e-Biuletyn/10/2022, numer (10), 08.11.2022

e-Biuletyn/10/2022, numer (10), 08.11.2022
Z ŻYCIA SAMORZĄDU


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Nowy numer Kwartalnika Doradca PodatkowychZapraszamy do lektury nowego wydania Kwartalnika Doradca Podatkowy - czasopisma tworzonego przez doradców podatkowych w którym poruszane są najbardziej aktualne kwestie związane z podatkami i prawem. Tematem numeru jest artykuł Karoliny Milewskiej pt. „Kto odpowiada za puste faktury?”
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/3/7772 

Bezpłatne doradztwo podatkowe dla obywateli Ukrainy
Od września 2022 r., dzięki inicjatywie Ośrodka Doradczo-Szkoleniowego Poznań Biznes Partner i Wielkopolskiego Oddziału KIDP, osoby pochodzące z Ukrainy, które prowadzą w Poznaniu firmę lub planują ją zarejestrować, będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji z doradcami podatkowymi. Doradcy podatkowi będą wspierać przyszłych i obecnych przedsiębiorców, obywateli Ukrainy, w kwestiach dotyczących opodatkowania działalności gospodarczej podejmowanej w Polsce oraz obowiązkach podatkowych związanych z zatrudnieniem.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7768 

 

KIDP W MEDIACH


Prawo.pl: „Gdy fiskus wie wszystko o VAT, powinien odpuścić jego dochodzenie po trzech latach” - Rzecznik MŚP i środowisko doradców podatkowych apelują o skrócenie okresu przedawnienia VAT do 3 lat. Zagadnienie komentuje Andrzej Ladziński, Przewodniczący KRDP.
https://www.prawo.pl/podatki/vat-przedawniony-po-3-latach-projekt,517671.html 

Strefa Biznesu. „Justyna Zając-Wysocka: W erze kryzysu energetycznego i wojny prawo podatkowe powinno być stabilne” – wywiad z przewodniczącą Małopolskiego Oddziału KIDP na temat tegorocznych zmian w podatkach.
https://strefabiznesu.pl/krynica-forum-2022-justyna-zajacwysocka-w-erze-kryzysu-energetycznego-i-wojny-prawo-podatkowe-powinno-byc-stabilne/ar/c3-16983055 

Gazeta Prawna. „MDR składają fiskusowi głównie sami podatnicy” – dziennik przypomina o wniosku KIDP do trybunały Konstytucyjnego w sprawie raportowania MDR.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8574575,mdr-fiskus-podatnicy-rozliczenia-schematy-podatkowe.html#gazetaprawna-no-paylock 


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

BIAŁYSTOK
„Komunikacja w doradztwie podatkowym”
13 – 16 października 2022 – w Szczawnie-Zdroju miała miejsce Konferencja Międzyregionalna pt. „Komunikacja w doradztwie podatkowym” współorganizowana przez Oddział Dolnośląski, Oddział Podlaski oraz Oddział Warmińsko-Mazurski. W konferencji uczestniczyli doradcy podatkowi z wielu regionów. Podczas konferencji odbyło się szkolenie pt. „Komunikacja w doradztwie podatkowym” poprowadzone przez Aleksandra Binsztoka, doświadczonego trenera, negocjatora i mediatora. Poza częścią szkoleniową był czas na zwiedzanie okolic Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha. Głównymi atrakcjami były m.in. Zamek Książ, Zamek Grodno, kompleks Włodarz wraz z podziemiami, Kościół Pokoju w Świdnicy. Zarówno organizacja, szkolenie jak i atmosfera całego wydarzenia były na najwyższym poziomie.

KATOWICE
Konferencja „PODATKI – FINANSE – PRZEDSIĘBIORSTWO”
Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wraz z Katedrą Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach organizują już Dziewiątą Konferencję z cyklu „PODATKI – FINANSE – PRZEDSIĘBIORSTWO”. Tematem tegorocznej konferencji będzie „Podatki dochodowe a decyzje ekonomiczne przedsiębiorstw”. Konferencja odbędzie się 7 listopada 2022 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Podczas konferencji rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszą pracę dyplomową o tematyce podatkowej. W dalszej części konferencji usłyszymy wykłady na temat wyboru form opodatkowania oraz zmiany formy opodatkowania, PIT, CIT. W/w wykłady zostaną przedstawione przez znanych i cenionych doradców podatkowych takich jak dr Mariusz Cieśla, Bartosz Kubista, Mariusz Gałuszka, Krzysztof Ciesielski oraz z Ukrainy Halyna Vasilewska. Szczegóły wydarzenia na naszej stronie internetowej https://slaski.kidp.pl/

XX Ogólnopolska Konferencja Podatkowa
22 listopada 2022 r. odbędzie się XX już Ogólnopolska Konferencja Podatkowa w ramach cyklu „Doradca Podatkowy Obrońcą Praw Podatnika”. Tegoroczna konferencja odbędzie się jako wydarzenie towarzyszące XII Europejskiemu Kongresowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Tematem przewodnim będzie: „Jak naprawić polski ład – rozważania z perspektywy Doradcy Podatkowego”. W konferencji wezmą udział przedstawiciele przedsiębiorców oraz przedstawiciele zawodów zaufania publicznego. Szczegóły wydarzenia na stronie https://slaski.kidp.pl/

KRAKÓW
Współpraca z Radiem Kraków
W ramach kontynuacji współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z Radiem Kraków odbywają się audycje z cyklu "Kwadrans z prawnikiem". W dniu 30 września 2022 odbyła się audycja, w czasie której Przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału KIDP przybliżyła rolę zawodu doradcy podatkowego w odniesieniu zarówno do przedsiębiorcy jak również każdego podatnika. Kolejna audycja odbyła się 28 października 2022 a jej tematem była „Ulga termomodernizacyjna dla podatników Cykliczne audycje odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca.

Współpraca z ELSA Kraków
W ramach współpracy Małopolskiego Oddziału KIDP z ELSA Kraków w dniu 14 listopada 2022 Członek Zarządu MOKIDP wygłosi prelekcję nt. „Czy życie bez podatków byłoby możliwe?”. Prelekcja odbędzie się w ramach XXVI Dni Edukacji Prawniczej organizowanych przez ELSA Kraków w dniach 14-16 listopada 2022 r.

IX Polski Kongres Przedsiębiorczości
Krajowa Izba Doradców Podatkowych, za pośrednictwem Małopolskiego Oddziału będzie uczestniczyła w IX Polskim Kongresie Przedsiębiorczości. W czasie Kongresu poruszane będą najważniejsze kwestie dla polskiej gospodarki. Tematyka dotyczyć będzie sektorów biznesu, nauki i administracji, a w ponad 15 panelach dyskusyjnych uczestnicy będą rozmawiać m.in. o:
- Intensywnym rozwoju sektora nowoczesnych usług
- Rynku nieruchomości w Polsce
- Medycynie jutra
- Współpracy Polsko - Ukraińskiej
- Współczesnych trendach i zjawiskach w turystyce
- Wpływie sektora naukowego na kształtowanie się gospodarki
Wydarzenie odbędzie się 14-15 listopada 2022 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a jego Głównym Partnerem jest Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków, jako Gospodarz. KIDP otrzymała tytuł laureata Polskiej Nagrody Jakości 2022. Uhonorowaniem sukcesu jakim jest odbiór nagrody będzie Gala IX Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości.
Zapraszamy do udziału w Kongresie - formularz rejestracyjny znajduje się pod adresem - REJESTRACJA oraz na stronie internetowej https://polskikongres.pl/


18. Forum Przedsiębiorców Małopolski
Krajowa Izba Doradców Podatkowych, za pośrednictwem Małopolskiego Oddziału będzie uczestniczyła, w charakterze Partnera Głównego, w 18. Forum Przedsiębiorców Małopolski. To kolejna edycja konferencji organizowanej przez Redakcje Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, w której po raz kolejny będzie uczestniczyć KIDP. Konferencja będzie miała formułę stacjonarną. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego, w Krakowskim Salonie Ekonomicznym przy ulicy Basztowej 20. Uczestnikami forum będą liderzy organizacji gospodarczych i przedsiębiorców z Polski południowej, przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, przedstawiciele firm i instytucji oraz eksperci z zakresu ekonomii, prawa i podatków.


ŁÓDŹ
Wycieczka Łódź Filmowa
W pierwszą sobotę października Łódzki Oddział KIDP zorganizował dla doradców podatkowych i ich rodzin zwiedzanie Łodzi podążając „Szlakiem Filmowym”. Z przewodnikiem uczestnicy zwiedzili wiele ciekawych miejsc związanych z kultowymi postaciami kina i produkcjami filmowymi. W muzeum kinematografii w Pałacu Karola Scheiblera można było zapoznać się z historią kina. To tam kręcono sceny filmowego pałacu "Ziemi Obiecanej". Natomiast w dawnym Pałacu Rodziny Poznańskich można było przyjrzeć się filmowemu kantorowi, czyli wnętrzom biura Hermana Bucholca właściciela fabryki bawełny z tego filmu. W ostatnim etapie wycieczki uczestnicy spacerowali ulicą Piotrkowską - „Szlakiem Oskarowym”, czyli słynną aleją gwiazd upamiętniającą wybitnych aktorów, reżyserów i operatorów filmowych.

Jubileusz PIBR w Łodzi
W dniu 14 października 2022 roku przedstawiciele Łódzkiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych - przewodniczący zarządu dr hab. Dariusz Strzelec oraz zastępca przewodniczącego zarządu Aleksandra Kurczewska wzięli udział w uroczystości z okazji Jubileuszu 30-lecia Regionalnego Oddziału Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Łodzi. Obchody odbyły się Orientarium a uczestnicy mieli możliwość obserwacji zagrożonych gatunków zwierząt w Łódzkim ZOO. Gościem specjalnym była Fundacja WWF Polska z powodzeniem realizująca misję ochrony przyrody z ludźmi i dla ludzi.

POZNAŃ
Konferencja Podatkowa 18-20 listopada 2022 r.
W dniach 18-20 listopada 2022 r. odbędzie się Konferencja Podatkowa, podczas której prelegentami będą dr Andrzej Dmowski, Zdzisław Modzelewski oraz prof. UJD dr hab. Adam Bartosiewicz. Konferencja zaplanowana jest w Hotelu Moran w Powidzu. Zapisy: panel mDoradca

Spotkanie przedświąteczne 9 grudnia 2022 r.
W dniu 9 grudniu 2022 r. odbędzie się spotkanie przedświąteczne doradców podatkowych w Bazarze Poznańskim. W programie koncert „Narodzenie - pastorałki świata". Koncert zagrają uznani wykonawcy:
Magdalena Howorska - śpiew, piano fendera, lira korbowa
Maciej Fortuna - trąbka, okaryny, flety, instrumenty różne
Więcej informacji o wykonawcach: www.howorskafortuna.com. Zapisy: panel mDoradca.

Telefoniczne dyżury doradców podatkowych z Urzędem Miasta Poznania
Wspólnie z Urzędem Miasta Poznania informujemy o organizacji bezpłatnego telefonicznego dyżuru doradcy podatkowego dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców
Doradca Podatkowy: Agnieszka Śliwińska
Termin: 29 listopada 2022, godz. 12:00 - 14:00

Stacjonarne dyżury doradców podatkowych dla obywateli Ukrainy
WO KIDP informuje o organizacji bezpłatnych stacjonarnych dyżurów doradców podatkowych dla obywateli Ukrainy. Urząd Miasta Poznania zapewnia osoby do tłumaczenia konsultacji. Zainteresowanych doradców podatkowych pełnieniem dyżuru dla obywateli Ukrainy prosimy o przesyłanie zgłoszeń na e-mail: wielkopolski@kidp.pl

Współpraca z Poznań Biznes Partner (Urząd Miasta Poznania)
Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania 8 listopada 2022 roku organizuje w ramach Dni Przedsiębiorczości Poznań konferencję „Przejdź z poznańskim biznesem na Ty/ПЕРЕЙДІТЬ З ПОЗНАНЬСЬКИМ БІЗНЕСОМ НА ТИ.”


Konferencja dedykowana jest migrantom pochodzącym z Ukrainy, którzy chcieliby założyć własną firmę w Polsce oraz dla tych, którzy już prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Wydarzenie odbędzie się 8 listopada 2022 r. w godzinach 9:00 - 16:00 w miejskim biurze coworkingowym - Plus Jeden Poznań przy ul. Za Bramką 1. W trakcie konferencji uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad podatkowych udzielanych przez doradcę podatkowego Panią Barbarę Spychałę-Krzesaj. Dodatkowo na konferencję zostali zaproszeni przedsiębiorcy, pochodzący z Ukrainy i prowadzący firmy w Poznaniu którzy podzielą się swoim doświadczeniem oraz wskazówkami dotyczącymi prowadzenia firmy w Polsce.


WARSZAWA
X Konkurs na Najlepszą Pracę Magisterską z Zakresu Prawa Podatkowego
Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP zaprasza do udziału w X edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Zakresu Prawa Podatkowego „Podatki są proste jak drut” skierowanego do absolwentów szkół wyższych, których praca magisterska poświęcona jest zagadnieniom z zakresu prawa i ekonomii podatkowej. Na Laureatów Konkursu I, II, III miejsca czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rekomendacje Członków Komisji MO KIDP. Regulamin konkursu dostępny będzie na stronie www.prostejakdrut.pl

Turniej szachowy
Zarząd Mazowieckiego Oddziału KIDP w dniu 5 listopada zaprasza na organizowany po raz pierwszy turniej szachowy, który będzie wspaniałą okazją do integracji, popularyzacji szachów oraz sprawdzenia swoich umiejętności.

WROCŁAW
Konferencja naukowa „Rachunkowość. Audyt. Podatki”,
W dniach 7 – 8 listopada 2022 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbędzie się XIX edycja konferencji naukowej z cyklu Normy Rachunkowości pt. „Rachunkowość. Audyt. Podatki”,
organizowana przez Katedrę Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Krajowa Izba Doradców Podatkowych objęła konferencję honorowym patronatem merytorycznym. Celem konferencji jest zaprezentowanie dorobku naukowego, doświadczeń praktycznych oraz wymiana poglądów w zakresie aktualnych problemów rachunkowości, audytu i podatków w różnych jednostkach gospodarczych. Konferencja jest skierowana do pracowników naukowych, doktorantów, studentów jak również biegłych rewidentów, doradców podatkowych, księgowych i innych osób zajmujących się rachunkowością, audytem i podatkami w praktyce.

Problematyka konferencji obejmuje m.in. następujące zagadnienia:
- Rachunkowość i podatki w czasie pandemii COVID-19
- Skutki zmian klimatycznych i ich wpływ na rachunkowość, podatki i audyt
- Sprawozdawczość podatkowa, finansowa oraz pozafinansowa
- Edukacja z zakresu rachunkowości, podatków i audytu
- Problemy audytu zewnętrznego i wewnętrznego
- Zarządzanie podatkami w przedsiębiorstwie
- Narzędzia uszczelniające lukę podatkową.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.