e-Biuletyn/2/2022 , numer (2), 08.03.2022

e-Biuletyn/2/2022 , numer (2), 08.03.2022

Z ŻYCIA SAMORZĄDU


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

 

[WAŻNE!] APEL o wsparcie dla Ukrainy
Krajowa Izba Doradców podatkowych oraz Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych organizują akcję pomocy na rzecz obywateli Ukrainy. Prosimy o wsparcie!
Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7429 

[WAŻNE!] ZMIANA WYSOKOŚCI SKŁADEK OD 1 LUTEGO 2022
Informujemy, że od 1 lutego 2022 roku wysokość składki członkowskiej wynosi 120 zł miesięcznie dla każdego doradcy podatkowego i jest płatna do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (tj. do 20 marca br. za miesiąc luty).
*Uchwała dotycząca zmiany wysokości składki została opublikowana w systemie mDoradca.

Akcja pomocy Ukrainie – 150 osób bezpiecznie przetransportowanych do Polski
Trwa akcja pomocy uchodźcom uciekającym z objętej wojną Ukrainy. Dzięki doradcom podatkowym bezpieczne schronienie na terytorium Polski znalazło już 150 osób ze wschodniej Ukrainy. Doradcy podatkowi nie tylko pomagają w transporcie osób, ale też zakwaterowują uchodźców w swoich domach oraz zbierają pieniądze i żywność które trafią do potrzebujących Ukraińców.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7451 

Polski Ład dla przedsiębiorców
W lutym Poznań Biznes Partner oraz Wielkopolski Oddział KIDP zorganizowały kolejne bezpłatne szkolenie online: „Polski Ład dla przedsiębiorców - jednoosobowe działalności i ich spółki”
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7368 

Ponad 1600 nowych kandydatów na doradców podatkowych
Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego zakończyła przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do pisemnego egzaminu na doradcę podatkowego (maj/czerwiec 2022). W tym roku do komisji wpłynęła wyjątkowo duża liczba wniosków o dopuszczenie do egzaminu - zgłosiło się ponad 1600 kandydatów!
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7376 

Zostań autorem Kwartalnika Doradca Podatkowy
Zostań jednym z autorów Kwartalnika Doradca Podatkowy wydawanego przez KIDP. Podziel się swoją wiedzą z innymi doradcami. Zachęcamy do przygotowywania artykułów na tematy związane z prawem podatkowym oraz podatkami do naszego pisma.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7454 

15 odc. podcastu KIDP: Polski Ład - o co chodzi z podatkiem minimalnym?
W najnowszym odcinku podcastu „Podatki bez ryzyka” zajmiemy się podatkiem minimalnym zwanym też inaczej podatkiem przychodowym. Nowy sposób opodatkowania firm przynoszących straty lub bardzo niskie zyski to jeden z filarów Polskiego Ładu.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7384 

Nowy skład Prezydium KRDP
Krajowa Rada Doradców Podatkowych na posiedzeniu 15 lutego 2022 roku dokonała wyboru nowego składu Prezydium rady.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7391 

Bezpłatne szkolenie online dla przedsiębiorców
W ramach współpracy Wielkopolskiego Oddziału KIDP z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju zorganizowano kolejne bezpłatne webinarium: „Fundusze dla MŚP. Rozwój wielkopolskich przedsiębiorstw”
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7394 

16. odc. podcastu KIDP: Estoński CIT - co zmienił Polski Ład?
„Podatki bez ryzyka” dziś o tzw. „Estońskim CIT”, czyli jednym z flagowych projektów Ministerstwa Finansów, który miał wspierać polskich przedsiębiorców. Niestety, pierwsza wersja przepisów nie spotkała się z wielkim zainteresowaniem - z takiej formy opodatkowania skorzystało niewiele ponad 300 firm. Dlatego w Polskim Ładzie zostały zmienione niektóre zasady i warunki przejścia na „Estoński CIT”.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7400 

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach | start 11 marca
Krajowa Izba Doradców Podatkowych i Ministerstwo Finansów zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach. Dwuetapowy konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i przeprowadzany jest w formule online.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7407 

Jak rozliczyć pomoc uzyskaną w ramach tarczy antykryzysowych – webinarium
Poznań Biznes Partner oraz Wielkopolski Oddział KIDP organizują bezpłatne szkolenie online „Jak rozliczyć pomoc uzyskaną w ramach tarczy antykryzysowych”, które poprowadzi doradca podatkowy, dr inż. Paweł Małecki. Termin: 4 marca 2022 r.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/4/7411 


KIDP W MEDIACH

RP.pl – Biznes powinien mieć prawo do zmiany zasad rozliczeń z fiskusem, dopiero po roku będzie wiadomo, co po rządowej reformie najbardziej się w danej firmie opłaca – postulują doradcy podatkowi. Tekst opatrzony opinią Andrzeja Ladzińskiego, przewodniczącego KRDP.
https://www.rp.pl/podatki/art35673491-doradcy-podatkowi-dziesiec-dni-to-za-malo-na-wybor-formy-opodatkowania 

Prawo.pl – Portal o dalszych planach zmian i poprawek w podatkach. W artykule komentarz Radomira Szarańca, członka KRDP.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-podatkowe-w-trakcie-roku-skutki-dla-podatnikow,513480.html 

Prawo.pl – Publikacja na temat wyboru prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
https://www.prawo.pl/podatki/prezydium-krajowej-rady-doradcow-podatkowych-sklad,513513.html 

Dziennikpolski24.pl – Artykuł prezentuje wyliczenia związane z Polskim Ładem; opinię ekspercką prezentuje Justyna Zając-Wysocka Wiceprzewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.
https://dziennikpolski24.pl/liczby-nie-klamia-polski-lad-to-cios-w-przedsiebiorcow-i-samozatrudnionych-czerpiacych-dochody-z-kilku-zrodel-ile-straca/ar/c3-16065037 

Prawo.pl – Rośnie liczba kontroli podatkowych – wynika z danych, które Ministerstwo Finansów przekazało serwisowi Prawo.pl. Tekst opatrzony komentarzem Radomira Szarańca, członka KRDP.
https://www.prawo.pl/podatki/liczba-kontroli-podatkowych-2021-2022-rosnie,513644.html 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

KATOWICE
Informacja specjalna:

Koleżanki, Koledzy,
doradcy podatkowi.

W dniu 24 lutego o godzinie 4 nad ranem, okazało się, że żyjemy w czasie szczególnym. W związku z wydarzeniami na Ukrainie - jako przedstawiciele zawodu zaufania publicznego, Doradcy Podatkowi Rzeczpospolitej Polski - bez wątpienia powinniśmy zareagować na to co staje się wokół nas.
Pomoc udzielona obywatelom Ukrainy powinna mieć charakter rzeczywisty. W żadnej mierze nie powinna mieć wymiaru apeli. Apele, słowa, w obliczu faktów - których jesteśmy świadkami - nie przyniosą ulgi obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Potrzebne jest działanie.

Na skutek militarnej agresji Rosji, która nie ma do tego jakichkolwiek podstaw i faktycznych i prawnych, czujemy się w obowiązku podjąć w trybie pilnym stosownych działań, których celem będzie zastosowanie wszystkich dopuszczalnych prawnie kroków, których efektem będzie wymierna pomoc obywatelom Ukrainy szukającym schronienia w naszej Ojczyźnie.
Krajowa Izba Doradców Podatkowych wraz z Ogólnopolską Fundacją Doradców Podatkowych postanowiły podjąć współpracę i porozumienie, którego celem będzie:

a) zorganizowanie zbiórki pieniężnej aby przekazać ją w całości na pomoc rzeczową i finansową na rzecz uchodźców z Ukrainy,
b) promowanie wszelkich inicjatyw zbierania środków finansowych na rzecz mieszkańców Ukrainy, których dochody w całości będą przekazane na zakup i wysyłkę środków medycznych (opatrunków i leków itp.)
c) stworzenie i obsługa bazy doradców podatkowych, którzy deklarują pomoc w udostępnieniu ukraińskim uchodźcom dachu nad głową (dot. przede wszystkim kobiet, dzieci i starców)
d) stworzenie i obsługa bazy wolontariuszy - doradców podatkowych, którzy deklarują pomoc w transporcie uchodźców ukraińskich z granicy
e) finansowanie i pomoc w zakwaterowaniu, wyżywieniu, leczeniu i wszelkich innych formach zabezpieczenia bytu uchodźców.

Prosimy o dokonywanie wpłat darowizn na konto naszej Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych z dopiskiem "Ukraina" na konto 82 1020 2313 0000 3102 0421 1173 w Banku PKO BP
Wszystkie wpłaty będą przeznaczone na taką formę pomocy jaka okaże się niezbędna aby nasi najbliżsi Sąsiedzi z Ukrainy mogli przetrwać ten najgorszy czas.

Szczegółowe informację zamieszczone są na naszej stronie https://slaski.kidp.pl/ 

KATOWICE
Kalendarz szkoleń
- Szkolenia zaplanowane na marzec 2022:
4 marca 2022 r. - webinarium: „(R)ewolucja podatkowa "Polskiego ładu" - jak wpłynie na Twój biznes? Nowe wyjaśniania i nowelizacje.” Szkolenie dla doradców podatkowych oraz pracowników – wykładowca Justyna Zając-Wysocka
11 marca 2022 r. – webinarium: „Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z uwzględnieniem zmian w ramach tzw. Polskiego Ładu 2022.” Szkolenie dla doradców podatkowych oraz pracowników – wykładowca Justyna Zając-Wysocka

Wybory do VI kadencji
W dniu 22 lutego 2022 roku odbyło się Zgromadzenie Śląskiego Oddziału KIDP, podczas którego wybrano członków Zarządu Śląskiego Oddziału KIDP VI kadencji oraz członków Śląskiego Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP VI kadencji. Po zakończeniu Zgromadzenia odbyło się pierwsze posiedzenie, na którym ukonstytuował się Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP VI kadencji w osobach:
dr Cieśla Mariusz Przewodniczący Zarządu
Kozub-Głownia Hanna Wiceprzewodnicząca Zarządu
Siwicka Justyna Wiceprzewodnicząca Zarządu
Stolorz Anna Wiceprzewodnicząca Zarządu
Kubista Bartosz Wiceprzewodniczący Zarządu
Maciejewski Piotr Wiceprzewodniczący Zarządu
Rajchman Barbara Sekretarz Zarządu
Franc Michał Skarbnik

Członkowie Śląskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP w Katowicach wybrani przez Zgromadzenie Śląskiego Oddziału KIDP:
Baranowska-Makowska Jolanta sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP
Buda Teresa sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP
Dyszy Wiesława sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP
Howaniec Agata sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP
Koziara Zdzisława sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP
Nowak Małgorzata sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP
Rajwa Anna sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP
Dobrowolski Wiesław sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP
Franc Witold sędzia Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP

KATOWICE
OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O PODATKACH
Krajowa Izba Doradców Podatkowych i Ministerstwo Finansów zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach. Dwuetapowy konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i przeprowadzany jest w formule online. Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych oraz upowszechnianie wśród młodzieży zasad korzystania z prawa podatkowego. Organizatorem konkursu jest samorząd zawodowy doradców podatkowych. Patronatu udzieliło Ministerstwo Finansów. Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie poprzez platformę moodle, gdzie udzielenie odpowiedzi na 30 pytań testowych pozwoli wyłonić najlepszych. Na zwycięzców czekają wartościowe nagrody. Najlepszych 10 osób z każdego województwa przechodzi do etapu ogólnopolskiego. Ten zwyczajowo odbywa się u nas w Katowicach. Oprócz uczniów zapraszamy także wszystkich chętnych do rozwiązania testu poza konkursem. Możemy zweryfikować swoją wiedzę z zakresu prawa podatkowego.
Pierwszy etap konkursu odbędzie się 11 marca 2022 w godz. od 10.00 do 18.00 na platformie moogle. Szczegółowe informację znajdują się na naszej stronie www.silesia.kidp.pl.

POZNAŃ
Kalendarz szkoleń w marcu:
01.03.2022 r., Rozliczanie czasu pracy kierowców oraz zmian pod tym względem wynikających z Pakietu Mobilności, Joanna Koralewska-Szyszka
03.03.2022 r., Cykl spotkań „Dyskusje praktyków” Temat spotkania „Składka zdrowotna - aktualne problemy”, Izabela Leśniewska
04.03.2022 r., Jak rozliczyć pomoc uzyskaną w ramach tarczy antykryzysowych, dr inż. Paweł Małecki
09.03.2022 r., Aktualne i planowane zmiany w prawie pracy w 2022 r. oraz przegląd najnowszego orzecznictwa oraz stanowisk i interpretacji urzędowych, Michał Szuszczyński i Anna Kamińska
10.03.2022 r., Zarządzanie zmianą, Ewa Błaszczak
16.03.2022 r., Warsztaty „Ceny transferowe”, dr Andrzej Dmowski
22.03.2022 r., Transakcje WNT, WDT, export i import, Zdzisław Modzelewski
22.03.2022 r., Rozliczenia podatkowe za rok 2021, dr inż. Paweł Małecki
31.03.2022 r., Klub Doradcy Podatkowego, Panel dyskusyjny
Zapisy i szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca.

POZNAŃ
Bezpłatne porady doradców podatkowych
28 marca 2022 r. w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie odbędzie się spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru udzieli on bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr tel. 65 512 77 83; 797 508 207 lub mailowo: biuro@owp.koscian.net

POZNAŃ
XII Spływ Kajakowy Doradców Podatkowych
Realizując działania związane z integracją doradców podatkowych oraz działalnością szkoleniową uprzejmie informujemy o organizacji XII Spływu Kajakowego Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 9-12.06.2022 r. Zapisy już dostępne w panelu mDoradca!

POZNAŃ
Rajd Doradców Podatkowych
Informujemy o organizacji Rajdu Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 3-6.05.2022 r. Zakwaterowanie zapewnione będzie w Hotelu „Kryształ” w Szklarskiej Porębie.
Zapisy już dostępne w panelu mDoradca!

POZNAŃ
Współpraca z Urzędem Miasta Poznania
Wspólnie z Poznań Biznes Partner organizujemy cykl bezpłatnych szkoleń online.
Poniżej zamieszczamy pełen harmonogram bezpłatnych szkoleń współorganizowanych z Urzędem Miasta Poznania. Serdecznie zapraszamy.

1) Temat „Polski Ład dla przedsiębiorców - jednoosobowe działalności i ich spółki", Pan dr inż. Paweł Małecki, 17.02.2022 r.
2) Temat „Jak rozliczyć pomoc uzyskaną w ramach tarczy antykryzysowych”, Pan dr inż. Paweł Małecki, 04.03.2022 r.
3) Temat „Rozliczenia podatkowe za rok 2021”, Pan dr inż. Paweł Małecki, 22.03.2022 r.
4) Temat „Rozliczenia podatkowe w spółce z o.o.”, dr inż. Paweł Małecki, 11.04.2022 r.
5) Temat „CIT – ulgi na działalność innowacyjną”, dr inż. Paweł Małecki, 16.05.2022 r.
6) Temat „Leasing w firmie”, Pani Barbara Spychała-Krzesaj, 05.09.2022 r.
7) Temat „Wybór formy opodatkowania dla indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej”, Pani Barbara Spychała-Krzesaj, 03.10.2022 r.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o kontakt i rejestrację przez portal Evenea: https://app.evenea.pl/event/jakrozliczyctarcze/

KRAKÓW
Zgromadzenie Małopolskiego Oddziału KIDP
W dniu 3 marca 2022 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbędzie się Zgromadzenie Małopolskiego Oddziału KIDP, w czasie którego zostaną wybrani członkowie Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP VI kadencji oraz sędziowie Małopolskiego Oddziału Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Krakowie VI kadencji. Rozpoczęcie Zgromadzenia zaplanowano na godz. 10:00.

Zgromadzenie odbędzie się w formie mieszanej (hybrydowej) z możliwością osobistego udziału, jednak na sali wymagane będzie posiadanie własnego sprzętu (laptopa, tabletu lub smartfona) podłączonego do Internetu, gdyż wszystkie głosowania będą odbywały się za pośrednictwem aplikacji posiedzenia.pl (rejestracja dla osób uczestniczących w Zgromadzeniu w trybie stacjonarnym potrwa od godz. 8:30-9:45 na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Wydział Leśny, Al. 29 Listopada 46).

Uczestnictwo w posiedzeniu organizowanym w trybie hybrydowym w dowolnym miejscu wymaga:
- posiadania podłączenia do sieci Internet,
- posiadania komputera lub urządzenia mobilnego z zainstalowaną aktualną przeglądarką internetową, umożliwiającego wysyłanie oraz odbiór dźwięku lub dźwięku i obrazu.
Dane do logowania do aplikacji posiedzenia.pl są to te same dane, które były wykorzystywane podczas Walnych Zgromadzeń w RO KIDP w listopadzie 2021 r. W przypadku braku hasła do systemu można skorzystać z opcji przypomnienia hasła na stronie posiedzenia.pl.

KRAKÓW
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
- w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
- w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

WROCŁAW
Zapowiedzi szkoleń
Zapraszamy do udziału w szkoleniach online Dolnośląskiego Oddziału KIDP:
1 marca 2022 r. – szkolenie ,,Podatkowe zamknięcie roku 2021- podatki dochodowe”. Wykładowca: dr Krzysztof Biernacki.
3 marca 2022 r. – szkolenie „Polski Ład – zmiany w PIT”. Wykładowca: Mariusz Makowski
16 marca 2022 r. – szkolenie ,,Podatkowe zamknięcie roku 2021- podatek VAT”. Wykładowca: dr Krzysztof Biernacki
26 marca 2022 r. – Webinarium nr 2 z Cyberbezpieczeństwa "Zapobieganie przechwytowi komunikacji głosowo/ smsowej". Wykładowcy: Eksperci z Fundacji Cyber Tax Security.
28 marca – 29 marca 2022 r. – Webinarium nr 2 z Cyberbezpieczeństwa "Zapobieganie przechwytowi komunikacji głosowo/smsowej". Wykładowcy: Eksperci z Fundacji Cyber Tax Security (powtórka szkolenia z dnia 26 marca 2022 r. w rozbiciu na 2 dni w godzinach popołudniowych).
PODATKI W PRAKTYCE

 


ZMIANY W PRAWIE

Tylko miesiąc na CIT-8 i sprawozdanie finansowe - wszyscy czekają na zapowiedziane przedłużenie
Na złożenie CIT-8 i sporządzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok, zgodnie z aktualnymi przepisami, pozostał miesiąc. Ministerstwo Finansów na początku lutego ogłosiło projekt rozporządzenia o przedłużeniu tego terminu, jednak od tamtej pory ślad po nim zaginął. Zainteresowani apelują, by rozporządzenie zostało jak najszybciej podpisane i opublikowane. Wydłużenie terminu na kilka dni przed jego upływem, to – ich zdaniem – żadna pomoc.
https://www.prawo.pl/podatki/termin-do-kiedy-trzeba-zlozyc-cit-8-i-sporzadzic-sprawozdanie,513734.html 

Zmiany w rozliczaniu zaliczek na PIT i składaniu PIT-2 czekają na podpis prezydenta
Sejm zajmował się senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o PIT. Chodzi w niej m.in. o rozliczanie i pobór zaliczek na PIT i funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Ustawa obniży przy okazji podatek od wydobywania miedzi, który płaci KGHM.
https://www.prawo.pl/podatki/ustawowe-ujecie-tresci-rozporzadzenia-o-zaliczkach-pit,513065.html 

Polski Ład pozwala na opodatkowanie VAT usług finansowych
Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Resort finansów uważa, że wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług. Przypomina o tym Ministerstwo Finasów.
https://www.prawo.pl/podatki/opodatkowanie-vat-uslug-finansowych-w-polskim-ladzie,513668.html 

Podzielona płatność VAT może zostać na dłużej
Krajowa Administracja Skarbowa nie może żądać od banków informacji bez wszczętego postępowania wobec podatnika. Żądanie wglądu do stanu rachunku musi być uzasadnione. Od 1 lipca 2022 roku uprawnienia organów KAS zostaną ujednolicone. Wszczęcie postępowania przygotowawczego będzie konieczne.
https://www.prawo.pl/podatki/podzielona-platnosc-vat-zgoda-ke-na-dluzej,513648.html 

Skarbówka sprawdzi stan konta bankowego, ale tylko w przypadku podejrzenia przestępstwa
Krajowa Administracja Skarbowa nie może żądać od banków informacji bez wszczętego postępowania wobec podatnika. Żądanie wglądu do stanu rachunku musi być uzasadnione. Od 1 lipca 2022 roku uprawnienia organów KAS zostaną ujednolicone. Wszczęcie postępowania przygotowawczego będzie konieczne.
https://www.prawo.pl/podatki/wglad-skarbowki-do-konta-bankowego-tylko-w-przypadku-podejrzenia,513635.html 

Jeśli sprzedawca przyjmie za dużo gotówki, zapłaci podwójny podatek
Od stycznia przepisy podatkowe przewidują ulgi dla przedsiębiorców, którzy kupią terminal płatniczy i będą przyjmować płatności kartą. Pierwsze tygodnie obowiązywania tych regulacji pokazują jednak, że z zachęt trudno skorzystać. Mimo rozliczeń bezgotówkowych, sprzedawcy nie mogą rezygnować z przyjmowania gotówki – ale jeśli przyjmą jej za dużo, podatek od tej wpłaty wkrótce zapłacą dwa razy.
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-na-zakup-terminala-i-limity-platnosci-gotowkowych,513617.html 

Grupy VAT będzie można tworzyć już od 1 lipca 2022 roku
Ministerstwo Finansów przypomina, że możliwość tworzenia grup VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wskazuje, że jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak VAT i brak faktur wewnątrz grupy czy elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym. Eksperci uważają jednak, że przepisy w tym zakresie wcale nie są idealne.
https://www.prawo.pl/podatki/grupy-vat-bedzie-mozna-tworzyc-juz-od-1-lipca-2022-roku,513609.html 

Zaliczka na dywidendę wypłacona, "estoński CIT" nie działa
Estoński CIT miał w założeniu obniżyć stawkę efektywnego opodatkowania dochodu. Problemem – jak się właśnie okazało – jest jednak stosowanie przepisów przez administrację skarbową. Prowadzi ono do dyskryminacji podmiotów wypłacających zaliczki na poczet dywidendy. Ich opodatkowanie, w porównaniu do wspólników wypłacających dywidendy, jest kilkukrotnie wyższe.
https://www.prawo.pl/podatki/zaliczki-na-dywidende-a-cit-i-pit-interpretacja-2022-rok,513597.html 

Od kwietnia nowa wersja struktury JPK FA
Resort finansów opublikował nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur VAT - JPK_FA(4). Nowa struktura będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku.
https://www.prawo.pl/podatki/nowa-wersja-struktury-jpk-fa-2022,513567.html 

 


NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

NSA daje oręż przedsiębiorcom do walki ze stratami
Sąd umożliwił przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty, przesunąć je na kolejne lata podatkowe i poprawić wynik finansowy. Takim okresem był szczególnie czas pandemii, w którym wiele firm zanotowało nieprzewidywaną stratę, a tym samym nie mogło przewidzieć optymalnych stawek amortyzacji – mówi Marcin Malinowski, adwokat.
https://www.prawo.pl/podatki/straty-i-odpisy-amortyzacyjne-wyrok-nsa,513725.html 

Nawet zawieszony ryczałt wyklucza wspólne opodatkowanie małżonków
Polski Ład dał prawo do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, którzy przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów opodatkowanych ryczałtem. Jeśli więc któryś z małżonków wybrał ryczałt, a nie uzyska przychodów, będzie miał prawo za rok do wspólnego opodatkowania. Jednak zmiana ta nie dotyczy jeszcze zeznań składanych za rok 2021. Potwierdzają to organy skarbowe.
https://www.prawo.pl/podatki/ryczalt-a-wspolne-opodatkowanie-malzonkow,513684.html 

Cel wszczynania postępowań karnych skarbowych pod lupą sądów
Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca oceny wszczęcia postępowania karnego skarbowego wyłącznie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, ma zastosowanie także do decyzji wydanych przed jej podjęciem. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Łodzi. Fiskus szuka już jednak nowych dróg do manipulowania terminami przedawnienia.
https://www.prawo.pl/podatki/wszczynanie-postepowan-karnych-skarbowych-wyroki-nsa-i-wsa,513671.html 

Sądy administracyjne przychylne firmom korzystającym z IP BOX
Ulga IP Box pozwala na opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną, 5-proc. stawką podatku. Jej celem była poprawa atrakcyjności prowadzenia działań badawczo-rozwojowych. Podatnicy często natrafiali jednak na mur w postaci niekorzystnej praktyki organów podatkowych – piszą Jagoda Trela i Sebastian Stefańczyk z ID Advisory.
https://www.prawo.pl/podatki/wyroki-sadow-o-pit-i-cit-dla-korzystajacych-z-ip-box,513608.html 

NSA: Goodwill nie podlega opodatkowaniu PCC
Dodatnia wartość firmy – goodwill, rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Potwierdził to w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.
https://www.prawo.pl/podatki/goodwill-nie-podlega-opodatkowaniu-pcc-nsa,513595.html 

Cała ulga prorodzinna dla rodzica, który faktycznie zajmuje się dzieckiem
Do nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek - posiadanie władzy rodzicielskiej i jej faktyczne wykonywanie. Jeśli tylko jeden z rodziców spełnia te warunki, ma on prawo do ulgi w wysokości 100 proc. bez zgody drugiego rodzica. Potwierdzają to organy skarbowe. Ale rozliczenie może być zweryfikowane przez skarbówkę. Może być też zakwestionowane przez drugiego rodzica.
https://www.prawo.pl/podatki/podzial-ulgi-prorodzinnej-gdy-jeden-rodzic-zajmuje-sie-dzieckiem,513559.html 

NSA: Podatnik też odpowiada za niepobrane przez płatnika zaliczki
W sytuacji, gdy płatnik korzysta z ochrony wynikającej z błędnej indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie niepobranych zaliczek, to na podatniku nadal ciąży odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe w zakresie PIT z tytułu otrzymanego odszkodowania. To podatnik odpowiada bowiem całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe. Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
https://www.prawo.pl/podatki/odpowiedzialnosc-podatnika-za-niepobrane-przez-platnika-zaliczki,513456.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.