e-Biuletyn/12/2021 , numer (12), 07.01.2022

e-Biuletyn/12/2021 , numer (12), 07.01.2022
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

POLSKI ŁAD: Nowości wydawnictwa C.H.Beck w rabatem
Wydawnictwo C.H.Beck przygotowało dla doradców podatkowych specjalną ofertę na publikacje analizujące nowe przepisy podatkowe. Kod rabatowy KIDP10 jest ważny do końca stycznia.
Szczególnie polecane publikacje dostępne pod adresem:
https://www.ksiegarnia.beck.pl/tag/polski-lad-zmiany-w-przepisach?utm_source=kidp&utm_medium=nsl 

KIDP inauguruje debatę o Karcie Dobrych Praktyk Podatkowych
Wiceminister Finansów, Rzecznik Praw Obywatelskich, sędziowie NSA, Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi i przedstawiciele świata nauki – spotkali się w Warszawie na debacie publicznej poświęconej potrzebie ustanowienia Karty Dobrych Praktyk Podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7262 

Cyfrowy Kwartalnik Doradca Podatkowy - nowe wydanie
Kolejne wydanie Kwartalnika Doradca Podatkowy zostało bezpłatnie udostępnione doradcom podatkowym i pozostałym czytelnikom.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7298 

XIX Ogólnopolska Konferencja Podatkowa
2 grudnia 2021 r. w Siemianowickim Centrum Kultury – Park Tradycji odbyła się XIX Ogólnopolska Konferencja Podatkowa. To kolejna konferencja KIDP w ramach cyklu „Doradca Podatkowy Obrońcą Praw Podatnika”, tematem przewodnim konferencji będzie „Rola doradcy podatkowego w nowym otoczeniu gospodarczym”.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7248 

Konferencja KIDP - krytyczne spojrzenie na przepisy Polskiego Ładu
16 grudnia w Warszawie odbyło się całodniowe spotkanie, na którym eksperci i doradcy podatkowi zaproszeni przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych, podjęli się próby krytycznej oceny przepisów Polskiego Ładu. Nowe regulacje wejdą w życie już 1 stycznia i budzą duże obawy wśród przedsiębiorców i ekspertów podatkowych.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7259 

Szkolenie: POLSKI ŁAD – rewolucja podatkowo-kadrowa | Beck Akademia
Zapraszamy na szkolenia C.H.Beck z zakresu nowych regulacji, wynikających z Polskiego Ładu. Webinaria obejmują analizę i opis konsekwencji zmian oraz wskazówki do stosowania nowych przepisów w praktyce. Najbliższe szkolenie już 18 stycznia. Prowadzi: Oskar Sobolewski.
Tylko do końca stycznia 10% zniżki z kodem KIDP10.
Zapisy dostępne pod adresem:
https://www.akademia.beck.pl/kategoria/6-podatki?utm_source=kidp&utm_medium=nsl 


KIDP W MEDIACH

Businessinsider.pl – W artykule podsumowanie Polskiego Ładu dla przedsiębiorców przez ekspertów. Tekst zawiera opinię przewodniczącego KRDP.
https://businessinsider.com.pl/finanse/eksperci-podsumowuja-polski-lad-dla-przedsiebiorcow-wiecej-minusow-niz-plusow/jmfb14l

Money.pl – O potrzebie wprowadzenia Karty Praw i Obowiązków Podatkowych, która gwarantowałby Polakom uczciwe zasady postępowania zarówno przed organami podatkowymi, jak i sądami, pisze Money.pl. W tekście polecamy komentarz przewodniczącego KRDP, prof. Adama Mariańskiego.
https://www.money.pl/podatki/podatnik-w-polsce-ma-same-obowiazki-ale-niewiele-praw-trzeba-to-zmienic-6712882050259680a.html 

Rp.pl – Rzeczpospolita na temat konferencji KIDP dotyczącej Karty Praw Podatnika. W publikacji komentarz przewodniczącego KRDP.
https://www.rp.pl/w-sadzie-i-w-urzedzie/art19180821-potrzeba-specjalnej-ustawy-o-karcie-praw-podatnika 

Money.pl – Na co musimy szczególnie należy uważać po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Serwis Money.pl prezentuje pięć najbardziej palących problemów nowego programu. Materiał zawiera komentarz Radomira Szarańca, członka KRDP.
https://www.money.pl/gospodarka/absurdy-polskiego-ladu-na-te-przepisy-musisz-szczegolnie-uwazac-6713936530143936a.html 

Rp.pl – Serwis informuje o konferencji podatkowej KIDP „Polski Ład” oraz o tym, co sądzą na temat wprowadzanych zmian eksperci – doradcy podatkowi. Tekst opatrzony opiniami Radomira Szarańca, członka KRDP oraz Justyny Zając-Wysockiej, wiceprzewodniczącej Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.
https://www.rp.pl/podatki/art19206731-doradcy-o-przepisach-polskiego-ladu-pelne-potworkow-legislacyjnych 

Gazetaprawna.pl – Publikacja dotycząca debaty zorganizowanej przez KIDP na temat Karty Dobrych Praktyk Podatkowych.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8312230,karta-praw-podatnika-krajowa-izba-doradcow-podatkowych.html#gazetaprawna-has-paylock 

Gazetakrakowska.pl – Artykuł podsumowujący XVI Forum Przedsiębiorców Małopolski. W tekście opublikowana została opinia Justyny Zając-Wysockiej, wiceprzewodniczącej Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.
https://gazetakrakowska.pl/przedsiebiorcy-i-eksperci-o-warunkach-prowadzenia-biznesu-w-polsce-jak-przetrwac-lawinowy-wzrost-kosztow-i-tsunami-zmian/ar/c3-15930359 

Gazetaprawna.pl – Podatkowe podsumowanie roku Gazety Prawnej, czyli najważniejsze orzecznictwo sądów oraz mini ranking, w którym przedstawia najlepsze i najgorsze zmiany podatkowe. W tym roku zestawienie zdominował Polski Ład. W materiale komentarz przewodniczącego KRDP.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8322069,polski-lad-podatkowy-bilans-2021.html#gazetaprawna-has-paylock 

Prawo.pl – Podsumowanie wydarzeń prawnych 2021 roku z komentarzem przewodniczącego KRDP.
https://www.prawo.pl/prawo/12-zaskakujacych-i-waznych-wydarzen-prawnych-2021-roku,512572.html 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

KATOWICE
Kalendarz szkoleń
7-9 stycznia 2022 r. - szkolenie wyjazdowe organizowane w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu.

Szkolenie odbędzie się w dniach od 7 stycznia (piątek) do 9 stycznia (niedziela) 2022 w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu (43-384) przy ul. Turystycznej 204. r. Przedmiotem szkolenia będą m.in. zmiany w podatkach dochodowych oraz kierunki zmian w przepisach o podatku od towarów i usług wraz z aktualnym orzecznictwem, a także zmiany w prawie pracy. Po wykładach w piątek zapraszamy uczestników do spędzenia czasu indywidualnie, natomiast w sobotę zapraszamy na koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Francois Martineau. Koncert Francois Martineau to 90 minut niezwykłej podróży przez Francję. Słuchając utworów Charlesa Aznavoura, Edith Piaf, Jacquesa Brela i Georga Brassensa, a także kompozycji własnych, przeniesiemy się na przedmieścia Paryża, zajrzymy na poddasza malarzy i poetów, zagubimy się w ciasnych uliczkach i na barwnych placach, przysiądziemy się do stolików by sączyć wino i odwiedzimy miasta portowe, z których popłyniemy aż do San Francisco. Utwory wchodzące do kanonu piosenki francuskiej, jak i te mniej znane oraz współczesne kompozycje zabrzmią w języku oryginalnym oraz polskim. Artysta był półfinalistą w programie "MAM TALENT" 2018 - dostał wtedy od Małgorzaty Foremniak "złoty przycisk". Serdecznie zapraszamy!

POZNAŃ
Kalendarz szkoleń w styczniu:
04.01.2022 Polski Ład - Nowe zwolnienia i odliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych, Barbara Spychała-Krzesaj
6-9.01.2022 Szkolenie Panel dyskusyjny „Polski Ład”, Krzysztof Klaczyński
11.01.2022 Polski Ład - Najem prywatny w 2022 i kolejnych latach, Barbara Spychała-Krzesaj
13.01.2022 Zmiany w CIT, dr Andrzej Dmowski
17.01.2022 Polski Ład, Izabela Leśniewska, Jacek Leśniewski
18.01.2022, Polski Ład - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla przedsiębiorców od 2022 r., Barbara Spychała-Krzesaj
25.01.2022 Polski Ład - Karta podatkowa – dla kogo?, Barbara Spychała-Krzesaj
27.01.2022 Zmiany w PIT, dr Andrzej Dmowski
27.01.2022 Klub Doradcy Podatkowego, Panel dyskusyjny

Zapisy i szczegóły organizacyjne znajdują się w panelu mDoradca.

POZNAŃ
Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań
Krajowa Rada Doradców Podatkowych została partnerem wspierającym V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prawa Nieruchomości “Dynamika zmian prawnych a rynek nieruchomości. Konferencja organizowana jest przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań w dniu 12 stycznia 2022 r. Tegoroczna edycja skupiać się będzie na zmianach prawnych, które wpływają na rynek nieruchomości w Polsce. Co roku tematyka Konferencji skupia się na aktualnych problemach prawa nieruchomości. W ramach tegorocznej edycji eksperci zmierzą się z zagadnieniami z pogranicza ekonomii i prawa, szczególnie w zakresie zmian jakie w ostatnim czasie wpłynęły na rozwój rynku nieruchomości. Naszymi przedstawicielami podczas konferencji będzie Małgorzata Ostrowska-Krzewina oraz Przemysław Jakub Hinc.

POZNAŃ
Bezpłatne porady doradców podatkowych
W styczniu 2022 r. w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie odbędzie się spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru udzieli on bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr tel. 65 512 77 83; 797 508 207 lub mailowo: biuro@owp.koscian.net

POZNAŃ
Terminy dyżurów doradców podatkowych w Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego
Wielkopolski Oddział KIDP oraz Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego organizują cykl bezpłatnych dyżurów doradców podatkowych dla osób chcących założyć własną działalność gospodarczą. Dyżury telefoniczne lub online będą odbywać się w pierwszy poniedziałek miesiąca od września 2021 r. w godz. 13:00-15:00.
Zapisy na dyżury odbywają się poprzez formularz rejestracyjny https://forms.gle/iiYttmDfVQxL8TDq6 oraz telefonicznie: 539 310 205.
Informacje na stronie SWPPG: https://gospodarka.gostyn.pl/Dyzur_Doradcy_Podatkowego.html

KRAKÓW
Relacje
W dniu 11 grudnia 2021 r. w Premier Kraków Hotel odbyło się Spotkanie Wigilijne Doradców Podatkowych. Podczas wydarzenia odbył się koncert zespołu Lazy Swingers Band. W spotkaniu oprócz doradców podatkowych uczestniczyli zaproszeni goście m.in. przedstawiciele samorządów zawodowych, administracji skarbowej, organizacji studenckich, itp.
W Radiu Kraków oraz na łamach prasy (Dziennik Polski i Gazeta Krakowska) zostały wyemitowane życzenia świąteczne.

KRAKÓW
Zapowiedzi szkoleń:
W ramach spotkań „czwartkowych” za pośrednictwem systemu Clickmeeting w styczniu 2022 r. odbędzie się następujące webinarium:
13 stycznia 2022 r. „Czy przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością daje rezultaty w kontekście Nowego Ładu?”

W styczniu 2022 r. w MOKIDP planowana jest organizacja następujących szkoleń:

11 stycznia 2022 r. „Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych (z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w ramach pakietu polski ład)” – szkolenie stacjonarne w Krakowie,
12 stycznia 2022 r. „Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych (z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w ramach pakietu polski ład)” – szkolenie stacjonarne w Wierzchosławicach koło Tarnowa,
17 stycznia 2022 r. „Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych (z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w ramach pakietu polski ład)” - szkolenie w formie online za pośrednictwem Clickmeeting
21 stycznia 2022 r. „Składki na ubezpieczenie zdrowotne, rozliczenie pracowników i inne wybrane problemy” – szkolenie w formie online za pośrednictwem Clickmeeting.

Ponadto, w dniach 27-29 stycznia 2022 r. planowane jest szkolenie wyjazdowe w Zakopanem, w trakcie którego zostaną omówione następujące zagadnienia:

„Polski Ład - zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku i ulga dla klasy średniej”,
„Ulgi w Polskim Ładzie”,
„Uszczelnienie i zmiany w podatku VAT wprowadzone przez ustawę Polski Ład”,
„Strategie przedsiębiorcy w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu”,
„Estoński CIT po zmianach”.
Oprócz części merytorycznej planowana jest zabawa taneczna oraz kulig w Dolinie Chochołowskiej.

KRAKÓW
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów:
w każdy roboczy poniedziałek miesiąca w godz. 10.00-12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a,
w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10 w Tarnowie.
Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp.

ŁÓDŹ
Szkolenia
12 stycznia 2022 r. - "Podatek dochodowy od osób fizycznych – składka zdrowotna, prowadzenie działalności gospodarczej.", Wykładowca: Katarzyna Tomala

ŁÓDŹ
Artykuł dla lekarzy
Jerzy Dworakowski, przewodniczący Zarządu Łódzkiego Oddziału KIDP został poproszony o przygotowanie artykułu dotyczącego zmian w prawie podatkowym wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 r. dla pisma „PANACEUM”, którego wydawcą jest Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi. Artykuł ukazał się w grudniowym wydaniu miesięcznika na stronie 25 – „Polski Ład czy nieład”.
https://oil.lodz.pl/files/publications/141/Panaceum_12_2021.pdf

ŁÓDŹ
KONFERENCJA MINISTERSTWA FINANSÓW DEPARTAMENTU SYSTEMU PODATKOWEGO ORAZ PAŃSTWOWEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ DO SPRAW DORADZTWA PODATKOWEGO
10 grudnia 2021 roku w Warszawie odbyła się konferencja „25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego”. Konferencję poprowadzili: przewodnicząca PKE ds. DP, prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic i dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w MF, dr Przemysław Szymczyk. Uczestniczyli w niej członkowie kierownictwa i pracownicy MF, członkowie PKE ds. DP, przedstawiciele środowiska sędziowskiego, naukowego i samorządu doradców podatkowych.
Konferencję zakończył panel dyskusyjny „Perspektywy zawodu doradcy podatkowego i pożądane kierunki zmian legislacyjnych”, moderowany przez przewodniczącego Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP, Pawła Trojanka. W dyskusji uczestniczyła między innymi Aleksandra Kurczewska, Wiceprzewodnicząca Zarządu Łódzkiego Oddziału KIDP jako doradca podatkowy oraz członek PKE.

WROCŁAW
Zapowiedzi szkoleń
Zapraszamy do udziału w szkoleniach online Dolnośląskiego Oddziału KIDP:
13 stycznia 2022 r. – szkolenie ,,Ulga dla klasy średniej i oświadczenia jak najlepiej policzyć listę płac”. Wykładowca: Izabela Leśniewska.
14 stycznia 2022 r.– szkolenie ,,Opodatkowanie przedsiębiorców w 2022 r.” Wykładowca: dr Krzysztof Biernacki.
18 stycznia 2022 r.- szkolenie -,, Zmiany formy działalności, przekształcenia spółek w kontekście zmian w Polskim Ładzie. Wykładowca: Sebastian Ząbczyk.
31 stycznia 2022 r. – szkolenie – ,,Podatek VAT po zmianach w 2022 r. - Wykładowca: dr Krzysztof Biernacki.

PODATKI W PRAKTYCE


ZMIANY W PRAWIE

Informatycy, by skorzystać z Polskiego Ładu, będą musieli zmienić pracę
Polski Ład zacznie obowiązywać za nieco ponad tydzień. Nowelizacja wprowadza m.in. przywileje dla informatyków i programistów. Problem jednak w tym, że z preferencji nie można skorzystać, jeśli współpracuje się z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. By skorzystać z nowych przepisów, trzeba więc będzie poszukać innego szefa.
https://www.prawo.pl/podatki/ryczalt-dla-informatykow-i-programistow-w-polskim-ladzie,511313.html 


Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem
Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.
https://www.prawo.pl/podatki/pit-pracownika-od-samochodu-sluzbowego-od-2022-r,511192.html 


KE: Obniżka VAT na żywność wkrótce będzie możliwa
Komisja Europejska potwierdziła, że wkrótce możliwe będzie wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Obecne przepisy na to jeszcze nie pozwalają. Umożliwią to jednak zmiany w Dyrektywie VAT. Państwa członkowie zyskają większą swobodę w stosowaniu niższych stawek VAT.
https://www.prawo.pl/podatki/obnizka-vat-na-zywnosc-kiedy-mozliwa,512496.html 


Będą preferencje akcyzowe dla małych producentów alkoholi
Dostosowanie polskich przepisów do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego oraz wprowadzenie m.in. preferencji podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych - to cele przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
https://www.prawo.pl/podatki/akcyza-beda-preferencje-dla-malych-producentow-alkoholi,511916.html 


Resort finansów tworzy Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora
Od stycznia przyszłego roku inwestorzy będą specjalnie traktowani przez skarbówkę. Ich obsługą zajmie się Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). Będzie ono udzielać wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. - Polska jest krajem przyjaznym dla inwestycji - podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński.
https://www.prawo.pl/podatki/centrum-obslugi-podatkowego-inwestora-copi-w-mf,512433.html 


Ryczałt interesujący, ale przedsiębiorcom trudno znaleźć właściwą stawkę
Wchodzący w życie od stycznia Polski Ład wprowadza nowe stawki ryczałtu od przychodów. Ich konstrukcja może jednak spowodować, że przedsiębiorcom trudno będzie przyporządkować swoje usługi do poszczególnych stawek – chociażby dla informatyków zastosowanie mogą mieć trzy różne. Problemów dokłada skarbówka, która nie chce potwierdzać stawek w interpretacjach podatkowych.
https://www.prawo.pl/podatki/okreslenie-wlasciwej-stawki-ryczaltu-konieczne-pkwiu,512360.html 


Sejm zdecydował – rolnicy wkrótce zarobią więcej bez podatku dochodowego
Sejm uchwalił ustawę o rolniczym handlu detalicznym. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tysięcy złotych będą zwolnione z podatku. Obecnie limit wynosi 40 tysięcy złotych. Ustawę przegłosowano jednogłośnie - opowiedziało się za nią 444 posłów obecnych na sali obrad.
https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienie-z-pit-dla-rolnikow-rolniczy-handel-detaliczny,512352.html 

Sklepy sprzedające w ramach Tax Free muszą wymienić kasy fiskalne
Resort finansów przypomina o obowiązku wymiany kas fiskalnych. Od stycznia 2022 roku podmioty uczestniczące w systemie Tax Free muszą mieć kasy online. Ma to związek z faktem, że od przyszłego roku cały obieg dokumentów w zakresie zwrotu VAT podróżnym ma odbywać się w formie elektronicznej.
https://www.prawo.pl/podatki/zwrot-vat-tax-free-wymiana-kasy-fiskalnych-na-online,512272.html 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

MF łagodzi obowiązek sprawdzania transakcji z rajów podatkowych
W wydanej niedawno interpretacji ogólnej, Ministerstwo Finansów potwierdziło jednoznacznie, że obowiązek weryfikacji, czy kontrahent podatnika nie handlował z podmiotami z rajów podatkowych dotyczy tylko zakupów towarów lub usług za kwotę ponad 500 tysięcy złotych. Sprzedawcy, co do zasady, takiej weryfikacji przeprowadzać nie muszą. To dobra informacja, jednak resort finansów potrzebował na jej wydanie niemal rok.
https://www.prawo.pl/podatki/interpretacja-ogolna-ws-transakcji-i-firm-z-rajow-podatkowych,512492.html 

Skarbówka nie może odmawiać wydania interpretacji przepisów o schematach podatkowych
Przepisy o schematach podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Organy podatkowe nie mają prawa odmówić jej wydania. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Podatnicy mogą więc zadawać pytania w tym zakresie i oczekiwać odpowiedzi dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
https://www.prawo.pl/podatki/interpretacje-o-schematach-podatkowych-jest-obowiazek-wydawania,512327.html 

Przedsiębiorca musi rozliczyć akcyzę od prądu z paneli fotowoltaicznych
W sytuacji, w której energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na prywatnym domu będzie wykorzystywana chociażby w częściowym zakresie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych na podatek akcyzowy nie będzie miało zastosowania. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
https://www.prawo.pl/podatki/rozliczenie-akcyzy-od-pradu-z-paneli-fotowoltaicznych,512263.html 

Choinka i prezenty dla klientów mogą być kosztem podatkowym
Świąteczny wystrój firmy nie musi spełniać przesłanki reprezentacji. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne. Po spełnieniu pewnych warunków odliczyć można także wydatki na upominki dla kontrahentów.
https://www.prawo.pl/podatki/choinka-wystroj-biura-i-prezenty-dla-klientow-moga-byc-kosztem,496554.html 

Fiskus zmienia zdanie i dopuszcza darowizny w gotówce – pod jednym warunkiem
Skarbówka zaczyna łagodniej traktować darowizny przekazywane w gotówce. By skorzystać ze zwolnienia z podatku, najbliższa rodzina nie musi zlecać przelewu. Pieniądze można przynieść do banku i wpłacić na konto – ważne, by wpłaty dokonywał darczyńca, a nie osoba obdarowana. Mimo korzystnej interpretacji, pełen niejasności przepis cały czas jednak obowiązuje. Darowizn przybywa, trzeba go zatem szybko poprawić.
https://www.prawo.pl/podatki/darowizny-w-gotowce-w-najblizszej-rodzinie-warunki-zwolnienia-z,512243.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.