x x
x x

Wywiad z Andrzejem Marczakiem w Rzeczpospolitej "Tajemnica w interesie obywateli"

x

Nałożono na nas obowiązki, które mogą wkraczać w zastrzeżoną sferę poufności relacji z klientem, a niewiele przyniosą budżetowi – stwierdził Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych w rozmowie z red. Rzeczpospolitej Pawłem Rochowiczem.

Rz: Parlament uchwalił ustawę przewidującą obowiązkowe ujawnianie schematów biznesowych, które mogą służyć unikaniu opodatkowania. Niektórzy uważają to za donoszenie na klienta. Co pan o tym sądzi?

Andrzej Marczak: W zasadzie taki obowiązek nie jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ wynika z dyrektywy zwanej MDR i jest pochodną tzw. dyrektyw ATAD, uzgodnionych na poziomie Unii Europejskiej. Dyrektywy ATAD mają na celu zwalczanie unikania opodatkowania poprzez ograniczenie agresywnych optymalizacji podatkowych. My jako samorząd doradców podatkowych oczywiście nie mamy nic przeciwko takiej idei. Gdy jednak spojrzeć na sytuację na naszym krajowym podwórku, to i tak w ostatnich latach wprowadzono mnóstwo przepisów zapobiegających nadużyciom podatkowym. Mamy ogólną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania i wiele klauzul szczególnych, mamy przepisy o kontrolowanych spółkach zagranicznych, rozbudowane obowiązki dokumentowania cen transferowych, wreszcie różne ograniczenia kosztów związanych z usługami niematerialnymi. Powstaje zatem pytanie, po co wprowadzono kolejne rozwiązania, które mogą wkraczać w sferę tajemnicy zawodowej, a niewiele przyniosą budżetowi. Zresztą samo Ministerstwo Finansów przyznaje, że system jest już w znacznym stopniu uszczelniony. Czy zatem pod przykrywką uszczelniania systemu podatkowego nie wylano dziecka z kąpielą? Nowe przepisy zdecydowanie utrudnią prowadzenie biznesu polskim przedsiębiorcom.

Rz: A poza kwestiami tajemnicy jak Pan ocenia te zmiany?

Andrzej Marczak: Oczywiście akceptujemy konieczność wdrożenia unijnej dyrektywy ale ustawa wykracza poza jej ramy. Ujawniane mają być różne schematy, nawet te, które nie służą agresywnej optymalizacji.

(…)

Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący KRDP podkreślił w wywiadzie, że Krajowa Rada Doradców Podatkowych wspiera walkę z oszustami podatkowymi, ale ustawa nie ma na celu zwalczania oszustów przestępców. „Wprowadza dodatkowe obowiązki dla podatników działających legalnie i postępujących uczciwie. Chcielibyśmy aby te nowe regulacje uwzględniały deklarowana politykę tzw. 3P – że tworzone przepisy podatkowe będą proste, przejrzyste i przyjazne podatnikowi” – podkreślił Andrzej Marczak.

Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu:
http://archiwum.rp.pl/artykul/1389504-Tajemnica--w-interesie-obywateli.html

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2018-11-06 + pozostałe aktualności
Pliki do pobrania

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x