e-Biuletyn/10/2020, numer (10), 09.11.2020

e-Biuletyn/10/2020, numer (10), 09.11.2020
Z ŻYCIA SAMORZĄDU

 


WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Ruszył konkurs na nowe logo KIDP
Samorząd polskich doradców podatkowych ogłosił konkurs na nowe logo i identyfikację wizualną KIDP. Dwuetapowy konkurs ma charakter otwarty i do udziału zaproszeni są wszyscy twórcy i projektanci graficzni. Nagroda dla zwycięzcy to 23 000 zł.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6728 

10 nowych bezpłatnych szkoleń dla doradców podatkowych
KIDP udostępniło kolejne szkolenia online. Wszystkie materiały e-learningowe są udostępniane doradcom za darmo. Szkolenia w formie punktowanych wykładów oraz prezentacji znajdują się w panelu mDoradca
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/4/6723 

Nieuprawnione doradztwo podatkowe - KIDP składa 60 wniosków do prokuratury
Nawet 50 tys. zł kary mogą zapłacić osoby i spółki, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez odpowiednich uprawnień. Krajowa Izba Doradców Podatkowych namierzyła blisko 500 takich firm w Polsce. Do prokuratury trafiło dziś 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, kolejnych kilkaset jest w przygotowaniu.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6702 

Nowe odcinki podcastu „Podatki bez ryzyka”
Jest już dostępny 7 odcinek podcastu Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Temat: Kody GTU - jak prawidłowo oznaczać towary i usługi. Audycję nagrała Iwona Biernat-Baran.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6726 

Ochrona przedsiębiorcy w dobie Covid - konferencja online doradców podatkowych
27 listopada odbędzie się XVIII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa z cyklu „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, eksperci z zakresu ochrony zdrowia oraz doradcy podatkowi z kraju i zagranicy będą mówić o ochronie przedsiębiorców w dobie pandemii. Z uwagi na nasilającą się pandemię i ograniczenia z tym związane, wystąpienia zostaną zarejestrowane wcześniej i będą dostępne online.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/9/6719 

KIDP objęła patronatem 145. konferencję podatkową CDiSP WPiA UŁ
9 listopada 2020 odbędzie się 145. konferencja podatkowa „Podatek od towarów i usług – aktualne problemy" organizowana przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego, pod patronatem KIDP. Wydarzenie przeprowadzone zostanie w formie zdalnej, za pomocą programu Microsoft Teams.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6708 

E-ślubowanie nowych doradców podatkowych
kolejnych 27 osób powiększyła się w ubiegły piątek liczba doradców podatkowych w Polsce. Obostrzenia związane z epidemią sprawiły, że ślubowanie nowych doradców odbyło się w formie elektronicznej.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/8/6696 

Zmiana siedziby biura KIDP w Warszawie
Od 1 września 2020 nastąpiła zmiana adresu siedziby Biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Nowy adres biura to:

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
ul. Giełdowa 4C lok.34
01-211 Warszawa

Nowy numer telefonu 693 920 360.
Adresy mailowe pozostają bez zmian.
https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/6668 


KIDP W MEDIACH

Bankier.pl „60 wniosków do prokuratury ws. doradztwa podatkowego bez uprawnień” https://www.bankier.pl/wiadomosc/60-wnioskow-do-prokuratury-ws-doradztwa-podatkowego-bez-uprawnien-7985562.html 


Rzeczpospolita „Doradcy podatkowi walczą z nieuczciwą konkurencją” https://www.rp.pl/Doradcy-podatkowi/310219907-Doradcy-podatkowi-walcza-z-nieuczciwa-konkurencja.html%20 

Puls Biznesu „Ostra bitwa o nowy podatek” https://www.pb.pl/ostra-bitwa-o-nowy-podatek-1005513 


Prawo.pl „Doradcy podatkowi: spółka komandytowa nie jest narzędziem optymalizacji podatkowych” https://www.prawo.pl/podatki/spolka-komandytowa-wedlug-doradcow-podatkowych-nie-jest,503576.html 


Publicrelations.pl “Ponad 1000 odsłuchań podcastu podatkowego KIDP https://publicrelations.pl/ponad-1000-odsluchan-podcastu-podatkowego-kidp/ 

Serwis Ekonomiczny „Podatki 2021: Doradcy podatkowi krytykują zmiany ws. spółek komandytowych” https://serwisekonomiczny.pl/news/51/5728/Podatki-2021-Doradcy-podatkowi-krytykuja-zmiany-ws-spolek-komandytowych.html 


Portal Samorządowy „Minister Finansów powołał Radę ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania” https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/minister-finansow-powolal-rade-ds-przeciwdzialania-unikaniu-opodatkowania,225998.html 

AKTUALNOŚCI REGIONALNE

ŁÓDŹ
Szkolenie VAT
Zarząd Łódzkiego Oddziału KIDP zaprasza do udziału w szkoleniu online "Podatek VAT w handlu międzynarodowym. Zasady rozliczania i dokumentowania WDT, WNT, Importu i Eksportu na przykładach.", które się odbędzie 03.12.2020 r. Szkolenie poprowadzi Krzysztof Wiśniewski - doradca podatkowy, prawnik, członek Zarządu Łódzkiego Oddziału KIDP. Autor wielu publikacji prasowych oraz internetowych dotyczących instrumentów finansowych, cen transferowych, kwalifikowalności wydatków na potrzeby rozliczenia inwestycji w SSE, stawek VAT w przypadku świadczenia usług powiązanych z dostawą towaru. Autor książki „Odliczenia i zwroty w VAT”. Zapisy na szkolenia są możliwe tylko za pośrednictwem systemu mDoradca.

KRAKÓW
XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski
Małopolski Oddział KIDP przystąpił w charakterze Partnera do udziału w XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski, którego tematem przewodnim będą zagadnienia z zakresu „Zielony ład i cyfryzacja jako impuls do rozwoju”. Forum odbędzie się 16 listopada 2020 r. w formie online. Uczestnikami forum będą liderzy organizacji gospodarczych i przedsiębiorców z Polski południowej, przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, przedstawiciele firm i instytucji oraz eksperci z zakresu ekologii i cyfryzacji.

KRAKÓW
Kalendarz szkoleń
W listopadzie Małopolski Odział KIDP organizuje następujące szkolenie online za pośrednictwem systemu ClickMeeting: 18 XI „Kontrola podatkowa i celno-skarbowa. Postępowanie podatkowe – strategia działania pełnomocnika”. Aktualny harmonogram wszystkich szkoleń planowanych w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r. został zamieszczony w systemie mDoradca.

POZNAŃ
Dyżury w urzędach
W dniu 30 listopada 2020 r. w godz. 14.00-16.00 w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie (ul. Dworcowa 1, 64-000 Kościan) odbędzie się zdalne spotkanie z doradcą podatkowym. Podczas dyżuru doradca podatkowy udzieli bezpłatnych porad osobom chcącym założyć działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane bezpłatnymi konsultacjami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny pod nr. tel. 65 512 77 83/797 508 207 lub pod adresem mailowym biuro@owp.koscian.net.

Wspólnie z Urzędem Miasta Poznania organizujemy bezpłatne dyżury doradców podatkowych dla podatników z Wielkopolski polegające na udzielaniu porad podatkowych telefonicznie lub za pomocą Skype. Uczestnicy na doradztwo zgłaszają się telefonicznie lub SMS-owo, pod numerem: 512-256-114, 885-994-955. Najbliższy dyżur doradcy podatkowego odbędzie się 30 listopada 2020 r. Wszelkie szczegóły organizacyjne dostępne są na naszej stronie internetowej oraz Facebooku Wielkopolskiego Oddziału KIDP

KATOWICE
Zmiana terminu konferencji
Uprzejmie informujemy, że podjęliśmy decyzję o przeniesieniu na wiosnę ósmej konferencji z cyklu PODATKI-FINANSE-PRZEDSIĘBIORSTWO organizowaną wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. O nowym terminie poinformujemy w terminie późniejszym. Tematem przewodnim Konferencji będzie „Podatkowe instrumenty pomocowe w dobie pandemii COVID-19 a finanse przedsiębiorstw”. Wykłady poprowadzą doradcy podatkowi dr Mariusz Cieśla, Mariusz Gałuszka, Bartosz Kubista, Krzysztof Janas. Konferencja jest skierowana głownie do studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jako promocja zawodu doradcy podatkowego. Również w ramach konferencji odbędzie się kolejna edycja konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z dziedziny podatków.

SIEMANOWICE ŚLĄSKIE
XVIII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa w formule online
Z uwagi na nasilającą się pandemię i ograniczenia z tym związane, XVIII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa z cyklu „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika” odbędzie s w formule online. wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Finansów, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, ekspertów z zakresu ochrony zdrowia oraz doradców podatkowych z kraju i zagranicy zostaną zarejestrowane wcześniej i będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych online od 27 listopada.

PODATKI W PRAKTYCE

 


ZMIANY W PRAWIE

Fundacje rodzinne i nowe zasady opodatkowania coraz bliżej
W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Podmioty te mają być wehikułem prawnym, pozwalającym polskim przedsiębiorcom w długim horyzoncie czasowym stworzyć zabezpieczenie majątku rodzinnego, bez uciekania się do transferu majątku za granicę. Nowe przepisy najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.
https://www.prawo.pl/podatki/fundacje-rodzinne-prace-mr-i-mf-2020,503500.html 

Szczepienia przeciwko grypie bez podatku dochodowego
Ministerstwo finansów zapewnia, że przygotowuje przepisy dotyczące zwolnienia z PIT szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Minister finansów ma wydać rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku.
https://www.prawo.pl/podatki/szczepienia-przeciwko-grypie-pracownik-nie-zaplaci-podatku,503944.html 

MF i PFR zapewniają o braku ryzyka utraty finansowania w przypadku restrukturyzacji spółek
Przedsiębiorcy należący do sektora MŚP, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy finansowej nie muszą mieć zgody Polskiego Funduszu Rozwoju na przeprowadzenie reorganizacji, która skutkuje sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności. W przypadku takich przekształceń umowa subwencji finansowej pozostaje w mocy i nie ma ryzyka utraty wsparcia.
https://www.prawo.pl/podatki/pomoc-z-tarczy-finansowej-pfr-po-restrukturyzacji-spolki,503935.html 

JPK dla ksiąg rachunkowych tylko na żądanie
JPK dla ksiąg rachunkowych należy wygenerować na żądanie organów podatkowych. Nie trzeba sporządzać ich automatycznie co miesiąc jak w przypadku JPK VAT – zapewnia Ministerstwo Finansów. Od 1 października br. podatnicy mają nowe obowiązki związane z JPK VAT. Składają oni JPK V7M lub JPK V7K, które zastąpiły zwykłe deklaracje podatkowe.
https://www.prawo.pl/podatki/jpk-dla-ksiag-rachunkowych-wedlug-mf-tylko-na-zadanie,503872.html 

Utrzymanie stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc. - podpisane przez prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw, która utrzymuje w 2021 r. stawki VAT na poziomie 23 i 8 proc. Zakłada, że powrót do stawek VAT w wysokości 22 proc. i 7 proc. miałby nastąpić w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione dwa warunki: stosowana jest stabilizująca reguła wydatkowa oraz osiągnięte zostaną określone wskaźniki.
https://www.prawo.pl/podatki/utrzymanie-stawek-vat-na-poziomie-23-i-8-proc-podpisane-przez,503677.html 

 

NAJNOWSZE ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

NSA: To doradca podatkowy jest adresatem pism od fiskusa
Skoro organ o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zawiadomił tylko podatnika, a nie doradcę podatkowego, to zawiadomienie jest nieskuteczne. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny. Ustanawiając w sprawie doradcę podatkowego jako pełnomocnika, podatnik może oczekiwać, że o wszystkim dowie się właśnie od niego.
https://www.prawo.pl/podatki/postanowienie-i-decyzje-podatkowa-urzad-musi-wyslac-do,503552.html 

Skutki podatkowe nabycia spadku po ciotecznej babci
Nabycie spadku od siostry babci spadkobiercy, czyli siostry matki jego matki, skutkuje zaliczeniem takiego spadkobiercy do drugiej grupy podatkowej jako zstępny rodzeństwa. Ma to wpływ na wysokość podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie z podatku będzie w tym przypadku możliwe tylko do określonej kwoty.
https://www.prawo.pl/podatki/podatek-od-nabycia-spadku-po-ciotecznej-babci,504005.html 

Siedem dni na złożenie VAT-26, aby odliczyć cały podatek
Do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami konieczne jest złożenie VAT-26. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, należy złożyć nową deklarację z aktualnymi danymi. Potwierdzają to organy skarbowe, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych.
https://www.prawo.pl/podatki/vat-26-konieczny-aby-odliczyc-caly-podatek-vat-od-samochodow,503991.html 

NSA: Możliwa rozprawa zamiast posiedzenia niejawnego, ale trzeba czekać dłużej
Mimo zarządzenia o odwołaniu rozpraw i przeniesienia spraw na posiedzenia niejawne, w sądach administracyjnych istnieje możliwość składania przez strony wniosków o rozpoznanie sprawy na rozprawie. Ostateczna decyzja o trybie rozpatrzenia należy jednak do przewodniczącego wydziału lub do składu orzekającego. Zdaniem prawników, warto korzystać z tej możliwości.
https://www.prawo.pl/podatki/wniosek-o-rozprawe-zamiast-posiedzenia-niejawnego-mozna-zlozyc,503933.html 

Sąd przypomina MF, że objaśnienia nie mogą nakładać obowiązków na podatników
Objaśnienia ministerstwa finansów nie mają waloru normatywnego i nie mogą nakładać na podatników obowiązków nie wynikających z aktów normatywnych. A więc wbrew stanowisku resortu, podatnik dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulgi IP BOX może przygotować po zakończeniu roku. Z przepisów nie wynika, że ewidencje muszą być prowadzone na bieżąco. Potwierdza to wyrok WSA w Gdańsku.
https://www.prawo.pl/podatki/objasnienia-podatkowe-to-nie-zrodlo-prawa-wyrok-wsa-sygn-akt-i,503915.html 

Świadczenia pieniężne w ramach kampanii crowdfundingowej bez VAT
Kwoty pieniężne otrzymane przez spółkę od fundatorów z przeznaczeniem na ufundowanie nagrody w konkursie oraz na cele charytatywne – darowiznę, nie stanowią zaliczki ani przedpłaty za dostawę konkretnego towaru i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Taką interpretację przepisów przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
https://www.prawo.pl/podatki/kampania-crowdfundingowa-bez-vat-interpretacja-podatkowa,503779.html 

Wynajem domku letniskowego z 8,5 proc. PIT
Przychody uzyskane z wynajmu domku letniskowego nie są przychodami z działalności gospodarczej i mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. Nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przychodów. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
https://www.prawo.pl/podatki/wynajem-domku-letniskowego-ryczaltem-z-8-5-proc-pit,503543.html 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.