e-Biuletyn/1/2009, numer (1), 26.05.2009

e-Biuletyn/1/2009, numer (1), 26.05.2009
KOMUNIKATY
 
Po kilkumiesięcznych negocjacjach z wydawnictwami oferującymi publikacje i oprogramowanie dla doradców podatkowych, KIDP podpisała umowy generalne z firmami:
- C.H. Beck Sp. z o.o.
- Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
- NetTax Sp. z o.o.
 
W ramach współpracy, ww. firmy zobowiązały się do udzielenia korzystnych rabatów cenowych na zakup publikacji oraz oprogramowania przez doradców podatkowych. Przypominamy także o możliwości korzystania z - wynegocjowanej wcześniej - specjalnej oferty firmy LexisNexis.
Jedynym warunkiem skorzystania przez doradców z wynegocjowanych zniżek jest niezaleganie z płatnością składek członkowskich na rzecz KIDP.
Szczegóły dotyczące wysokości oferowanych rabatów oraz sposobu składania zamówień odnajdą Państwo logując się do modułu mDoradca. 
Nawiązanie współpracy z ww. wydawnictwami umożliwiło również uruchomienie przy Krajowej Izbie Doradców Podatkowych „Biblioteki Doradcy Podatkowego”. Zgodnie z podpisanymi przez KIDP umowami, Biblioteka będzie co kwartał uzupełniania o nowości wydawnicze z tematyki związanej z wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego.
ZADAJ PYTANIE
Serdecznie zachęcamy o zadawania pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem kancelarii podatkowych w zakresie organizacji biura, zarządzania pracownikami oraz marketingu.
Jeśli chcieliby Państwo wiedzieć, jak przeprowadzić z klientem udaną rozmowę o podwyżce honorarium, poszukują Państwo sposobu na uniknięcie odejścia sprawdzonych pracowników lub skutecznych i zgodnych z prawem oraz zasadami etyki instrumentów pozwalających zdobyć nowe zlecenia i utrzymać dotychczasowych klientów – zapraszamy do zadawania pytań.
W tym celu prosimy o wypełnienie formularza Zadaj pytanie. Odpowiedzi będą zamieszczane w kolejnych wydaniach e-Biuletynu.
PODATKI
 
Będą zmiany w ustawie o podatku akcyzowym
Powrót do starych zasad dotyczących importowanego gazu płynnego, rozszerzenie możliwości stosowania ryczałtowego zabezpieczenia akcyzowego, przedłużenie obowiązywania starych znaków akcyzy naniesionych na wyroby tytoniowe - takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, którą zajmuje się Sejm.
 
Z prac Sejmu
W dniach 6-8 maja 2009 r. podczas posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie następujących projektów ustaw:
• komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym,
• poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw.
 
Kto jest konkubentem? Zapytaj fiskusa!
Ministerstwo Finansów rozważa podjęcie działań legislacyjnych, aby doprecyzować przepisy ustawy o PIT regulujące kwestię możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia podatku przez rodziców żyjących w konkubinacie. Resort chce jednoznacznie określić, że rodzice żyjący w wolnych czy nieformalnych związkach nie są samotnymi rodzicami, a tym samym nie mogą korzystać z preferencji.
 
Trwają prace nad podatkiem ekologicznym
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem ustawy o podatku ekologicznym, który ma zastąpić akcyzę. Rozwiązanie to polega na odejściu od dotychczasowego opodatkowania samochodów osobowych, liczonego od wartości i pojemności silnika, na rzecz wprowadzenia nowego systemu opartego na wartościach i czynnikach ekologicznych.
 
PRZEGLĄD ORZECZNICTWA I INTERPRETACJI
 
Kto płaci podatek od auta – komisant czy komitent?

W przypadku sprzedaży komisowej samochodów obowiązek zapłaty podatku akcyzowego spoczywa na komisancie. 

Wyrok WSA w Warszawie z 5 maja 2009 r., III SA/Wa 3204/08

 
Brak deklaracji nie przesądza o braku możliwości odliczenia VAT
Fakt, że przedsiębiorca w pewnym okresie działalności nie składa deklaracji podatkowych, nie oznacza, że wystawione przez niego faktury nie będą uprawniały do odliczenia VAT.
Wyrok WSA w Szczecinie z 23 kwietnia 2009 r., I SA/Sz 97/09
 
Opodatkowanie odszkodowania za ustanowienie użytkowania pasa gruntu
Jeśli jednorazowe wynagrodzenie pieniężne za ustanowienie przez podatnika użytkowania pasa gruntu stanowi odszkodowanie za ustanowienie służebności gruntowej, to skorzysta ono ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 kwietnia 2009 r., IPPB4/415-40/09-4/SP
 
WSKAZÓWKI PODATKOWE
 
Jak rozliczyć wynagrodzenie członka rady nadzorczej niebędącego pracownikiem przedsiębiorstwa i nieposiadającego innego tytułu do ubezpieczeń? czytaj więcej
 
Amortyzacja podatkowa sposobem na optymalizację podatkową czytaj więcej
 
Polskie sądownictwo wymaga reform czytaj więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.