitą atmosferę i niezapomniane wrażenia.

ŚLĄSKI OKIDP

5.04.2018 r. - spotkanie grupy dyskusyjnej.

17.04.2018 r. - szkolenie „Transakcje kryptowalutowe - wybrane aspekty podatkowe” - Marcelina Szwed-Ziemichód.

23.04.2018 r. - szkolenie „Zagadnienia problemowe związane ze split payment oraz omówienie nowych rozporządzeń dotyczących kas rejestrujących w 2018 r.” - Wojciech Zajączkowski.

24.04.2018 r. - posiedzenie Zarządu Śląskiego OKIDP.

30.04.2018 r. - warsztaty podatkowe w Częstochowie - „Ważne zmiany w podatkach oraz RODO”.

12 maja 2018 r. (sobota) odbędą się uroczyste obchody Dnia Doradcy Podatkowego w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, 42-286 Koszęcin, ul. Zamkowa 3. W programie przewidziane są warsztaty taneczne i wokalne, kostiumeria, zwiedzania siedziby Zespołu Warsztaty, Nordic Walking, warsztaty rękodzielnicze oraz biesiada z Zespołem „Śląsk”.

Zarządy Regionów Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Śląskiego, Dolnośląskiego oraz Łódzkiego podjęły się organizacji II Ogólnopolskich Regat Doradców Podatkowych, które obędą się 14-17 czerwca 2018 r. w Wilkasach koło Giżycka na jeziorze Niegocin.

13 kwietnia 2018 roku na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się VIII Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowany przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.

W organizowanym po raz ósmy Ogólnopolskim Finale Konkursu Wiedzy o Podatkach wzięli udział laureaci z 8 regionalnych finałów Konkursów Wiedzy o Podatkach: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego oraz zachodniopomorskiego. Tematem przewodnim Konkursu była „swoboda działalności gospodarczej”, natomiast pytania dotyczyły również tematyki wszystkich podatków oraz Ustawy o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami.

Śląski Oddział KIDP już po raz kolejny organizuje akcję pomocy w rozliczeniach podatkowych „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”. Z bezpłatnej pomocy doradców podatkowych przy sporządzaniu zeznań podatkowych za rok 2017 skorzystać będą mogli podatnicy z niepełnosprawnością, jak i osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Będą oni mogli uzyskać m.in. niezbędne informacje na temat możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków. Akcja ta potrwa od 20.03.2018 r. do 26.04.2018 r. Porady udzielane będą pod numerem telefonu 513-152-218.

Wraz z kilkoma Regionami KIDP (Łódzkim, Mazowieckim, Małopolskim i Wielkopolskim) w ramach promocji zawodu podjęliśmy się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez doradcę podatkowego. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie potencjalnych klientów do doradców podatkowych.

Przystąpiliśmy do akcji „START BIZNES”, zainicjowanej przez Wielkopolski Oddział KIDP, polegającej na oferowaniu bezpłatnych porad przez doradców podatkowych ze Śląskiego Oddziału KIDP dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Podejmujemy działania na terenie wielu urzędów miast oraz powiatowych urzędów pracy, w których nowy przedsiębiorca zostanie poinformowany o możliwości uzyskania nieodpłatnej porady podatkowej związanej z założeniem własnego biznesu. W powiatowych urzędach pracy w województwie śląskim zostały rozmieszczone tablice informując o zawodzie doradcy podatkowego oraz o akcji Start Biznes. Poniżej przekazujemy informację o miejscach oraz terminach konsultacji:
- Urząd Miasta Katowice, konsultacje w każdy ostatni czwartek miesiąca w godzinach 9.00-12.00 przy ul. Rynek 1 w sali 701 na VII piętrze.
- Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, ul. Północna 9B, 43-600 Jaworzno, terminy ustalane są każdorazowo.
- Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Powstańców Śląskich 3, 41-800 Zabrze, konsultacje odbywają się w każdy piątek miesiąca 11.00-15.00.
- Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, os. 700-lecia 9, klub Akwarium, konsultacje odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca w godzinach 10.00-12.00.

Obecnie jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy na wykonanie materiałów promocyjnych dla doradców podatkowych na 2019 rok oraz materiałów promujących zawód doradcy podatkowego na zewnątrz. Niebawem doradcy podatkowi będą mogli składać zamówienia.

WARMIŃSKO-MAZURSKI OKIDP

Szkolenia

Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Oddziału KIDP 9 kwietnia 2018 r. w Hotelu Omega w Olsztynie zorganizował szkolenie nt. Zatrudnienie cudzoziemców - nowe przepisy i procedury. Wykład poprowadził Mariusz Makowski.

16 kwietnia 2018 r. w Hotelu Wileńskim w Olsztynie odbyło się szkolenie na temat „Zmiany w prawie pracy”. Wykład poprowadziła Renata Majewska.

Promocja zawodu

4 kwietnia 2018 r. w olsztyńskim Zamku odbyła się VI Gala „Kosynierzy Przedsiębiorczości”. Gala „Kosynierów Przedsiębiorczości” jest największą i najbardziej prestiżową imprezą w regionie warmińsko-mazurskim, w której udział biorą nie tylko liderzy przedsiębiorczości naszego Regionu, ale również przedstawiciele wszystkich wojewódzkich urzędów samorządowych i rządowych, przedstawiciele świata kultury Warmii i Mazur oraz szeroka rzesza przedsiębiorców. Tegoroczna Gala zorganizowana została już tradycyjnie, przez Olsztyńską Lożę Business Centre Club. Warmińsko-Mazurski Oddział KIDP uzyskał status partnera Gali.

11-13 kwietnia 2017 r. doradcy podatkowi z regionu warmińsko-mazurskiego prowadzili akcję pod hasłem „Doradcy podatkowi osobom z niepełnosprawnością”. Celem akcji była pomoc prawna osobom z niepełnosprawnością w wypełnieniu zeznań rocznych za 2017 r. Istota akcji sprowadzała się do udzielenia przez doradców podatkowych za pośrednictwem infolinii bezpłatnych porad podatkowych w zakresie rozliczeń rocznych na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Podobnie jak w latach poprzednich, w toku tegorocznej akcji najczęściej zadawane były pytania dotyczące możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków.

Patronat honorowy nad akcją objęli:
- Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin,
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Telewizja Polska Olsztyn.

Konkurs Wiedzy o Podatkach

Zwycięzcy VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego, który odbył się 13 kwietnia 2018 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nasz oddział reprezentowało pięcioro uczniów. Trójka z nich uczęszcza do Zespołu Szkół w Lubawie (podopieczni Jolanty Kamińskiej), zaś dwójka jest uczniami Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie (podopieczni Ewy Szulczewskiej).

Od maja 2015 roku trwa cykl dyżurów doradców podatkowych w ramach współpracy Urzędu Miasta Olsztyna z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W punkcie zlokalizowanym tuż obok tzw. jednego okienka olsztyńskiego Ratusza, doradcy podatkowi udzielają bezpłatnych porad podatkowych dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Zainteresowane osoby mogą korzystać z porad w każdą środę w godzinach 10.00-14.00.

Doradcy podatkowi naszego Regionu od stycznia 2016 r. pełnią również dyżury w Urzędzie Miasta w Lubawie. Zainteresowane osoby mogą korzystać z bezpłatnych porad w każdy pierwszy i ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godzinach od 8.30 do 11.30.

Warmińsko-Mazurski Oddział KIDP przyłączył się do akcji Start Biznes, którą zapoczątkował Wielkopolski Oddział KIDP. W związku z tym zachęcamy doradców podatkowych naszego regionu, do przyłączenia się do akcji, która ma na celu wspieranie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o podatkach wśród przedstawicieli małego i średniego biznesu. W ramach akcji przewidziana jest nieodpłatna pomoc początkującym biznesmenom w założeniu firmy, wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania, wskazaniu konsekwencji podatkowych zawieranych umów i wielu innych zagadnieniach, które pojawiają się przy zakładaniu firmy. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.startbiznesdp.pl.

Zarządy Regionów Warmińsko-Mazurskiego, Dolnośląskiego, Łódzkiego, Mazowieckiego oraz Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych organizują II Ogólnopolskie Regaty Doradców Podatkowych. Odbędą się one 14-17 czerwca 2018 r. w Wilkasach koło Giżycka. Regaty są imprezą o charakterze integracyjnym. Zapraszamy do udziału w niej wszystkich doradców podatkowych wraz z bliskimi. Udział w regatach mogą wziąć WSZYSCY!!!! Jest to impreza skierowana zarówno do wytrawnych żeglarzy, jak i do tych, którzy nigdy nie żeglowali.

Zapewniamy, że każdy z uczestników znajdzie odpowiednią dla siebie formę udziału w tej imprezie. Ze strony Organizatorów zapewniamy doskonałą zabawę, łódki typu OMEGA, doskonały wilgotny mazurski klimat, noclegi, wyżywienie na wysokim, żeglarskim poziomie. Już dziś możemy zdradzić, że podczas Regat wystąpią takie zespoły jak „Czyści jak łza”, „Załoga dr. Bryga” oraz zespół „MartinzBand”.

Wszystkie osoby (pływające oraz niepływające) chcące wziąć udział w Regatach proszone są o zgłoszenie siebie oraz członków swoich Rodzin poprzez portal Doradca.

WIELKOPOLSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa i integracyjna

W miesiącu kwietniu odbyły się następujące wydarzenia:
• 16.04.2018 r. (Ostrów Wielkopolski) Szkolenie „RODO”, Bartosz Kubista;
• 18.04.2018 r. (Poznań) Szkolenie „Efektywne działanie spółki kapitałowej i sprawne funkcjonowanie zarządu. Aspekty handlowe i cywilnoprawne”, Leszek Ciulkin;
• 26.04.2018 r. (Poznań) Klub Doradcy Podatkowego.

W miesiącu maju zaplanowano następujące wydarzenia:
• 11.05.2018 r. (Poznań) Dzień Doradcy Podatkowego, Spektakl „Elvis”;
• 14.05.2018 r. (Poznań) Szkolenie „Zasiłki”, Karolina Włodkowska;
• 17-18.05.2018 r. (Łódź) Seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”;
• 23-24.05.2018 r. (Łódź) Seminarium „Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej”;
• 24.05.2018 r. (Poznań) Klub Doradcy Podatkowego.

Serdecznie zapraszamy na X Spływ Kajakowy Doradców Podatkowych, który odbędzie się w Darłówku w dniach 8-10.06.2018 r. Szczegóły w panelu mDoradca.

Promocja zawodu

Konsultacje doradców podatkowych i księgowych

Od 2016 r. Wielkopolski Oddział KIDP wraz ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu organizują cykl wspólnych bezpłatnych konsultacji z zakresu podatków, które będą prowadzone przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz bezpłatnych konsultacji z zakresu rachunkowości, które będą prowadzone przez księgowych dla Członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje służyć mają wymianie informacji, doświadczeń i wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych, a także promocji zawodu.
24.04.2018 r. - odbędzie się dyżur księgowych dla doradców podatkowych
8.05.2018 r. - odbędzie się dyżur doradców podatkowych dla księgowych
29.05.2018 r. - odbędzie się dyżur księgowych dla doradców podatkowych

Konsultacje odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu przy ul. Ziębickiej 18 w godz. 15.00-17.00. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem konsultacji prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl.

Dyżury doradców podatkowych w Urzędach Miasta, Urzędach Gminy oraz w innych instytucjach

Od 2015 r. organizowany jest cykl bezpłatnych dyżurów doradców podatkowych w Urzędach Miasta oraz w Urzędach Gminy, a także w innych instytucjach w Wielkopolsce. Dyżury polegają na udzielaniu bezpłatnych porad podatkowo-prawnych podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Dyżury odbywają się między innymi w Mosinie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Przygodzicach, Rychwale, Stęszewie oraz Tarnowie Podgórnym. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżurów prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl.

Współpraca z Uczelniami oraz kołami studenckimi

Wielkopolski Oddział KIDP realizując strategię promocji zawodu doradcy podatkowego, aktywne wspieranie oraz edukację studentów, a także propagowanie wiedzy prawno-podatkowej współpracuje z Uczelniami wyższymi takimi jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, a także ze studenckimi stowarzyszeniami i kołami naukowymi między innymi z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań, Studenckim Kołem Naukowym Finansów Przedsiębiorstw „Kapitał” oraz z Kołem Naukowym Prawa Finansowego „Pecunia”.

W ramach wieloletniej współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań. Od marca do maja 2018 r. wspólnie realizowane są trzy projekty:
1) 19-21 marca 2018 r. - Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych;
2) 11 kwietnia 2018 r. - Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawa Nieruchomości: Prawo w przestrzeni biznesu”;
3) 17-18 maja 2018 r. - Dni Prawnika.

XV edycja Konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości

Wielkopolski Oddział KIDP kolejny raz włączył się w roli partnera do XV edycji Konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości. Organizatorem Konkursu jest Prezydent Miasta Poznania oraz Starosta Poznański. Głównym celem Konkursu jest pomaganie wyróżniającym się przedsiębiorstwom, zaliczanym do sektora MSP oraz STARTUP w budowaniu trwałej pozycji na rynku poprzez stwarzanie możliwości prezentowania ich oferty szerokiemu gronu partnerów i potencjalnych klientów, a także promocja oraz rozpowszechnienie udanych wdrożeń innowacyjnych produktów, usług czy technologii.

Wielkopolski Oddział KIDP wpisując się w strategię public relations KIDP promuje wizerunek doradcy podatkowego jako partnera biznesowego przedsiębiorcy.

Gala Finałowa XV edycji Konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości odbyła się 18 kwietnia 2018 r. w Hotelu Bazar w Poznaniu, podczas której zostały wręczone nagrody laureatom konkursu.

III edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Tax Master” w latach 2017/2018

Realizując działania związane z propagowaniem zawodu doradcy podatkowego w środowiskach akademickich oraz rozpowszechnianiem wiedzy o podatkach, Wielkopolski Oddział KIDP postanowił zorganizować kolejną, III edycję Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Tax Master” w latach 2017/2018. Konkurs skierowany jest do absolwentów uczelni wyższych z Wielkopolski, których praca magisterska poświęcona jest ściśle zagadnieniom podatkowym.

III edycja Konkursu Wiedzy o Podatkach „Podatkowy zawrót głowy”

Realizując działania zawiązane z popularyzacją zawodu doradcy podatkowego, Wielkopolski Oddział KIDP postanowił zorganizować III edycję Konkursu Wiedzy o Podatkach „Podatkowy zawrót głowy”. Zakresem przedmiotowym Konkursu objęte zostały zagadnienia z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, a także podatku VAT. Celem Konkursu jest promowanie wiedzy o zawodzie oraz budowanie pozytywnego wizerunku zawodu doradcy podatkowego. Konkurs skierowany jest do studentów studiów I i II stopnia.

Akcja Start Biznes

Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Wielkopolski Oddział KIDP mająca na celu wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, podniesienie świadomości prawno-podatkowej podatników, a także promowanie usług świadczonych przez doradców podatkowych.

Zachęcamy wszystkich doradców podatkowych do wzięcia udziału w akcji Start Biznes. Szczegóły dotyczące akcji na www.startbiznesdp.pl.

Internetowy Katalog Doradców Podatkowych

Wielkopolski Oddział KIDP we współpracy z innymi Regionami KIDP podjął się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez kancelarię. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie podatników do doradców podatkowych oraz zasięgnięcie wiedzy o zawodzie. Katalog to szybki sposób zapoznania się z informacjami dotyczącymi doradcy podatkowego.

Serdecznie zapraszamy doradców do przyłączenia się do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych www.twojdoradcapodatkowy.info.

Pozostałe informacje

Zgromadzenie Wielkopolskiego Oddziału KIDP

9 kwietnia 2018 r. odbyło się Zgromadzenie Wielkopolskiego Oddziału KIDP, podczas którego zostali wybrani Członkowie Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP V kadencji oraz Sędziowie Wielkopolskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP V kadencji.

12 kwietnia 2018 r. na posiedzeniu ukonstytuował się Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP V kadencji, w którego skład wchodzą:
- Marek Hoffman (nr wpisu 00361) - Przewodniczący Zarządu;
- Filip Siwek (nr wpisu 11553) - Zastępca Przewodniczącego Zarządu;
- Remigiusz Pytlik (nr wpisu 12106) - Zastępca Przewodniczącego Zarządu;
- Adriana Stankiewicz (nr wpisu 12644) - Sekretarz Zarządu;
- Irena Czekała (nr wpisu 10489) - Skarbnik Zarządu;
- Michał Grywaczewski (nr wpisu 12925) - Członek Zarządu;
- Przemysław Jakub Hinc (nr wpisu 10223) - Członek Zarządu;
- Krzysztof Klaczyński (nr wpisu 02953) - Członek Zarządu;
- Tomasz Kluwak (nr wpisu 12333) - Członek Zarządu;
- Małgorzata Ostrowska-Krzewina (nr wpisu 11291) - Członek Zarządu;
- Katarzyna Winiecka (nr wpisu 11423) - Członek Zarządu.

W skład Wielkopolskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP wchodzą:
- Karol Frąckowiak (nr wpisu 12077);
- Paweł Kuźmiak (nr wpisu 10898);
- Stanisław Olszewski (nr wpisu 10805);
- Rafał Slebioda (nr wpisu 05760);
- Grzegorz Symotiuk (nr wpisu 11765);
- Arkadiusz Szczesiak (nr wpisu 11856);
- Ryszard Ziemski (nr wpisu 01328).

Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Wielkopolskiego Oddziału KIDP:
- skontaktuj się z Biurem Oddziału, e-mail: wielkopolski@kidp.pl, tel. 61/ 843 42 55
- wejdź na stronę Oddziału www.wielkopolski.kidp.pl
- odwiedź Facebook’a Oddziału www.facebook.com/WOKIDP oraz dołącz do grupy zamkniętej „Doradcy Podatkowi”

ZACHODNIOPOMORSKI OKIDP

6 kwietnia w Hotelu Park w Szczecinie odbyło się Zgromadzenie Zachodniopomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, w trakcie którego nastąpił wybór członków Zarządu ZOKIDP V kadencji oraz sędziów Zachodniopomorskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Szczecinie KIDP V kadencji.

Obecny skład Zarządu Zachodniopomorskiego Oddziału KIDP tworzą:
- Beata Norsesowicz - Przewodnicząca Zarządu;
- Halina Kozak - Zastępca Przewodniczącej Zarządu;
- Ewa Mariola Michalska - Zastępca Przewodniczącej Zarządu;
- Katarzyna Zabawa - Zastępca Przewodniczącej Zarządu;
- Joanna Czumaj - Skarbnik Zarządu;
- Katarzyna Mateuszczyk-Szajkowska - Sekretarz Zarządu;
- Michał Zając - Członek Zarządu.

Podczas Zgromadzenia wybrano także członków Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Zachodniopomorskim Oddziale KIDP:
- Wojciech Jurkiewicz, nr wpisu 03829;
- Liliana Śrudka- Bartkowiak, nr wpisu 11659;
- Paweł Trochonowicz, nr wpisu 03386;
- Katarzyna Ziółkowska-Bródka, nr wpisu 10576;
- Andrzej Żelaznowski, nr wpisu 01406.

Nowy Zarząd zamierza skoncentrować się m.in. na wzmocnieniu wizerunku i prestiżu oraz ochronie zawodu doradcy podatkowego, działalności szkoleniowej i integracyjnej oraz współpracy z innymi Regionalnymi Oddziałami KIDP.

13 kwietnia 2018 r. w Katowicach odbył się już VIII Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach. W Finale wzięli udział laureaci z 8 regionalnych finałów Konkursów Wiedzy o Podatkach: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego oraz zachodniopomorskiego. Tematem przewodnim Konkursu była „swoboda działalności gospodarczej”, natomiast pytania dotyczyły również tematyki wszystkich podatków oraz Ustawy o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami. Po raz kolejny zwycięzcami Finału Ogólnopolskiego zostali laureaci z Zachodniopomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach.
I miejsce oraz indeks Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdobył Dariusz Ireneusz Pyzia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gryficach.
III miejsce zajęła Paulina Kempara z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.

Na stronie internetowej Oddziału zamieszczony jest harmonogram posiedzeń zarządu ZOKIDP. Zgodnie z regulaminem działania zarządu posiedzenia są otwarte dla wszystkich doradców podatkowych z terenu działania oddziału. Ze względów organizacyjno-technicznych prosimy o wcześniejsze informowanie biura o zamiarze przybycia na posiedzenie.

Zapraszamy wszystkich doradców podatkowych naszego regionu do aktywnego uczestniczenia w pracach samorządu oraz zgłaszania potrzeb i oczekiwań wobec nowego zarządu ZOKIDP.

PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE

Na platformie „Konsultowane akty prawne” zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych.

Rządowy projekt ustawy o ochronie danych osobowych. Szczegóły

Autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Szczegóły

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (przedstawiciel wnioskodawców: poseł Jerzy Meysztowicz). Szczegóły


PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH

Akcyza - zmiany w opodatkowaniu piwa nie pomogą najmniejszym browarom

24 marca br. weszły w życie przepisy rozporządzenia ministra finansów z 20.03.2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Wprowadzają one zmiany w opodatkowaniu akcyzą produkcji piwa. Szczegóły

VAT-R będzie można podpisać ePUAP-em

Zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb podatku od towarów i usług będzie integralną częścią wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Szczegóły

Pierwsze kasy on-line już w styczniu 2019 r.

Rząd przyjął projekt wprowadzający kasy on-line, które automatycznie przekażą do Centralnego Repozytorium Kas informacje o każdej transakcji pozwalające na ustalenie wysokości sprzedaży i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także godziny sprzedaży. Szczegóły

Rewolucja w opodatkowaniu dochodu

W Ministerstwie Finansów prowadzone są prace nad stworzeniem trzech nowych ustaw podatkowych. Skończy się podział na PIT i CIT. Szczegóły

Wybór formy opodatkowania na specjalnych formularzach

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty wzorów oświadczeń o wyborze lub rezygnacji z opodatkowania w niektórych formach. Szczegóły

Kary na cudzoziemców nałoży urząd w Gorzowie Wielkopolskim

Poza transportem drogowym wkrótce monitorowany będzie także przewóz towarów koleją. Projekt ustawy rozszerzającej zakres monitoringu transportu towarów znajduje się obecnie w Senacie. Szczegóły

Będą nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych

Projekt Ordynacji podatkowej zakłada obowiązek składania grupowych wniosków o wydanie interpretacji przez podatników dokonujących transakcji w ramach grup. Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO

WSA: wyższe koszty tylko za utwory, nie za czas poświęcony na ich przygotowanie

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który wykonuje w jej ramach także utwory chronione prawem autorskim, może skorzystać z 50-proc. stawki kosztów uzyskania przychodów, jeżeli umowa rozróżnia wynagrodzenie za poszczególne czynności, a same prace oraz wypłacone honorarium jest w stanie udokumentować - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Szczegóły

NSA: podatnik nie musi składać dokumentów w formie papierowej

Podatnik, który na wezwanie organu podatkowego przedłożył żądany dokument, ale w formie elektronicznej, nie może być ukarany karą porządkową za niewykonanie tego obowiązku, w szczególności, gdy organ nie zastrzegł, że dokument ten ma być złożony w formie papierowej orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

WSA: aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy nabyć prawo do lokalu, a nie tylko roszczenie do niego

Wydatek może zostać rozpoznany, jako poniesiony na cele mieszkaniowe również wówczas, gdy w dacie jego poniesienia podatnik nie był właścicielem nieruchomości, pod warunkiem, że do definitywnego nabycia własności dojdzie przed upływem dwóch lat od daty uzyskania przychodu, który miałby podlegać zwolnieniu od podatku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Szczegóły

NSA: organ podatkowy może żądać opłaty za sporządzenie kopii dokumentu i jego wysyłkę

Koszty sporządzenia odpisów lub kopii, o których mowa w art. 267 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej obciążają stronę wówczas, gdy nie wynikają z ustawowego obowiązku organu podatkowego prowadzącego postępowanie podatkowe i zostały poniesione w jej interesie i na jej żądanie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

NSA: oświadczenie może być zawarte w akcie notarialnym

Zapis w akcie notarialnym, że podatnik był zameldowany w zbywanym mieszkaniu daje prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

NSA: podatek od odsetek trzeba zapłacić

Nie można utożsamiać odsetek z odszkodowaniem, zadośćuczynieniem czy też innym świadczeniem. W przepisach ustawy o PIT brak jest regulacji, które zwalniałyby od podatku odsetki ustawowe od zadośćuczynienia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

NSA: informacja o otrzymaniu darowizny to nie powołanie

Zeznanie podatniczki o otrzymaniu darowizny w cudzym postępowaniu nie może być traktowane jako powoływanie się na tę okoliczność w jej sprawie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

NSA: odwołanie darowizny bez mocy wstecznej

Odwołanie darowizny nieruchomości skutkuje ponownym jej nabyciem, więc podatnik chcąc skorzystać z zwolnienia musi na nowo czekać 5 lat - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

RIO: gminna jednostka organizacyjna płaci podatek rolny

Rada gminy nie może zwolnić z podatku rolnego gruntów będących w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych. Tego typu zwolnienie ma charakter podmiotowy i jest niezgodne z prawem - stwierdziła RIO w Lublinie. Szczegóły

NSA: przekazanie środków z rachunku na spłatę kredytu z VAT

Zwolnienie przez bank środków zgromadzonych na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym i przekazanie ich na spłatę zobowiązań kredytowych dewelopera generuje obowiązek podatkowy w VAT - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

NSA: Charakter kaucji przesądza o opodatkowaniu VAT

Kaucja nie podlega opodatkowaniu VAT, tylko wtedy gdy jest zwrotna. W przeciwnym razie zostanie potraktowana jako wynagrodzenie z tytułu dostawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły

SA: faktura VAT to dokument prywatny, lecz niełatwo ją zakwestionować

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wskazał, że faktura VAT to dokument prywatny, który dowodzi tylko tego, iż określona osoba złożyła oświadczenie zawarte w tym dokumencie. Jednakże samo negowanie faktury nie oznacza, że nie zawarto umowy. Szczegóły

KOMENTARZ PODATKOWY

W lipcu podatników czekają kolejne zmiany w VAT

Projekt z 13.02.2018 r. zmian w ustawie z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. - dotyczy kilku zagadnień, stąd trudno skwitować go jednym stwierdzeniem, np. uszczelnienie VAT. Być może zmiany te nie są rewolucyjne, ale na pewno znaczące. Nowelizacja ma wejść w życie 1.07.2018 r. Poniższe opracowanie dotyczy przede wszystkim najistotniejszych zmian wynikających z projektu. Szczegóły

Konstytucja Biznesu. Omówienie pakietu zmian dla przedsiębiorców ze wskazaniem korzyści

30 kwietnia w życie wchodzi tzw. Konstytucja Biznesu - pakiet ustaw na nowo regulujących krajowy rynek gospodarczy. Znika ustawa o swobodzie działalności gospodarczej a zastępuje ją pakiet 5 ustaw, z kluczową ustawą z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Działalność nierejestrowana, nowe zasady zwieszania działalności gospodarczej, czasowe zwolnienie od obowiązku uiszczania składek ZUS - to tylko niektóre ze zmian jakie wprowadzają nowe przepisy. Komentarz stanowi przewodnik po nowych przepisach, o których powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca. Szczegóły

PYTANIA I ODPOWIEDZI

W styczniu 2018 r. otrzymaliśmy fakturę z firmy Inpost, którą zaksięgowaliśmy i ujęliśmy w JPK. Dostaliśmy informację z urzędu skarbowego, że NIP jest już nieaktywny. Dostaliśmy pismo z Inpost, że 29.12.2017 r. nastąpiło połączenie spółek i wystawione faktury mają błędne dane. Jednocześnie proszą nas, czyli nabywcę, o wystawienie noty korygującej i skorygowanie ich numeru NIP oraz adresu.
Czy notą korygującą nabywca może skorygować te dane?
Czy należy wystawić korektę do pliku JPK_VAT w styczniu?
Czy wystawienie noty korygującej może spowodować tylko korektę pliku JPK_VAT za styczeń i na tym sprawa zostanie zakończona? Odpowiedź i uzasadnienie

Jak wygląda rozliczenie faktury za zakup środka trwałego (8 tys. zł brutto) na raty?
Faktura wystawiona jest na całość z wyszczególnieniem rat. Przy czym w umowie jest adnotacja, że właścicielem programu do czasu spłaty całej kwoty jest sprzedawca.
Czy mogę VAT odliczyć w całości z wystawionej faktury, a amortyzację zrobić jednorazowo po spłacie całej kwoty? Odpowiedź i uzasadnienie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.