e-Biuletyn/11/2022, numer (11), 06.12.2022

e-Biuletyn/11/2022, numer (11), 06.12.2022
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

 


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

KRDP solidarna z komornikami
Krajowa Rada Doradców Podatkowych wobec tragicznej śmierci Pani Ewy Kochańskiej, Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie, wyraża swój głęboki smutek wobec tak brutalnej i bezsensownej zbrodni oraz sprzeciw wobec wszelkich form agresji, zarówno fizycznej, jak również słownej, niejednokrotnie wyrażanej za pośrednictwem internetu i kierowanej do przedstawicieli zawodów zaufania publicznego.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7822 

Relacja: XX Ogólnopolska Konferencja Podatkowa
22 listopada 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach miała miejsce XX Ogólnopolska Konferencja Podatkowa. Była to kolejna konferencja z cyklu „Doradca Podatkowy Obrońcą Praw Podatnika”. Temat przewodni spotkania - „Jak naprawić Polski Ład”.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7835 

Doradcy podatkowi wśród laureatów konkursu „Rising Stars”
Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch doradców podatkowych - to Artur Tim i Andrzej Pałys. W konkursie Rising Stars co roku wyłaniani są młodzi prawnicy, którzy wyróżniają się m. in. zaangażowaniem, wysokimi standardami świadczenia usług, osiągnięciami, innowacyjnością, działalnością pro bono czy umiejętnością łączenia kariery zawodowej z pracą naukową.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7828 

Apel o pomoc dla syna zamordowanej komornik Ewy Kochańskiej
Tragiczna śmierć Ewy Kochańskiej, komornik sądowej, która została zamordowana w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych, głęboko wstrząsnęła przedstawicielami różnych środowisk zawodowych. Niestety to nie koniec tej smutnej historii - p. Ewa osierociła niepełnosprawnego syna. Samorząd komorników apeluje o wsparcie finansowe dla chłopca.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7833 

Relacja: Konferencja "Samorządy Zaufania Publicznego dla Kowalskiego"
23 listopada 2022 r. odbyła się organizowana przez Mazowieckie Forum Zawodów Zaufania Publicznego konferencja „Samorządy Zaufania Publicznego dla Kowalskiego”
W wydarzeniu udział wzięło 11 samorządów zaufania publicznego z województwa mazowieckiego.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7840 

Nowy „Kwartalnik prawa podatkowego” do pobrania za darmo
Nowy numer Kwartalnika Prawa Podatkowego – 4/2022 jest już dostępny. Doradcy podatkowi mogą pobrać bezpłatny plik PDF z wydaniem cyfrowym:
https://czasopisma.uni.lodz.pl/tax 

 


KIDP W MEDIACH

Sukces po poznańsku: „Przedawnienie w prawie podatkowym” - Doradcy podatkowi z Wielkopolski zainicjowali unikalne w skali kraju spotkanie praktyków i naukowców, którzy zajmują się podatkami.
https://sukcespopoznansku.pl/pl/biznes/przedawnienie-w-prawie-podatkowym/ 

Radio ESKA: „Przedsiębiorcy dyskutowali o swojej przyszłości i możliwościach. Za nami pierwszy dzień na Europejskiego Kongresu MŚP
https://www.eska.pl/slaskie/przedsiebiorcy-dyskutowali-o-swojej-przyszlosci-i-mozliwosciach-za-nami-pierwszy-dzien-na-europejskiego-kongresu-msp-zdjecia-aa-d8uF-FUCH-YNvf.html 

Gazeta Krakowska: „18 Forum Przedsiębiorców Małopolski. Mądrze rządzone państwo słucha przedsiębiorców i ekspertów. Dobre prawo wymaga dialogu i zaufania”
https://gazetakrakowska.pl/18-forum-przedsiebiorcow-malopolski-madrze-rzadzone-panstwo-slucha-przedsiebiorcow-i-ekspertow-dobre-prawo-wymaga-dialogu-i/ar/c3-17082909 

Prawo.pl: „Rising Stars 2022 - znamy już młodych prawników - liderów jutra”
https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/rising-stars-prawnicy-liderzy-jutra-2022,518433.html 

PIT.pl: „Jak naprawić Polski Ład? Zastanawiali się doradcy podatkowi na konferencji KIDP
https://www.pit.pl/aktualnosci/jak-naprawic-polski-lad-zastanawiali-sie-doradcy-podatkowi-na-konferencji-kidp-video-1007659 

 

 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

BIAŁYSTOK
Doradcy z Białegostoku biorą udział w akcji „Szlachetna paczka”.
W tym roku Podlaski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych dołączył do akcji „Szlachetna Paczka”. W ramach pomocy została wybrana jedna z rodzin z naszego regionu, którą pragniemy wesprzeć w tym pięknym, świątecznym czasie. Doradców podatkowych, ich rodziny oraz znajomych, zainteresowanych dołączeniem oraz wsparciem całej akcji serdecznie zachęcamy do kontaktów w biurem Podlaskiego Oddziału KIDP. Sprawmy, by te Święta były piękne dla wszystkich.

KATOWICE
Spotkanie wigilijne
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, pełen ciepła, serdecznych życzeń, rodzinnych spotkań. To także doskonały moment, aby wspólnie spędzić czas i odnowić bądź nawiązać znajomości wśród naszego grona doradców podatkowych. Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP postanowił zorganizować spotkanie wigilijne wraz z koncertem „Boże Narodzenie na jazzowo”. Spotkanie wigilijne dla doradców podatkowych odbędzie się w dniu 9 grudnia 2022 r. w Hotel Vienna House Easy Katowice, ul. Sokolska 24, 40-086 Katowice.

KRAKÓW
Współpraca z ELSA Kraków
Małopolski Oddział KIDP przystąpił do współpracy z ELSA Kraków. W dniu 14 listopada 2022 Przewodnicząca Zarządu MOKIDP wygłosiła prelekcję w ramach XXVI Dni Edukacji Prawniczej organizowanych przez ELSA Kraków w dniach 14-16 listopada 2022 r. W ramach współpracy z ELSA Kraków Małopolski Oddział KIDP przystąpił także do projektu Akademia Praktykanta, w ramach którego odbędzie się cykl 4 prelekcji skierowanych do studentów. Pierwsza prelekcja odbyła się online 23 listopada 2022 a jej tematem była „Ordynacja podatkowa i uprawnienia przedsiębiorcy w trakcie kontroli”.

IX Polski Kongres Przedsiębiorczości
W dnach 14-15 listopada 2022 Krajowa Izba Doradców Podatkowych, za pośrednictwem Małopolskiego Oddziału uczestniczyła w IX Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, który odbył się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W czasie Kongresu poruszane były najważniejsze kwestie dla polskiej gospodarki. Tematyka dotyczyła sektorów biznesu, nauki i administracji. Z ramienia KIDP w panelu „Rozwój samorządu w Polsce” uczestniczyła Ewa Sokołowska z zarządu MO KIDP.
W panelu „Nie ma przyszłości bez nowoczesności - nowe oblicze nauki (cz.2)” z ramienia KIDP w debacie uczestniczyła przewodnicząca zarządu MO KIDP natomiast w panelu „Lot po oszczędności OZE” uczestniczyła Patrycja Kubiesa członek zarządu MO KIDP. Podczas Kongresu Krajowa Izba Doradców Podatkowych otrzymała tytuł laureata Polskiej Nagrody Jakości 2022.

18. Forum Przedsiębiorców Małopolski
W dniu 24 listopada 2022 Krajowa Izba Doradców Podatkowych, za pośrednictwem Małopolskiego Oddziału uczestniczyła, w charakterze Partnera Głównego, w 18. Forum Przedsiębiorców Małopolski. To kolejna edycja konferencji organizowanej przez Redakcje Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej. Spotkanie odbyło się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego, w Krakowskim Salonie Ekonomicznym. Uczestnikami forum byli liderzy organizacji gospodarczych i przedsiębiorców z Polski południowej, przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, przedstawiciele firm i instytucji oraz eksperci z zakresu ekonomii, prawa i podatków. Krajową Izbę Doradców Podatkowych reprezentowali przewodnicząca zarządu MO KIDP oraz wiceprzewodniczący zarządu MO KIDP Paweł Wójciak.

Audycja w Radiu Kraków
Małopolski Oddział KIDP kontynuuje współpracę z Radiem Kraków, w ramach której odbywają się audycje z cyklu "Kwadrans z prawnikiem". Kolejna audycja miała miejsce 2 grudnia 2022 a jej tematem był „CIT Estoński”.

Wigilia doradców podatkowych
W dniu 10 grudnia 2022 w Hotelu Novotel Kraków City West odbędzie się Wigilia Doradców Podatkowych. Uczestnicy spotkania będą mogli wysłuchać koncertu zespołu Pedro y Marii.

ŁÓDŹ
Spotkanie świąteczne
Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP zaprasza doradców podatkowych na Spotkanie Świąteczne, które odbędzie się w piątek 16 grudnia 2023 r. w godzinach 15:00-19:00 w siedzibie biura ŁO KIDP w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 132 lok. 5. Będzie to doskonała okazja na złożenie sobie życzeń oraz wspólne rozmowy, które umilą Państwu świąteczna muzyka i bożonarodzeniowe specjały. Spotkanie przeznaczone jest wyłącznie dla doradców podatkowych, a udział w nim jest bezpłatny. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 12.12.2022 przez panel mDoradca na stronie https://mdoradca.krdp.pl

Gala absolwenta Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego
26 listopada 2022 r. na Wydziale Zarządzania UŁ odbyła się Gala Absolwenta Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie gali wyróżnionym absolwentom tego wydziału zostały wręczone dyplomy oraz nagrody za najlepsze prace dyplomowe i najwyższe wyniki w nauce, ufundowane przez różne podmioty współpracujące z Wydziałem Zarządzania.
Przewodniczący zarządu Łódzkiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych dr hab. Dariusz Strzelec przekazał nagrodę ufundowaną przez Łódzki Oddział KIDP, pani mgr Patrycji Dębkowskiej, za pracę "Różnice kursowe w świetle regulacji rachunkowości oraz prawa podatkowego", napisaną pod kierunkiem dr Agnieszki Wencel.

POZNAŃ
Klub Doradcy Podatkowego 15 grudnia 2022 r.
W dniu 15 grudnia 2022 r. odbędzie się spotkanie Klubu Doradców Podatkowych w Poznaniu. Spotkanie ma na celu dyskusję nad obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz służy pomocą w omawianiu bieżących problemów zawodowych. Zapisy: panel mDoradca.

Spotkanie przedświąteczne 9 grudnia 2022 r.
W dniu 9 grudniu 2022 r. odbędzie się spotkanie przedświąteczne doradców podatkowych w Bazarze Poznańskim. W programie koncert „Narodzenie - pastorałki świata". Koncert zagrają uznani wykonawcy:
Magdalena Howorska - śpiew, piano fendera, lira korbowa
Maciej Fortuna - trąbka, okaryny, flety, instrumenty różne
Więcej informacji o wykonawcach: www.howorskafortuna.com. Zapisy: panel mDoradca.

Stacjonarne dyżury doradców podatkowych dla obywateli Ukrainy
W nawiązaniu do wieloletniej współpracy pomiędzy Wielkopolskim Oddziałem KIDP a Urzędem Miasta Poznania informujemy o organizacji bezpłatnych stacjonarnych dyżurów doradców podatkowych dla obywateli Ukrainy. Urząd Miasta Poznania zapewnia osoby do tłumaczenia konsultacji. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżuru dla obywateli Ukrainy prosimy o przesyłanie zgłoszeń na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań w 2023
W ramach współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poznań w 2023 roku planujemy współorganizować poniższe wydarzenia:
a) VI Ogólnopolska Konferencja Prawa Nieruchomości w styczniu 2023 r.
b) Akademia Praktykanta w kwietniu-maju 2023 r.
c) Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych w dniach 13-15 marca 2023 r.
d) Wydziałowe Targi Praktyk i Staży w kwietniu 2023 r.
e) Poznań Summer ELSA Law School (SELS) w dniach 23-30 lipca 2023 r.

WARSZAWA
X Edycja Konkursu "Podatki są proste jak drut"
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej, już X Edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Zakresu Prawa Podatkowego „Podatki są Proste jak drut”. Konkurs skierowany jest do absolwentów szkół wyższych, których praca magisterska poświęcona jest zagadnieniom z zakresu prawa i ekonomii podatkowej. Dzięki włączeniu się innych Regionalnych Oddziałów KIDP do Konkursu budujemy świadomość zawodu doradcy podatkowego wśród studentów różnych uczelni i kierunków oraz promocji zawodu w środowisku studenckim na większą skalę. Organizując już X Edycję Konkursu jesteśmy przekonani, że Konkurs stał się ciekawym doświadczeniem dla studentów oraz platformą służącą do wyboru ścieżki kariery. Do konkursu mogą być zgłaszane prace obronione do 31 grudnia 2022 r. Szczegóły konkursu zawarte są na stronie Podatki są Proste jak drut. Termin nadsyłania prac magisterskich wraz z drukiem rekomendacji upływa 31 marca 2023 r. na adres e-mail: mazowiecki@kidp.pl. Na Laureatów Konkursu I, II, III miejsca czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rekomendacje Członków Komisji Mazowieckiego Oddziału KIDP.

Konferencja: „Samorządy Zaufania Publicznego dla Kowalskiego” 
W dniu 23 listopada 2022 r. odbyła się Konferencja: „Samorządy Zaufania Publicznego dla Kowalskiego” organizowana przez Mazowieckie Forum Zawodów Zaufania Publicznego. W wydarzeniu udział wzięło 11 samorządów zaufania publicznego w województwie mazowieckim. Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych reprezentowała Anna Misiak Przewodnicząca Zarządu MO KIDP będąc jednocześnie prelegentem I panelu na temat: Samorządy zawodów zaufania publicznego - czy tylko dla siebie czy także dla Kowalskiego? Konferencja odbyła się w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, która ma zaszczyt przewodzić Mazowieckiemu Forum Zawodów Zaufania Publicznego.
Relacja video z konferencji znajduje się na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=R6G1jnd9_Ec

Zbiórka świąteczna dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
Mazowiecki Oddział KIDP zwrócił się z ponowną prośbą o pomoc, w postaci wsparcia zbiórki świątecznej dla dzieci i młodzieży z Nowojaworowska i nie tylko. Tamtejsza ludność udzieliła pomocy na zimę ludności ze wschodu Ukrainy. Teraz jednak także i oni muszą przygotować się na zimę i zmierzyć z brakiem dostępu do prądu i wody – dlatego apelujemy o pomoc! Zwracamy się w imieniu Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych do Doradców Podatkowych z naszego Regionalnego Mazowieckiego Oddziału o zbiórkę rzeczową - tzw. Świąteczną Paczkę dla Ukrainy. Zbiórkę zaplanowano do dnia 12 grudnia 2022 r. Pamiętajmy, że małym wsparciem każdego z nas stworzymy ogromną pomoc!

XIX Karnawałowy Bal Doradców Podatkowych
W dniu 28 stycznia 2023 roku w Hotelu Hilton przy ul. Grzybowskiej 63 odbędzie się XIX Karnawałowy Bal Doradców Podatkowych. Zaplanowano moc atrakcji, a już wkrótce zostaną Państwu przekazane szczegóły dotyczące wydarzenia.

Życzenia świąteczne
W związku ze zbliżającymi się świętami Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP pragnie złożyć wszystkim Doradcom Podatkowym życzenia wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych radości, ciepła i spokoju a w nadchodzącym 2023 Roku wszelkiej pomyślności i satysfakcji z podejmowanych wyzwań.

WROCŁAW
Spotkanie wigilijne połączone ze szkoleniem – Polanica Zdrój
9 i 10 grudnia 2022 W Polanicy Zdroju odbędzie się dwudniowe szkolenie połączone z uroczystą kolacją w konwencji spotkania wigilijnego. W pierwszym dniu zaplanowano wykład „Zmiany w VAT i bieżące problemy” dr. hab. Adama Bartosiewicza, profesora UJD. W drugim dniu wykład „Podatki dochodowe w 2022 r. – najistotniejsze zagadnienia w pracy doradcy podatkowego” - wygłosi dr Krzysztof Biernacki. Przed uroczystą kolacją odbędzie się koncert cenionego gitarzysty Jerzego Chwastyka.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.