e-Biuletyn/12/2009, numer (12), 10.11.2009

e-Biuletyn/12/2009, numer (12), 10.11.2009
KOMUNIKATY
 
Ubezpieczenie OC na 2010 r.
 
Zapraszamy do generowania wniosków o ubezpieczenie OC na 2010 rok.  System elektronicznej obsługi wniosków doradców podatkowych w sprawie ubezpieczenia OC na podstawie Umowy Generalnej, działa w ramach serwisu internetowego KIDP. Umożliwia on zawarcie, kontynuację i rozszerzenie zakresu umowy ubezpieczenia, a także pozwala dokonać symulacyjnej kalkulacji składki.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Zachęcamy Państwa do zadawania pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem kancelarii podatkowych w zakresie organizacji biura, zarządzania oraz marketingu. Prosimy o wypełnienie formularza Zadaj pytanie. Odpowiedzi będą zamieszczane w kolejnych wydaniach e-Biuletynu.
PODATKI
Większy limit zwolnienia z VAT
Resort finansów opublikował projekt nowelizacji ustawy o VAT. Nowelizacja zwiększy limit obrotu, który zwalnia podatnika z obowiązku zapłaty VAT (z obecnych 50 tys. zł do 150 tys. zł). Ponadto, przygotowana zmiana dostosuje przepisy ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lipca 2009 r. (K 36/08), dotyczącego kwestii konstrukcji delegacji ustawowej do wydawania aktów wykonawczych, określających krąg podmiotów zwolnionych z obowiązku posiadania kas fiskalnych. Projekt został opracowany na podstawie Założeń przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 20 października 2009 r.

Nowa ustawa o grach liczbowych i hazardowych
Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano Założenia do nowej ustawy o grach liczbowych i hazardowych.Założenia zostały opracowane w związku z koniecznością kompleksowej zmiany przepisów regulujących obszar gier i zakładów wzajemnych. Dziedzina ta obecnie funkcjonuje na podstawie ustawy z 1992 r., która była już wielokrotnie nowelizowana. Zmiany spowodowane są dynamicznie zmieniającym się i rozwijającym rynkiem gier i zakładów wzajemnych, nowymi technologiami stosowanymi w tym sektorze gospodarki narodowej oraz występującymi na tym rynku nieprawidłowościami.
 
PRZEGLĄD ORZECZNICTWA I INTERPRETACJI
 
Czy wynajem lokali jest działalnością gospodarczą?
Nie każdy wynajem lokali jest działalnością. Przed wymierzeniem podatku od nieruchomości według wyższych stawek należy ustalić charakter działania podatnika.
(Wyrok WSA w Poznaniu z 24 września 2009 r., III SA/Po 577/09)
 
Kiedy stosujesz odrębne stawki VAT?
Jeśli świadczenie może być rozdzielone, należy stosować odrębne stawki VAT dla każdej z usług.
(Wyrok WSA w Gdańsku z 22 września 2009 r., I SA/Gd 348/09)
 
Czy wygrana w konkursie internetowym podlega PIT?
Zwolnieniem objęta jest, w granicach limitu 760 zł, wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu, w tym przez Internet.
(Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 października 2009 r., IPPB1/415-551/09-4/ES)
 
WSKAZÓWKI PODATKOWE
 
Kolejne zmiany w zakresie miejsca świadczenia usług czytaj więcej
 
Wyłączenie przedawnienia zobowiązania podatkowego a Konstytucja czytaj więcej
 
Nowa Służba Celna czytaj więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.