e-Biuletyn/15/2009 , numer (15), 22.12.2009

e-Biuletyn/15/2009 , numer (15), 22.12.2009
Komunikaty
 
Pytania i odpowiedzi
Zachęcamy Państwa do zadawania pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem kancelarii podatkowych w zakresie organizacji biura, zarządzania oraz marketingu. Prosimy o wypełnienie formularza Zadaj pytanie. Odpowiedzi będą zamieszczane w kolejnych wydaniach e-Biuletynu.
PODATKI
Nowelizacja VAT opublikowana
W Dzienniku Ustaw nr 195, poz. 1504 została opublikowana ustawa z 23 października 2009 r., która wprowadziła zmiany do ustawy o VAT. Ustawa wprowadza nowe zasady dotyczące m.in. ustalania miejsca świadczenia, rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy, importu usług, uzyskiwania zwrotu VAT przez podmioty zagraniczne.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru deklaracji podatkowej dla podatku od gier
Rozporządzenie wprowadza zmianę w załączniku nr 5 do formularza POG-4/R stanowiącego załącznik do deklaracji POG-4 dla podatku od gier, który jest przeznaczony dla podatników urządzających gry na automatach o niskich wygranych i opłacających podatek od gier w formie zryczałtowanej. Rozporządzenie ma obowiązywać od stycznia 2010 r.

Którzy podatnicy nie będą mieli obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego?
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego. Nowelizacja ustawy o VAT wymusiła bowiem konieczność ujednolicenia definicji zawartych w akcie wykonawczym.
Zmiana przepisu art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT spowodowała konieczność ujednolicenia definicji podmiotów, które nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego. W związku z tym, krąg podmiotów, o których mowa w § 1 w pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansow z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podatnikow niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz.U. nr 58, poz. 558) zostanie uzupełniony o podmioty nieposiadające na terytorium kraju zwykłego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zwykłego pobytu.
Zgodnie z projektem rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r.
 
PRZEGLĄD ORZECZNICTWA I INTERPRETACJI
 
Jak obliczyć termin przedawnienia odsetek od zaliczek na podatek dochodowy?
Termin przedawnienia odsetek od zaliczek na podatek dochodowy biegnie od końca roku, w którym powinny być one wpłacone. Nie ma bowiem podstaw, aby termin przedawnienia odsetek od zaliczek był liczony dopiero od końca roku, w którym podatnik powinien złożyć zeznanie.
(Uchwała NSA z 7 grudnia 2009 r., II FPS 5/09)
 
Czy odsetki od pożyczki stanowią przychód z kapitałów pieniężnych?
Odsetki od pożyczki uzyskiwane przez wspólnika spółki komandytowej będącego osobą fizyczną należy zakwalifikować do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne.
(Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 listopada 2009 r., IPPB1/415-639/09-2/EC)
 
WSKAZÓWKI PODATKOWE
 
Kiedy ugoda objęta jest zwolnieniem z PIT? czytaj więcej
 
Składki na ubezpieczenie OC menedżerów – aspekty podatkowe czytaj więcej
 
Kolejne PIT-y bez kwalifikowanego e-podpisu czytaj więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.