x x
x x

Przewodnicząca KRDP wzięła udział w Debacie o JPK w Rzeczpospolitej

Jednolity Plik Kontrolny – nowe wyzwanie dla firm – pod takim tytułem ukazał się w Rzeczpospolitej artykuł napisany na podstawie Debaty, w której udział wzięła także prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Przedsiębiorcy obawiają się Jednolitego Pliku Kontrolnego. Mają mało czasu i czekają ich kolejne wydatki.
– Część doradców podatkowych, nie mówiąc już o podatnikach, jest zaskoczonych nowymi obowiązkami. Oczywiście wszyscy wiedzieli, że nowe regulacje są przygotowywane, jednak na ostatnim etapie zostały one uzupełnione o dodatkowe zmiany, m.in. w ustawie o VAT – stwierdziła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, kierownik Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Śląskiego, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych podczas Debaty.
Podkreśliła, że podatnicy zostaną zobowiązani do dostosowania swoich zasad ewidencjonowania operacji gospodarczych do nowych reguł. W przeważającej części wypadków będzie to wymagało zakupu oprogramowania, a nie wszystkie firmy są przygotowane na nowe wydatki.
– Niestety, w mojej ocenie nie do końca będziemy w stanie sprostać nowym wyzwaniom sprawując obsługę podmiotów gospodarczych od strony finansowo-księgowej. Deregulacja spowodowała bowiem, że ustawodawca zrezygnował z prowadzenia ewidencji księgowych przez doradców podatkowych, oddając je w ręce przypadkowych, nieprzygotowanych do tego osób. Należy się spodziewać, że pojawią się na rynku hochsztaplerzy, którzy za niewielkie pieniądze będą obiecywali prawidłowo prowadzone ewidencje, a tak na pewno nie będzie – obawia się prof. Glumińska-Pawlic.
– Celem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest ułatwienie podatnikom, zwłaszcza uczciwym, kontaktów z organami podatkowymi i kontroli skarbowej – tłumaczył Jarosław Oleśniewicz z Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów.

Zapraszamy do lektury:
http://www.rp.pl/artykul/1276635-JPK---nowe-wyzwanie-dla-firm.html#ap-2Uczestnicy debaty: Od lewej: Aleksandra Tarka (dziennikarka "Rz"), Tomasz Grunwald, Marcin Sidelnik, Jarosław Oleśniewicz, prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, Wojciech Śliż

foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

DATA PUBLIKACJI: 2016-06-30 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x