e-Biuletyn/12/2022 , numer (12), 04.01.2023

e-Biuletyn/12/2022 , numer (12), 04.01.2023
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

 


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Ruszyła X Edycja Konkursu "Podatki są proste jak drut"
KIDP zaprasza do udziału w X Edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Podatki są proste jak drut”. Konkurs skierowany jest do absolwentów szkół wyższych, których praca magisterska poświęcona jest zagadnieniom z zakresu prawa i ekonomii podatkowej. Organizatorem jest mazowiecki oddział KIDP.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7845 

Konferencja CFE w Zagrzebiu - relacja
Polscy doradcy podatkowi dyskutowali w Zagrzebiu o nowej Dyrektywie SAFE. W stolicy Chorwacji odbyła się konferencja CFE na ten temat. Środowisko polskich doradców reprezentowali Joanna Krzemińska i Mateusz Stańczyk (członkowie Krajowej Rady Doradców Podatkowych) oraz Anna Misiak – wiceprzewodnicząca CFE.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7857 

Posiedzenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych
13 grudnia w Warszawie obradowała Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Dyskutowano m.in. o podpisaniu porozumienia z Ministrem Cyfryzacji w sprawie wykorzystania aplikacji mObywatel w celu prezentacji mobilnej legitymacji doradcy podatkowego.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7860 

Prawo umów w obrocie konsumenckim i profesjonalnym – studia podyplomowe na UJ
4 stycznia 2023 r. zostaną otwarte zapisy na kolejną edycję studiów podyplomowych „Prawo umów w obrocie konsumenckim i profesjonalnym” prowadzonych w Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwszy zjazd odbędzie się 4 marca 2023 r. Celem studiów jest umożliwienie słuchaczom nabycia wiedzy i umiejętności dotyczących sporządzania umów, ich interpretacji oraz oceny zawartych w nich postanowień. W trakcie studiów zostanie przekazana wiedza i umiejętności potrzebne do zrozumienia złożonych zagadnień prawa umów.
www.prawoumow.wpia.uj.edu.pl 

II Podatkowa Konferencja Naukowa
Wydziała Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza wszystkich doradców podatkowych do udziału w II Podatkowej Konferencji Naukowej. W programie m.in. panel CIT, panel VAT oraz panel o pomocy dla Ukrainy.
Zapisy do 5 stycznia pod linkiem: https://lnkd.in/dmJgqBjz 


KIDP W MEDIACH

Prawo.pl: „TSUE stawia tajemnicę adwokacką ponad potrzeby budżetu, a TK zwleka z rozpatrzeniem skargi” – o wyroku TSUE w sprawie tajemnicy adwokackiej, który może mieć wpływ na MDR w Polsce
https://www.prawo.pl/podatki/tajemnica-zawodowa-adwokatow-i-doradcow-podatkowych,518758.html 

Dziennik Gazeta Prawna: „Polskie przepisy o MDR powinny zostać gruntownie przebudowane” wywiad z Andrzejem Marczakiem, wiceprzewodniczącym KRDP V kadencji.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8608936,mdr-schematy-podatkowe-tsue-marczak.html#gazetaprawna-no-paylock 

Prawo.pl: Prof. Glumińska-Pawlic: Przetarłam szlaki dla elektronizacji prac komisji – wywiad z przewodniczącą Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego
https://www.prawo.pl/podatki/prof-gluminska-pawlic-przetarlam-szlaki-dla-elektronizacji-prac,518979.html 


Radio Poznań: „Zbiórka darów dla ukraińskich dzieci” – Wielkopolanie pomagają uchodźcom z Ukrainy – w akcję włączyła się także wielkopolska KIDP
https://radiopoznan.fm/informacje/pomoc-dla-ukrainy/zbiorka-darow-dla-ukrainskich-dzieci 

Życie Olsztyna: Nieodpłatna pomoc prawna i porady podatkowe – informacja o działaniach realizowanych przez warmińsko-mazurski oddział KIDP
https://www.zycieolsztyna.pl/wiadomosci/1798,nieodplatna-pomoc-prawna-i-porady-podatkowe 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

KATOWICE
XIV Edycja akcji „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”
Doradcy podatkowi, członkowie Krajowej Izby Doradców Podatkowych, po raz kolejny angażują się pro publico bono w akcję udzielania porad i pomocy przy przygotowywaniu rocznych zeznań podatkowych dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Osoby zainteresowane otrzymają bezpłatną poradę z zakresu sporządzenia PIT za 2022 rok oraz możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Śląski oddział KIDP już po raz czternasty organizuje akcję pomocy w rozliczeniach podatkowych „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”. Z bezpłatnej pomocy doradców podatkowych przy sporządzaniu zeznań podatkowych za rok 2022 skorzystać będą mogli podatnicy z niepełnosprawnością, jak i osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Będą oni mogli uzyskać m.in. niezbędne informacje na temat możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków. Akcja rozpocznie się 2 marca i potrwa do 27 kwietnia 2023, a doradca podatkowy będzie do dyspozycji w każdy czwartek w godzinach 9.00-15.00.

Promocja zawodu
Uprzejmie informujemy, że rozpoczęliśmy wysyłkę materiałów promujących zawód doradcy podatkowego w postaci kalendarza na 2023 r. Kalendarz otrzyma każdy doradca podatkowy, który nie zalega z opłacaniem składek członkowskich.

KRAKÓW
Relacja ze spotkania wigilijnego
W dniu 10 grudnia 2022 w Hotelu Novotel Kraków City West odbyło się spotkanie wigilijne doradców podatkowych małopolskiego oddziału KIDP. Oprócz doradców podatkowych w spotkaniu uczestniczyli licznie zaproszeni goście m.in: przewodniczący Rady Miasta Krakowa, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa, przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów zawodowych, przedstawiciele uczelni wyższych m.in. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii WSB, przedstawiciel organizacji studenckiej ELSA, przedstawiciel małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan oraz wiceprzewodniczący i członkowie Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz przewodniczący zarządu śląskiego oddziału KIDP. Podczas wieczoru odbył się koncert zespołu Pedro y Maria.

Kwadrans z prawnikiem w Radiu Kraków
W ramach współpracy małopolskiego oddziału KIDP z Radiem Kraków odbywają się audycje z cyklu "Kwadrans z prawnikiem". Kolejna audycja odbyła się w dniu 23 grudnia, w czasie której doradca podatkowy Ewa Sokołowska poruszyła kwestie dot. podatku VAT od prezentów.

Akademia Praktykanta
Małopolski oddział KIDP kontynuuje współpracę z ELSA Kraków przy projekcie Akademia Praktykanta, w ramach którego odbędzie się cykl 4 prelekcji skierowanych do studentów. Kolejna prelekcja odbędzie się online 18 stycznia 2023 a jej tematem będzie „SLIM VAT 3 – aktualne zmiany”.

Wsparcie dla nowych przedsiębiorców
Przypominamy, że małopolski oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:

- w każdy roboczy poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz dodatkowo w każdą roboczą środę miesiąca (od października do odwołania) w godz. 10.00-12.00 w nowej lokalizacji: Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych ul. Zabłocie 20.22.

- w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.

 

Podczas w/w dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej. Zapraszamy do zapisów na w/w dyżury. W tym celu prosimy o kontakt z biurem małopolskiego oddziału KIDP.

Jednocześnie na prośbę Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa informujemy, że z dniem 19 grudnia 2022 roku nastąpiła zmiana lokalizacji Punktu Obsługi Przedsiębiorcy oraz przeniesienie wszystkich usług oferowanych dla przedsiębiorców z ul. Wielickiej 28a do nowoczesnego miejsca, jakim jest Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22, pod adresem: Urząd Miasta Krakowa, Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, Referat - Punkt Obsługi Przedsiębiorcy ul. Zabłocie 22, 30-701 Kraków.

OLSZTYN
Spotkanie wigilijne doradców podatkowych
Grudzień to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, czas spotkań i życzeń. Podążając za tą tradycją zarząd warmińsko-mazurskiego oddziału KIDP miał zaszczyt i przyjemność zorganizować w dniu 16 grudnia 2022 r. uroczystą kolację wigilijną dla doradców podatkowych. Przedstawiciele oddziału dołożyli wszelkich starań, aby zadbać o świąteczną atmosferę a mroźna i śnieżna, zimowa aura dopełniła nastrój wieczoru. Kolacja wigilijna była wspaniałą okazją do spotkania, rozmów, życzeń, uśmiechu i wzruszeń. Zmysł smaku rozkoszowała fantastyczna kuchnia a o oprawę muzyczną zadbał zespół Trio wiolonczelowe "A Tre".

POZNAŃ
Spotkanie przedświąteczne 9 grudnia 2022 r. połączone ze zbiórką koleżeńską na rzecz Ukrainy
9 grudnia 2022 odbyło się spotkanie przedświąteczne doradców podatkowych w Bazarze Poznańskim, połączone z koncertem „Narodzenie - pastorałki świata" w wykonaniu Magdaleny Howorskiej oraz Macieja Fortuny. Podczas spotkania w ramach współpracy z Ogólnopolską Fundacją Doradców Podatkowych została przeprowadzona zbiórka koleżeńska na rzecz pomocy dla Ukrainy.

Stacjonarne dyżury doradców podatkowych dla obywateli Ukrainy w 2023 r.
Informujemy o kontynuacji w 2023 r. wraz z Urzędem Miasta Poznania bezpłatnych stacjonarnych dyżurów, które pełnione będą przez doradców podatkowych dla osób pochodzących z Ukrainy.


Dyżury odbywają się w Urzędzie Miasta Poznania i skierowane są dla osób z Ukrainy, które prowadzą lub zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce. Urząd Miasta Poznania podczas trwania dyżuru zapewnia tłumacza języka ukraińskiego. Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem stacjonarnego dyżuru w styczniu 2023 r. prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl

Telefoniczne dyżury doradców podatkowych organizowane z Urzędem Miasta Poznania w 2023 r.
W ramach współpracy z Urzędem Miasta Poznania organizujemy w 2023 r. kolejny cykl bezpłatnych telefonicznych dyżurów doradców podatkowych dla przyszłych oraz obecnych przedsiębiorców.

Doradców podatkowych zainteresowanych pełnieniem telefonicznych dyżurów w styczniu 2023 r. prosimy o kontakt: wielkopolski@kidp.pl

Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań w 2023 r.
W ramach współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań w 2023 r. planujemy współorganizować poniższe wydarzenia:
1) VI Ogólnopolska Konferencja Prawa Nieruchomości, 12 stycznia 2023 r.
2) Akademia Praktykanta, kwiecień-maj 2023 r.
3) Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych, 13-15 marca 2023 r.
4) Wydziałowe Targi Praktyk i Staży, kwiecień 2023 r.
5) Poznań Summer ELSA Law School (SELS), 23-30 lipca 2023 r.

Posiedzenia zarządu wielkopolskiego oddziału KIDP
Posiedzenia zarządu wielkopolskiego oddziału KIDP w 2023 r. odbywają się o godz. 09:00 w siedzibie wielkopolskiego oddziału KIDP przy ul. Wagrowskiej 2 w Poznaniu. Posiedzenia są otwarte dla doradców podatkowych.

Terminy posiedzeń zarządu VI kadencji w I półroczu 2023 r.:
1) 13.01.2023 r.
2) 17.02.2023 r.
3) 17.03.2023 r.
4) 14.04.2023 r.
5) 12.05.2023 r.
6) 16.06.2023 r.

Konferencja „Wielkopolska konkurencyjna”
25 stycznia 2023 w Rokietnicy zaplanowana jest konferencja „Wielkopolska konkurencyjna”, podczas której wykład „Zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu, Polska Strefa Inwestycji – zwolnienia podatkowe” poprowadzi Małgorzata Ostrowska-Krzewina zastępca przewodniczącego zarządu wielkopolskiego oddziału KIDP.

Publikacja „Podatki 2023 dla doradców podatkowych”
Zarząd wielkopolskiego oddziału KIDP zamówił dla doradców podatkowych przynależących do wielkopolskiego oddziału KIDP publikację „Podatki 2023 dla doradców podatkowych”.
Publikacja wzorem lat ubiegłych będzie zawierała najważniejsze aktualne akty prawa podatkowego, a także będzie posiadała szatę graficzną zgodną z systemem identyfikacji wizualnej KIDP.
Celem publikacji jest wsparcie merytoryczne kancelarii doradców podatkowych. Publikacja „Podatki 2023 dla doradców podatkowych” zostaną przekazane nieodpłatnie doradcom podatkowym, którzy zapisali się w panelu mDoradca.

WARSZAWA
XIX Karnawałowy Bal Doradców Podatkowych - zaproszenie
Mazowiecki oddział KIDP serdecznie zaprasza doradców podatkowych wraz z osobami towarzyszącymi na XIX Karnawałowy Bal Doradców Podatkowych, który odbędzie się 28 stycznia 2023 roku w Hotelu Hilton przy ul. Grzybowskiej 63. Wśród licznych atrakcji: występ Zespołu Bloco Central - energetyzująca samba batucada z towarzyszeniem tancerek Samba Brasil Show; koncert coverbandu Drugi Tydzień - największe przeboje 100% na żywo oraz taneczne hity DJ-a Andrzeja Piotrowskiego i zabawa w grę na żetony i fikcyjną walutę. Zapraszamy serdecznie!!!

Podatki są proste jak drut – po raz dziesiąty
Trwa X edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Podatki są Proste jak drut”. Zapraszamy do udziału absolwentów szkół wyższych, których praca magisterska poświęcona jest zagadnieniom z zakresu prawa i ekonomii podatkowej. Do konkursu mogą być zgłaszane prace obronione do 31 grudnia 2022 r. Szczegóły konkursu zawarte są na stronie Podatki są Proste jak drut. Termin nadsyłania prac magisterskich wraz z drukiem rekomendacji upływa 31 marca 2023 r. na adres e-mail: mazowiecki@kidp.pl Na Laureatów Konkursu I, II, III miejsca czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rekomendacje członków komisji mazowieckiego oddziału KIDP.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.