e-Biuletyn/2/2023, numer (2), 06.03.2023

e-Biuletyn/2/2023, numer (2), 06.03.2023
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Spotkanie skarbników KIDP
W poniedziałek,27 lutego w Warszawie, z inicjatywy skarbnika Krajowej Rady Doradców Podatkowych dr Anny Leszczyńskiej, odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli skarbnicy zarządów wszystkich Regionalnych Oddziałów KIDP. Tematem posiedzenia były podstawowe zagadnienia oraz kierunki działań w zakresie gospodarki finansowej KIDP na 2023 roku.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7986 

<Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach - nowy termin
Informujemy, że ze względu na ogromne zainteresowanie Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy o Podatkach platforma Moodle nie była w stanie przyjąć wszystkich uczestników. Z tego powodu, po odpowiednim przystosowaniu platformy, Konkurs dla wszystkich odbędzie się 7 marca 2023 r. w godzinach od 10.00 do 18.00 zgodnie z Regulaminem Konkursu.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7993 

[Nowość z rabatem] Zbiór Aktów Prawnych PODATKI 2023
Polecamy najnowsze wydanie zbioru aktów prawnych Podatki 2023 od C.H.Beck. Zbiór uwzględnia stan prawny na styczeń 2023, a także zawiera dostęp do aktualizacji online. Do końca marca dodatkowy rabat z kodem KIDP10, do wykorzystania w księgarni internetowej C.H.Beck.
Szczegóły pod adresem
https://www.ksiegarnia.beck.pl/21207-podatki-2023-z-aktualizacja-online?utm_source=kidp&utm_medium=nsl 

Kwartalnik Prawa Podatkowego
Ukazał się nowy numer Kwartalnika Prawa Podatkowego 1/2023. Pismo można bezpłatnie pobrać za pomocą linka
https://czasopisma.uni.lodz.pl/tax/issue/view/1356 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

GDAŃSK
Porozumienie z Uniwersytetem Gdańskim
Informujemy, że 7 lutego 2023 r. doszło do zawarcia porozumienia o współpracy między Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a Pomorskim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Strony porozumienia zobowiązały się do współpracy w zakresie działalności dydaktycznej i badawczej w obszarze nauk prawnych. Jej wymiarem będzie między innymi wsparcie przez przedstawicieli Pomorskiego Oddziału KIDP procesu dydaktycznego realizowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Porozumienie zostało podpisane przez dziekana Wydziału Prawa i Administracji dr hab. Wojciecha Zalewskiego prof. UG oraz przewodniczącego zarządu Pomorskiego Oddziału KIDP Lecha Feder. W spotkaniu uczestniczyli także: zastępca przewodniczącego Zarządu Pomorskiego Oddziału KIDP Wiesław Szymański, przewodnicząca komisji ds. promocji zawodu Pomorskiego Oddziału KIDP Natalia Wasielewska oraz dr Przemysław Panfil z Katedry Prawa Finansowego.

Spotkanie z przedsiębiorcami
21 lutego 2023 r. odbyło się VI spotkanie z przedsiębiorcami w Centrum Samorządowym w Gminie Szemud. W spotkaniu oprócz przedsiębiorców uczestniczyli również: przedstawiciel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, przedstawiciel Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gdańsku, a także przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu.
Krajową Izbę Doradców Podatkowych reprezentowali przedstawiciele zarządu PO KIDP: Lech Feder, Wiesław Szymański oraz Natalia Wasilewska. W trakcie spotkania członkowie zarządu Pomorskiego Oddziału KIDP wygłosili krótką prelekcję na temat istoty zawodu doradcy podatkowego oraz jego roli jako łącznika pomiędzy organami skarbowymi, a przedsiębiorcą.

KATOWICE
Konkurs Wiedzy o Podatkach
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie tegoroczną edycją Konkursu Wiedzy o Podatkach organizatorzy podjęli decyzję o zmianie terminu co pozwoli wszystkim chętnym na sprawdzenie swojej wiedzy. Śląski Oddział KIDP od 2008 roku organizuje Konkurs Wiedzy o Podatkach, który corocznie jest objęty patronatem Wojewódzkiego Kuratora Oświaty oraz od kilku lat honorowym patronatem Ministra Finansów. Od 2021 roku jego organizacja uległa zmianie z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju. Uczestnicy konkursu zmierzą się z sobą za pomocą platformy Moodle 7 marca. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.silesia.kidp.pl w zakładce Konkursy.

XIV edycja akcji Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym
Doradcy podatkowi, członkowie Krajowej Izby Doradców Podatkowych, po raz kolejny angażują się pro publico bono w akcję udzielania porad i pomocy przy przygotowywaniu rocznych zeznań podatkowych dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Osoby zainteresowane otrzymają bezpłatną poradę z zakresu sporządzenia PIT za 2022 rok oraz możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Śląski Oddział KIDP już po raz czternasty organizuje akcję pomocy w rozliczeniach podatkowych „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”. Z bezpłatnej pomocy doradców podatkowych przy sporządzaniu zeznań podatkowych za rok 2022 skorzystać będą mogli podatnicy z niepełnosprawnością, jak i osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Będą oni mogli uzyskać m.in. niezbędne informacje na temat możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków. Akcja rozpocznie się 2 marca i potrwa do 27 kwietnia 2023, a doradca podatkowy będzie do dyspozycji w każdy czwartek w godzinach 9.00-15.00.

KRAKÓW
„Kwadrans z prawnikiem” w Radiu Kraków
W ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z Radiem Kraków odbywają się audycje z cyklu "Kwadrans z prawnikiem". Kolejne audycje odbyły się:
- w dniu 3 lutego, w czasie której doradca podatkowy Patrycja Kubiesa poruszyła kwestie dot. wyboru formy opodatkowania na 2023 r.
- w dniu 24 lutego, podczas której doradca podatkowy Paweł Wójciak omówił zagadnienie dot. podatku hipotetycznego.

Współpraca z Krakowskim Parkiem Technologicznym
W ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z Krakowskim Parkiem Technologicznym w dniu 23 lutego odbyło się szkolenie dla doradców podatkowych przeprowadzone przez ekspertów Krakowskiego Parku Technologicznego.

Doradcy podatkowi na Demo Day Innowacji 4.0
W ramach współpracy z Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, w dniu 9 marca 2023 Małopolski Oddział KIDP będzie uczestniczył w wydarzeniu „Demo Day Innowacji 4.0”. Centra Transferu Technologii pięciu krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego po raz drugi organizują wspólne wydarzenie umożliwiające bezpośrednią rozmowę z twórcami wynalazków rozwijanych w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu Inkubator Innowacyjności 4.0. W ramach udziału Małopolskiego Oddziału KIDP w „Demo Day Innowacji 4.0” dla uczestników wydarzenia zostanie udostępnione stanowisko konsultacyjne. Uczestnicy Demo Day będą mogli uzyskać informację, w jaki sposób doradca podatkowy może im pomóc przy realizacji ich pomysłów biznesowych, wdrażaniu innowacji, realizowaniu strategii rozwoju firmy w aspekcie finansowym, podatkowym i księgowym.

Współpraca z samorządami
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
- w każdy roboczy poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz dodatkowo w każdą roboczą środę miesiąca (od października do odwołania) w godz. 10.00-12.00 w nowej lokalizacji: Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych ul. Zabłocie 20.22.
- w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas w/w dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.
Zapraszamy do zapisów na w/w dyżury. W tym celu prosimy o kontakt z biurem Małopolskiego Oddziału KIDP.

Dzień Doradcy Podatkowego - zapowiedź
W dniu 13 maja 2023 w Folwarku Zalesie w Grajowie k/Wieliczki odbędzie się w Małopolskim Oddziale KIDP tegoroczny Dzień Doradcy Podatkowego. Szczegóły wydarzenia już wkrótce!

LUBLIN
W dniach 6-7 marca 2023 r. w siedzibie Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbędzie się Konferencja “Podatki – ubezpieczenia – przedsiębiorczość” organizowana przez Akademię Bialską Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców pod patronatem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Konferencja skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców zajmujących się zawodowo tematyką prawa podatkowego oraz prawa ubezpieczeń społecznych, a więc radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych oraz księgowych.

POZNAŃ
XIII Spływ Kajakowy Doradców Podatkowych 28-31.05.2023 r.
Zapraszamy na XIII Spływ Kajakowy Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 28-31 maja 2023 r. (niedziela-środa). Miejsce zakwaterowania: Kompleks Hotelowo-Sanatoryjny Spa Budowlani Szczawnica, ul. Zdrojowa 27, 34-460 Szczawnica
Szczegóły: https://wielkopolski.kidp.pl/aktualnosciall.php/9/79711 

Stacjonarne dyżury doradców podatkowych dla obywateli Ukrainy w 2023 r.
W 2023 r. wraz z Urzędem Miasta Poznania współorganizowany został kolejny cykl bezpłatnych stacjonarnych dyżurów, które pełnione są przez doradców podatkowych dla osób pochodzących z Ukrainy. Dyżury odbywają się w Urzędzie Miasta Poznania i skierowane są dla osób z Ukrainy, które prowadzą lub zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce. Urząd Miasta Poznania podczas trwania dyżuru zapewnia tłumacza języka ukraińskiego. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem stacjonarnego dyżuru w 2023 r. prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl 

Telefoniczne dyżury doradców podatkowych organizowane z Urzędem Miasta Poznania w 2023 r.
W ramach współpracy z Urzędem Miasta Poznania w 2023 r. zorganizowany został kolejny cykl bezpłatnych telefonicznych dyżurów doradców podatkowych dla przyszłych oraz obecnych przedsiębiorców. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem telefonicznych dyżurów w 2023 r. prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl 

Klub Doradcy Podatkowego w Poznaniu 30 marca 2023 r.
W 2023 r. rozpoczęła się IX edycja comiesięcznych bezpłatnych spotkań Klubu Doradcy Podatkowego w Poznaniu. Pierwsze spotkanie odbyło się dniu 26 stycznia 2023 r. w Restauracji „U Myśliwych”, podczas którego uczestnicy dyskutowali nad obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz omawiali bieżące problemy zawodowe. Zapraszamy na trzecie spotkanie Klubu w dniu 30 marca 2023 r. do udziału w spotkaniu. Zapisy: panel mDoradca.

Współpraca z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie w 2023.
Wielkopolski Oddział KIDP wraz z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie organizują w 2023 r. w każdy ostatni poniedziałek miesiąca w godz. 14:00-16:00 bezpłatne dyżury doradcy podatkowego dla małych i średnich przedsiębiorców. Najbliższy dyżur doradcy podatkowego odbędzie się w dniu 27 marca 2023 r. Szczegóły: https://wielkopolski.kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7928 

Spotkanie Wielkopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
W dniu 13 lutego 2023 r. w siedzibie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu odbyło się kolejne, cykliczne spotkanie Wielkopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Wielkopolski Oddział KIDP reprezentował Remigiusz Pytlik, przewodniczący zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP.
W trakcie spotkania omówione zostały tematy związane z podjętymi przez samorządy inicjatywami na rzecz uchodźców z Ukrainy, a także projekt badań ankietowych „Ocena funkcjonowania samorządu zawodowego w Polsce”. Zrelacjonowano również przebieg Konferencji Naukowej „Zawody zaufania publicznego jako istotny element struktury państwa", która odbyła się w Poznaniu w dniu 16 listopada 2022 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konferencja zorganizowana została przez członków Wielkopolskiego Porozumienia Samorządów Zaufania Publicznego (którego członkiem jest Wielkopolski Oddział KIDP) oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

WARSZAWA
III Konferencja Podatkowa - zaproszenie
Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP serdecznie zaprasza do udziału w III Konferencji Podatkowej pt. „System podatkowy a rozwój przedsiębiorczości” organizowanej przez Instytut Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Konferencja odbędzie się w dniu 14 marca 2023 r. godz. 09.00 -16.00 w formule online przy wykorzystaniu programu MS Teams. W wystąpieniach i dyskusji panelowej w centrum zainteresowania znajdzie się wpływ systemu podatkowego na rozwój przedsiębiorczości, przede wszystkim w kontekście atrakcyjności podatkowej Polski oraz narzędzi fiskalnych oddziałujących na przedsiębiorczość. Za udział w konferencji doradcom podatkowym zostanie przyznane 7 punktów z tytułu realizacji obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Mazowiecka Debata o podatkach i prawie
W dniach 26 - 27 maja 2023 r., odbędzie się II Konferencja - Mazowiecka Debata o podatkach i prawie organizowana przez Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP przy współpracy ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tym razem porozmawiamy wspólnie o podatkach i prawie karnym. Tytuł konferencji to „Prawo podatkowe a prawo karne- trudne relacje orzecznicze”. Ubiegłoroczna debata cieszyła się dużą popularnością i zyskała uznanie wśród uczestników wydarzenia, a merytoryczny poziom wystąpień został doceniony przez przybyłych gości. I uczestników. Wierzymy, że ta tematyka zainteresuje szerokie grono doradców podatkowych. O szczegółach związanych z organizacją drugiej edycji debaty podatkowej będziemy informować wkrótce.

Akcja PIT dla osób z niepełnosprawnością
Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP planuje w tym roku wznowić „Akcję PIT dla osób z niepełnosprawnością”. Celem akcji jest przekazanie osobom z niepełnosprawnością informacji na temat możliwości skorzystania z odliczeń za 2022 r. i sposobów ich udokumentowania. Rozpropagowanie akcji zaplanowano m.in. w radio. Podejmowane działania mają na celu promocję zawodu doradcy podatkowego.

"Podatki proste jak drut" – zgłoszenia do 31 marca
Zapraszamy do wzięcia udziału w X Edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Zakresu Prawa Podatkowego „Podatki są Proste jak drut”. Konkurs skierowany jest do absolwentów szkół wyższych, których praca magisterska poświęcona jest zagadnieniom z zakresu prawa i ekonomii podatkowej. Termin nadsyłania prac magisterskich wraz z drukiem rekomendacji upływa 31 marca 2023 r.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.