x x
x x

Prof. Adam Mariański gościem Polskiego Radia 24 w audycji "Temat dnia"

W niedzielę, 28 października br. o g. 13.15 w audycji „Temat dnia” w Polskim Radiu 24 gościł prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. W rozmowie z red. Błażejem Prośniewskim mówił on o tym, że przepisy podatkowe są niejasne i źle napisane. „ System podatkowy wymaga rewolucji i przyjaźniejszego podejścia do podatników. Należałoby się zastanowić nad nowoczesnymi metodami współpracy z podatnikiem, jego pełnomocnikiem doradcą podatkowym i administracją skarbową. Zaproponowaliśmy wprowadzenie tzw. kontroli doradczych, które ułatwiałyby podatnikom wywiązanie się z nakładanych na nich obowiązków i poprawę ich sytuacji - powiedział prof. Adam Mariański.

W prawie 10 – minutowej rozmowie, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych przedstawił opinię Krajowej Rady Doradców Podatkowych na temat niektórych rozwiązań zawartych w projekcie nowej Ordynacji podatkowej. Prof. Adam Mariański poinformował, że KRDP przedstawiła swoje uwagi do projektu. Stwierdził, że system podatkowy jest skomplikowany, mało przejrzysty i wymaga rewolucji i stworzenia nowych ustaw materialnych, regulujących poszczególne podatki, zgodnej z trendami światowymi, nowoczesnej Ordynacji podatkowej i przyjaźniejszego podejścia do podatników. Podkreślił, że zasada nadużywania prawa przez organy podatkowe została usunięta z pierwotnej wersji projektu.

Odniósł się też do ostatnio przyjętego przez Sejm pakietu przepisów podatkowych, stwierdzając, że są one dramatycznie źle napisane.

- Nie wszyscy są oszustami, a wręcz przeciwnie, to mniejszość zajmuje się wyłudzaniem podatku VAT – argumentował prof. Adam Mariański. - Większość stara się prowadzić swoje obliczenia zgodnie z przepisami. Ustawy są niejasne i źle napisane. Ministerstwo już planuje wydanie objaśnień, co miało na myśli przygotowując nowe przepisy. Jak zatem może poradzić sobie sam podatnik? Gdybyśmy stosowali konstytucyjną zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, to większość przepisów byłaby nie do zastosowania. Nie można byłoby nałożyć na podatników obowiązków, które jasno nie wynikają z przepisów – zaznaczył prof. Adam Mariański.

Zgłosiliśmy wiele uwag, wszystko w rękach ministra finansów – stwierdził prof. Adam Mariański.

Na portalach: polskie radio.pl oraz polskieradio24.pl opublikowana została informacja o rozmowie z prof. Adamem Mariańskim pt.: „Ekspert: przepisy podatkowe są niejasne i źle napisane” oraz zamieszczony link do nagrania.

Wypowiedź prof. Adama Mariańskiego o braku stosowania zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika została wyemitowana także przez Polskie Radio Program 1 w porannej audycji „Pieniądz nie śpi” 29 października br.

Zapraszamy do wysłuchania bardzo interesującej rozmowy:

https://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/2208000,Ekspert-przepisy-podatkowe-sa-niejasne-i-zle-napisane

https://polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2208000,Ekspert-przepisy-podatkowe-sa-niejasne-i-zle-napisane

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2018-10-29 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (693 920 360)
KIDP (centrala)

ul. Giełdowa 4c/34
Warszawa 01-211
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: 693 920 360

x x x
x