e-Biuletyn/11/2020, numer (11), 02.12.2020

e-Biuletyn/11/2020, numer (11), 02.12.2020
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Cyfrowa rewolucja w KIDP - nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych po raz pierwszy odbył się online
Po raz pierwszy w historii, nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych odbył się w 100% w formule online. 173 delegatów dokonało zmian w statucie Krajowej Izby Doradców Podatkowych nie ruszając się z domów i swoich kancelarii. Było to możliwe dzięki cyfrowym narzędziom, które wdrożyła KIDP w ostatnich latach oraz przepisom ustawy antycovidowej, które dały samorządowi taką możliwość.

https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6733 

Zakończył się I etap konkursu na nowe logo KIDP
30 listopada upłynął termin przesyłania zgłoszeń do konkursu na nowe logo KIDP. Do konkursu zgłosiło się ponad 100 podmiotów: twórców indywidualnych oraz firm zajmujących się brandingiem i projektowaniem graficznym. Na początku grudnia jury konkursowe wybierze 3 lub 4 finalistów, którzy w II etapie konkursu zmierzą się z zadaniem zaprojektowania nowego logo. Więcej informacji na temat konkursu:

https://kidp.pl/strona.php/3362_rebranding.html 

KIDP wsparła Senat w naprawieniu przepisów o podatku CIT dla spółek komandytowych
Opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT było tematem dyskusji, którą zorganizował Senat RP we współpracy z Krajową Izbą Doradców Podatkowych. Środowisko doradców podatkowych reprezentował prof. Adam Mariański, który przedstawił swój autorski pomysł na uratowanie polskich firm rodzinnych przed obciążeniem nowym podatkiem.

https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6760 

Apel doradców podatkowych i organizacji przedsiębiorców
27 listopada 2020 roku Krajowa Izba Doradców Podatkowych wraz z organizacjami pracodawców i przedsiębiorców (Konfederacją Lewiatan, Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacją Przedsiębiorców Polskich, Business Centre Club oraz Pracodawcami RP) zaapelowały do posłów o przyjęcie poprawki Senatu, zakładającej rezygnację z opodatkowania CIT–em spółek komandytowych.

https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6765 

Cyfrowy Kwartalnik Doradca Podatkowy - wydanie 3/2020 - do bezpłatnego pobrania
Cyfrowe wydanie Kwartalnika Doradca Podatkowy zostało bezpłatnie udostępnione doradcom podatkowym i pozostałym czytelnikom.

https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6751 

Praktyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w okresie pandemii
IZOLACJA DOMOWA, KWARANTANNA, NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY Z POWODU CHOROBY A COVID-19 (DOKUMENTOWANIE ORAZ ZASADY ROZLICZEŃ) - to najnowsza publikacja autorstwa Izabeli Leśniewskiej, doradcy podatkowego i Pawła Ziółkowskiego, prawnika i wykładowcy, przygotowana by wesprzeć zatrudniających i zatrudnionych w związku z coraz częstszymi przypadkami zachorowań, bądź koniecznością odbycia kwarantanny i formalnościami z nimi związanymi. Poradnik w formacie PDF można pobrać za darmo na stronie KIDP.

https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6746 

Stanowisko Prezydium KRDP w sprawie wykonywania czynności doradztwa podatkowego bez uprawnień
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6732 

Zmiana siedziby biura KIDP w Warszawie
Od 1 września 2020 nastąpiła zmiana adresu siedziby Biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Nowy adres biura to:

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
ul. Giełdowa 4C lok.34
01-211 Warszawa


Nowy numer telefonu 693 920 360.
Adresy mailowe pozostają bez zmian.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6668 

 

KIDP W MEDIACH

Wybrane publikacje na temat działań Krajowej Izby Doradców Podatkowych


Rzeczpospolita „Kto się podszywa pod doradcę, będzie ukarany” – artykuł o działaniach KIDP realizowanych w związku z nieuprawnionym doradztwem podatkowym https://www.rp.pl/Rachunkowosc/311059915-Kto-sie-podszywa-pod-doradce-bedzie-ukarany.html 


Infor.pl „Cyfrowa rewolucja w samorządzie doradców podatkowych” – relacja z przebiegu Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/4721801,Cyfrowa-rewolucja-w-samorzadzie-doradcow-podatkowych.html 


Polska Times „Polscy przedsiębiorcy mają dziś dwóch śmiertelnych wrogów: pandemię i tsunami fatalnych przepisów tworzonych bez konsultacji” – wywiad z Justyną Zając-Wysocką z zarządu małopolskiego oddziału KIDP. https://polskatimes.pl/polscy-przedsiebiorcy-maja-dzis-dwoch-smiertelnych-wrogow-pandemie-i-tsunami-fatalnych-przepisow-tworzonych-bez-konsultacji/ar/c3-15301595 

 

Money.pl „Rząd szykuje zmiany w prawie. Umorzy podatki firmom, które pożyczyły pieniądze z PFR” – plany Ministerstwa Finansów komentuje prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. https://www.money.pl/podatki/podatki-rzad-umorzy-miliardy-podatku-firmom-ktore-pozyczyly-pieniadze-z-pfr-6574841617718240a.html 

 

E-prawnik.pl „O nowych rozwiązaniach podatkowych dla spółek komandytowych w Senacie” – relacja z konferencji w Senacie zorganizowanej przez Senat RP i Krajową Izbę Doradców Podatkowych https://e-prawnik.pl/informacje/dla-spolek-komandytowych.html 


Bankier.pl „Senacka komisja krytycznie o nowym podatku dla spółek komandytowych” – prof. Adam Mariański krytycznie o projekcie opodatkowania spółek komandytowych https://www.bankier.pl/wiadomosc/CIT-od-spolek-komandytowych-senacka-komisja-krytycznie-o-pomysle-8006789.html 

Radio ZET „CIT od spółek komandytowych. Senat może pokrzyżować plany PiS” - informacja o współpracy Senatu z KIDP i planie ratunkowym dla spółek komandytowych, który opracował prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych https://biznes.radiozet.pl/News/CIT-od-spolek-komandytowych.-Senat-szykuje-poprawke-ktora-uratuje-firmy 

Prawo.pl „Spółki komandytowe dobije podatek, a przekształcenie grozi sporem z fiskusem” – prof. Adam Mariański krytycznie o zmianach w CIT https://www.prawo.pl/biznes/podwojne-opodatkowanie-spolek-komandytowych,504767.html 

 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

WROCŁAW
Plan szkoleń na grudzień

•    2 grudnia - szkolenie p.t.: „Zmiany na 2021 rok w przepisach podatkowych” - wykładowca dr Krzysztof Biernacki.
•    8 grudnia - szkolenie: „Doradca podatkowy a postępowanie karne skarbowe” - wykładowca dr Marcin Pacyna.
•    Ponadto w drugiej połowie grudnia planowana jest powtórka szkolenia ze „Zmian w przepisach podatkowych na 2021 r.”

 

WROCŁAW
Darmowy zbiór przepisów

 

W najbliższym czasie Zarząd Dolnośląskiego Oddziału KIDP przekaże również doradcom podatkowym z regionu Dolnego Śląska darmowy zbiór przepisów „Podatki 2021 dla doradców podatkowych” oraz kalendarze trójdzielne na 2021 rok.

WROCŁAW

Życzenia świąteczne

Korzystając z okazji Zarząd Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych składa wszystkim Doradcom Podatkowym najserdeczniejsze życzenia przede wszystkim zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności.

KRAKÓW
Podsumowanie XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski

 

16 listopada 2020 r. Małopolski Oddział KIDP wziął udział w XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski, którego tematem przewodnim były zagadnienia z zakresu „Zielony ład i cyfryzacja jako impuls do rozwoju”. Forum odbyło się w formie online. Uczestnikami forum byli liderzy organizacji gospodarczych i przedsiębiorców z Polski południowej, przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, przedstawiciele firm i instytucji oraz eksperci z zakresu ekologii i cyfryzacji. Debatę ekspertów otworzył Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Krajową Izbę Doradców Podatkowych reprezentowała w debacie Pani Justyna Zając-Wysocka Wiceprzewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP.

KRAKÓW
Współpraca z Urzędem Miasta Tarnowa

Małopolski Oddział KIDP wznowił współpracę z Urzędem Miasta Tarnowa polegającą na organizacji stałej akcji udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca w godz. od 9.00 do 13.00 w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości - pok. 5, ul. Wałowa 10, 33-100 Tarnów (nastąpiła zmiana lokalizacji).  Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej np. wybór formy opodatkowania, wyłączenie z form opodatkowania, obowiązek rejestracji do podatku VAT, obowiązek zgłoszenia do podatku akcyzowego, obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej itp. Najbliższy dyżur doradcy podatkowego w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości odbędzie się w dniu 1 grudnia br.

KRAKÓW
Kalendarz szkoleń


W grudniu Małopolski Odział KIDP organizuje następujące webinaria za pośrednictwem systemu ClickMeeting:
•    1, 2, 3 XII „Postępowanie egzekucyjne w administracji – podstawy na tle orzecznictwa”,
•    9 XII „Zmiany w podatku VAT i podatkach dochodowych na 2021 r.”,
•    10 XII „Zmiany w podatku VAT i podatkach dochodowych na 2021 r.”,
•    15 XII „Podatek VAT w obrocie międzynarodowym”.
Aktualny harmonogram wszystkich szkoleń planowanych w okresie do stycznia 2021 r. został zamieszczony w systemie mDoradca.

KRAKÓW
Spotkania czwartkowe


18 grudnia za pośrednictwem systemu ClickMeeting, w ramach spotkań „czwartkowych” odbędzie się webinarium z tematu „Praktyczne zasady stosowania kodów GTU”.

KRAKÓW
Życzenia świąteczne od doradców z Małopolski


W grudniu br. w rozgłośniach radiowych (Radio Eska Kraków, Radio Eska Tarnów, Radio Plus Kraków – Podhale, Radio Kraków, Radio Złote Przeboje – Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Rock Radio, Radio Pogoda Kraków) oraz na łamach Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej (wydanie papierowe i internetowe) będą emitowane życzenia świąteczne od doradców podatkowych z Małopolski.

POZNAŃ
Kalendarz szkoleń

 

Serdecznie zapraszamy na nowe niżej wymienione szkolenia online organizowane przez Wielkopolski Oddział KIDP

•    03.12.2020 r., szkolenie: „Zmiany w podatku dochodowym”, wykładowca: Pan dr Adam Bartosiewicz
•    08.12.2020 r., szkolenie: „Zmiany w podatku VAT”, wykładowca: Pan dr Adam Bartosiewicz
•    14.12.2020 r., szkolenie: „Zamknięcie roku”, wykładowca: Pan Łukasz Motała
•    15.12.2020 r., szkolenie: „Nowa tarcza antykryzysowa”, wykładowca: Pan dr inż. Paweł Małecki

POZNAŃ
Dyżury w Urzędach

 

7 grudnia 2020 r. w godz. 14.00-16.00 w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości   w Kościanie odbędzie się zdalne spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru doradca podatkowy udzieli bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr. tel. 65 512 77 83 lub 797 508 207 albo pod adresem mailowym biuro@owp.koscian.net.
 
Wspólnie z Urzędem Miasta Poznania organizujemy bezpłatne dyżury doradców podatkowych dla podatników z Wielkopolski polegające na udzielaniu porad podatkowych telefonicznie lub za pomocą Skype. Uczestnicy na doradztwo zgłaszają się telefonicznie lub SMS-owo, pod numerem: 512-256-114, 885-994-955. Najbliższy dyżur doradcy podatkowego odbędzie się 17 grudnia 2020r. Wszelkie szczegóły organizacyjne dostępne są na naszej stronie internetowej oraz Facebooku Wielkopolskiego Oddziału KIDP

KATOWICE
Odwołane szkolenie wyjazdowe w Jaworzu


Z uwagi na bardzo niepewną sytuację związaną z ciągłym nasilaniem się zakażeń Covid-19 oraz brakiem możliwości organizacji szkoleń i konferencji na dzień dzisiejszy, jesteśmy zmuszeni z przykrością odwołać szkolenie wyjazdowe zaplanowane w dniach 8-10 stycznia 2021 r. w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu.

Osobom, które wpłaciły zaliczki na szkolenie wyjazdowe zostaną one zwrócone na podstawie wystawionych korekt. Korekty zostaną wystawione w najbliższych dniach.

Jednocześnie mając na względzie konieczność zorganizowania szkoleń ze zmian w podatkach na początku 2021 roku, uprzejmie informujemy, że wykłady, które były zaplanowane na szkoleniu wyjazdowym odbędą się w tych samych dniach i zostaną zorganizowane w postaci webinariów:
•    8 stycznia 2021 r. – zmiany w VAT - wykładowca Zdzisław Modzelewski,
•    9 stycznia 2021 r. – zmiany w podatkach dochodowych - wykładowca Anna Kędzierska,
•    10 stycznia 2021 r. – zmiany w prawie pracy - wykładowca Przemysław Pogłódek.
Szkolenia odbędą się w godzinach od 9.00 do 15.00 z 1 godzinną przerwą.

Koszt odpłatności za udział w jednym szkoleniu on-line wynosi 99 zł brutto, w przypadku skorzystania z pakietu trzech szkoleń on-line koszt wynosi 240 zł brutto. Powyższe ceny obowiązują zarówno doradców podatkowych jak i ich pracowników pod warunkiem braku zaległości w składkach powyżej 3 m-cy.
O możliwości zapisów na powyższe szkolenia zostaną Państwo powiadomieni odrębną korespondencją mailową w przyszłym tygodniu.

KATOWICE
Kalendarz szkoleń w grudniu

Do końca roku zaplanowaliśmy następujące webinaria:
•    03.12.2020 r. „Najważniejsze orzeczenia w podatku VAT 2019/2020. Szkolenie dla doradców oraz ich pracowników” – wykładowca Zajączkowski Wojciech;
•    08.12.2020 r. „Bilansowe zamknięcie roku 2020 z elementami podatkowymi i przygotowanie e-sprawozdania” – wykładowca Kołaczyński Jacek;
•    09.12.2020 r. „BIEŻĄCY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY, w tym kalkulacja CIT. Szkolenie dla doradców i ich pracowników” – wykładowca Kołaczyński Jacek;
•    11.12.2020 r. „Kasy rejestrujące w latach 2020-2021. Szkolenie dla doradców podatkowych i ich pracowników” – wykładowca Zajączkowski Wojciech;
•    16.12.2020 r. „BILANSOWE ZAMKNIĘCIE ROKU 2020 Z ELEMENTAMI PODATKOWYMI I PRZYGOTOWANIE E-SPRAWOZDANIA. Szkolenie dla doradców podatkowych oraz ich pracowników” – wykładowca Kołaczyński Jacek;

 


PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE


Apel branży: Wstrzymać podatek handlowy, bo będzie wzrost cen
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o niewprowadzanie podatku handlowego ze względu na kryzys związany z epidemią. I przewiduje, że jego wprowadzenie oznaczać będzie negatywne skutki dla konsumentów, m.in. wzrost cen. Według obecnie obowiązującego przepisu, podatek ten ma obowiązywać od początku przyszłego roku.https://www.prawo.pl/podatki/podatek-handlowy-wedlug-polskie-organizacji-handlu-i-dystrybucji,504688.html 

 

Obsługa największych podatników od stycznia w jednym miejscuMinisterstwo finansów zapowiada, że od 2021 roku największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy. Będzie to Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych. Drobne podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, wrócą do pozostałych urzędów skarbowych. https://www.prawo.pl/podatki/obsluga-najwiekszych-podatnikow-pierwszy-mazowiecki-urzad,504627.html 


Podatnicy VAT będą mogli łączyć się w grupy
Na stronach Komisji Europejskiej pojawiło się sprawozdanie ze spotkania VAT Committee z 16 listopada. Dotyczyło ono m.in. wprowadzenia w Polsce grupy VAT. Ma to być fakultatywne rozwiązanie, które wynika z Dyrektywy VAT. Do tej pory nie zostało ono jednak zaimplementowane do polskich przepisów. https://www.prawo.pl/podatki/grupa-vat-podatnicy-vat-beda-mogli-laczyc-sie-w-grupy,504575.html 


Rolnicy dostaną złotówkę za każdy litr wykorzystanego oleju napędowego
Rolnicy dostaną jeden złoty zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego. Wprowadzenie takiej zasady przewiduje opublikowany przez resort finansów projekt rozporządzenia. Nowa zasada ma obowiązywać już w 2021 roku. https://www.prawo.pl/podatki/zwrot-akcyzy-dla-rolnikow-za-olej-napedowy-kwota-zwrotu-na-2021,504538.html 


Nowe formularze ułatwią rozliczenie darowizn na walkę z koronawirusem
Dzięki nowym wzorom formularzy PIT w 2021 roku będzie można odliczyć darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, które zostały przekazane np. szpitalom jednoimiennym, bądź uwzględnić tzw. ulgę za złe długi. Wiele takich możliwości zostało wprowadzanych ustawami podatkowymi bądź tzw. ustawami covidowymi. A teraz rozporządzenia ministra finansów ma umożliwić ich rozliczenie. https://www.prawo.pl/podatki/rozliczenie-darowizn-na-walke-z-koronawirusem-mf-przygotowuje,504492.html 


MF: Część firm może później zapłacić zaliczki na PIT
W związku z epidemią koronawirusa część przedsiębiorców, będącymi płatnikami PIT, później wpłaci zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany - przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów. Z opublikowanego dokumentu wynika, że ma to dotyczyć m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach. https://www.prawo.pl/podatki/rozliczenie-darowizn-na-walke-z-koronawirusem-mf-przygotowuje,504492.html 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE


WSA: Exit tax nie może dotyczyć osób fizycznych
Niedawne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy potwierdza jednoznacznie, że podatek od wyjścia (exit tax) nie powinien być pobierany od osób fizycznych. Rząd wbrew regulacjom unijnym nałożył go jednak także na osoby prywatne. W rezultacie muszą oni podatek, jeśli zdecydują się przenieść majątek do innego kraju. https://www.prawo.pl/podatki/exit-tax-nie-moze-dotyczyc-osob-fizycznych-wyrok-wsa-w,504570.html 


Od skradzionego towaru można odliczyć VAT
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – jeśli firma miała prawo do odliczenia VAT od towarów, które zostały skradzione, nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Ważne jednak jest, by umiała udowodnić, że kradzież nie była zawiniona, a towary były należycie chronione. https://www.prawo.pl/podatki/odliczenie-vat-od-skradzionego-towaru-interpretacja-podatkowa,504537.html 


Umowa deweloperska nie zwolni z podatku po sprzedaży mieszkania
Aby nie płacić podatku dochodowego po sprzedaży mieszkania, zarobione pieniądze trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Są na to trzy lata. Skarbówka potwierdza, że samo podpisanie w tym czasie umowy deweloperskiej to za mało. Prawo do zwolnienia daje dopiero uzyskanie pełnego prawa własności. https://www.prawo.pl/podatki/sprzedaz-mieszkania-jak-uniknac-podatku-wlasne-cele-mieszkaniowe,315474.html 


Lekarz na kontrakcie z 19-proc. PIT, mimo etatu
Dyżury lekarskie to nie to samo co czynności wykonywane w ramach umowy o pracę. Medyk może więc płacić podatek liniowy według stawki 19 proc. od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu dyżurów lekarskich na podstawie kontraktu. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji. https://www.prawo.pl/podatki/liniowa-stawka-pit-dla-lekarza-z-umowa-o-prace-i-kontraktem-w,504321.html 

WSA: Gmina, powołując się na COVID, nie może darować opłaty prolongacyjnej
Gmina może tylko zdecydować, czy pobiera lub czy nie pobiera opłaty prolongacyjnej, a jeśli pobiera to, w jakiej wysokości. Innych uprawnień ustawodawca jej nie pozostawił – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. I dodał, że gdyby rzeczywiście gmina chciała udzielić podatnikom wsparcia, mogła na pewien czas uchylić uchwałę. https://www.prawo.pl/podatki/umarzanie-oplaty-prolongacyjnej-przez-gmine-w-czasie-epidemii,504325.html 

SN: Odszkodowanie z OC za leasingowane auto razem z VAT
Podatek VAT może być elementem odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługującego leasingobiorcy tylko wówczas, jeśli leasingobiorca faktycznie poniósł koszt naprawy. Odszkodowanie obejmuje kwotę VAT w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego - stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale. https://www.prawo.pl/podatki/odszkodowanie-z-oc-za-leasingowane-auto-wg-sn-razem-z-vat,503059.html 

Szczepionki dla pracowników i leki na odporność w czasie epidemii kosztem pracodawcy
Przedsiębiorca jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup dla pracowników leków i produktów leczniczych wzmacniających odporność organizmu w okresie epidemii, a także szczepień przeciwko grypie. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji. https://www.prawo.pl/podatki/szczepionki-dla-pracownikow-i-leki-na-odpornosc-jako-koszt,504234.html 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.