x x
x x

Prof. Adam Mariański w Rzeczpospolitej: Czy można siedzieć za lenistwo? To możliwe.

x

„Polski ustawodawca wdraża dyrektywy z dużą gorliwością i nakłada większe rygory niż przewidują. Tak też się stało przy raportowaniu schematów podatkowych. Teraz rozmowa o podatkach może skończyć się kłopotami – napisał prof. Adam Mariański w obszernej opinii, która została opublikowana 11 stycznia br. na łamach Rzeczpospolitej p.t.: „Czy można siedzieć za lenistwo? To możliwe”.

„Obecny poziom legislacji zagraża swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej” – stwierdził prof. Adam Mariański. Opinia zaczyna się opisem ciekawej sytuacji.
„Gdzieś w Polsce w roku 2019…
Akcja dzieje się w jednym z zakładów karnych. Rozmowa dwóch osadzonych:
- Ja oczywiście siedzę za niewinność, a Ty?
- Za lenistwo.
- Jak to za lenistwo?
- Rozmawialiśmy z kuzynem o rosnących ciężarach podatkowych. Przekazał mi informację o możliwości przekształcenia mojej spółki z o.o. w spółkę jawną, dzięki czemu wyeliminowałbym podwójne opodatkowanie spółek kapitałowych, a to dałoby mi istotne korzyści w podatku dochodowym. Nie mam potrzeby zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, ale zrobiłbym to wyłącznie dla celów oszczędności podatkowej. Co prawda moja spółka nie jest olbrzymia, ale zgromadziła już w nieruchomościach spory majątek przekraczający ponad 50 milinów złotych.  Kuzyn powiedział  mi, że może to dla mnie przeprowadzić za niewielkim wynagrodzeniem jako procent od korzyści podatkowej, ale jednocześnie poprosił mnie o zachowanie naszej rozmowy w tajemnicy, bo być może trzeba o tym poinformować Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
- No i co się stało?
- Mnie się nie chciało raportować, ale mojemu kuzynowi tak” – napisał prof. Adam Mariański.

Zapraszamy do lektury całej interesującej opinii (w załączniku).

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2019-01-11 + pozostałe aktualności
Pliki do pobrania

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x