x x
x x

Prof. Adam Mariański o Ordynacji podatkowej w Programie 1 Polskiego Radia

x

O tym, czym jest Ordynacja podatkowa oraz jakie są główne założenia jej projektu mówił w Polskim Radio Program 1 prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych w rozmowie z Błażejem Prośniewskim. „Pieniądz nie śpi” to tytuł audycji, w której wyemitowana została rozmowa z prof. Mariańskim.

„Ordynacja podatkowa jest taką konstytucją regulującą zarówno prawa i obowiązki, jak i sposób kontaktu pomiędzy administracją a podatnikiem. Chodzi tu nie tylko o postępowania kontrolne i podatkowe, ale też bieżącą współpracę między podatnikiem a organem podatkowym i reguluje wszystkie procedury, które temu służą” – stwierdził prof. Adam Mariański.
W najbliższych dniach Ministerstwo Finansów ma skierować do Sejmu projekt nowej Ordynacji podatkowej. Zgodnie z założeniami ma on być podstawą prostego, przyjaznego systemu podatkowego. Obowiązujący obecnie dokument, który powstał ponad 20 lat temu jest powszechnie krytykowany dlatego istnieje potrzeba radykalnych zmian.
Prof. Adam Mariański podkreślił, że projekt spełnia niektóre z tych kryteriów ukierunkowanych na stworzenie prostszego, bardziej przyjaznego systemu podatkowego, uwzględnia dorobek orzecznictwa i praktyki z ostatnich lat i rozwiązuje wiele problemów w przepisach szczegółowych.

„Jednak w ocenie doradców podatkowych projekt nie spełnia wszystkich oczekiwań, zwłaszcza w zakresie poprawy sytuacji podatnika, wzmocnienia jego pozycji w kontaktach z organem skarbowym” – podkreślił prof. Adam Mariański. Odnosząc się do propozycji mediacji stwierdził, że jest ona możliwa w postępowaniach sądowych i niewiele przynosi. „Rocznie odbywa się jedna lub dwie sprawy przed sądami administracyjnymi z udziałem mediacji prowadzonej przez sąd pomiędzy organem podatkowym a podatnikiem” – podkreślił prof. Mariański.

Prof. Mariański stwierdził też, że sama zmiana przepisów nie wystarczy, ważna jest też zmiana sposobu funkcjonowania administracji.
Informacja o audycji i link do nagrania zamieszczone zostały na stronie Polskiego Radia:

https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2251874,Czym-jest-Ordynacja-podatkowa-oraz-jakie-glowne-zmiany-sa-proponowane


PIENIĄDZ NIE ŚPI
Polskie Radio Program 1 | 25 sty 2019   05:17 | Zasięg 1 501 985 słuchaczy | 5 min. 7 sek.

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


DATA PUBLIKACJI: 2019-01-25 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x