e-Biuletyn/11/2016, numer (11), 24.11.2016

e-Biuletyn/11/2016, numer (11), 24.11.2016
Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem e-Biuletynu. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych bieżących wydarzeń na stronie internetowej KIDP oraz odwiedzenia i polubienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych na portalu społecznościowym facebook.

Redakcja e-Biuletynu

AKTUALNOŚCI Z KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH

Procedura przetargowa na badanie sprawozdania finansowego Krajowej Izby Doradców Podatkowych za rok 2016 Szczegóły
Doradcy podatkowi wobec nadprodukcji prawa w Polsce Szczegóły
Nowe szkolenie e-learningowe Szczegóły
Krzysztof Janas o zawodzie doradcy podatkowego w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Szczegóły
Wiceprzewodniczący KRDP udzielił wywiadu dla PAP Szczegóły

REGIONALNE ODDZIAŁY IZBY INFORMUJĄ…

KUJAWSKO-POMORSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa
Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Oddziału KIDP, realizując zadania statutowe, prowadzi przede wszystkim działalność szkoleniową. W okresie październiku 2016 r. zrealizowano szkolenia:
05.10.2016 r. „Zmiany w Ordynacji podatkowej w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego i klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania” Prelegent : Barbara Spychała-Krzesaj, Specjalista ds. informatycznych: Robert Czarnecki
8-9.10.2016 r. „Ceny Transferowe dla kancelarii doradcy podatkowego – sporządzanie dokumentacji podatkowej” – warsztaty 2-dniowe, Prelegent : Hanna Janina Szarpak
27.10.2016 r. „Zwolnienie podmiotowe i przedmiotowe w VAT” Prelegent: dr Adam Bartosiewicz

Poruszone w nich zostały następujące kwestie:
W zakresie JPK
· Ordynacja podatkowa i ustawa o swobodzie działalności gospodarczej – wybrane zagadnienia
· Zmiany w Ordynacji podatkowej obowiązujące od 01-07-2016 r.
· Specyfikacja interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego wg. broszury opublikowanej przez Ministerstwo Finansów Departament Informatyzacji
· Pozostałe zagadnienia

W zakresie cen transferowych
· Przygotowania organizacyjne w kancelarii doradcy podatkowego w celu sporządzania dokumentacji,
· Dokumentacje do końca roku 2016,
· Dokumentacja podatkowa (local file) od roku 2017- dodatkowe elementy, w tym powiązanie danych finansowych ze sprawozdaniem finansowym – przykład nowej dokumentacji,
· Dokumentacja podatkowa (local file) od roku 2017 – kto jest obowiązany do jej sporządzenia,
· Inne dodatkowe wymogi od roku 2017

W zakresie zwolnień podmiotowych i przedmiotowych w VAT
· art. 43 i art. 113 ustawy VAT
· utrata i rezygnacja ze zwolnienia
· czynności powodujące wykluczenie ze zwolnienia
· świadczenie czynności opodatkowanych i zwolnionych (najem, usługi medyczne i estetyka medyczna, import usług)
· rozliczenie w VAT w przypadku przekazania majątku na potrzeby osobiste i następnie wynajmowanie go
· likwidacja działalności i wynajem pozostałego po likwidacji majątku - nieruchomości

Ww. szkolenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem doradców podatkowych z regionu kujawsko-pomorskiego jak i doradców z sąsiednich województw.

Zarząd KPO KIDP najbliższym czasie planuje zrealizować szkolenia tj.:

21.11.2016 r. – „Podatek od towarów i usług w 2016r. – nowelizacje ustawy o VAT oraz wybrane zagadnienia w orzecznictwie sądów administracyjnych i ETS. Projekt nowelizacji ustawy o VAT na rok 2017” Prelegent: Krzysztof Woźniak

06.12.2016 r. – „Podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych oraz podatek od towarów i usług – z uwzględnieniem zmian od 1 stycznia 2017 r.” Prelegent: Tomasz Wojewoda

Po szkoleniu przewidziane jest Spotkanie Wigilijne, które uświetni oprawa artystyczna znakomitego tenora Andrzeja Kubackiego.

W dniach 25-27.11.2016r. doradcy podatkowi naszego regionu skorzystają również Konferencji organizowanej przez Wielkopolski Oddział KIDP przy współudziale m.in. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału KIDP, na temat „Bezpieczny Doradca Podatkowy”.

Promocja zawodu
Wzorem ubiegłych miesięcy zachęcamy doradców podatkowych naszego regionu, do przyłączenia się do akcji wspierania przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą pod hasłem „Start Biznes”. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o podatkach wśród przedstawicieli małego i średniego biznesu. W ramach akcji przewidziana jest nieodpłatna pomoc początkującym biznesmenom w założeniu firmy, wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania, wskazaniu konsekwencji podatkowych zawieranych umów i wielu innych zagadnieniach, które pojawiają się przy zakładaniu firmy.

ŁÓDZKI OKIDP

Promocja zawodu doradcy podatkowego
Uniwersyteckie Targi Pracy- 27.10.2016 r.:
W ramach promocji zawodu doradcy podatkowego Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP już po raz trzeci uczestniczył w charakterze wystawcy podczas Uniwersyteckich Targów Pracy, które odbyły się 27 października 2016 roku na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas rozmów ze studentami członkowie Zarządu ŁO KIDP prezentowali zawód doradcy podatkowego. Najczęściej omawiane zagadnienia dotyczyły min. czynności wchodzących w skład doradztwa podatkowego, warunków uzyskania wpisu na listę oraz możliwości odbycia stażu lub praktyk w kancelariach doradców podatkowych.

Wojewódzkie Święto Budowlanych- 14.10.2016 r.:

Pani Wiesława Krawiec oraz Pan Tadeusz Krawiec- doradcy podatkowi z regionu łódzkiego reprezentowali Łódzki Oddział KIDP podczas Wojewódzkiego Święta Budowlanych, które odbyło się 14 października 2016 roku w Łódzkim Domu Kultury. Po części oficjalnej, podczas której wręczono liczne odznaczenia i nagrody uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu „Polska złota jesień z arią i piosenką”, w wykonaniu Sylwii Strugińskiej- Wochowskiej.

Konferencja pt.: "Współczesne wyzwania dla tajemnicy zawodowej"- 29.09.2016 r.

29 września 2016 roku Pan Zbigniew Adamiak- doradca podatkowy z regionu łódzkiego- reprezentował Łódzki Oddział KIDP podczas Konferencji poświęconej tajemnicom zawodowym i ich ochronie pt. "Współczesne wyzwania dla tajemnicy zawodowej".

Konferencja ta została zorganizowana przez Okręgową Radę Adwokacką we współpracy z Komisją Praw Człowieka i Komisją Parlamentarno- Prawną ORA w Łodzi.

Spotkanie to miało na celu min dyskusję i wymianę poglądów na temat roli i znaczenia tajemnic zawodowych we współczesnym świecie w kontekście ostatnich zmian legislacyjnych. W dyskusji wzięli udział reprezentanci zawodów zaufania publicznego w Łodzi. Uczestnicy Konferencji wysłuchali również prelekcji poświęconych ochronie tajemnicy zawodowej.

Szkolenie dla doradców podatkowych w dniach 7-9.10.2016 r.

W dniach 7-9.10.2016 r. w Kęszycy Leśnej odbyło się szkolenie dla doradców podatkowych na temat „Aktualne problemy podatku VAT”.

Wykłady wygłosił Pan Tomasz Michalik- doradca podatkowy, ekspert sejmowej Komisji ds. Finansów Publicznych, wyróżniony przez Dziennik „Rzeczpospolita” „Doradca Podatkowy X –lecia w zakresie podatku VAT."

Oprócz części szkoleniowej doradcy mieli możliwość zwiedzenia malowniczej okolicy Kęszycy Leśnej oraz zespołu fortyfikacyjnego wybudowanego w latach 30-tych XX wieku.

Fotorelacja ze szkolenia została zamieszczona w galerii na stronie ŁO KIDP.

MAŁOPOLSKI OKIDP

Informacje o działalności Oddziału w listopadzie 2016 r. oraz plany na grudzień 2016 r.

W dniu 24 XI w Restauracji Batory w Krakowie odbyło się spotkanie andrzejkowe doradców podatkowych. Jak co roku dla doradców zostały przygotowane liczne atrakcje m.in. pokazy tańca oraz konkursy andrzejkowe.

W dniu 1 XII w Krakowie odbędzie się szkolenie „Podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych oraz podatek od towarów i usług - z uwzględnieniem zmian od 1 stycznia 2017 r.”.

Ponadto w dniu 1 XII w ramach „spotkania czwartkowego” odbędą się warsztaty „Prezentacja platformy MOBEVO” – oprogramowania wspomagającego pracę Biura Rachunkowego prowadzącego rozliczenia podatkowe z zastosowaniem oprogramowania Comarch ERP Optima”, które poprowadzi Pan Dariusz Tylutki wraz z przedstawicielem firmy FPD Sp. z o.o., producenta oprogramowania.

W dniu 10 XII w Sheraton Krakow Hotel odbędzie się Wigilia doradców podatkowych. Podczas spotkania wystąpi chór Krakow Gospel Choir. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Jak co roku doradcy podatkowi niezalegający z płatnościami składek członkowskich otrzymają kalendarze na 2017 r. oraz pendrivy z logo Izby.

W dniu 21 XI MOKIDP uczestniczył w VII Kongresie Ziemi Krakowskiej, organizowanym przez Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego. Podczas powyższego wydarzenia przedstawiciel Zarządu MOKIDP poprowadził panel dyskusyjny na temat form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej oraz wyboru formy opodatkowania.

Trwa akcja Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych polegająca na udzielaniu informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Akcja odbywa się przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Akcja polega na pełnieniu przez doradców podatkowych stałych dyżurów w pierwszy oraz ostatni poniedziałek każdego miesiąca

w godz. od 9.00 do 13.00 w punkcie informacyjnym zlokalizowanym na terenie Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a. Podczas dyżurów zainteresowani podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

Małopolski Oddział KIDP nawiązał podobną współpracę z Urzędem Miasta Tarnowa w zakresie udzielania informacji podatnikom zakładającym działalność gospodarczą. Na terenie Urzędu zostało udostępnione stanowisko w Punkcie Obsługi Przedsiębiorców przy ul. Nowej 4 gdzie zainteresowani podatnicy, w każdy pierwszy i ostatni dzień roboczy miesiąca, mogą bezpłatnie uzyskać informacje na tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej. Pierwszy dyżur odbył się 2 XI.

Małopolski Oddział KIDP przystąpił do Akcji START BIZNES. Akcja polega na świadczeniu usług doradztwa podatkowego przez doradców podatkowych a także spółki doradztwa podatkowego dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Akcja ma na celu wspieranie przedsiębiorców przez doradców podatkowych. Usługa doradztwa podatkowego, która będzie świadczona w ramach programu START BIZNES będzie obejmować jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania przez osobę, która rozpoczyna działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie będzie ponosił kosztów takiej jednorazowej porady. W celu rozpropagowania akcji Start-Biznes Zarząd Małopolskiego Oddziału KIDP wystosował do Urzędów Miast, Gmin oraz Powiatowych Urzędów Pracy w województwie Małopolskim pisma zawierające szczegóły dotyczące Akcji Start-Biznes z prośbą o wsparcie inicjatywy. Działanie takie ma na celu rozpowszechnienie akcji wśród największej liczy osób zakładających działalność gospodarczą w rejonie Małopolskim. Zapraszamy do włączenia się w w/w akcję.

Zapraszamy do odwiedzenia profilu Małopolskiego Oddziału KIDP na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/malopolskioddzialkidp.

MAZOWIECKI OKIDP

Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP realizuje działania związane z:
• prowadzeniem działalności szkoleniowej,
• integracją środowiska doradców podatkowych,
• promocją zawodu doradcy podatkowego.

Działalność szkoleniowa
W okresie październik – listopad 2016 r. Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP zorganizował następujące szkolenia dla doradców podatkowych:

12.10.2016 r. Warszawa - Ceny transferowe i dokumentacja podatkowa. Nowe regulacje prawne obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. i 1 stycznia 2017 r. - warsztaty praktyczne. – wykładowca Andrzej Dmowski

26.10.2016 r, Warszawa – Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i inne aspekty międzynarodowego prawa podatkowego – wykładowca dr Janusz Fiszer

28.10.2016 r. Warszawa - Nowe regulacje w Ordynacji Podatkowej i ustawie o VAT. Klauzula obejścia prawa. Opinie zabezpieczające – wykładowca Tomasz Gzela

23.11.2016 r. Warszawa – Praktyczne skutki zmian w podatku VAT. Nowe zmiany w podatku VAT – wykładowca dr hab. Prof. Witold Modzelewski

24.11.2016 r. Radom – Podatek od towarów i usług w 2016r. ; nowelizacje ustawy o VAT oraz wybrane zagadnienia w orzecznictwie sądów administracyjnych i ETS. Projekt nowelizacji ustawy o VAT na rok 2017 – wykładowca Krzysztof Modzelewski

Integracja środowiska doradców podatkowych
04 lutego 2017 r. odbędzie się XIV Bal Doradców Podatkowych.

Promocja zawodu doradcy podatkowego
Rozpoczęła się IV edycja Konkursu Na Najlepszą Pracę Magisterską z Zakresu Prawa Podatkowego "Podatki są proste jak drut".

POMORSKI OKIDP

Działalność szkoleniowa
W dniu 04 listopada 2016 r. odbyło się szkolenie na temat: „Kontrowersje w zakresie odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia skarbowe doradcy podatkowego w kontekście zmian w przesyłaniu danych podatkowych do urzędów skarbowych (JPK)”, które przeprowadził Pan Tomasz Gzela.

W dniu 16 listopada odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Metodyka pracy doradcy podatkowego w postępowaniach podatkowo–administracyjnych i sądowo–administracyjnych” Warsztaty przeprowadził Pan Sebastian Ząbczyk a ich tematem było „Postępowanie podatkowe ( I i II instancja)”. Kolejne warsztaty zaplanowane są na:
13 grudnia 2016 r. na temat: „Postępowanie egzekucyjne i interpretacyjne”;

28 stycznia 2017 r. na temat: „Postępowanie sądowo-administracyjne”.

15 listopada 2016 r. w ramach Klubu Dyskusyjnego Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych odbyły się warsztaty z Coachem_Mentorem Panią Bożeną Szczepaniak, która jest jednocześnie Członkiem Zarządu Pomorskiego Oddziału KIDP. Spotkania te są prowadzone w formie spotkań mentoringowych indywidualnych lub kilkuosobowego warsztatu moderowanego w formie Action Learning.

Nowe inicjatywy / Promocja zawodu doradcy podatkowego
W ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdyni 17 listopada br. przedstawiciele Pomorskiego Oddziału KIDP wzięli udział w Dniu Przedsiębiorczości zorganizowanym przez PUP Gdynia. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele PO KIDP przeprowadzili szkolenie dla osób bezrobotnych planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz udzielali bezpłatnych porad. Równolegle przeprowadzono zajęcia z grupą uczniów szkoły o profilu ekonomicznym, podczas których omówiono podstawowe kwestie które pojawiają się przy zakładaniu firmy tj. formy prowadzenia działalności gospodarczej, formy opodatkowania oraz konsekwencje podatkowe wynikające z zawieranych umów.

Kontynuowane są dyżury doradców podatkowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta w Gdyni. Dyżury odbywają się w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca w godz. 12:00 - 14:00. Podczas nich udzielane są porady dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

ŚLĄSKI OKIDP

2.11.2016 Posiedzenie Zamiejscowego Oddziału Sądu Dyscyplinarnego KIDP.
3.11.2016 Spotkanie grupy dyskusyjnej.
3.11.2016 „Jednolity Plik Kontrolny c.d.” – warsztaty podatkowe w Częstochowie.
8.11.2016 Szkolenie „Podatek od nieruchomości dla doradców podatkowych.” – Brzeszczyńska Stella.
14.11.2016 XIV Ogólnopolska Konferencja Podatkowa "Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika"
22.11.2016 Szkolenie „Nasze ubezpieczenia” – wykładowca Szymik Zbigniew Maciej.
28.11.2016 PODATKI-FINANSE-PRZEDSIĘBIORSTWO - "Samochód w przedsiębiorstwie a podatki" - Konferencja dla doradców podatkowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
28.11.2016 Posiedzenie Zarządu Śl. O. KIDP.
14.11.2016 Odbyła się XIV Ogólnopolska Konferencja Podatkowa pt. „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”, w sali konferencyjnej im. Karola Stryji Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Temat tegorocznej edycji: „Czy w Polsce istnieje system podatkowy?” Wykładów udzielili profesorowie, sędziowie oraz doktorzy nauk prawnych. Konferencję otworzyła Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych – Prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.
28.11.2016 Zapraszamy na Konferencję z cyklu „PODATKI – FINANSE – PRZEDSIĘBIORSTWO” organizowaną przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Katedrę Finansów Publicznych Wydziału Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Tematem tegorocznej konferencji będzie „Samochód w przedsiębiorstwie a podatki”
6-8.01.2017 Serdecznie zapraszamy doradców podatkowych na szkolenie wyjazdowe organizowane w Spa Hotelu Jawor w Jaworzu. Przedmiotem szkolenia będą m.in. planowane zmiany w przepisach o podatku od towarów i usług wraz z orzecznictwem, planowane zmiany w podatkach dochodowych, wybrane zagadnienia z ordynacji podatkowej, transgraniczne wykonywanie usług na przykładzie Niemiec, a także zmiany w prawie pracy. Po części wykładowej w piątek zapraszamy Państwa do wysłuchania Artystów Piwnicy Pod Baranami w recitalu „Gdzieś na ulicy nienazwanej”, a w sobotni wieczór zapraszamy do wspólnej zabawy z zespołem Jamajka.

Promocja zawodu:
Decyzją Zarządu KPO KIDP, nasz Oddział przyłączył się do akcji wspierania przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą pod hasłem „Start Biznes”. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o podatkach wśród przedstawicieli małego i średniego biznesu. W ramach akcji przewidziana jest nieodpłatna pomoc początkującym biznesmenom w założeniu firmy, wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania, wskazaniu konsekwencji podatkowych zawieranych umów i wielu innych zagadnieniach, które pojawiają się przy zakładaniu firmy.

WIELKOPOLSKI OKIDP

24 listopada 2016 r. w Poznaniu, w Restauracji dla Myśliwych (ul. Libelta37) odbędzie się Klub Doradcy Podatkowego, podczas którego będą omawiane problemy zawodowe oraz zagadnienia wpierające funkcjonowanie kancelarii doradcy podatkowego.

25 – 27 listopada 2016 r. w Hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym odbędzie się Konferencja Bezpieczny Doradca Podatkowy. Wykłady z zakresu zmian w przepisach podatkowych, pełnomocnictwach, etyce zawodu, savoir-vivru oraz marketingu dla doradców podatkowych poprowadzą: dr inż. Paweł Małecki, dr Adam Bartosiewicz, dr Aleksander Binsztok, prof. dr hab. Ryszard Sowiński, Pan Piotr Jańczak oraz Pani Barbara Spychała - Krzesaj. Wieczory jak zwykle z mnóstwem atrakcji. Zapisy przez panel mDoradca.

9.12.2016 r. o godz. 18.00 w Sali Białej w Bazarze Poznańskim odbędzie się Uroczyste Spotkanie Wigilijne Wielkopolskich Doradców Podatkowych. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zapisy do dnia 1.12.2016 r. przez panel mDoradca.

9-11.01.2017 r. w Hotelu Dziki Potok w Karpaczu odbędzie się Konferencja „Zmiany w podatku VAT”. Wykład poprowadzi Pan dr inż. Paweł Małecki. Zapisy prowadzone są przez panel mDoradca.

25.02.2017 r. w Hotelu Rodan w Skrzynkach/ k. Kórnika odbędzie się Bal Karnawałowy Wielkopolskich Doradców Podatkowych. Udział doradcy podatkowego w Balu jest bezpłatny. Szczegóły i zapisy w panelu mDoradca.

Zarząd WO KIDP planuje objąć patronatem studia podyplomowe „Podatki i strategie podatkowe przedsiębiorstw” organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Doradcy Podatkowi zainteresowani odpłatnym prowadzeniem zajęć przewidzianych programem studiów prosimy o przesyłanie zgłoszeń do 28.11.2017 r. na adres wielkopolski@kidp.pl.

Zarząd WO KIDP serdecznie zaprasza do udziału w szkoleniach oraz innych wydarzeniach zaplanowanych w drugim półroczu 2016 r. oraz w pierwszym półroczu 2017 r. Przypominamy, że pierwszeństwo przyjęcia mają zgłoszenia potwierdzone wpłatami. Zapisy na stronie www.mdoradca.krdp.pl

Od 2015 r. trwa cykl dyżurów doradców podatkowych w Urzędach Miasta oraz Urzędach Gminy w Wielkopolsce, polegający na udzielaniu bezpłatnych porad podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Dyżury doradców podatkowych w 2016 r. odbywają się w niżej wskazanych Urzędach:
1) Gminne Centrum Informacji w Mosinie, ul. Dworcowa 3
2) Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, al. Powstańców Wielkopolskich 18
3) Urząd Miasta Poznania, Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404
4) Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Rychwale, ul. Tuliszkowskiej 1

Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżurów w powyższych Urzędach prosimy o zgłaszanie się do Biura Wielkopolskiego Oddziału KIDP na adres e-mail: wielkopolski@kidp.pl

WO KIDP w ramach porozumienia ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu od października 2016 r. organizowane są bezpłatne konsultacje z zakresu podatków, które są prowadzone przez doradców podatkowych dla członków Stowarzyszenia Księgowych oraz bezpłatne konsultacje z zakresu rachunkowości, które są prowadzone przez księgowych dla Członków Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Konsultacje służą wymianie informacji, doświadczeń i bieżącej wiedzy związanej z pracą doradców podatkowych oraz księgowych, a także promocji zawodu. Wszystkich zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem Zarząd Wielkopolskiego Oddziału KIDP gorąco zachęca wszystkich doradców podatkowych z Wielkopolski do wzięcia udziału w akcji wspierania przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, pod nazwą START BIZNES! Szczegóły

ZACHODNIOPOMORSKI OKIDP

W ostatni weekend listopada 2016 r. odbędzie się szkolenie andrzejkowe w Dźwirzynie. W programie znalazły się warsztaty psychologiczne dotyczące ważnych dla przedsiębiorców zagadnień typu jak prowadzić rozmowy/negocjacje z klientami, jak skutecznie rozwiązywać konflikty w firmie. Zajęcia poprowadzi dr Aleksander Binsztok. W sobotę odbędzie się szkolenie z panem dr Dariuszem Strzelcem nt.: Zmian w Ordynacji Podatkowej w 2016 r. Oprócz części szkoleniowej zaplanowano uroczystą kolację andrzejkową i zajęcia sportowo-rekreacyjne.

Na 2 grudnia zaplanowane jest szkolenie w Szczecinie, dotyczące „Wykładni podatkowego prawa krajowego”, które poprowadzi pani Anna Sokołowska – sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

9 grudnia zarząd ZOKIDP przygotował w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie szkolenie nt.: „Podatek VAT- prognozowane zmiany i Jednolity Plik Kontrolny". Wykład poprowadzi pan Zdzisław Modzelewski. Po szkoleniu zapraszamy na spotkanie wigilijne w gronie doradców.15 grudnia pan Tomasz Wojewoda poprowadzi w Szczecinie wykład nt.: „Zmiany w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych w 2017 r. z uwzględnieniem zmian w 2016 r." Na początek roku zarząd przygotowuje szkolenia w Koszalinie dotyczące m.in. zmian w podatkach i zamknięcia roku. Szczegóły wkrótce. Zapraszamy!
PRACE LEGISLACYJNE
PRACE LEGISLACYJNE

Na platformie "Konsultowane akty prawne" zostały zamieszczone kolejne projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Poniżej zamieszczamy te, które są jeszcze w fazie konsultacji, pozostałe znajdują się na platformie Konsultowane akty prawne. Zachęcamy Państwa do umieszczania swoich komentarzy oraz zgłaszania postulatów.

Rządowy projekt ustawy - Prawo oświatowe

Rządowy projekt ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe

Projekt z dnia 3 października 2016 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Projekt z dnia 14 listopada 2016 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

Projekt z dnia 14 listopada 2016 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Projekt z dnia 17 października 2016 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonego przez przedsiębiorcę okrętowego

PODATKI W PRAKTYCE
NAJNOWSZE ZMIANY W PRZEPISACH

Mała ustawa o innowacyjności uchwalona w ostatecznym kształcie

4 listopada zakończyło się 29. posiedzenie Sejmu, w czasie którego uchwalona została ustawa o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, czyli tzw. mała ustawa o innowacyjności. Wprowadza ona spójny system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej. Szczegóły

Świadczenia wspierające zatrudnienie nadal bez PIT

Minister Rozwoju i Finansów wydał rozporządzenie, które przedłuża do końca 2019 r. obowiązujące obecnie zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów przyznanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Szczegóły

ZUS i MF będą wymieniać się informacjami

W piątek Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy umożliwią wymianę informacji między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Ministrem Finansów w zakresie niezbędnym do tworzenia analiz, prognoz i modeli prognostycznych i weryfikacji danych własnych obu instytucji. Szczegóły

Już obowiązuje nowy sposób nanoszenia znaków akcyzy na tytoń

Obowiązuje dodatkowa metoda oznaczania jednostkowych opakowań tytoniu do palenia. Zmiany ułatwiają branży tytoniowej dostosowanie się do nowych wymogów dotyczących ostrzeżeń zdrowotnych. Szczegóły

Zmienił się wzór zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej

W związku z koniecznością wprowadzenia zmian dostosowujących do przepisów unijnych, minister finansów wydał rozporządzenie określające nowy wzór zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej (ZAW-K), stanowiący załącznik do rozporządzenia. Szczegóły

Rządowe prace nad uszczelnieniem VAT – kwestie dyskusyjne Szczegóły

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO

Fiskus nie może czekać na to, aż podatnik wniesie skargę

Wierzyciel nie ma obowiązku wstrzymania się z egzekucją wierzytelności wynikającej z ostatecznej decyzji administracyjnej, przez czas, w jakim podatnik zachowuje prawo do wniesienia skargi na tę decyzję do sądu administracyjnego. Tak wskazał NSA w wyroku z 14 lipca 2016 r. Szczegóły

NSA: grunty pod pasami technicznymi opodatkowane są najwyższą stawką Szczegóły

NSA: ochrona z interpretacji indywidualnej przysługuje także następcy prawnemu

Następstwo prawne w prawie podatkowym to wstąpienie we wszystkie przewidziane regulacjami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika, w tym również nabyte na mocy decyzji (interpretacji indywidualnych) wydawanych na podstawie prawa podatkowego. Tak wskazał NSA w wyroku z 8 września 2016 r. Szczegóły

WSA: każde zwolnienie przedmiotu odnosi się do konkretnych podatników

Każde zwolnienie przedmiotu odnosi się do konkretnych podatników, którzy z niego korzystają. To nie osoba podatnika decyduje jednak o zwolnieniu, ale przede wszystkim rodzaj przedmiotu opodatkowania – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Szczegóły

NAJNOWSZE INTERPRETACJE

Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości, gdyż nie może we własnym imieniu nabywać praw, w tym własności nieruchomości; nie może stać się posiadaczem samoistnym nieruchomości, użytkownikiem wieczystym gruntu ani posiadaczem mienia jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Szczegóły

Umorzenie przedawnionego roszczenia niespłaconej pożyczki nie rodzi przychodu do opodatkowania

Na dzień planowanego umorzenia przedawnionego roszczenia niespłaconej pożyczki po stronie pożyczkobiorców nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, a na pożyczkodawcy nie będzie ciążył obowiązek sporządzenia i przekazania pożyczkobiorcom i właściwym dla nich urzędom skarbowym informacji PIT-8C - tłumaczył Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 8 października 2016 r. Szczegóły

Dodatek wypłacany pracownikom rezygnującym z pojazdu służbowego można wrzucić w koszty

Wydatki stanowiące formę "rekompensaty" pieniężnej, wypłacanej pracownikowi przez spółkę za rezygnację z samochodu służbowego, stanowią wydatek racjonalny i poniesiony w celu zabezpieczenia źródła przychodu, co z kolei implikuje prawo do zaliczenia wydatku w koszty uzyskania przychodu. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 listopada 2016 r. Szczegóły

Kwota przeznaczona na spłatę kredytu nie podlega zwolnieniu z PIT przy wykorzystaniu ulgi odsetkowej

Zakaz kumulowania ulg wyklucza możliwość uznania za cel mieszkaniowy wydatku na spłatę kredytu, w stosunku do którego podatnik korzystał wcześniej bądź nadal korzysta z "ulgi odsetkowej" - wytłumaczył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 października 2016 r. Szczegóły

Kwota przeznaczona na spłatę kredytu nie podlega zwolnieniu z PIT przy wykorzystaniu ulgi odsetkowej

Zakaz kumulowania ulg wyklucza możliwość uznania za cel mieszkaniowy wydatku na spłatę kredytu, w stosunku do którego podatnik korzystał wcześniej bądź nadal korzysta z "ulgi odsetkowej" - wytłumaczył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 października 2016 r. Szczegóły

KOMENTARZ PODATKOWY

Przesłanki wykreślania z rejestru podatników VAT od 2017 r. na przykładach

Projekt z dnia 21 października 2016 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk nr 965) wprowadza zmiany odnoszące się m.in. do zagadnienia wyrejestrowania podatnika VAT. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Zmiany te wynikają z potrzeby podjęcia zdecydowanych działań w celu weryfikacji podmiotów zgłaszających się do rejestru podatników VAT. Niestety nierzadko bowiem jako podatnicy VAT rejestrują się podmioty, których celem nie jest rzeczywiste prowadzenie działalności gospodarczej, ale wprowadzanie do obrotu pustych faktur bądź czerpanie korzyści z wystawiania takich faktur przez inne podmioty (odliczenia i zwroty VAT). Projektodawca zmierza m.in. do szybkiego wyrejestrowywania takich podmiotów. Nowe zasady związane z wyrejestrowywaniem podatników znajdą z reguły zastosowanie również do zgłoszeń rejestracyjnych złożonych przed 1 stycznia 2017 r. Szczegóły

Sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę - optymalizacja VAT

Komentarz przedstawia problematykę związaną ze sprzedażą nieruchomości przed przedsiębiorcę. Autorka omawia poszczególne przypadki m.in., gdy sprzedawca zbywa majątek, którego część przeznaczył na potrzeby osobiste oraz zwolnienie z opodatkowania VAT w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia. Szczegóły

PYTANIA I ODPOWIEDZI

W czerwcu nagle zmarł mój mąż, który prowadził działalność gospodarczą. Był w trakcie budowy budynku użytkowego na sprzedaż.

Czy od materiałów, które były użyte do jego budowy, muszę oddać VAT do urzędu? Odpowiedź i uzasadnienie

Czy zobowiązania podatkowe za lata 1996-1997 i 2003 r. zabezpieczone hipoteką uległy przedawnieniu? Odpowiedź i uzasadnienie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.