x x
x x

Andrzej Marczak w audycji TOK FM o raportowaniu schematów podatkowych

x

O obowiązku raportowania schematów podatkowych mówił w Radio TOK FM Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. „Obowiązek ten to regulacja unijna jednak nasz ustawodawca poszedł dalej i wprowadził takie rozwiązania, do których Polska nie była zobowiązana” – podkreślił Andrzej Marczak.

„Na świecie jest tendencja walki z agresywnymi optymalizacjami i bardzo dobrze. Ta walka obejmuje także uszczelnienia luk transgranicznych i ta dyrektywa powstała właśnie w tym celu żeby państwa wymieniały się informacjami o agresywnych transgranicznych schematach podatkowych, które stosują największe korporacje świata.” – powiedział wiceprzewodniczący KRDP Andrzej Marczak.

„Z tematyki co jest agresywną optymalizacją a co nie można się doktoryzować. Podkreślić należy, że chodzi o takie schematy czy transakcje, które są pozbawione ekonomicznego uzasadnienia biznesowego, tworzone tylko po to żeby uzyskać korzyści podatkowe” – stwierdził Andrzej Marczak.

„Dyrektywa MDR przyjęta w ubiegłym roku, zobowiązuje państwa członkowskie do wdrożenia jej do końca tego roku, z pierwszym raportowaniem - wymianą informacji o transgranicznych schematach dopiero w lipcu 2020 r. Natomiast nasz ustawodawca bardzo szybko, pisząc tę ustawę na kolanie, wdrożył tę dyrektywę i pod jej pretekstem rozszerzył wiele obowiązków. Przede wszystkim nasza ustawa nie dotyczy tylko schematów transgranicznych ale także krajowych i obejmuje nie tylko podatek dochodowy ale też inne podatki, np. VAT i  PCC „ – podkreślił Andrzej Marczak.

Radio wyemitowało obszerną rozmowę z wiceprzewodniczącym KRDP.


Radio TOK FM | 21 sty 2019   12:43 | Zasięg 370 620 słuchaczy | czas trwania
13 min. 35 sek. 


Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2019-01-23 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x