e-Biuletyn/12/2017, numer (12), 21.12.2017

e-Biuletyn/12/2017, numer (12), 21.12.2017
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

 

 Z okazji Nowego Roku życzę Państwu,
aby zawód zaufania publicznego, który wykonujecie,
przyniósł Wam wiele satysfakcji i radości,
aby Wasz trud zaowocował wygraną we wszystkich sporach sądowych,
a organy skarbowe zawsze przyznawały Wam rację.
Niech Nowy Rok przyniesie zdrowie, radość, miłość
i szczęście w życiu osobistym.

Wiesława Moczydłowska
Redaktor Naczelny Biuletynu KIDP „Doradca Podatkowy”
Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych


Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych bieżących wydarzeń na stronie internetowej KIDP oraz odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.

Redakcja e-Biuletynu

AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH


Rewolucyjne zmiany w podatkach wdrożyć muszą podatnicy przy wsparciu doradców podatkowych - depesza Polskiej Agencji Prasowej Szczegóły

 

Optymalizacja: raportowanie trzeba limitować - komentarz Przewodniczącej KRDP w Rzeczpospolitej Szczegóły

 

Kampania reklamowa KIDP w radio, w telewizji i na lotniskach. Szczegóły

Fiskus lepiej potraktuje podatnika, który ma doradcę podatkowego - cykl artykułów z komentarzem Przewodniczącej KRDP. Szczegóły

Ministerstwo Finansów ogłosiło raport z konsultacji podatkowych w sprawie Mandatory Disclosure Rules. Szczegóły

Deregulacja doradztwa podatkowego nie była dobra -wywiad z Przewodniczącą KRDP. Szczegóły

Najbliższe ślubowanie 3 stycznia 2018 r. Szczegóły

Przewodnicząca KRDP o tajemnicy zawodowej doradców podatkowych w wywiadzie dla Infor.pl. Szczegóły

Polska Agencja Prasowa opublikowała depeszę i film z XV Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”. Szczegóły

Nowe szkolenie e-learningowe. Szczegóły

Fiskus chce znać optymalizacje. Doradcy: Niech informują sami podatnicy. Szczegóły

REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ...

DOLNOŚLĄSKI OKIDP

Informacje o działalności Oddziału w grudniu 2017 r.

Działalność szkoleniowa i integracyjna

5 grudnia 2017 r. - Bolesławiec: „Zatrudnianie cudzoziemców - aspekty prawne” - wykładowca: Jarosław Uhornicki

8 grudnia 2017 r. - Wrocław, Hotel Tumski: Spotkanie Świąteczne Doradców Podatkowych Dolnego Śląska

18 grudnia 2017 r. - Wrocław: „Podatek dochodowy od osób prawnych 2018” - wykładowca: doradca podatkowy Marcin Pacyna

28 grudnia 2017 r. - Wrocław: „Uchwalone przez Sejm przepisy w zakresie «podzielonej płatności», Rejestr Podatnik VAT Czynnych oraz Jednolity Plik Kontrolny jako narzędzia kontroli oraz uszczelniania systemu podatkowego - dotychczasowe doświadczenia oraz działania planowane w przyszłości” - wykładowca: Michał Krawczyk

Wydarzenia

12 grudnia 2017 roku odbyła się konferencja zorganizowana przez MY COMPANY, której patronował Dolnośląski Odział KIDP: Rozliczenia w firmie. Zmiany w podatkach 2018. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorzy zapowiedzieli, że ze względu na duże zainteresowanie powtórzą konferencję w 2018 roku

Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów we Wrocławiu zaprosił doradców podatkowych
z regionu dolnośląskiego do udziału w kolejnej konferencji naukowo-zawodowej „Dziś i jutro polskiej rachunkowości, rewizji finansowej i podatków”, która odbyła się 14 grudnia 2017 r.
Udział w tej konferencji to wyraz długoletniej współpracy, przejawiającej się nie tylko udziałem w charakterze słuchaczy ale również aktywne przedstawianie biegłym rewidentom problemów podatkowych przez doradców podatkowych.

KUJAWSKO-POMORSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa

Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Oddziału KIDP, realizując zadania statutowe, prowadzi przede wszystkim działalność szkoleniową.

19-20 grudnia 2017r. odbyło się dwudniowe szkolenie z zakresu „PIT, CIT, VAT - problemy bieżące i zmiany na 2018 r.” połączone ze Spotkaniem Wigilijnym. Szkolenie poprowadził Tomasz Wojewoda, podczas którego omówione zostały kwestie najważniejszych zmian w 2017 r. w zakresie jednorazowej amortyzacji środków trwałych, skutków w zakresie poboru podatku u źródła, zmian w zakresie odliczania wydatków na działalność badawczo rozwojową; bieżące problemy i zagadnienia jak np.: zasady zaliczania w koszty wydatków na reprezentację, reklamę, sponsoring, udział w targach i imprezach reklamowych, sprzedaż promocyjną, obowiązek składania PIT-8C itp., świadczenia na rzecz pracowników, menedżerów, zleceniobiorców, udziałowców, akcjonariuszy, członków zarządu, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych itp., zasady opodatkowania przychodów u pracowników, zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz projektowane zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Pierwszego dnia szkolenia odbyło się również Spotkanie Wigilijne podczas, którego zaprezentował swój występ Teatr Afisz w spektaklu „Anielska Robota czyli - Diabli nadali tego świętego”, a następnie doradcy podatkowi i zaproszeni goście zasiedli do uroczystej kolacji i wspólnego kolędowania. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie, za ciepłe słowa i spędzony z nami czas.

Życzymy Wszystkim doradcom podatkowym i pracownikom kancelarii Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek. Nowego 2018 Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia.

Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Oddziału KIDP

LUBUSKI OKIDP

Szkolenia w Lubuskim Oddziale KIDP

W grudniu br. odbył się dwa szkolenia z zakresu zmian w podatkach dochodowych (4.12.2017 roku w Zielonej Górze, 5.12.2017 roku w Gorzowie Wielkopolskim), które poprowadził wszystkim dobrze znany doradca podatkowy Marcin Grześkowiak. Szkolenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a wszyscy doradcy podatkowi z województwa lubuskiego, którzy brali w nich udział, otrzymali kalendarze ścienne.

Szczegółowe informacje dotyczące szkoleń organizowanych przez Lubuski Oddział KIDP można znaleźć na stronie www.lubuski.kidp.pl oraz w panelu mDoradca.

Wigilijne czwartkowe spotkania podatkowe

14 grudnia 2017 roku w Hotelu ForRest w Zielonej Górze odbyło się „wigilijne czwartkowe spotkanie podatkowe”, w którym udział wzięło aż 50 doradców podatkowych z regionu lubuskiego. Spotkanie było okazją nie tylko do wymiany doświadczeń związanych z pracą doradcy podatkowego, ale również do integracji.

III Lubuski Konkurs Wiedzy o Podatkach

Trwają przygotowania do III Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest „Swoboda działalności gospodarczej”. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim oraz patronatem medialnym przez Gazetę Lubuską. Finał wojewódzki odbędzie się 15 marca 2018 roku.

ŁÓDZKI OKIDP

Działalność szkoleniowa

5 grudnia 2017 roku wykład na temat: „Podatek VAT” wygłosił Krzysztof Woźniak - doradca podatkowy, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego.

Przyjmowane są zgłoszenia na szkolenia zaplanowane na I półrocze 2018 roku.

Lista szkoleń dostępna jest na stronie internetowej Łódzkiego Oddziału KIDP oraz w systemie mDoradca.

Doradcy podatkowi z regionu łódzkiego 11 grudnia 2017 roku uczestniczyli w zorganizowanej przezCentrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego konferencji: „Prawo i doradztwo podatkowe - doświadczenia i perspektywy”.

Konferencja została podzielona na panele dyskusyjne: „Ordynacja podatkowa”, „Podatek od towarów i usług” oraz cieszący się szczególnym zainteresowaniem uczestników spotkania panel poświęcony przyszłości doradztwa podatkowego w Polsce.

Działalność integracyjna

15 grudnia 2017 roku w Teatrze „Dom” w Łodzi odbył się koncert rodzinnego duetu Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej z zespołem.

Podczas koncertu Maja i Andrzej Sikorowscy zaśpiewali min. piosenki z repertuaru Pod Budą: „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”, „Moje dwie ojczyzny” , „Bardzo smutna piosenka” oraz utwory ze wspólnie nagranych płyt.

Wspaniali artyści i muzyka, niesamowite, klimatyczne miejsce i przede wszystkim niezwykły czas wprowadzili uczestników w świąteczny nastrój.

Spotkanie zakończył uroczysty bankiet, podczas którego w miłej, koleżeńskiej atmosferze składano sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

Fotorelacja ze spotkania dostępna jest w galerii zdjęć na stronie internetowej Łódzkiego Oddziału KIDP.

Koleżankom i Kolegom
Doradcom Podatkowym

Radosnych, pełnych ciepła i nadziei Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w realizacji planów osobistych i zawodowych w nadchodzącym 2018 roku

życzyZarząd Łódzkiego Oddziału KIDP


MAŁOPOLSKI OKIDP

Informacje o działalności Oddziału w grudniu 2017 r. oraz plany na styczeń 2018 r.

W miesiącu grudniu br. odbyły się następujące szkolenia:
• 5.12.2017 r. szkolenie „Przegląd w podatkach”, które poprowadził Tomasz Wojewoda,
• 7.12.2017 r. szkolenie „Ceny transferowe”, które poprowadził dr hab. Marcin Jamroży.

Warsztaty „Praktyczne warsztaty z ochrony danych osobowych dla Kancelarii Podatkowych po zmianach przepisów prawem wymagana dokumentacja, wymogi, zabezpieczanie danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem unijnego rozporządzenia o ochronie danych”, które nie odbyły się w Krakowie 11 grudnia 2017 r. odbędą się 15 lutego 2018 r. Warsztaty poprowadzi Rafał Andrzejewski.

9 grudnia br. w hotelu Sheraton Grand Krakow odbyła się wigilia doradców podatkowych. Dla uczestników spotkania wystąpili soliści Magda Niedbała-Solarz oraz Mariusz Solarz wraz z towarzyszeniem Mieszanego Chóru Mariańskiego.

W sposób ciągły Małopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa oraz Urzędu Miasta Tarnowa prowadzi akcję polegającą na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów na terenie w/w Urzędów (w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a oraz w każdy pierwszy i ostatni dzień roboczy miesiąca w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4). Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

W miesiącu styczniu 2018 r. zaplanowano następujące szkolenia:
08.01.2018 r. szkolenie w Krakowie „Zmiany w podatku VAT oraz podatkach dochodowych”, które poprowadzi dr Adam Bartosiewicz,
09.01.2018 r. szkolenie w Tarnowie „Zmiany w podatku VAT oraz podatkach dochodowych”, które poprowadzi dr Adam Bartosiewicz,
16.01.2018 r. szkolenie w Krakowie „Praca cudzoziemców w Polsce. Nowe zasady dotyczące zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz nowa zaostrzona procedura oświadczeniowa, obowiązki podatkowe (PIT) i ubezpieczeniowe (ZUS i NFZ)”, które poprowadzi Paweł Rybaczyk,
17.01.2018 r. szkolenie w Tarnowie „Praca cudzoziemców w Polsce. Nowe zasady dotyczące zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz nowa zaostrzona procedura oświadczeniowa, obowiązki podatkowe (PIT) i ubezpieczeniowe (ZUS i NFZ)”, które poprowadzi Paweł Rybaczyk.

Zapraszamy do włączenia się doradców podatkowych do Akcji START BIZNES. Akcja polega na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych a także spółki doradztwa podatkowego dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Akcja ma na celu wspieranie przedsiębiorców przez doradców podatkowych. Usługa doradztwa podatkowego, która będzie świadczona w ramach programu START BIZNES będzie obejmować jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę, która rozpoczyna działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie będzie ponosił kosztów takiej jednorazowej porady.

Zapraszamy do odwiedzania profilu Małopolskiego Oddziału KIDP na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/malopolskioddzialkidp.

OPOLSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa

Pod koniec br. w OOKIDP odbyły się dwa szkolenia: 28 listopada na temat: „Jednolity Plik Kontrolny. Platforma e-PUAP” (wykł. Tomasz Gzela i Tomasz Adamczyk) oraz 5 grudnia na temat: „Najważniejsze zmiany w VAT, PIT i CIT na r. 2018” (wykł. Sebastian Ząbczyk).

Kreowanie wizerunku

11 grudnia 2017 r. w ramach podpisanego w ub. roku Opolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego - odbyło się kolejne posiedzenie sygnatariuszy tegoż Porozumienia. Podczas spotkania, które tym razem miało miejsce w siedzibie Opolskiej Izby Lekarskiej, omawiano przede wszystkim bieżące problemy środowiska lekarskiego.

Promocja i ochrona zawodu

Zarząd OOKIDP podjął decyzję o zamieszczeniu w lokalnych czasopismach artykułu DP Elżbiety Konopki. Artykuł z zakresu JPK wraz z logo OOKIDP i listą doradców z poszczególnych powiatów ukazał się w Tygodniku Ziemi Opolskiej (pow. opolski), Tygodniku Krapkowickim (pow. krapkowicki), Gazecie Brzeskiej (pow. brzeski) i w Lokalnej24.pl (pow. kędzierzyńsko-kozielski).

PODKARPACKI OKIDP

Wesołych Świąt
W oczekiwaniu na zbliżające się
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok
Żegnamy minione miesiące
I pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
Pragniemy przeżyć
Niepowtarzalne świąteczne chwile
W pokoju i wzajemnej bliskości.
Serdeczne życzenia:
Zdrowia, pogody ducha,
Spełnienia wszystkich marzeń, Zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów
składa
Zarząd Podkarpackiego Oddziału KIDP

Szkolenia

Zapraszamy do udziały w szkoleniach organizowanych przez Podkarpacki Oddział KIDP w miesiącu styczniu:
- 10 stycznia 2018 r. - Zmiany w podatkach VAT oraz podatkach dochodowych
- 26 lutego 2018 r. - Zmiany dotyczące Biur Rachunkowych w przepisach o ochronie danych osobowych po wejściu w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO)

POMORSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa

8-10 grudnia 2017 r. odbyło się trzydniowe szkolenie nt. „Zmiany w podatkach 2018” połączone z uroczystą Kolacją Wigilijną. Szkolenie przeprowadził Tomasz Piekielnik.

Zapraszamy na szkolenie nt: „Ochrona danych osobowych z uwzględnieniem najnowszych zmian w przepisach unijnych”, które odbędzie się 4 stycznia 2018 r. w Rumi.

Integracja

Podtrzymując tradycję Pomorskiego Oddziału KIDP doradcy podatkowi spotkali się na uroczystej Kolacji Wigilijnej. Uczestnictwo w tego rodzaju spotkaniach buduje w doradcach podatkowych poczucie więzi, a także umożliwia nawiązywanie pozytywnych relacji miedzy członkami Izby. Podczas tegorocznej kolacji mieliśmy okazję zaprezentować swoje zdolności manualne podczas wspólnego wykonywania ozdób świątecznych.

Nowe inicjatywy / Promocja zawodu doradcy podatkowego

Kontynuowane są dyżury doradców podatkowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta w Gdyni. Dyżury odbywają się w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca w godz. 12.00-14.00.

Trwa I Etap VII Pomorskiego Konkurs Wiedzy o Podatkach, który został skierowany do uczniów wszystkich typów publicznych i niepublicznych szkół średnich z woj. pomorskiego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest „Swoboda działalności gospodarczej”. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

ŚLĄSKI OKIDP

7.12.2017 r. - spotkanie grupy dyskusyjnej

6.12.2017 r. - posiedzenie Zamiejscowego Oddziału Sądu Dyscyplinarnego KIDP

6.12.2017 r. - szkolenie „Bilansowe i podatkowe zamknięcie roku 2017 - kluczowe aspekty” - wykładowca Kołaczyński Jacek

14.12.2017 r. - [osiedzenie Zarządu Śląskiego OKIDP

Na 26 lutego 2018 r. zwołane zostaje Zgromadzenie Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, które odbędzie się w Centrum Biurowym przy ul. Mickiewicza 29 (sala wykładowa wysoki parter) w Katowicach o godzinie 13.00.

W tym dniu zostaną przeprowadzone wybory na członków Zarządu Śląskiego Oddziału KIDP V kadencji oraz Sędziów Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego w Katowicach.

Uprzejmie informujemy, iż jak co roku organizujemy szkolenie wyjazdowe w Hotelu Belweder w Ustroniu (http://www.hotelbelweder.pl/) przy ul. Zdrojowej 15.

Szkolenie odbędzie się od 5 stycznia (piątek) do 7 stycznia (niedziela) 2018 r.

Przedmiotem szkolenia będą m.in. planowane zmiany w przepisach o podatku od towarów i usług wraz z orzecznictwem, wybrane zagadnienia z ordynacji podatkowej, przestępstwa karuzelowe w praktyce wymiaru sprawiedliwości a także zmiany w prawie pracy. Po części wykładowej w piątek odbędzie w spektakl „4 tony podłogi 5 lat później” w wykonaniu Pawła Burczyka,

27 listopada 2017 r. odbyła się XV Ogólnopolska Konferencja Podatkowa „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika” w sali konferencyjnej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach przy ul. Sokolskiej 2. Tematem wiodącym tegorocznej edycji była „Agresywna optymalizacja podatkowa - problem podatnika czy problem państwa?”.

W konferencji wziął udział Wicedyrektor Departamentu Budżetu i Finansów w Najwyższej Izbie Kontroli Maciej Berek oraz Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego Ministerstwa Finansów Filip Świtała. Jak co roku wydany został zeszyt naukowy z materiałami z konferencji.

14 listopada 2017 r. odbyła się Konferencja z cyklu „PODATKI - FINANSE - PRZEDSIĘBIORSTWO” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Konferencja była skierowana zarówno do doradców podatkowych jak i studentów Uniwersytetu Ekonomicznego. W ramach konferencji ogłoszono wyniki corocznego konkursu na najlepszą pracę licencjacką oraz magisterską z dziedziny podatków.

18 października 2017 r. w Centrum Biurowym przy ul. Mickiewicza 29 w Katowicach odbyło się Walne Zgromadzenie Śląskiego Oddziału KIDP. W wyniku głosowania wybrano 18 Delegatów, którzy będą reprezentować Region Śląski na V Krajowym Zjeździe Doradców Podatkowych w dniach 12-14 stycznia 2018 roku w hotelu Mercure Warszawa Centrum. Lista delegatów zostanie opublikowana przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych.

Wraz z kilkoma Regionami KIDP (Łódzkim, Mazowieckim, Małopolskim i Wielkopolskim) w ramach promocji zawodu podjęliśmy się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez doradcę podatkowego. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie potencjalnych klientów do doradców podatkowych.

Przystąpiliśmy do akcji „START BIZNES”, zainicjowanej przez Wielkopolski Oddział KIDP, polegającej na oferowaniu bezpłatnych porad przez doradców podatkowych ze Śląskiego Oddziału KIDP dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Podejmujemy działania na terenie wielu urzędów miast oraz powiatowych urzędów pracy, w których nowy przedsiębiorca zostanie poinformowany o możliwości uzyskania nieodpłatnej porady podatkowej związanej z założeniem własnego biznesu. W powiatowych urzędach pracy w województwie śląskim zostały rozmieszczone tablice informując o zawodzie doradcy podatkowego oraz o akcji Start Biznes. Poniżej przekazujemy informację o miejscach oraz terminach konsultacji:
- Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, ul. Północna 9B, 43-600 Jaworzno, konsultacje odbywają się w ostatnie czwartki miesiąca.
- Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Powstańców Śląskich 3, 41-800 Zabrze, konsultacje odbywają się we wtorki i piątki w godzinach 11.00-15.00.
- Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, os. 700-lecia 9, klub Akwarium, konsultacje odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca w godzinach 10.00-12.00.

Uprzejmie informujemy, iż w ramach akcji Start Biznes w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach 16 listopada 2017 r. (ul. Pośpiecha 14, sala konferencyjna, I piętro), w ramach Dni Przedsiębiorczości odbyły się konsultacje z przedsiębiorcami planującymi założyć działalność gospodarczą.

WARMIŃSKO-MAZURSKI OKIDP

8-9 grudnia 2017 r. Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, zorganizował 2-dniowe szkolenie połączone z uroczystą kolacją wigilijną w Osadzie Danków w Wielimowo / Miłomłyn. Na zaproszenie Zarządu zaszczycił nas swoją obecnością: Ryszard Małkiewicz Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Józef Borowski Członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Tematem pierwszego dnia szkolenia były „Praktyczne aspekty związane z sukcesją, sprzedażą firmy i poszukiwaniem inwestora”, które przeprowadził Jacek Bajson. Drugi dzień został natomiast poświęcony panelowi dyskusyjnemu na temat przyszłości i kierunków zmian samorządu doradców podatkowych w związku ze zbliżającym się V Krajowym Zjazdem Doradców Podatkowych. Moderatorem dyskusji był Ryszard Małkiewicz.

WIELKOPOLSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa i integracyjna

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach, warsztatach, konferencjach oraz innych wydarzeniach organizowanych przez Wielkopolski Oddział KIDP. Przypominamy, że pierwszeństwo przyjęcia na listę uczestników mają zgłoszenia potwierdzone wpłatami.Zapisy na szkolenia oraz inne przedsięwzięcia poprzez panel www.mdoradca.krdp.pl

Wielkopolski Oddział KIDP oferuje doradcom podatkowym wiele szkoleń oraz warsztatów między innymi z zakresu prawa pracy, VAT, PIT, CIT, cen transferowych czy procedur administracyjnych i sądowych. Szkolenia odbywają się w Lesznie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile i w Poznaniu. W celu zwiększenia efektywności szkoleń po każdym wykładzie odbywają się panele dyskusyjne umożliwiające doradcom podatkowym biorącym udział w szkoleniu indywidualną rozmowę z wykładowcą.

Poniżej przedstawiamy wykaz wybranych szkoleń organizowanych przez Wielkopolski Oddział KIDP:
1) szkolenie „PIT i CIT” - 9.01.2018 r. (Ostrów Wielopolski)
2) szkolenie „Zmiany w podatku VAT w 2017 r. i 2018 r.” - dla VI grupy - 10.01.2018 r. (Poznań)
3) szkolenie „VAT” - 15.01.2018 r. (Piła)
4) szkolenie składające się z 2 modułów: „Polska firma budowlana w RFN (i jej pracownicy) - zagadnienia podatkowo-ubezpieczeniowe w świetle niemieckiego i polskiego prawa” oraz „Problemy VAT w obrocie polsko-niemieckim” - 6.02.2018 r. (Poznań)

Serdecznie zapraszamy na kolejny cykl Klubu Doradcy Podatkowego. Spotkania Klubu Doradcy Podatkowegoodbywają się od 2015 r., podczas których omawiane są problemy zawodowe, zagadnienia wpierające funkcjonowanie kancelarii doradcy podatkowego oraz aktualne przepisy prawno-podatkowe. Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 stycznia 2018 r. Zapisy poprzez panel www.mdoradca.krdp.pl

24-26 listopada 2017 r. w Hotelu Woiński Spa w Lubniewicach odbyła się Konferencja z cyklu „Bezpieczny Doradca Podatkowy” pod tytułem „Polski przedsiębiorca w Niemczech - prawa i obowiązki” współorganizowana przez Bank Zachodni WBK, Wydawnictwo C.H. Beck Sp. z o.o., GRAU Rechtsanwälte LLP, Lubuski Oddział KIDP oraz Wielkopolski Oddział KIDP. Wykłady poprowadził dr inż. Paweł Małecki, prof. nadzw. dr hab. Adam Mariański, Adriana Grau, Marcin Grześkowiak, Paweł Suliga oraz przedstawiciele TUiR Warta S.A. Serdecznie dziękujemy doradcom podatkowym, którzy wzięli udział w Konferencji.

8 grudnia 2017 r. o godz. 18.00 w Poznaniu w Sali Białej w Bazarze Poznańskim przy Al. Marcinkowskiego 10 odbyło się Spotkanie Świąteczne Doradców Podatkowych. Ten wyjątkowy wieczór uświetnił koncert Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza.

Promocja zawodu

Dyżury doradców podatkowych w Urzędach Miasta, Urzędach Gminy oraz w innych instytucjach.

Od 2015 r. trwa cykl dyżurów doradców podatkowych w Urzędach Miasta oraz w Urzędach Gminy, a także w innych instytucjach w Wielkopolsce. Dyżury polegają na udzielaniu bezpłatnych porad podatkowo-prawnych podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą.Dyżury odbywają się między innymi w Mosinie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Przygodzicach, Rychwale oraz Tarnowie Podgórnym. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżurów prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

Konsultacje doradców podatkowych i księgowych

Od 2016 r. trwa cykl wspólnych bezpłatnych konsultacji z zakresu podatków, które prowadzone są przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz z zakresu rachunkowości, które prowadzone są przez księgowych dla Członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje służą wymianie informacji, doświadczeń i wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych, a także promocji zawodu. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem wspólnych konsultacji prosimy o zgłaszanie się na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

Współpraca z Uczelniami oraz kołami studenckimi

Wielkopolski Oddział KIDP realizując strategię promocji zawodu doradcy podatkowego, aktywne wspieranie oraz edukację studentów, a także propagowanie wiedzy prawno-podatkowej współpracuje z Uczelniami wyższymi takimi jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Współpracuje również ze studenckimi stowarzyszeniami i kołami naukowymi między innymi z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań, Studenckim Kołem Naukowym Finansów Przedsiębiorstw „Kapitał” oraz z Kołem Naukowym Prawa Finansowego „Pecunia”. 13 grudnia 2017 r. odbyły się bezpłatne warsztaty poprowadzone przez doradcę podatkowego dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Akcja Start Biznes

Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Wielkopolski Oddział KIDP mająca na celu wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, podniesienie świadomości prawno-podatkowej podatników, a także promowanie usług świadczonych przez doradców podatkowych.

Zachęcamy wszystkich doradców podatkowych do wzięcia udziału w akcji Start Biznes. Szczegóły dotyczące akcji na www.startbiznesdp.pl

III edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Tax Master” w latach 2017/2018

Realizując działania związane z propagowaniem zawodu doradcy podatkowego w środowiskach akademickich oraz rozpowszechnianiem wiedzy o podatkach, Wielkopolski Oddział KIDP postanowił zorganizować kolejną, III edycję Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską z zakresu prawa podatkowego „Tax Master” w latach 2017/2018. Konkurs skierowany jest do absolwentów uczelni wyższych z Wielkopolski, których praca magisterska poświęcona jest ściśle zagadnieniom podatkowym.

Internetowy Katalog Doradców Podatkowych

Wielkopolski Oddział KIDP we współpracy z innymi Regionami KIDP podjął się współtworzenia Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych, który jest elektroniczną wizytówką doradcy podatkowego zawierającą dane kancelarii doradcy podatkowego wraz z opisem specjalizacji usług świadczonych przez kancelarię. Celem katalogu jest ułatwienie dostępu szerokiej grupie podatników do doradców podatkowych oraz zasięgnięcie wiedzy o zawodzie. Katalog to szybki sposób zapoznania się z informacjami dotyczącymi doradcy podatkowego.

Serdecznie zapraszamy doradców do przyłączenia się do Internetowego Katalogu Doradców Podatkowych. Szczegóły na www.wielkopolski.kidp.pl

Pozostałe informacje

Serdecznie zapraszamy do udziału w posiedzeniach Zarządu Wielkopolskiego Oddziału KIDP, które odbywają się o godz. 15:00 w siedzibie Oddziału przy ul. Romana Maya 1 w Poznaniu. Najbliższe posiedzenie odbędzie się 31 stycznia 2018 r.

Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Wielkopolskiego Oddziału KIDP:
- skontaktuj się z Biurem Oddziału, e-mail: wielkopolski@kidp.pl, tel. 61/ 843 42 55
- wejdź na stronę Oddziału www.wielkopolski.kidp.pl
- odwiedź Facebook’a Oddziału www.facebook.com/WOKIDP oraz dołącz do grupy zamkniętej „Doradcy Podatkowi”


PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE

Na platformie „Konsultowane akty prawne” zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (poseł Michał Szczerba). Szczegóły

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (poseł Izabela Leszczyna). Szczegóły


PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH

Split payment od 1 lipca 2018 r.

Mechanizm podzielonej płatności (split payment) będzie stosowany od 1 lipca 2018 r. Sejm przyjął poprawki zaproponowane wcześniej przez Senat. Szczegóły

Od 2018 r. nowa Klasyfikacja Środków Trwałych

Od początku nowego roku przy ustalaniu zasad amortyzacji środków trwałych zastosowanie znajdzie nowa KŚT 2016, która zastąpi tę z 2010 r. Zmieniono w niej numeracje oraz nazewnictwo niektórych grup, a to oznacza konieczność aktualizacji dokumentacji środków trwałych. Szczegóły

Będą zmiany w opodatkowaniu VAT niektórych wyrobów medycznych

Sejm przegłosował nowelizację przepisów ustawy o VAT, która wprowadza opodatkowanie niektórych wyrobów medycznych 23% VAT. Szczegóły

Podatki 2018. Stawki PIT księży ogłoszone

W Monitorze Polskim z 30.11.2017 r. pod poz. 1111 opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów określające m.in. stawki podatku księży proboszczów i wikariuszy. Szczegóły

Rolnicy zapłacą akcyzę od sprzedaży suszu tytoniowego

Sprzedaż suszu tytoniowego przez rolnika wiąże się z obowiązkiem zapłaty akcyzy - m.in. taką zmianę przewiduje nowelizacja w ustawie o podatku akcyzowym, która zaczęła obowiązywać od 15.12.2017 r. Szczegóły

Krajowa produkcja suszu tytoniowego zostanie objęta monitorowaniem - Senat przyjął zmiany bez poprawek

Senat w dniu 15.11.2017 r. przyjął bez poprawek ustawę z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Celem ustawy jest uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie suszem tytoniowym. Szczegóły

Od 1 czerwca 2018 r. nowa forma zabezpieczenia akcyzowego

Postulaty pośredniczących podmiotów tytoniowych się spełniły. Do ustawy o podatku akcyzowym została wprowadzona nowa forma zabezpieczenia akcyzowego. Zmiany zaczną obowiązywać od 1.06.2018 r. Szczegóły

Podatki 2018. Usługi niematerialne nie zawsze będą kosztem

Od nowego roku będą obowiązywały pewne ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi niematerialne. Zmiany te dotkną przede wszystkim podmiotów powiązanych lub współpracujących z firmami z rajów podatkowych. Szczegóły

Od nowego roku uszczelnienie w CIT, wyższa kwota wolna i limit dla twórców

Powiązanie wysokości płaconego podatku przez duże przedsiębiorstwa z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu, podatek od centrów handlowych, podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej, wyższy limit w amortyzacji - takie m.in. zmiany przewiduje ogłoszona w poniedziałek nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych. Szczegóły

Podatek od sprzedaży detalicznej zawieszony na kolejny rok

Nastąpiło kolejne przesunięcie w czasie rozpoczęcia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Potencjalni podatnicy nie będą zobowiązani do składania deklaracji podatkowych o wysokości tego podatku oraz jego obliczania i wpłacania do końca 2018 r. Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO

NSA: sprzedaż nieruchomości z częścią budynku może być dostawą gruntu niezabudowanego

Podatnik sprzedający grunt z częścią budynku, nad którym nie ma władztwa, nie może dokonać dostawy nieruchomości z uwzględnieniem tego budynku, a jedynie samego gruntu - wyjaśnił NSA. Szczegóły

NSA: za błędną interpretację fiskusa płaci budżet, a nie podatnicy

Podatnik, który uregulował podatek na podstawie błędnej interpretacji, która ostatecznie została uchylona przez sąd, dostanie oprocentowanie za cały okres - orzekł NSA. Szczegóły

TK: budynek to nie budowla

Art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1785 ze zm.) w zakresie, w jakim umożliwia uznanie za budowlę obiektu budowlanego, który spełnia kryteria bycia budynkiem, przewidziane w art. 1a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, jest niezgodny z zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych, wywodzoną z art. 84 w związku z art. 217, w związku z art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły

NSA: sprzedaż nieruchomości z częścią budynku może być dostawą gruntu niezabudowanego

Podatnik sprzedający grunt z częścią budynku, nad którym nie ma władztwa, nie może dokonać dostawy nieruchomości z uwzględnieniem tego budynku, a jedynie samego gruntu - wyjaśnił NSA. Szczegóły

Prowizja w ratach w kosztach proporcjonalnie

Jeśli można określić rok podatkowy, do którego odnosi się część kosztów, to należy je potrącić w dacie ich poniesienia. Szczegóły

Odszkodowanie za rozwiązanie stosunku pracy nie jest kosztem

Odszkodowanie wypłacone w wyniku zawarcia ugody pomiędzy pracodawcą a pracownikiem nie jest kosztem uzyskania przychodu po stronie pracodawcy, ponieważ odszkodowanie ma charakter sankcyjny i jest następstwem ujemnych działań podatnika. Szczegóły

Stawki VAT. Tortilla tortilli nierówna

Polski ustawodawca miał prawo wprowadzenia dodatkowych kryteriów w zakresie możliwości zastosowania 8% stawki w postaci daty ważności, która nie przekracza 45 dni. Szczegóły

Obliczanie wartości początkowej budynku przy pierwszym zasiedleniu

Obliczając procentowy udział poniesionych nakładów na dany obiekt, poszczególne zadania inwestycyjne, stanowiące ulepszenie w rozumieniu ustawy CIT, należy rozliczyć odrębnie, odnosząc każdorazowo do wartości początkowej. Szczegóły

NAJNOWSZE INTERPRETACJE

Zakup choinki do biura można odliczyć

Święta za pasem. Firmy dekorują swoje siedziby. Warto wiedzieć, że wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne. Szczegóły

Dieta dla zleceniobiorcy kosztem firmy

Kwoty wypłacane zleceniobiorcom za czas przebywania w podróżach będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów zleceniodawcy, gdy konieczność ich poniesienia wynika z zawartych umów - potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5.12.2017 r. Szczegóły

Ulga prorodzinna. Nie wystarczy być rodzicem tylko na papierze

Samo posiadanie władzy rodzicielskiej jest niewystarczające do zastosowania ulgi prorodzinnej - wyjaśnia Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 22.11.2017 r., 0115-KDIT2-2.4011.301.2017.1.BK. Szczegóły

Odwrotne obciążenie w VAT. MF wyjaśnia pojęcie transakcji

Za jednolitą gospodarczo transakcję uznaje się dostawy wiążące się z realizacją jednej umowy, również wówczas gdy w ramach tej umowy występuje kilka lub więcej zleceń lub wystawianych jest kilka lub więcej faktur dokumentujących poszczególne dostawy - potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 1 grudnia 2017 r., 115-KDIT1-3.4012.681.2017.2. Szczegóły

KOMENTARZ PODATKOWY

Kasy fiskalne online - projektowane regulacje

Pod koniec września 2017 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (projekt z dnia 18.09.2017 r.). Ustawa nowelizacyjna ma przede wszystkim wprowadzić kasy online (połączone zdalnie w sposób stały z Centralnym Repozytorium Kas). Nowelizacja ma wejść w życie 14. dni po jej ogłoszeniu, lecz kasy online będąc na mocy tych przepisów wprowadzane stopniowo. Szczegóły

Opodatkowanie dochodów pracowników oddelegowanych

Świadczenie pracy w innym państwie powoduje konieczność stosowania poza przepisami polskimi także przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, przepisów unijnych oraz przepisów wewnętrznych danego kraju. Niezbędna jest odpowiednia identyfikacja miejsca, w którym wykonywana jest praca, gdzie są osiągane największe obroty, pełnione funkcje administracyjne itd. Istotne są też okresy pracy w innym państwie i długość przerw między nimi. Niewłaściwa interpretacja przepisów przez pracodawcę może skutkować zaległościami podatkowymi oraz ubezpieczeniowymi w Polsce, a także w kraju, w którym praca jest wykonywana. Szczegóły

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy czynny podatnik VAT wynajmujący lokal dla firmy może w umowie zawrzeć informację, że faktura zostanie wystawiona raz w roku?
Czy pomimo uwarunkowań w umowie fakturę za najem należy wystawić co miesiąc? Odpowiedź i uzasadnienie

Małżonkowie zawarli spółkę cywilną. Jeden z małżonków prowadził wcześniej z innym wspólnikiem spółkę cywilną i po jej rozwiązaniu otrzymał składniki majątkowe (w tym nie objęte spisem z natury dla celów VAT). Małżonkowie obecnie podjęli decyzję o wykorzystaniu ich w swojej spółce cywilnej.
Czy korzystniej będzie zmienić umowę spółki i wpisać ten majątek jako wkład?
Czy też korzystniej będzie zmienić umowę spółki wpisać do umowy spółki, iż wkłady wspólników polegają na przekazaniu składników do używania przez spółkę?
Czy też wystarczy przyjęcie tych składników majątkowych do spółki (bez jej zmiany)?
Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Odpowiedź i uzasadnienie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.