x x
x x

Andrzej Marczak o kwocie wolnej od podatku w Programie 1 Polskiego Radia

O zmianie przepisów dotyczących kwoty wolnej od podatku mówił w "Ekspresie gospodarczym"  w radiowej Jedynce: Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Artykuł autorstwa redaktora Naczelnej Redakcji Gospodarczej Błażeja Prośniewskiego, napisany na podstawie tej wypowiedzi, został zamieszczony także na stronie internetowej Polskiego Radia.
 

Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych
Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

To ciekawe posunięcie, bo przyjęta przez Sejm ustawa pozostawiająca ją na obecnym poziomie mogłaby się okazać niekonstytucyjna, mówił na antenie radiowej Jedynki Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Podkreślił, że z punktu widzenia i realizacji obietnic wyborczych, i ucieczki od zarzutu, że jest to niekonstytucyjne, to ciekawe posunięcie.
 
- Trybunał Konstytucyjny zakwestionował obecną kwotę wolną od podatku, wynoszącą trochę ponad 3 tys. zł. Uznał, że jest ona za mała, że jak już jest kwota wolna, to powinna być ona realna, nie może być pozorna. Nie wskazał, ile ma wynosić, ale wszyscy mówili, że ma to być ten limit, od którego otrzymuje się zasiłki społeczne, czyli tzw. limit ubóstwa, które teraz wynosi 7,5 tys. zł. Utrzymanie tej kwoty na obecnym poziomie, a taka była pierwotna propozycja, było więc ryzykowne, bo ten przepis był niekonstytucyjny – zaznacza Andrzej Marczak. – To posunięcie jest zatem sprytne, bo mówi o wprowadzeniu wyższej kwoty wolnej od podatku: 6,6 tys. zł, co prawda ograniczonej do najmniej zarabiających, ale ruch zostaje wykonany. Z punktu widzenia i realizacji obietnic wyborczych, i ucieczki od zarzutu, że jest to niekonstytucyjne, to ciekawe posunięcie – dodał Andrzej Marczak.
- Z natury rzeczy kwota wolna powinna być równa, niezależnie od wysokości dochodu – podkreślał wiceprzewodniczący KRDP. Stwierdził, że kwota wolna jako taka powinna dotyczyć wszystkich podatników. To jest kwota, od której nie pobieramy podatku. Z natury rzeczy kwota wolna powinna być równa, niezależnie od wysokości dochodu. W podatkach można różnicować różne rzeczy: wysokość stawek, progów, odliczenia, zwolnienia, ale kwota wolna od momentu wprowadzenia PIT zawsze była stała i wszyscy odwoływali się do zasady równości wobec prawa, która zapisana jest w Konstytucji. Mimo że nie ma w niej zapisanej kwoty wolnej, czy w ogóle taką kwotę wolną należy wprowadzić – wyjaśnił gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do odsłuchania wywiadu:
http://www.polskieradio.pl/42/5351/Artykul/1697782,Kwota-wolna-od-podatku-w-gore-ale-tylko-dla-najbiedniejszych-Nowe-przepisy-konstytucyjne

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

DATA PUBLIKACJI: 2016-12-01 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x