e-Biuletyn/14/2009, numer (14), 8.12.2009

e-Biuletyn/14/2009, numer (14), 8.12.2009
KOMUNIKATY
Już wkrótce upływa termin składania wniosków w sprawie ubezpieczenia OC!

Zostały tylko 23 dni na złożenie wniosku o ubezpieczenie OC na podstawie Umowy Generalnej. Dotychczas wnioski w tej sprawie złożyło tylko 10% osób ubezpieczonych w ubiegłym roku.
Wniosek o ubezpieczenie OC można wygenerować w serwisie KRDP. Po wydrukowaniu - wraz dowodem zapłaty - należy dostarczyć go do siedziby regionalnego oddziału KIDP.
W serwisie internetowym KIDP w zakładce "Ubezpieczenia OC" znajdują się następujące informacje:
- Umowa generalna ubezpieczenia OC
- Likwidacja szkody
- Umowa generalna ubezpieczenia OC w pytaniach i odpowiedziach
- Komunikat Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych Krajowej Rady Doradców Podatkowych
- Stanowisko Krajowej Rady Doradców Podatkowych z 4 lutego 2004 r.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Zachęcamy Państwa do zadawania pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem kancelarii podatkowych w zakresie organizacji biura, zarządzania oraz marketingu. Prosimy o wypełnienie formularza Zadaj pytanie. Odpowiedzi będą zamieszczane w kolejnych wydaniach e-Biuletynu.
PODATKI
Nowelizacja VAT opublikowana
W Dzienniku Ustaw nr 195, poz. 1504 została opublikowana ustawa z 23 października 2009 r., która wprowadziła zmiany do ustawy o VAT. Ustawa wprowadza nowe zasady dotyczące m.in. ustalania miejsca świadczenia, rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy, importu usług, uzyskiwania zwrotu VAT przez podmioty zagraniczne.

Prezydent podpisał ustawę o grach hazardowych
Prezydent podpisał ustawę z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Jest to nowa regulacja określająca m.in. warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach.
 
PRZEGLĄD ORZECZNICTWA I INTERPRETACJI
 
Czy nabycie wierzytelności jako części przedsiębiorstwa podlega PCC?
Kupno wierzytelności jako składników nabywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest usługą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, w związku z czym taka transakcja podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
(Wyrok WSA w Gdańsku z 27 października 2009 r., I SA/Gd 491/09)
 
Czy szkolenie radnego podlega PIT?
Urząd jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczki na PIT od przychodu uzyskanego przez radnych z tytułu szkolenia, a także sporządzić informację PIT-11.
(Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 października 2009 r., ITPB2/415-649/09/MU)
 
WSKAZÓWKI PODATKOWE
 
Czy warto stosować e-faktury? czytaj więcej
 
Przedawnienie nadwyżki podatku czytaj więcej
FUS łatwiej pożyczy pieniądze podatników czytaj więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.