x x
x x

Dziennik DGP: Doradcy chcą stawać za przewoźników w sądzie. Komentarz Przewodniczącego KRDP

x

- Doradcy podatkowi specjalizujący się w przepisach akcyzowych, celnych i VAT mają duże predyspozycje do tego, by reprezentować stronę w sporach dotyczących zarządzania konwojowania przesyłek towarów czy monitorowania przewozu towarów wrażliwych” - stwierdził prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, udzielając komentarza Dziennikowi Gazeta Prawna. Prof.  Adam Mariański wyjaśnił, że mimo, iż nie są to zadania bezpośrednio związane z obowiązkiem podatkowym czy celnym, ale niewątpliwie są one powiązane z podatkami i należnościami celnymi.

Red. Mariusz Szulc  poinformował w artykule „ Doradcy chcą stawać za przewoźników w sądzie”, że doradcy alarmują, iż niektóre sądy odmawiają im prawa do reprezentowania klienta w sprawach dotyczących tzw. pakietu przewozowego. Jedna z kancelarii doradztwa podatkowego zgłosiła bowiem tzw. zgłoszenie lobbingowe do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.

„Doradca może być pełnomocnikiem na etapie postępowania administracyjnego, czyli np. napisać odwołanie od decyzji nakładającej karę za brak zgłoszenia do elektronicznej bazy SENT lub zarządzającej konwojowanie towarów.

Nie ma jednak pewności, czy może w tych sprawach reprezentować swojego mocodawcę przed sądem administracyjnym. Z art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 73, poz. 443 ze zm.) to nie wynika.

Wprawdzie celem pakietu przewozowego było uszczelnienie systemu fiskalnego, ale w praktyce nie jest on traktowany jak przepisy ściśle podatkowy. Doradca, który zgodzi się reprezentować w tych sprawach swojego klienta, musi liczyć się z tym, że gdy sprawa trafi przed sąd, trzeba będzie poprosić o pomoc radcę prawnego lub adwokata” – napisała DGP, opierając się na zgłoszeniu lobbingowym.

„Dlatego przy okazji prac nad najnowszym projektem nowelizacji pakietu przewozowego, czyli ustawy o systemie monitorowania przewozu drogowego i kolejowego towarów (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2332), jeden z doradców zaapelował do resortu finansów o zmianę art. 2 ustawy. Sugeruje, by wprost zapisać, że do czynności doradztwa podatkowego należą również te podejmowane w związku z innymi obowiązkami administracyjnymi nakładanymi przez organy Krajowej Administracji Skarbowej” – poinformował  DGP.

„MF nie ustosunkowało się jeszcze do tego postulatu. Popiera go natomiast prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

- Doradcy podatkowi specjalizujący się w przepisach akcyzowych, celnych i VAT mają duże predyspozycje do tego, by reprezentować stronę w sporach dotyczących zarządzania konwojowania przesyłek towarów czy monitorowania przewozu towarów wrażliwych - zapewnia przewodniczący KRDP. Co prawda - przyznaje - nie są to zadania bezpośrednio związane z obowiązkiem podatkowym czy celnym, ale niewątpliwie - jak podkreśla - są one powiązane z podatkami i należnościami celnymi” – poinformował DGP.

Link do zgłoszenia z 1 kwietnia jest tu
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12316402/katalog/12537287#12537287

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


DATA PUBLIKACJI: 2019-04-05 + pozostałe aktualności
Pliki do pobrania

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x